Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#505
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Vezi la pagina #24 cum a procedat corsica, compara preturi, fa-ti socotelile si...sa fie lumina!

#506
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

 subway_guru, on 06 ianuarie 2015 - 15:45, said:

Vezi la pagina #24 cum a procedat corsica, compara preturi, fa-ti socotelile si...sa fie lumina!
Ok mersi ma apuc de citit  :)

#507
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
pt 500 de fire si chiar mai mult as face o rasadnita direrct afara sau in alt solar daca l-as avea,  captusita cu polistiren cu incalzire electrica, eventual  o aeroterma de 35 lei cu termostat, bagata sub patul de rasaduri ,adica caldura sa vina de jos, dar lumina sa fie cea naturala, pt ca, mai ales la rosii, din cauza iluminarii insuficiente le poti pierde f repede din cauza alungirii.
cel putin la rosii si nu numai, iluminatul artificial il poti tine cel mult pana la repicare, perioada care nu-i chiar asa lunga si dupa aia trebuie scoase neaparat la lumina naturala daca vrei sa faci ceva din ele.
am citit si la "tomate" si vad ca ai si un solar, sa faci acolo o rasadnita asa cum am spus mai sus, daca vrei sa faci ceva, ca altfel, semanate la geam nu ai sa faci nimic si arunci banii degeaba.
bafta!

Edited by virg72, 06 January 2015 - 16:04.


#508
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Primavara lumina naturala e din plin, temperatura nu e destula...
Daca nu ai conditii de caldura 'afara', le bagi inauntru, daca le bagi la interior...trebuie sa le dai lumina...si iacata cum 'vine de se leaga'!
:)

Edited by subway_guru, 06 January 2015 - 16:05.


#509
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mersi de sfat Virg, apreciez parerea ta mai ales ca ne-am auzit si la telefon anul trecut cand te tot stresam si ai avut rabdare sa imi impartasesti din experienta ta.

Nu vreau sa arunc banii degeaba , mai ales ca samanta hibrida costa.

Asa ca daca gasesc o modalitate sa le asigur lumina in casa le seaman, daca nu , ma voi gandi si la varianta cu ceva incalzire in solar sau le seaman mai tarziu cand seaman restul de rasaduri,pe la inceputul lui martie.

In casa ar fi lumea lor ca si incalzire, ca as putea sa o controlez altfel.  Geamul mare ar asigura ceva lumina naturala.

Cu neoane ies scump, sunt scumpe corpurile ...ce am gasit mai ieftin ar fi ceva corpuri cu 4x18w la 35 lei, second.   Banuiesc ca sunt prea slabe.

Daca merg pe varianta cu becuri eco de putere pt iluminat stradal , lumina rece  6400 k,  36 w sau 45 w( echivalent a 225 w) , aprox. 1800 lumeni.......oare de cate as avea nevoie sa le tin 2 luni de la semanare ?  Suprafata dupa repicare ar fi cam 2,60 m lungime pe  2 m latime  .

Are cineva idee ?

#510
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Dar nu cumperi corpurile, le confectionezi din placi osb + partea electrica care`i ieftina. Citeste "Semanatul si repicatul" ca parca pe acolo s`a discutat tot ce se putea discuta de sisteme DIY pt iluminare cat mai ieftine.

#511
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca vrei ieftin, cumperi piesele si pui manopera de la tine...ca ar veni cica 'gratis'!
:)
Cu patru becuri, de oricare ar fi, nu faci fata la suprafata aia, decat ca 'supliment minor'...

#512
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Revenind la 'subiectul la moda', iluminare led...ca sa judecam 'inginereste' mai clar, ne dam un pas in spate si...ce vedem?
Avem un 'sistem' in care la input bagam 'electroni bagabonti' ca sa obtinem ca output fotoni/m2/s...
In termeni energetici, bagam W energie electrica ce se conserva dar 'transformata' in caldura+energie luminoasa!
Daca 'randamentul' acestei transformari e cam acelasi indiferent de tipul de led, atunci, asa cum intuia meganu' putem 'global' sa judecam ca raportul fotoni/W e cam acelasi!!!...ce difera e doar...costul!...si calitatea iluminarii...
:)
Restul...sunt doar 'amanunte' minore...de aici incolo, putem despica firul in patru...cat doriti!
:)
Sintetic vorbind, conteaza cati W energie electrica vin raportat la cati mp luminati...si chestia asta nu prea ai cum sa o ocolesti sau pacalesti...

Edited by subway_guru, 06 January 2015 - 18:16.


#513
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 subway_guru, on 06 ianuarie 2015 - 14:06, said:

Miki, cu 25USD cumperi 500 leduri la 1W...si capeti de zece ori mai multa lumina decat cu proiectorul...

Subway_guru, aveam mult mai mai multe asteptari de la tine. Ce comparatie facti tu cu "25 usd" e ca si cum ai spune ca iesi mai ieftin sa-ti cumperi benzina decat sa-ti cumperi bicicleta.
Hai sa facem in felul urmator: cu fix 90 lei cumperi (cu bon) LED-uri, surse/ drivere, tabla corniere, cablu, stechere, suruburi.....tot ce vrei tu.
Dupa care "rezultatul" il punem langa un proiector chinezesc, cumparat tot cu 90 lei (cu bon).
Fara sa punem la socoteala munca ta (poate unii dintre noi muncesc cu 3 lei/zi si nu se pune), ne apucam sa masuram cu un luxmetru digital....tot chinezesc.
Si dupa aia postam.
....In afara de rezultatul experimentului (nu previzibil ci verificat), cu 90 lei nu acoperim nici macar munca sa facem o tziganie de care ar rade si cel mai amarat chinez !

A fost cineva pe sectiunea asta care s-a retras sau i-a fost retras accesul din cauza unei postari comerciale, persoana de la care cred ca puteam sa invat lucruri noi, cu adevarat valoroase.
Pana cand "se va face lumina si in iluminare artificiala" cum zice Megane, eu nu imi gasesc rostul pe topicul asta..... a fost doar o ratacire.
Va urez spor la iluminat si un an mai bun !

#514
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Miki, de ce te-ai suparat?
Cu ce te-am ofensat?

Ai lansat doua idei, una cu proiectoare si cealalta cu instalatii de la 500USD in sus...nu vrei totusi sa le discutam?

Edited by subway_guru, 06 January 2015 - 18:30.


#515
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

 rid, on 06 ianuarie 2015 - 17:24, said:

Dar nu cumperi corpurile, le confectionezi din placi osb + partea electrica care`i ieftina. Citeste "Semanatul si repicatul" ca parca pe acolo s`a discutat tot ce se putea discuta de sisteme DIY pt iluminare cat mai ieftine.


Da, o idee foarte buna.  Stiu pe cineva care se pricepe cat de cat si ar putea sa imi faca asa ceva,  acuma  ramane sa identific "partea electrica"  ....voi incepe sa citesc si "Semanatul si repicatul".

Daca cumva cineva vrea sa isi faca o pomana sa imi spuna cam in ce ar consta acea parte electrica ...sa nu ezite....:)

#516
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Carprom e cel mai indicat ca sta cu diploma in sertar. Asa la rece iti zic ca ai nevoi de socluri, balast, condensator s starter. tot carprom indica anul trecut barca balastul mecanic inlocul celor digitale.
Dar cel mai ieftin cred ca iesi cu  niste corpuri sh.
Miki, nu te aprinde te rugam si nu lua nimic personal. E o dezbatere la urma urmei.
Eu vreau sa vad proiectoarele tale Led la treaba.
Scz pentru greseli...cam greu de pe tel.

Edited by Hapygarden, 06 January 2015 - 19:02.


#517
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Da miki, si eu te rog...si chiar nu am niciun fel de idei 'preconcepute'!
Am doar prostul obicei sa ma intreb mereu, de ce si pentru ce...sa nu iau nimic 'mestecat' de-a gata...
:(
Si recunosc, sunt Toma Necredinciosu', asta sunt, ia-ma asa cum sunt!

Edited by subway_guru, 06 January 2015 - 19:15.


#518
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 subway_guru, on 06 ianuarie 2015 - 18:33, said:

Miki, de ce te-ai suparat?
Ai lansat doua idei, una cu proiectoare si cealalta cu instalatii de la 500USD in sus...nu vrei totusi sa le discutam?

Guru, nu mai am demult 20 de ani, pe ce sa fiu suparat? Doar ca nu vad ce pot sa invat eu de aici si nu cred ca are rost sa-mi irosesc timpul sa povestesc informatii pe care, in acest moment, nu le gaseste nimeni utile.
N-am lansat nici o idee, mi-am spus parerea fata de lampile LED. De fapt nu e nici macar parerea mea, sunt informatii citite pe multe de pagini din alte forumuri (nu numai din Ro) si in diverse studii comparative.
Tu ai venit cu idea ca iesi mai ieftin cumparand diode LED in defavoarea unui produs finit, gata de bagat in priza. Iti repet la modul cel mai sincer, nu-s deloc suparat, dar e posibil sa mai citeasca si alte persoane ce ai afirmat tu si chiar sa creada ca e mai bine asa.
Nici cel mai al drequ` mestesugar de la noi, nici chiar Dorel, nu poate sa asambleze mai ieftin si mai bine un produs ca cel mai prapadit chinez. Chinezu` daca nu asambeala 1000 buc/zi nu-si primeste cei 3 dolari sa cumpere la copii de mancare.
Chiar sunt curios ce poti sa faci tu cu 90 lei, pentru ca stiu ce "inginerie" am facut eu anul trecut cu 150-200 lei.

Hapygarden,
Despre proiectoarele mele......nu e solutia cea mai buna, e doar o solutie de "saracie". Insa un proiector de 50W e mult mai bun decat toata tigania mea de anul trecut cu 4 neoane + o gramada de becuri LED.
Daca aveam nevoie de lumina la modul profesional sau o afacere reala cu rasaduri /flori, fara nici un dubiu imi cumparam lampi LED cu performante spre gama semi-profesionala.
Sistemele profesionale nu le cumpara nici macar toti crescatorii de "ierburi".  In schimb cei care cresc iarba (gazon), da le cumpara. Intamplator m-am nimerit la un studiu de eficienta intre lampi cu iodura si proiectoare profesinoale LED de 300/500W.

Guru,
Voi sa nu va suparati pe mine, cam atat pe sectiunea asta.
Ne regasim cu drag pe legume si solarii Posted Image

Attached Files

  • Attached File  33.JPG   144.77K   53 downloads
  • Attached File  32.JPG   86.76K   52 downloads
  • Attached File  31.JPG   123.88K   49 downloads


#519
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Miki, nu contesta nimeni eficienta sistemelor semiprofesionale si profesionale prezentate de tine. Doar ca ele au costuri extrem de mari si se justifica pentru cine are de desfasurat un ciclu intreg de crestere indoor. Necesarul de lumina la rasaduri este mai putin de un sfert fata de cel al unei plante de 50 de zile la tomate spre ex asa ca eforturile mele cel putin se duc in zona acoperirii unui minim absolut necesar de lumina pentru un start optim in vegetatie cu cel mai mic consum de energie posibil.
Solutii custom pentru rasaduri nu prea sint la producatorii profi si semi-profi penru ca nu intereseaza pe nimeni. Cine investeste in LED o face pentru a creste cap-coada. De aceea toate comparatiile lor sint cu MH si HPS de 400 si 1000.
M-am uitat si la cateva documentare de la marii producatori de ierburi recreative - ca mai nou de cand e legal in juma de glob e plin net-ul de ele. Pentru clonare si faza de vegetatie din seminte mai toti folosesc....surpriza - tuburi fluorescente. Asta in timp ce stau pe alaturi cu super LED-urile profi si HPS-urile la discretie.
Si eu ma uit cu drag la lampile Led de la Valoya sau cele prezentate de tine mai sus de la Spectrum King http://spectrumkingled.com/
Dar primele costa 1800E pentru 600w si celelalte 1200S parca pentru 400w.
Sint intr-adevar o solutie fara urme de compromis daca nu te intereseaza amortizarea investitiei.
Te inteleg cand spui ca nu ai ce invata de aici - prin prisma faptului ca eu la randul meu consider ca nu am ce sa ii invat pe altii. Dar in "spectrul" asta te provoc sa ne educi tu pe noi. Ai invatat de pe acest forum pe alte sectiuni la randul tau multe lucruri asa ca eu o vad ca pe o datorie de a da ceva la schimb. Pune-ne fotografii cu proiectoarele tale si rezultatele obtinute cand le pui la treaba.

Edited by Hapygarden, 07 January 2015 - 01:07.


#520
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Miki, draga prietene, uite care a fost rationamentul meu, ai zis 8 proiectoare/2mp, adica 200W/mp...si am comparat cu un raft disco led de-al meu de 0,5mp...pe care am montat 4,5 benzi led de 5ml fiecare...cu o putere teoretica instalata 90W fiecare, deci pur teoretic discoteca ar fi avut de doua ori mai multa lumina pe jumatate din suprafata,...dar...
Asa cum am scris cand le-am masurat, am constatat ca in realitate aveau efectiv ceva mai putin de jumatate din puterea teoretica si din jumatatea asta o parte se mai consuma si pe rezistentele montajului...
Ar fi interesant de masurat cum e la reflector situatia reala...nu ce scrie pe eticheta chinezeasca...

#521
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am gasit o instalatie care spune ca are o eficienta de 136 lm/w,

http://www.alibaba.c...474150.html?s=p

dar in aceleasi specificatii scrie ca livreaza un total de 45,000 lm la o putere de 900w
Ok. Am impartit 45000 la 900w si rezulta o eficienta de 50 lm/w.
La o putere de 900w si eficienta de 136lm/w ar trebui ca instalatia sa livreze un total de 122,400 lm si nu doar 45,000

Ceva nu este in regula. Ori nu vad eu niste lucruri?

#522
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Aprinde ledurile si...ai sa vezi...:rolleyes:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate