Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Filmele sunt din ce in ce mai proaste!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Deci simt ca innebunesc. N-am mai savurat un film bun de cateva luni, si atunci era unul de asta independent.

Acum 5-6 ani filmele astea mainstream erau decente, unele chiar foarte bune. In 2012, nu-mi amintesc un singur film sa fi fost macar vizionabil, ce sa mai zic de decenta.
Notele de pe IMDB la filmele noi sunt pur si simplu ridicole. La astea vechi ma pot baza pe ele cat de cat, dar la astea noi imi iau teapa de fiecare data. Un film din 2012 cu 7.5 sau 8 este echivalent cu unul din 2004 care are 4 - 4.5, si nu exagerez deloc.

Ori am luat-o eu razna, ori idiocratia s-a instalat in industria filmului. Ziceti-mi si mie ceva filme noi bune Posted Image

Edited by Nemesis-, 02 January 2013 - 02:21.


#2
afroman77

afroman77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.03.2009
Mai lasa hollywood-n pace,frate-soră si treci pe carti.

#3
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Tabu (2012)
Tomboy (2011)
Le Havre (2011)

#4
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Cloud Atlas
Nu l-am vazut inca, dar e pe lista de "must see". Posted Image

PS: Si da, ai dreptate, sunt din ce in ce mai proaste. Ce e si mai grav e ca imdb s-a umplut de fanboi care le puncteaza cu scor maxim.

Edited by BMW, 02 January 2013 - 02:41.


#5
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
mda, si la mine e pe aceeasi lista. dar am senzatia ca va fi o dezamagire, la fel ca si restul filmelor de nota "8"..
@Mocebon n-am vazut nici unul din lista aia, deci o sa trebuiasca sa ma risc la unul :) "Le Havre" pare promitator, sa vedem..

#6
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Despre "The King Speech/Discursul regelui" am auzit că ar fi bun (nu l-am văzut încă). În rest numai filme cu extatereştii, monştrii, super-hăroini, sfârşitu' lumii, trendy-flendy. Iar europenii fie au cam început să-i copie pe americani, fie au maniile lor. Eu m-am săturat de filmele italienşeti! (astea noi).

#7
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
eu am vazut si king speech, si e f overrated. Acum 10 ani, un astfel de film ar fi trecut neobservat.
nu e prost, dar in nici un caz nu e o capodopera cum se pretinde.

#8
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
si eu am observat chestia asta, in ultimii ani din toate filmele vizionate pot spune ca doar cateva mi-au placut si le-as vedea a doua oara.

Nu poti da vina pe hollywood, ei nu fac altceva decat sa asculte cerintele publicului larg din toata lumea.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdjl, on 02 ianuarie 2013 - 02:44, said:

Despre "The King Speech/Discursul regelui" am auzit că ar fi bun (nu l-am văzut încă).
Merge, dar nu este extraordinar.

In rest, ma uit doar la seriale si documentare. In 2012 nici nu imi amintesc vreunf film care sa il vizionez si a 2 a oara. Ultimul James Bond mi s-a parut absolut penibil. Vreun SF mai gandit nu am vazut ...

#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostNemesis-, on 02 ianuarie 2013 - 02:11, said:

Acum 5-6 ani filmele astea mainstream erau decente, unele chiar foarte bune. In 2012, nu-mi amintesc un singur film sa fi fost macar vizionabil, ce sa mai zic de decenta.

Looper. Crede-ma, e bun. Chiar daca apare Bruce Willis in el, nu e mindless action flick. Alt exemplu de film bun in anul 2012 nu am (si nu cred sa existe).

#11
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013
Pentru nostalgici, doar din ultimii 3 ani, sperand ca nu vor innebuni.
O selectie de filme foarte bune, filme bune si filme acceptabile, vazute de subsemnatul. Scuze anticipate pentru eventualii dezamagiti ca Twillight nu e printre ele. The Dark Knight rises intra in categoria filmelor acceptabile, strict pentru efectele speciale, scenariul fiind fost o mizerie. Cu precizarea ca inca nu am vazut (si am si asteptari) de la urmatoarele filme din 2012: Django Unchained. Les Misérables, Thanks for Sharing, Hitchcock, Life of Pi, Rise of the Guardians, Argo, End of Watch, The Perks of Being a Wallflower, Wreck-It Ralph, The Raid: Redemption, Robot & Frank.

Attached Files



#12
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Cloud Atlas
The Hobbit
Dupa Dealuri
Carnage (asta e din 2011)
Midnight in Paris (tot 2011)

Cateva filme din ultimii doi ani, destul de bune dpmdv.
Poate gasesti vreunul care sa-ti placa.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Din anul 2012 am retinut foarte putine filme bune. In primul rand Hollywood ul nu mai are ideei, daca observati foarte multe filme bune vin din Europa. Francezii au intrat tare pe piata si nu numai.

#14
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
In ziua cand o sa va opriti a va mai uita la prostiile scoase pe banda rulanta in Hollywood atunci o sa vedeti ca se strecoara si filme bune...
In fiecare an din fiecare deceniu din trecut erau o sumedenie de filme proaste pe care nici nu le cunosti acum pentru ca sunt proaste si nu are sens sa le iei in seama, nu-i asa Nemesis-? Uite-te in 1950 si spune-mi de ce nu te-ai uitat la toate filmele ca sa ajungi la aceeasi concluzie ca azi.
Tu crezi ca atunci nu exista unul ca tine care sa zica exact acelasi lucru? :lol: "filmele din 1930 erau mai bune decat cele de acum."
Intotdeauna o sa existe filme bune pentru ca intotdeauna o sa existe un cineast care o sa doreasca sa imbunatateasca viziunea lui despre cinema...sau macar sa aduca ceva nou.
Nu stiu daca vezi dar trendul e sa se faca filme din ce in ce mai serioase...cele comice de acum sunt privite cu ochi critici de fiecare data (nici nu se mai rade la ele)...uite-te la ce a patit Batman. Si din cauza lui toate se fac asa...Spider-Manul nou, Supermanul nou, Iron Man 3...
Intotdeauna a existat un numar mult mai mare de filme proaste in raport cu cele bune, intotdeauna o sa existe asta. In trecut insa se faceau mai putine in general ca numar...
Ia te rog 1960 si spune-mi cu o cifra cate filme bune sunt. Exista cate una pe luna macar?

#15
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013

View Postbusiness11, on 02 ianuarie 2013 - 21:51, said:

Din anul 2012 am retinut foarte putine filme bune. In primul rand Hollywood ul nu mai are ideei, daca observati foarte multe filme bune vin din Europa. Francezii au intrat tare pe piata si nu numai.

Imi dai, te rog, cateva titluri?
Eu am vazut doar 2-3 filme bune franceze din ultimii ani. Intouchables, Le premier jour du reste de ta vie si poate imi mai scapa unul, doua.

View PostM0n0, on 03 ianuarie 2013 - 12:57, said:

Ia te rog 1960 si spune-mi cu o cifra cate filme bune sunt. Exista cate una pe luna macar?

Ce a vazut subsemnatul.

The apartment (1960) - Billy Wilder, Jack Lemmon, Shirley MacLaine
Psycho (1960) - Alfred Hitchcock, Anthony Perkins, Janet Leigh
Le trou (1960) - Jacques Becker, André Bervil, Jean Keraudy
La dolce vita (1960) - Federico Fellini, Marcello Mastroianni, Anita Ekberg
The hustler (1961) - Robert Rossen, Paul Newman, Jackie Gleason
Yojimbo (1961) - Akira Kurosawa, Toshirô Mifune, Eijirô Tôno
Breakfast at Tiffany's (1961) - Blake Edwards, Audrey Hepburn, George Peppard
Judgement at Nuremberg (1961) - Stanley Kramer, Spencer Tracy, Burt Lancaster
The manchurian candidate (1962) - John Frankenheimer, Frank Sinatra, Laurence Harvey
Lawrence of Arabia (1962) - David Lean, Peter O'Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn
To kill a mocking bird (1962) - Robert Mulligan, Gregory Peck, John Megna
The trial (1962) - Orson Welles, Anthony Perkins, Jeanne Moreau
Lolita (1962) - Stanley Kubrick, James Mason, Shelley Winters
Days of wine and roses (1962) - Blake Edwards, Jack Lemmon, Lee Remick
Sanjuro (1962) - Akira Kurosawa, Toshirô Mifune, Tatsuya Nakadai
What ever happened to Baby Jane (1962) - Robert Aldrich, Bette Davis, Joan Crawford
Harakiri (1962) - Masaki Kobayashi, Tatsuya Nakadai
The man who shot Liberty Valance (1962) -  John Ford, James Stewart, John Wayne
The birds (1963) - Alfred Hitchcock, Rod Taylor, Tippi Hedren
The great escape (1963) - John Sturges, Steve McQueen, James Garner
My fair lady (1964) -  George Cukor, Rex Harrison, Audrey Hepburn
Woman in the dunes (1964) - Hiroshi Teshigahara, Eiji Okada, Kyoko Kishida
Zorba the Greek (1964) - Mihalis Kakogiannis, Anthony Quinn, Alan Bates
For a few dollars more (1965) - Sergio Leone, Clint Eastwood, Lee Van Cleef
A man for all seasons (1966) - Fred Zinnemann, Paul Scofield, Wendy Hiller
Who's afraid of Virginia Woolf (1966) - Mike Nichols, Elizabeth Taylor, Richard Burton
The good, the bad and the ugly (1966) - Sergio Leone, Clint Eastwood, Lee Van Cleef
A guide for the married man (1967) - Gene Kelly, Walter Matthau, Inger Stevens
Cool hand Luke (1967) - Stuart Rosenberg, Paul Newman
The graduate (1967) - Mike Nichols, Dustin Hoffman, Anne Bancroft
Bonnie and Clyde (1967) - Arthur Penn, Warren Beatty, Faye Dunaway
Oliver! Oliver! (1968) - Carol Reed, Ron Moody
Rosemary's baby (1968) - Roman Polanski, Mia Farrow, John Cassavetes
A space odyssey (1968) - Stanley Kubrick, Keir Dullea, Gary Lockwood
The odd couple (1968) - Gene Saks, Jack Lemmon, Walter Matthau
Once upon a time in the west (1968) - Sergio Leone, Henry Fonda, Charles Bronson
The producers (1968) - Mel Brooks, Zero Mostel, Gene Wilder
The lion In winter (1968) - Anthony Harvey, Peter O'Toole, Katharine Hepburn, Anthony Hopkins
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) - George Roy Hill,  Paul Newman, Robert Redford
Midnight cowboy (1969) - John Schlesinger, Dustin Hoffman, Jon Voight

#16
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Nu poti sa te pui cu era de aur a cinemaului...

Le-am vazut pe toate enumerate de tine si sunt si eu de parere ca sunt filme foarte bune dar nu acelasi lucru poti sa-l faci cu anii '80, de exemplu...gasesti si acolo filme f bune (Amadeus, Gandhi) dar nu ajungi la aceleasi cifre. Ca sa nu mai vorbesc ca filmele italiene, asiatice sau chiar frantuzesti au murit cu regizorii lor geniali....

Asta e inca o problema. Regizorii din ziua de azi se compara cu cei din trecut si se simt neputinciosi. Criticii la fel, ii compara cu cei din trecut iar daca acum se incearca iesirea din tipar (cum face Tarantino) este imediat vorbit de rau...si din cauza criticilor, publicul larg zice opusul...

Cinefilul poate sa faca doua chestii, in functie de tip, ori tine cu criticii ori tine cu ceea ce iubeste el, filmul. Criticii nu mai iubesc filmul, ei iubesc trecutul pentru ca pe atunci filmul reprezenta ceva...acum jocurile video sunt privite din ce in ce mai bine pentru interactivitate si complexitate...plus ca banii se duc in directia lor. Criticii iubesc sa creeze controverse pentru a iesi in evidenta insa nu pentru a ajuta industria...
Bine, nu e valabil de fiecare data. Filmele europene sunt privite in general bine pentru ca aduc un damf de aer curat si complet diferit de ce ofera Hollywoodul...iarasi, un lucru care il face anume pentru a se diferentia de americani.

#17
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
nu cred ca am vazut vreun film facut inainte de '80 care sa-mi placa.
perioada pe care eu o consider de aur e 83 - 2007, cu apogeul intre 98 si 2005. Atunci s-au creat filme echilibrate dpdv tehnic si artistic. Dupa 2007 tehnicul a inceput sa conteze mai mult decat partea artistica, si azi vad ca apar doar maratoane de efecte speciale sau cu aceleasi glume obosite.

#18
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Dom'le, de ce nu ai zis asta de la inceput ca sa stiu sa nu te iau in serios...?

Edited by M0n0, 03 January 2013 - 15:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate