Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Accesul in Institutul National al Magistraturii

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Buna seara, tutoror!
Am unele nedumeriri in privinta accesului  la INM.
Nu vreau sa polemizez.
Stiu ca sunt locuri limitate, cunosc conditiile, cunosc destule referitor la acest aspect.
Intrebarile care nu-mi dau pace, la care nu gasesc raspunsuri logice, (logice, nu legale), se leaga de ceea ce vad , de ceea ce se intampla in fapt.
Sa luam cazul  unui tanar pe care-l cunosc.
Acest tanar a  luat premiul intai, din clasele primare si pana la terminarea liceului. O minte cu adevarat stralucita.
A optat pentru Drept, a intrat cu medie  mare la I.A. Cuza, Iasi, la zi, la ,,fara taxa'', desigur.
Moralitate exemplara, acte de caritate, paricipant la Olimpiade zonale de Limbi Staine, cu rezultate  bune. Stapaneste  trei limbi straine.
Absolvent al Dreptului  cu medie peste 9.
Ok, pana aici, am descris modelul.
La INM poate da examen orice absolvet de Drept, daca indeplineste anumite conditii, ok.
Conosc cazuri in care la INM au intrat oameni ( impotriva carora nu am nimic), cu Drept facut la F.F.
Inteleg importanta experientei in practica, dar daca-i comparam pe ambii, daca le dam un test, avem surprize.
   Asta nu conteaza in calitatea viitorilor magistrati? A actului de Justitie, in sine?
      Nu ar fi cazul, nu s-ar putea ca acest examen de admitere la INM sa-si schimbe unele conditii ?

Edited by Topp, 30 December 2012 - 20:40.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai uitat o chestie importanta...Romania!

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Topp, on 30 decembrie 2012 - 20:35, said:

La INM poate da examen orice absolvet de Drept, daca indeplineste anumite conditii, ok.
Daca au dat examen ce mai conteaza povestea ?
Nu cunosc sistemul, se mai poate intra si altfel ?

#4
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 xeleron, on 30 decembrie 2012 - 20:43, said:

Ai uitat o chestie importanta...Romania!

Da, este un raspuns. Multumesc.
Revenind, chiar stiu copii straluciti, cu multa carte, care si-au sacrificat copilaria (o fi putin lucru?!),  pentru a deveni magistrati.
  Si care stiti  ce fac? Stiti.  Pleaca din Tara.
De ce nu se schimba criteriile de admitere?

Edited by Topp, 30 December 2012 - 21:06.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sistemul este la fel in orice institutie a statului...nu doar aici.Eu sunt la Veterinara,si iti pot garanta ca cei care lucreaza in DSV/CSV nu sunt nici pe departe cei mai bine pregatiti.Sunt oportunisti d-astia,sau var din frati cu matusa lu sefu',daca ma intelegi...

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cat timp a trecut un examen care-i problema ? Acel examen nu-i bine construit, nu selecteaza pe cei buni ? N-are importanta unde a absolvit facultatea !

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@Neagu doar pentru ca dai admitere si ai luat-o nu inseamna ca ai stiut subiectul...

#8
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 neagu_laurentiu, on 30 decembrie 2012 - 20:54, said:

Daca au dat examen ce mai conteaza povestea ?
Nu cunosc sistemul, se mai poate intra si altfel ?

Nu vreau sa insinuez nimc, ok?
   Dar daca pui intr-o banca un proaspat absolvent de Drept la zi  (cu media de 9.20, sa zicem, eventual cu Master facut la zi),  si in alta banca un jurist cu 10 ani experienta practica, rutinat pe la o firma, pe la un Consiliu Judetean, pe la o Primarie, cine pe cine bate la examen ?
Vei constata ca are,  in cast caz, importanta ce facultate  a absolvit.  Este parerea ta pe care n-o comentez.
Si daca vrei, nu numai despre Drept e vorba.
Nu vreau sa ne indepartam de titlul topicului.
Si totusi la accesul in INM, cei din urma ii ,,bat'' pe primii.
Despre asta e vorba.

Edited by Topp, 30 December 2012 - 21:22.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Banuiesc ca metehnele astea se cunosc demult. Poate era bine sa nu aleaga calea fara "sustinere".

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2012 - 21:10.


#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 xeleron, on 30 decembrie 2012 - 21:00, said:

Sistemul este la fel in orice institutie a statului...nu doar aici.Eu sunt la Veterinara,si iti pot garanta ca cei care lucreaza in DSV/CSV nu sunt nici pe departe cei mai bine pregatiti.Sunt oportunisti d-astia,sau var din frati cu matusa lu sefu',daca ma intelegi...

Corect, asa cred si eu.
Fara a face partajari, fara a face diferente intre importanta unei Insttutii si alta, e vorba, totusi despre  Magistratura.
O institutie la care multi ajungem, ne cautam dreptatea.
Si  este vorba despre munca acestor tineri...si este vorba  despre calitatea actului de Justitie.
     Uitati-va in trecutul nu prea indepartat, al evenimentelor politice.

Edited by Topp, 30 December 2012 - 21:26.


#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Si la DSV/CSV iti cauti dreptatea,mai mult decat crezi,dar asta e alta treaba.Obisnuieste-te cu ideea ca in Romania (defapt in Europa de est ca ansamblu) nu exista meritocratie.Aici e un sistem feudal in forma pura,atat ca avem curent,asfalt si fibra optica.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Topp, on 30 decembrie 2012 - 21:11, said:

Si  este vorba despre munca acestor tineri...
Ai dreptate dar intr-o lume ideala. Nu-i la noi. Tinerii trebuie sa se informeze cand isi aleg o meserie, familia trebuie sa-i lamureasca cum stau realitatile noastre si sa faca alegeri optime pentru viitorul lor.

#13
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 neagu_laurentiu, on 30 decembrie 2012 - 21:20, said:

Ai dreptate dar intr-o lume ideala. Nu-i la noi. Tinerii trebuie sa se informeze cand isi aleg o meserie, familia trebuie sa-i lamureasca cum stau realitatile noastre si sa faca alegeri optime pentru viitorul lor.

Chiar asa?!
Adica daca tu-ti propui  sa fii medic, inginer, magistrat, ofiter, etc...faci acea facultate la zi, cu rezultate notabile, muncesti pe branci pentru asta si cand ai Licenta in mana,
trebuie sa devii , sa zicem, agent de vanzari sau sa pleci din Tara?
  Pai, daca e asa, sa lasam (nu jignesc nici o meserie!),  absolventii de Drept   sa se ocupe de comert, Inginerii de Industrie usoara sa faca avioane...sa lasam croitorii sa faca morarit, frizerii mecanica auto.
  N-am avut ministri de alta factura la ministere cu care nu aveau de-a face?
   A mers bine?
    Consider ca fiecare trebuie sa faca ceea ce a fost pregatit sa faca.

Edited by Topp, 30 December 2012 - 21:37.


#14
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
@Topp
esti cam frustat, desi nu esti tu cel in cauza e cineva apropiat tie
Iti spun un lucru
Teoria ca teoria dar practica te omoara
La fel si eu si multi altii, cand am absolvit Dreptul eram nu zic doxa dar eram teoreticieni
Pe urma in practica multe s-au schimbat
Imi aduc aminte la sfarsitul fac de Drept, am avut o intalnire cu un Presedinte de judecatorie pentru a cere accesul in arhiva de penale sa imi documentez lucrarea de licenta
Eu tare si mare in teorie i-am pus cateva intrebari mgistratuluiI
Acesta mi-a replicat scurt si sec: "CAT STIU IMI AJUNGE"
In exemplul tau garantat o sa fie surprize de ambele parti
Teoreticianul de nota 10 nu are de unde sa cunoasca anumite chestii practice
Asa cum practicianul de 15 ani nu mai retine unele teorii invatate pe de rost in facultate
Iti dau un exemplu simplu, in 15 ani multe legi s-au schimbat
Acum 15 ani nu se invata in facultatea de drept circuitul actelor in instanta si nici la Master
Dar in schimb acest circuit, este reglementat legal evident, asigura buna functionare a instantelor de judecata, lucru care se cere la INM si desi teoretic se poate invata in practica sunt in plus alte chestiuni
Mult mai multe lucruri le retii practicand meseria decat citind.
An nou fericit

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sa stii ca am vazut cazuri.Uite de exemplu Medicina,faci UMF ai rezultate mai mult decat bune si cand gati ce faci...?DIn 100 de rezidenti statul ofera posturi pentru 10 ,si aia cum au noroc(sau rude).Zi tu ce faci ca proaspat absolvent al UMF,ai bani si pregatire necesara pentru a iti deschide un cabinet privat,plus reclama aferenta?

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Topp, on 30 decembrie 2012 - 21:29, said:

Chiar asa?!
Nu alegi doar cu gandul ca vrei ceva. Ci daca poti acel ceva. Cand sunt meserii cu grad mic de absorbtie te astepti la greutati. Cand vrei in sistemul de stat te astepti la tot felul de nazbatii. Trebuie sa le pui in balanta.
Eu am ales ceva care sa fie din start independenta de tara unde o desfasor. Nu ma dau exemplu, fiecare are alte criterii. Despre asta vorbeam, despre alegeri optime/pragmatice.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2012 - 21:36.


#17
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 paznicmare, on 30 decembrie 2012 - 21:33, said:

@Topp
...esti cam frustat...
Acesta mi-a replicat scurt si sec: "CAT STIU IMI AJUNGE"
Acel Presedinte, raspunsul pe care ti l-a dat, imi da mie dreptate.
Tocmai de-aia am deschis acest topic!
Poate ca sunt frustrat, situatia asta nu e un motiv  sa fii?!
  Daca ti -a raspuns asa, ce atitudine ai luat?!  Cine  si cum ai vrea   sa schimbe ceva?
   Ai vrut sa fii magistrat cand  ai ales Dreptul. Presupun ca nu doar jurist.  Sau avocat, ceea ce nu e rau dealtfel.
Acum cu ce te ocupi?  Unde sunt iluziile, visele tale ? Cine  si-a batut joc de ele  si nu intelegi ca asta ti s-a intamplat?
  Ai dat examen la INM ?  Orice absolvent de Drept  isi doreste asta. Daca nu, de ce ?
Sunt doar intrebari firesti, fara polemica.

Edited by Topp, 30 December 2012 - 21:58.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Topp, on 30 decembrie 2012 - 21:29, said:

Consider ca fiecare trebuie sa faca ceea ce a fost pregatit sa faca.
Nici eu nu spun altceva. Spun doar ca mai e un factor in ecuatie, nu doar dorinta.
Sunt de acord cu nemultumirile tale insa noi de aici, o mana de oameni, nu putem schimba prea multe. Se vede la alegeri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate