Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Va e frica de moarte ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
366 replies to this topic

Poll: Va e frica de moarte ? (97 member(s) have cast votes)

V-ati gandit vreodata sa evitati moartea ?

  1. Sper la viata eterna promisa de religie (26 votes [26.80%] - View)

    Percentage of vote: 26.80%

  2. Prin metode puse la dispozitie de stiinta (35 votes [36.08%] - View)

    Percentage of vote: 36.08%

  3. Grijile zilnice imi ocupa tot timpul si nu ma pot gandi la moarte (36 votes [37.11%] - View)

    Percentage of vote: 37.11%

Vote Guests cannot vote

#19
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Frica de moarte nu. De paralizie da.

#20
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Mi-e teama de durere nu de moartea propriu-zisa.

#21
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Majoritatea oamenilor din intreaga lume traiesc mult mai prost decat ar putea,datorita faptului ca-si insusesc conceptii gresite despre destin inca din frageda pruncie.Aceste conceptii gresite se imprima puternic in creierul emotional si in cel cognitiv,predestinand negativ persoanele ignorante.La producerea evenimentelor negative care le afecteaza viata,astfel de persoane se mConceptia fatalista
Oamenii care isi insusesc o astfel de conceptie cred cu putere ca toate evenimentele vietii sunt predeterminate,imuabile si irevocabile,inscrise intr-un fel de program invizibil,in fata caruia omul e total neputincios.El traieste ca o jucarie a acestui program,dupa principiul Ce ti-e scris,in frunte ti-e pus.Aceasta conceptie gresita,destul de raspandita la asiatici,dar si la europeni,genereaza atitudini de resemnare si pasivitate improprii unei vieti de succes si fericire.Ea neaga fortele care au asigurat evolutia umanitatii din salbaticia din urma cu 2000 de ani si pana in prezent:vointa divina si capacitatile creatoare ale oamenilor.In fata oricarui eveniment negativ,produs de natura necontrolata ori de neglijenta oamenilor,hindusii spun ca asa e karma iar arabii murmura cuvantul kismet(soarta,destin).
Conceptia fatalista s-a cristalizat in comuna primitiva,cand oamenii salbatici se simteau simple jucarii ale naturii atotputernice.Ea s-a insinuat in unele conceptii filosofice antice si s-a raspandit aproape in intreaga lume,intrand in psihologia nationala a multor popoare.Se manifesta si in prezent,in credintele intime ale multor oameni ignoranti,in ciuda faptului ca evolutia cunoasterii si creatiei din ultimele cinci secole demonstreaza,cu mii de fapte concrete,ca omul participa la crearea destinului propriu,cu constiinta,vointa si alte calitati personale.Noi vom analiza stiintific factorii ce compun destinul uman,ocazie cu care cei afectati de aceasta conceptie gresita vor fi obligati sa renunte la ea.int ca asa le-a fost scris in soarta sau in stele,ca asa a fost vointa divina,ca nimeni nu poate scapa de intamplarile negative

PS. :   Copy-Paste !

#22
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Frica de inexistenta e ceva de ras.Posibilitatea unei suferinte vesnice ar trebui sa va dea de gandit.

#23
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View Postpro-civilizatie, on 02 ianuarie 2013 - 22:27, said:

Frica de inexistenta e ceva de ras.Posibilitatea unei suferinte vesnice ar trebui sa va dea de gandit.

Detaliaza.

#24
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007

View Postpro-civilizatie, on 02 ianuarie 2013 - 22:27, said:

Frica de inexistenta e ceva de ras.Posibilitatea unei suferinte vesnice ar trebui sa va dea de gandit.

Ciudat, eu am o parere tocmai opusa. Practic asta ar fi iadul pt mine, sa nu mai existe nimic dupa moarte.

#25
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postdarxide, on 02 ianuarie 2013 - 22:33, said:

Ciudat, eu am o parere tocmai opusa. Practic asta ar fi iadul pt mine, sa nu mai existe nimic dupa moarte.

Adica ai prefera sa traiesti vesnic dar sa fi torturat continuu cu fierul rosu?
Sa chiar cu o durere de dinti eterna?

Este posibila existenta unei suferinte vesnice?
-ar putea exista un dumnezeu care ar fi psihopat si care ar tortura fara incetare si etern creaturile mai mici pentru ca nu realizeaza ca tortureaza,sau nu il intereseaza,sau ii face placere.
-ar putea exista un computer impersonal vesnic in care oamenii sunt de fapt programe si sunt torturati la nesfarsit(ca in matrix,numai ca in matrix oamenii chinuiti scapau de suferinta cand mureau).

#26
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Da, macar as sti ca sunt torturat pt ca am gresit...dar sunt destui pe pamant, copii handicapati fizic, bolnavi etc, care traiesc cu dureri, cat or trai  10, 20, 30 ani. Explicai tu: imi pare rau ca te zvarcolesti de durere, nu esti tu de vina, dar nu-i nimic, mori si scapi, da pana atunci taci si inghite.

#27
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
linistiti-va, am avut un poet mester care zicea drept: Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi.
asta-i realitatea si tre sa o acceptam.

#28
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View Postdarxide, on 02 ianuarie 2013 - 23:14, said:

Da, macar as sti ca sunt torturat pt ca am gresit...dar sunt destui pe pamant, copii handicapati fizic, bolnavi etc, care traiesc cu dureri, cat or trai  10, 20, 30 ani. Explicai tu: imi pare rau ca te zvarcolesti de durere, nu esti tu de vina, dar nu-i nimic, mori si scapi, da pana atunci taci si inghite.

Life isn`t fair get use to it.

#29
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postdarxide, on 02 ianuarie 2013 - 23:14, said:

Da, macar as sti ca sunt torturat pt ca am gresit...dar sunt destui pe pamant, copii handicapati fizic, bolnavi etc, care traiesc cu dureri, cat or trai  10, 20, 30 ani. Explicai tu: imi pare rau ca te zvarcolesti de durere, nu esti tu de vina, dar nu-i nimic, mori si scapi, da pana atunci taci si inghite.

Aia traiesc cu speranta ca va fi mai bine.
In plus ei stiu ca vor muri si durerea va inceta.
Deci nu are rost sa se sinucida atata timp cat durerea e suportabila si temporara.
In fond nu trebuie sa ii explic nimic.Cand durerea devine mare(exemplu bolnavii de cancer terminal) ei insisi vor implora sa moara.
eu va sugerez sa va ganditi la posibilitatea suferintei vesnice versus moarte atunci cand suferiti de o durere greu de suportat.Sa va ganditi ca starea aia ar fi infinita.
Atunci ati vedea ce dulce este inexistenta.

#30
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
OK, daca ati avea certitudinea asta, de maine v-ati trai viata exact ca si pana acum? Ar fi bun un topic cu un poll.

LE: Si ca sa raspund, eu nu, cel mai probabil mi-as propune sa mai traiesc putin, asa ca m-as duce in jungla undeva, departe de civilizatie, pana cand m-as decide sa ma sinucid. Dar asta doar daca as fi 100% sigur ca nu exista nimic dupa moarte, si daca si restul oamenilor ar sti evident. (ca sa nu sufere rudele prietenii etc)

Edited by darxide, 02 January 2013 - 23:24.


#31
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postcirus6, on 02 ianuarie 2013 - 23:19, said:

linistiti-va, am avut un poet mester care zicea drept: Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi.
asta-i realitatea si tre sa o acceptam.

Dupa moarte vor exista urmatoarele posibilitati
:
1.inexistenta
2.fericire eterna
3.suferinta eterna
4neutralitate eterna,care poate fi de 2 feluri:
a.absenta oricarei fericiri sau suferinte
b.fericirea si suferinta sunt in cantitati simultane egale(50%-50%),anulandu-se astfel una pe cealalta.

#32
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007

View Postpro-civilizatie, on 02 ianuarie 2013 - 23:23, said:

Dupa moarte vor exista urmatoarele posibilitati
:
1.inexistenta
2.fericire eterna
3.suferinta eterna
4neutralitate eterna,care poate fi de 2 feluri:
a.absenta oricarei fericiri sau suferinte
b.fericirea si suferinta sunt in cantitati simultane egale(50%-50%),anulandu-se astfel una pe cealalta.

Ia gandeste-te ca diferenta dintre viata de aici si ce este dupa moarte ar fi ca si cum ai fi o furnica, si dupa moarte ai fi un om...

#33
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Ultima varianta e cel mai greu de inteles.Insa e un fapt comun.Organismul nostru simte destul des fericire si suferinta in acelasi timp.E adevarat ca ele nu sunt de obicei egale ci uneori fericirea e mai mare decat suferinta ,alteori este exact invers.
Masochismul se bazeaza exact pe aceasta combinatie fericire-suferinta,in final fericirea fiind mai mare decat suferinta si este o noua varietate a fericirii,un nou tip de cunoastere.
Imagineaza-ti ca tii o mana in ambrozie provocatoare de placere si cealalta mana intr-un vas cu apa clocotita.Vei simti si fericire si suferinta in acelasi timp,iar daca ele sunt egale se vor anula reciproc.
Un exemplu mai putin inspirat :cu o mana te masturbezi,iar cealalta o tii in apa clocotica ,sa sa te doara.Incearca sa aranjezi placerea si durerea in asa fel incat cele 2 senzatii sa fie egale in intensitate.

View Postdarxide, on 02 ianuarie 2013 - 23:27, said:


Ia gandeste-te ca diferenta dintre viata de aici si ce este dupa moarte ar fi ca si cum ai fi o furnica, si dupa moarte ai fi un om...

Nu are nici o relevanta...

#34
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007

View Postpro-civilizatie, on 02 ianuarie 2013 - 23:32, said:

Ultima varianta e cel mai greu de inteles.Insa e un fapt comun.Organismul nostru simte destul des fericire si suferinta in acelasi timp.E adevarat ca ele nu sunt de obicei egale ci uneori fericirea e mai mare decat suferinta ,alteori este exact invers.
Masochismul se bazeaza exact pe aceasta combinatie fericire-suferinta,in final fericirea fiind mai mare decat suferinta si este o noua varietate a fericirii,un nou tip de cunoastere.
Imagineaza-ti ca tii o mana in ambrozie provocatoare de placere si cealalta mana intr-un vas cu apa clocotita.Vei simti si fericire si suferinta in acelasi timp,iar daca ele sunt egale se vor anula reciproc.
Un exemplu mai putin inspirat :cu o mana te masturbezi,iar cealalta o tii in apa clocotica ,sa sa te doara.Incearca sa aranjezi placerea si durerea in asa fel incat cele 2 senzatii sa fie egale in intensitate.



Nu are nici o relevanta...

Ba din contra, chiar se pliaza pe ce zici tu 50%-50%. Adica devenind om, suferi mai mult ca o furnica, ai si suferinte si bucurii, dar  totusi nu ai vrea sa redevii furnica.

#35
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postdarxide, on 02 ianuarie 2013 - 23:35, said:


Ba din contra, chiar se pliaza pe ce zici tu 50%-50%. Adica devenind om, suferi mai mult ca o furnica, ai si suferinte si bucurii, dar  totusi nu ai vrea sa redevii furnica.

daca suferinta e mai mare decat fericirea ,iti vei dori sa redevi furnica.

#36
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Oricum nu o sa picam de acord, tu ai zis ca preferi inexistenta fata de suferinta, iar eu am zis invers. N-are rost sa tot pasam ca la tenis.
Am votat ca sper la viata eterna :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate