Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

(Hawkie) Casa P+1 langă Timisoara

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
506 răspunsuri în acest subiect

#109
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.355
  • Înscris: 03.08.2007

View PostHawkie, on 04 aprilie 2013 - 22:59, said:

A mai facut cineva case aici pe forum cu 12 randuri de Porotherm la parter ? E ok sau e prea inalt ?

Am eu. 290 utili la parter. E ok.

#110
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostHawkie, on 22 martie 2013 - 23:19, said:

Iata ca au sosit si pozele 3D. Mai avem un pic de lucrat la geamuri dar in mare, 90% cam asta e... Din cate imi spunea arhitectul acoperisul va costa destul de mult... Nu stiu daca acoperisul ar merge mai bine pe maro inchis sau varianta pe gri inchis. Daca aveti sugestii de imbunatatire sunt binevenite. Multumesc.

Alta casa, alta viata. Asa da. Compara ce ai acum cu ce aveai la inceput si spune-mi care e diferenta. Ei asta mai arata a casa. Si arata bine. Te felicit. O sa urmaresc jurnalul pentru ca-mi place proiectul. Bafta ! Posted Image

#111
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.578
  • Înscris: 10.05.2007

View PostHawkie, on 04 aprilie 2013 - 22:53, said:

Acum incerc sa ma dumiresc daca sa pun la parter (unde va fi si livingul de ~ 30-35 mp) 11 randuri de caramida sau 12 randuri.
Arhitectul mi-a calculat inaltimea utila dupa sapa/tavan fals de 265cm la 11 randuri, pt. 12 randuri ar fi atunci 290cm.
Ulterior pot cobori tavanul fals cu mai mult de 10cm daca mi se par prea inalte camerele ?

Sapa si finisaj 10 cm + 265 + 10cm rigipsari +15 cm placa = 3 m placa-placa. Acum depinde cat vor fi grinzile de inalte, daca sunt de 50 cm, o sa ai 10 randuri 2,5m inaltime, daca sunt mai mici, de 35-40 cm, o sa trebuiasca sa cauti la ultimul rand o caramida mai putin inalta, sau sa faci completare cu beton mort.
Cel mai bine este ca arhitectul sa plece invers de la structura, calculeaza inginerul cat vor fi grinzile, sa zicem 45 cm, mai pui 10 randuri de caramida si-ti iese 295 din placa in placa.
Apoi se scad cele de mai sus si ajungi la inaltimea reala.

#112
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
M-am interesat azi de preturi la materiale. Pt fier fasonat am doua variante si nu stiu ce sa aleg. 3,1 lei pe kg la care se adauga 5% pierderi sau 3,25 lei unde platesc exact dupa cum arata cantarul...deci nu platesc pierderile. Nu stiu care-i exact ideea cu pierderile, oare cum ar fi mai avantajos?

#113
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.578
  • Înscris: 10.05.2007
Daca-ti si dau pierderile, mergi pe prima varianta.
Oricum pierderi sunt doar de la fi14 in sus, pentru ca debiteaza din bare de 12m. Pana la fi12, vin colac si debiteaza din el cat e necesar, fara vreo pierdere.

#114
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
Calculand 5% pierderi iese cam la acelasi pret ... 3,1 lei * 1,05 % = 3,255 lei

Editat de Hawkie, 16 mai 2013 - 11:59.


#115
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.578
  • Înscris: 10.05.2007
Corect este la cantar, posibil sa iasi mai bine.

#116
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
Mi-a iesit din proiect un acoperis foarte fragmentat cu multe coame si portiuni unde panta este si de 12 grade. Am inceput sa caut variante de tigla si sa ma interesez de costuri. Se pare ca sunt foarte limitat in sensul ca doar Creaton face tigla care se preteaza la unghiuri de 12 grade. In plus, desi initial eram hotarat pe modelul Balance, mi s-a spus astazi ca nu s-ar prea preta acest model intrucat nefiind o tigla dreapta, vor fi destul de multe "gauri" la coamele inclinate (am 77 metri ). Mi s-a recomandat Creaton Rapido sau ce mi-a mai placut mie ar fi fost modelul de Tigla solzi cu falturi Strangfalz : http://www.creaton.c...trudat-profilat ; La genul acesta de acoperis cu multe ape care din aceste doua ar merge mai bine ? Mai am alte variante de ceramica pentru 12 grade ?

#117
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
In alta ordine de idei ca sa mai dau o actualizare, azi am platit fierul pt. intreaga casa - aprox 7000 kg. Trebuie sa ma decid asupra caramizii Cemacon sau Porotherm, daca fac zidurile exterioare cu caramida cu LM sau fara LM. La cea cu LM diferenta intre P si C e cam 10 lei / mc (in favoarea C), iar cea fara LM e ceva mai ieftina. Cei mai multi mi-au recomandat-o pe cea cu LM. La cea de 11,5/12 am mai gasit niste diferente destul de mari la Cemacon fiind 226 lei minim ce-am gasit iar Poro cu 245 lei mc. Nu am multa acolo, cam 9 mc. Inca mai caut platbanda zincata/tarusi pentru impamantare... Undeva pe saptamana viitoare ar trebui sa incep lucrarile teoretic.

#118
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.578
  • Înscris: 10.05.2007
La cea de 12, mergi pe Cemacon. Peretii sunt mai grosi si e mai putin casanta.
La cea portanta, mergi cu lacas de mortar.

#119
cri07

cri07

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 22.06.2007
Eu am gasit fier la 2.9 ron/kg
O fi chinezesc?

#120
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
Pentru trasarea santurilor pentru fundatie mai este nevoie sa chem un topometrist ? Constructorul spune ca n-ar fi nevoie, ca se masoara de la marginile terenului. (Am deja planul topo facut).

#121
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.578
  • Înscris: 10.05.2007
Se face balizaj la cota zero, si de-acolo se masoara toate cotele, atat cele orizontale (axele) cat si cele verticale. Se verifica diagonalele si se apuca de sapat.

#122
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
Deci sa inteleg ca e necesar topometristul.

#123
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.190
  • Înscris: 29.01.2012
Nu e musai 100%, se poate trasa bine-mersi si fara. Totusi, daca vrei sa dormi mai linistit si nu te costa foarte mult merita adus un topograf. Merge si ceva mai repede trasatul.

#124
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.578
  • Înscris: 10.05.2007
Nu. Se ia cota pe un stalp in strada de la care se raporteaza toate cotele mai departe. Cred ca stie constructorul ce trebuie sa faca.

#125
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
Cum inca nu am canalizare in zona si nici nu se preconizeaza f. curand ma gandesc ca odata cu saparea fundatiei sa sap si groapa pentru fosa septica si sa o montez. Ulterior sa o sap manual va fi destul de dificil. Cum vi se pare idee?
Daca aveti recomandari pentru modele de fose bune care se gasesc si prin Timisoara va rog sa-mi spuneti.

#126
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
Am inceput si eu nebunia. Ieri s-a inceput saparea fundatiei, oprita pe la 60% datorita ploii. Speram sa terminam astazi.
Astazi vreau sa pun si tarusii pentru impamantare + platbanda iar egalizarea sa vedem daca reusim tot azi sau poate maine.
Cum leg impamantarea de otelul din fundatie ? E suficient un singur punct de sudura ? Ce sudez de fundatie, mustatile care le las spre exterior ?

Fișiere atașate



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate