Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#523
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Miki, am vazut in prospectele alea de reflectoare pentru gazon niste date interesante privind nivelurile de iluminare in micromoli/m2/s...poti sa ne dai mai multe detalii?

#524
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postmeganedoi, on 07 ianuarie 2015 - 12:45, said:

Am gasit o instalatie care spune ca are o eficienta de 136 lm/w,

http://www.alibaba.c...474150.html?s=p

dar in aceleasi specificatii scrie ca livreaza un total de 45,000 lm la o putere de 900w
Ok. Am impartit 45000 la 900w si rezulta o eficienta de 50 lm/w.
La o putere de 900w si eficienta de 136lm/w ar trebui ca instalatia sa livreze un total de 122,400 lm si nu doar 45,000

Ceva nu este in regula. Ori nu vad eu niste lucruri?
...iar pe site-ul producatorului avem un 24.300 lumeni la o putere de 400 W ("Actual power consumption:110V:445W+-5%;220V :400+-5%"), de unde rezulta o eficiente de 60,75 lm/w. Inclin sa cred ca cei 136 lm/w reprezinta un b*s* (kkmak marketing)

@achimitom04: LG spune "We suggest you rot use 400w light to cover one square meter area for veg stage and use 600w light to cover one square meter area for flowering stage". Se pare ca am fost foarte optimist cu cei 6000 lumeni/m2 (am crescut rasaduri destul de OK in prima faza/luna cu 4 tuburi a 36 W pe o suprafata de 1,2 m x 0,6 m), iar tu vrei sa le cresti "la geam"?? Masoara cu un lightmetru (un soft free pe majoritatea smart-phones din ziua de azi) luminozitatea la 0,5 m de fereastra, pe orizontala, intr-o zi cu soare. Nu vei obtine mai mult de 4-5000 luxi. Plantele ti se vor lungi dupa lumina, unless le inveti sa creasca pe orizontala (la acea incidenta vei avea ~ 20.000 luxi :)

#525
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Hapy, pot sa confirm si eu ca germinarea semintelor sub leduri e...slabutza!...bine ca nu am desfacut tuburile...
:)

#526
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Dragi colegi & prieteni, dupa cum probabil va amintiti, am inceput in 2013 cu rasaduri "indoor"/rasadnita bloc a 3 etaje ("parterul" l-am pastrat pentru udarea prin inundare), a 4x36 neoane de 6500k pe etaj. Rezultate satisfacatoare. Cea mai grea parte mi s-a parut transferul/acomodarea plantutelor dupa o luna de zile in REP-ul construit in mini-solar.

Anul trecut am zis sa incerc "outdoor only" (semanat direct in REP-ul din solarul mare). Toate bune si frumoase pana m-am (mai bine zis, ne-am) lovit de 3 saptamani legate de nebulozitate, astfel incat incepuse sa-mi para rau ca m-am amuzat teribil de colegul care a impartasit patania cu legatul rasadurilor de scobitori & dintr-o data nu-mi mai parea asa rea ideea :)

Asadar, cum suntem datori sa progresam "no matter what", pentru anul asta mi-am propus sa folosesc o combinata. Initial am zis sa incep cu rasadurile sub neoane, apoi in Rep (ca in 2013), dar apoi mi-am amintit promisiunea facuta mie insumi sa nu mai cultiv ianinte de sfarsitul lui feb-inceputul lui martie, asa ca ma bate gandul sa incep direct in Rep & sa investesc in vreo 2-3 lampi cu sodiu sau metal halogen, in caz ca vom avea iar 2-3 saptamani legate de nebulozitate, a.i. sa ajut "fetele" la greu. O lumina in plus, o temperatura & o umiditate in minus, o scoatem noi la capat, nu? :)

Pareri? Voi, cei ce aveti solarul langa culcus, cum ati proceda?

Multam fain!

#527
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
qwerty, daca eu as fi tu, atunci as face astfel :)
- germinat in casa
- dupa germinare mutat direct in rep
- asigurat conditii de temperatura cu rezistente, sobe, rumegus, gas etc
- asigurat back-up lumina, dar metal halide (pentru vegetatie only) cu automatizare in functie de intensitatea luminii naturale
- calculat consum energie electrica si raportat la realizari
- repetat sau nu anul viitor
:)

#528
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
am uitat un amanunt: cum intentionez sa dau un "hard reset" solarului imediat dupa cultura de iarna (dupa ce voi adauga 4-6 tone gunoi de oi semi-putrezit (amestecat cu paie, udat si intors de 2-3 ori din toamna) pe cei 200 m2 de solar), pe parcursul lui martie, Rep-ul va fi instalat langa solar, in imediata apropiere. Din cate imi aduc aminte, parca nicoretro (sau alt coleg) l-a avut "in camp" anul trecut? In fine, voi incerca sa limitez consumul de energie electrica prin acoperirea Rep-ului cu o rama din polistiren pe timp de noapte (anul trecut/in solar l-am avut acoperit peste noapte cu 2 paturi de agril sub rama de folie)

#529
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru Basamid am vazut ca trebuie minim +6 oC...plus niste zile multe de...pauza dupa :(

#530
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postmeganedoi, on 07 ianuarie 2015 - 18:29, said:

qwerty, daca eu as fi tu, atunci as face astfel Posted Image
- germinat in casa
- dupa germinare mutat direct in rep
corect. Am omis sa spun ca germinarea a avut (si in 2013, si in 2014) & va avea (in 2015) loc indoor only! Altfel vedem ce-a patit prietenul 1orgu :). Ca fapt divers, imediat ce-am aflat de la jumborom (anul trecut) de acea minunata minisera pe etaje, m-am si infiintat la dede. Rezultate de la exceptional in sus, chiar si (sau mai ales!) in cazul retardelor vinete sau ardei. Am uitat de ziare, folie sau alte nebunii puse pentru a pastra umiditatea in timpul germinarii, mini-sera si-a facut treaba din plin

#531
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsubway_guru, on 07 ianuarie 2015 - 18:46, said:

Pentru Basamid am vazut ca trebuie minim +6 oC...plus niste zile multe de...pauza dupa Posted Image

Asa este. Sa speram ca vremea va fi frumoasa si solarul calduros pentru ca timpul de asteptare pana la plantare sa fie cat mai scurt. Daca vremea nu ajuta, atunci aprindem sobele :)

#532
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Qwerty, baga-ne si noua linkul ala de la LG...please!

#533
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postsubway_guru, on 07 ianuarie 2015 - 18:46, said:

Pentru Basamid am vazut ca trebuie minim +6 oC...plus niste zile multe de...pauza dupa Posted Image
Da. Asta-i motivul pentru care am spus/planificat pentru "parcursul lui martie" Rep-ul afara. Dupa ce amestec Basamid-ul cu motocultorul, voi uda terenul & il voi acoperi cu folie pentru o temperatura cat mai mare in sol & pt a retine gazul la nivelul solului cat mai mult timp. Dupa 10-30 zile (in functie de temperaturile din martie 2015 in zona mea) voi face "testul de sarcina" cu ceva seminte de salata. Daca incoltesc, trecem la treaba, altfel "now what? now we wait!" :)

View Postsubway_guru, on 07 ianuarie 2015 - 18:58, said:

Qwerty, baga-ne si noua linkul ala de la LG...please!
pai este mai sus/linkuit "producatorului". Anyway, http://www.lgledsolu...tclassid=014011 (NB n-am verificat daca-i chiar LG .. sau vreo facatura)

#534
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pe link-ul ala scrie asa
24300lumen
900W

24300/900=27lm/w

iar tuburile fluorescente au 65-85 lm/w

LE

iar produsul din poza seamana izbitor de tare cu cel chinezesc din link-ul pus de mine in postul nr 521

Edited by meganedoi, 07 January 2015 - 19:09.


#535
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postmeganedoi, on 07 ianuarie 2015 - 18:55, said:


Daca vremea nu ajuta, atunci aprindem sobele Posted Image
Hell yes! Aseara pe la 5 umplut-am butoiu' de 20 de vedre (sic!) cu rumegus. Jucat hora in el, astfel incat butoiu inca emana caldura azi pe la 14.00.

Cu acest termometru am inregistrat un min de -3,3 grd C sub agril, la ~ 2 m de soba (deci de centrul solarului) si -10 grd la o palma sub ferme, peste care sunt montate burlanele de tabla inspre fiecare capat al solaruluiu. Am avut in exterior -12 grd azi noapte la Campina. O fi bine, o fi rau? Sper sa mananc cat mai multa salata & cat mai putina "inghetata" :)

Will keep you posted! :)

#536
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
V-am mai explicat ca la semiconductori e variabilitate mare...iei LG, e marfa sortata, iei chinezesc e...refuzat la export...parerea mea, bazata totusi pe niste mici experiente 'hands on'...
:(
Si am povestit ca in vremuri imemoriale cumparam transistori IPRS de la tuciurii de pe Academiei, daca aveai noroc, gaseai intre 'rebuturi' chiar si transistori cu performante superioare celor din catalog...
E exact ca marfa 'agricola' de acum de la supermarket...daca e deasupra/dedesubtul standardului e...rejected!...pentru ca nu e STAS.
:)

Edited by subway_guru, 07 January 2015 - 19:28.


#537
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postmeganedoi, on 07 ianuarie 2015 - 19:06, said:

Pe link-ul ala scrie asa
24300lumen
900W

24300/900=27lm/w
mai scrie "Actual power consumption:110V:445W+-5%;220V :400+-5%"

Quote

iar produsul din poza seamana izbitor de tare cu cel chinezesc din link-ul pus de mine in postul nr 521
normal, doar am dat cu google dupa product code-ul din linkul (..si cei 40 de hoti) postat de tine, "LG-G15A180LED-5w". A rezultat acest site, sper eu, al producatorului

View Postmeganedoi, on 07 ianuarie 2015 - 18:29, said:

- asigurat back-up lumina, dar metal halide (pentru vegetatie only) cu automatizare in functie de intensitatea luminii naturale
despre partea cu automatizarea, am o premonitie & un deja-vu: tare mi-e teama ca va fi asigurata de tata sau baiatul de ma ajuta/arduino al nostru va ramane in punga si anu' asta ...

#538
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
:) :) :)
Cum s-ar zice, in loc sa cumpar tot felul de gadgeturi casnice, mai bine imi iau nevasta, face si mancare, spala si rufe, serveste cafeaua la pat si o mai si...cert?

#539
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postqwertysecret, on 07 ianuarie 2015 - 19:30, said:

despre partea cu automatizarea, am o premonitie & un deja-vu: tare mi-e teama ca va fi asigurata de tata sau baiatul de ma ajuta/arduino al nostru va ramane in punga si anu' asta ...

Toate la timpul lor.
Iar "la timpul lor" depinde doar in parte de dorinta sau vointa noastra. :)

#540
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014

View Postsubway_guru, on 07 ianuarie 2015 - 19:33, said:

:) :) :)
Cum s-ar zice, in loc sa cumpar tot felul de gadgeturi casnice, mai bine imi iau nevasta, face si mancare, spala si rufe, serveste cafeaua la pat si o mai si...cert?
A mea nu a venit cu functiile astea:wub:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate