Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

(Hawkie) Casa P+1 langă Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#73
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Ati facut foarte bine ca v-ati pus sa ganditi la rece si sa treceti pe hartie suprafetele de care aveti nevoie cu adevarat.
Spune-i arhitectului sa faca abstractie de ce a desenat pana acum si sa va propuna el ceva diferit, din putul propriei gandiri si care sa fie cat mai practic.

Si noi ne-am chinuit cu primul arhitect, am schimbat vre-o 5-6 planuri pana sa ne dam seama ca nu e persoana potrivita pt noi. Am renuntat, am pierdut un avans si am gasit alt arhitect care a reusit sa deseneze casa in care abia asteptam sa locuim. :)
Si eu am fost putin stresat dar mi-a trecut repede. Ma pastrez pentru perioada santierului :D

#74
paperkite

paperkite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.06.2006
Hawkie, ai PM, sper sa te ajute in faza asta.

#75
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Daca aveti recomandari pentru arhitecti buni din Timisoara, va rog sa-mi trimiteti PM. Pana la urma vom schimba proiectantul.
Multumesc.

#76
stroal1

stroal1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2010
astept si eu o recomandare de arhitect. multumesc

#77
alex_at

alex_at

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.02.2013
@stroal1 ai PM.

#78
alex_at

alex_at

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.02.2013
@Hawkie ai PM.

#79
nightraven

nightraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.10.2007

View PostHawkie, on 11 februarie 2013 - 12:42, said:

Daca aveti recomandari pentru arhitecti buni din Timisoara, va rog sa-mi trimiteti PM. Pana la urma vom schimba proiectantul.
Multumesc.

Orice arhitect va prefera sa iti prezinte cateva proiecte din care sa-ti alegi unul pe care sa ti-l modifice putin si sa ti-l vanda. Sunt foarte multi oameni care nu au capacitatea sa creeze sau sa se gandeasca la nevoile lor si prefera sa plaseze sarcina pe umerii altuia care sunt convinsi ca va face o treaba mai buna. De cealalta parte sunt oamenii care vor sa aiba satisfactia ca au reusit sa creeze locul care si-l imagineaza si in care se vor simti bine in viitor. Parerea mea este sa asculti sfaturi si critici dar daca tu vrei un living mare si o camera hobby pe masura regretul va fi mai mare daca nu le vei face asa, pentru ca tu stii cel mai bine care sunt conditiile in care locuiesti acum si cum ai vrea sa fie pe viitor. Sa gasesti arhitectul care sa aiba aceleasi idei cu tine va fi foarte greu si daca vei urma intocmai sfaturile lui va trebui sa imprumiti si stilul lui de viata. Bafta multa si mai cauta oameni cu care sa discuti fata in fata, nu pe forum.

PS: Si eu sunt tot in faza de proiect si mi-am schitat fatada cu bovindou asemanator ;)

#80
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postnightraven, on 20 februarie 2013 - 00:26, said:


Orice arhitect ........Oare, chiar asa sa fie ?
.....si mi-am schitat fatada cu bovindou asemanator. Foarte rau. Posted Image


#81
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Salutare baieti! Am revenit dupa o scurta pauza in care am inceput colaborarea cu un alt arhitect (care pare mult mai priceput si cu mai multe idei). Dupa cateva tatonari, fiind conditionati oarecum si de terenul ingust pe care vom construi casa, am ajuns la urmatoarele schite pentru planul 2D al casei. Va urma partea de 3D, dar deocamdata trebuie sa-i dam ok-ul pentru a continua. Am atasat parterul + etajul. Orice sugestie e binevenita. Multumesc.

Attached Files


Edited by Hawkie, 09 March 2013 - 10:57.


#82
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Am vorbit cu un constructor si mi-a spus ca pot sa cumpar acum o parte din materiale (FIER si CARAMIDA) intrucat au preturi bune in perioada asta iar pe viitor (1-2 luni) se vor scumpi. Oare asa sa fie ? Am inteles ca se poate sa cumpar pe factura x KG de fier sau x MC de caramida , iar ei mi le vor aduce pe teren la momentul necesar (peste 2-3 luni). A mai facut cineva asa ? Merita oare sa cumpar acum ?

#83
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
Eu am cumparat din ianuarie caramida, fierul partial si tigla ceramica. Intradevar, preturile in perioada asta sunt mai mici, in principal datorita faptului ca iarna nu prea se lucreaza si se formeaza stocuri. Eu am platiti marfa respectiva si am facut un contract de custodie, am specificat perioada aproximativa cand voi avea nevoie de ele(aprilie-mai iunie). Nu e nimic special in faza asta, doar putina atentie la citirea contractului de custodie, daca este sau nu inclus transportul, si daca custodia costa sau nu. La mine a fost gratuita.

#84
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
http://www.u-wert.ne...DdH_VhJ&lang=en
Daca vrei sa-ti faci o idee mai precisa despre termoizolatie...


#85
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Am pus schitele si in format JPG. Ce modificari mai vedeti necesare sau utile ? Multumesc.

Attached Files


Edited by Hawkie, 11 March 2013 - 10:09.


#86
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
Ca functional arata bine (sau sa zicem cu mici modificari) . Dar ce "bate la ochi" e diferenta/raportul prea mare intre suprafata parterului cu cel al etajului. Asta inseamna ca vei avea mult acoperis de tip terasa ce va acoperi zonele dintre Sparter-Setaj , ce nu prea poate fi folosit , si in al doilea rand nu stiu in ce masura aspectul arhitectural exterior , va putea integra o suprafata asa mare de acoperis din zona parterului. Repet - nu stiu . Posibil ca arhitectul sa detina secretul sau si sa reuseasca sa obtina o arhitectura spectaculoasa mizandu-se tocmai pe acest aspect. Asta ramane sa vedem doar dupa ce iti va realiza si 3d-uri de exterior.
Deci , o concluzie se poate da/extrage doar dupa ce se va corela functionalul cu arhitectura/volumetria de ansamblu. (redata prin imaginile 3d).
Iar ca o guma micuta : acum esti doar in stadiul in care ai doar ciorapii si pantalonii pe tine . Incat e greu sa-ti dai seama daca se vor asorta cu restul imbracamintii , daca tu nu stii ce fel de costum , camasa , cravata etc etc ..vei avea/"imbraca". Sper ca mi-ai inteles aluzia. Posted Image

Edited by moldoveanuID, 11 March 2013 - 10:25.


#87
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
La parter mi se pare ca-i cam mult loc pierdut cu holul. Eventual se mai poate trage biroul mai inspre casa scarii ca sa mai scazi din cei 2,5m latime. Peretii rotunzi nu imi plac (am eu ceva in general cu ei). Cel de la scara poate ar merge si ar da un aspect deosebit dar cel de la birou nu mi se pare ca aduce nimic deosebit. Trebuie sa ai meseriasi ok si cu rabdare ca sa-ti iasa bine peretii pe rotund la raza asa mica de curbura.

Mi se pare putin ciudata solutia din zona camerei tehnice cu holisorul ala. eu as fi inglobat si holul si spatiul de sub scara in CT si pe un perete iti poti pune lejer un raft pt borcane ca sa tina loc si de debara.

Suprafata construita cat aveti? Mi se pare mie sau va apropiati de 300mp?

Edited by lowpy, 11 March 2013 - 10:26.


#88
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Din planurile de pana acum suprafata construita totala va fi undeva intre 260-270 mp.(inclusiv garaj). Este destul de mult recunosc, noi tintim sa o aducem la rosu anul asta iar ulterior finisarile se vor face in timp si in etape.

#89
paperkite

paperkite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.06.2006
Casa pare ceva gen mediteranean, ca si ambient imi inchipui ca ar fi ceva destul de placut, insa observ si eu o terasa mare peste sufragerie, locul de luat masa si o parte din bucatarie, dar si peste dormitorul de la parter si o parte din garaj, ceea ce mi se pare excesiv. O astfel de casa ar fi costisitor de incalzit si de racorit. In plus in bucatarie si garaj vor aparea doua grinzi care sa sustina peretii de la dormitorul matrimonial, respectiv camera hobby.

Holul de la intrare un pic prea generos, dormitoarele (exceptand cel matrimonial care e ok) putin cam mici in raport cu suprafata totala a casei, care e si ea intr-adevar cam mare. As renunta la garaj, masina supravietuieste foarte bine si afara, iar unde ai pozitionat-o se pare ca va fi umbra.

Edited by paperkite, 12 March 2013 - 16:19.


#90
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Mersi pt. impresii, acum astept si eu dupa arhitect sa vad ce scoate pe partea de 3D. O sa-l intreb si pe el sa vad cum e cu incalzitul si racitul.
Garajul mi-l cam trebuie, nu doar pt. masina dar si pentru alte scule, depozitare maruntisuri, cauciucuri de iarna, etc etc.
Suprafata la parter a iesit mare in parte datorita cerintelor noastre si a faptului ca am vrut neaparat birou + camera de oaspeti la parter. La etaj nu am avut nevoie de suprafete / camere asa mari. Revin cu 3D-ul cand il primesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate