Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Placa video nu este recunoscuta de placa de baza!

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
xFLAPx

xFLAPx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2012
ok azi am sa  incerc iar o reinstalare a windowsului cu tote driverele care mi le-ti dat la placa de baza si la placa video am sa instalez driverul de pe siteul nVidia
ma gandes ca poate am facut ceva gresti ... cand am facut asta...ca a fost cu ceva timp in urma...
sa inteleg sa asta a ramas singura problema driverele sau windowsul

revin cu raspunsul

Edited by xFLAPx, 30 December 2012 - 11:58.


#56
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Am citit putin pe diagonala dar nu înþeleg dacã in device manager scrie conflict cu ceva sau
failed to load drivers

#57
xFLAPx

xFLAPx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2012
dar nu inteleg un lucru de ce nu imi accepta drivrele.... si mai ales sa necesite o reinstalare de sistem
nu m-am mai intalnit cu asemena problema
toate placile de baza care le-am instalat eu nu au avut asemena probleme

ma gandesc ca toate astea au o o explicatie ... da care o fi aia...

Edited by xFLAPx, 30 December 2012 - 12:07.


#58
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca tu ai instalat cu tampenia aia de driver pak driverele placii de baza, exista o mare posibilitate ca alea sa se fi instalat aiurea.
si daca ai instalat aiurea driverul placii de baza, pe care exista si slotul pci-e, si in ala e infipta placa video, nu ti se pare normal ca placa video sa nu mearga bine?

ca sa fie cel mai bine fa asa:

- descarca de aici toate cele 3 drivere, fii atent sa le dezarhivezi acum daca e nevoie.
- instaleaza windows 7 (incearca sa nu ai prea multe device-uri conectate la pc si tine cablul de retea scos)
- DACA e nevoie instaleaza cele 2 drivere (audio si retea - hdd e cam irelevant)
- instaleaza driverul placii video luat de pe site-u NVIDIA si nu din alta parte.

urmeaza strict pasii de mai sus. fara alte softuri, fara alte balarii.

Edited by shmu, 30 December 2012 - 12:28.


#59
xFLAPx

xFLAPx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2012

View Postshmu, on 30 decembrie 2012 - 12:27, said:

daca tu ai instalat cu tampenia aia de driver pak driverele placii de baza, exista o mare posibilitate ca alea sa se fi instalat aiurea.
si daca ai instalat aiurea driverul placii de baza, pe care exista si slotul pci-e, si in ala e infipta placa video, nu ti se pare normal ca placa video sa nu mearga bine?

ca sa fie cel mai bine fa asa:

- descarca de aici toate cele 3 drivere, fii atent sa le dezarhivezi acum daca e nevoie.
- instaleaza windows 7 (incearca sa nu ai prea multe device-uri conectate la pc si tine cablul de retea scos)
- DACA e nevoie instaleaza cele 2 drivere (audio si retea - hdd e cam irelevant)
- instaleaza driverul placii video luat de pe site-u NVIDIA si nu din alta parte.

urmeaza strict pasii de mai sus. fara alte softuri, fara alte balarii.

ok am sa incerc exact cum mi-ai spus

#60
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Flap, explicatia sta pe la inceputul topic-ului si va continua in continuare..

#61
xFLAPx

xFLAPx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2012
Gata ma facut ce mi sa zis:
1. Am reinstalat Windowsul cu placa cea noua in sistem;
2. Primul lucru care l-am facut dupa instalarea Windowsului am intrat "Manager Dispozitive" => poza "asd.jpg"
3. Am instalat driverele de la placa de baza de unde mi sa zis =>
4. Am instalat placa video cea noua cu driverele dupa site-ul nVidia => poza "asdf.jpg"
5. Bineinteles acolo unde sa cerut restart am dat! Iar dupa instalarea placii video am intrat iar in "Manager Dispozitive" => poza "asdfg.jpg"

Nu stiu ce dracu sa-i mai fac! (scuzati limbajul)

Sugestii noi? Posted Image


Dupa creierul asta al meu, asa cum e el, tot cred ca este ceva neinregula la partea hardware a sistemului....

Attached Files


Edited by xFLAPx, 30 December 2012 - 19:58.


#62
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Booon... (Nu-i asa ca vedeti "meseriasu" cu ochelarii pe varful nasului cu halat albastru care le stie pe toate?) Ai instalat windoz, cu driverii care trebuiesc (nu driver pack sau mai stiu eu ce alte minuni), driver de video de pe site nvidia si problema persista... SCHIMBA PLACA VIDEO!!! Asta apropos de postul #20 ultima fraza si postul #35..... Te mai incadrezi in zilele de retur neconditionat?

Asa ca din departare se aude postul #60.....

Edited by c14h3r, 30 December 2012 - 20:06.


#63
xFLAPx

xFLAPx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2012

View Postc14h3r, on 30 decembrie 2012 - 19:59, said:

Booon... (Nu-i asa ca vedeti "meseriasu" cu ochelarii pe varful nasului cu halat albastru care le stie pe toate?) Ai instalat windoz, cu driverii care trebuiesc (nu driver pack sau mai stiu eu ce alte minuni), driver de video de pe site nvidia si problema persista... SCHIMBA PLACA VIDEO!!! Asta apropos de postul #20 ultima fraza si postul #35..... Te mai incadrezi in zilele de retur neconditionat?

Asa ca din departare se aude postul #60.....
nu ma mai incadrez in zilele de retur.... ca daca ma incadram nu mai cautam acum explicatii de ce nu merge... mai am garantia dar nu am ce face nu ia ca nu e stricata placa video

#64
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Pai ai avut cam 15 zile sa vezi ce si cum... Daca timp de o saptamana (7 zile ale tale) nu ti-a iesit pasenta, ce drac ai asteptat???Fecioara Maria?!?! Daca ai vazut ca nu si nu, de ce drac nu ai dat retur?!?!? Esti sadic sau ce? Acu' bag-o la vanzare si cauta-ti alta placa video... Ah, da... Ai asteptat raspunsul de pe SP... dadalaule!

Edited by c14h3r, 30 December 2012 - 20:44.


#65
xFLAPx

xFLAPx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2012

View Postc14h3r, on 30 decembrie 2012 - 20:36, said:

Pai ai avut cam 15 zile sa vezi ce si cum... Daca timp de o saptamana (7 zile ale tale) nu ti-a iesit pasenta, ce drac ai asteptat???Fecioara Maria?!?! Daca ai vazut ca nu si nu, de ca drac nu ai dat retur?!?!? Esti sadic sau ce? Acu bag-o la vanzare si cauta-ti alta placa video... Ah, da... Ai asteptat raspunsul de pe SP... dadalaule!
Daca nu cunosti situatia de ce vorbesti aiurea am avut un motiv stai linistit si nici acum nu vreau sa o vand...

#66
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
De la achizitie ai un timp oarecare sa-ti dai seama ce si cum functioneaza produsul achizitionat... Daca tie nu-ti iese in acel timp (care de obicei e 15 zile lucratoare) al tau de 3 - 4 zile (maxim) in care-ti storci creierii si pe fata si pe dos, instalezi n sisteme de operare (cam 8/zi deci in 4 zile ai ceva, ceva), ceri ajutor si chiar si asa nu iese nimic (alte 3 zile pierdute, in total 7, hai 10) si tie nu-ti functioneaza obectu' achizitionat asa cum trebuie, ce dracu' astepti sa-ti mearga? Sa vina Fecioara Maria sa-ti atinga PC-ul, IIsus? Ce am vorbit aiurea, domnu' inginer? Ai incercat 1000 de variante (vorbele tale) dar din alea 1000 au fost o instalare de windows cu driver pack si, dupa o zi de bajbait (ca asa ai vrut tu) o instalare, probabil, corecta cu acelasi rezultat... Ai adus o gramada de argumente Pro pentru tine dupa ce te-am tras de limba, ca lucrezi la SRI si e secret national sa spui totul din prima, pe langa variante de solutionare a problemei am dat si solutia incompatibilitatii cu placa in cauza si se pare ca ai ajuns la fundul sacului (adica incompatibilitate) si nu-ti vine sa crezi...
Scuze, dar din punctul meu de vedere esti sadic... Am 15 zile de retur dar ma dau cu capul de toti peretii doua luni si daca nu merge, e vinovati aia care mi-au dat sfaturi sau aia care mi-au vandut produsul...... Si mai dau doua capete in perete ca-mi place...

Edited by c14h3r, 30 December 2012 - 21:00.


#67
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

View PostxFLAPx, on 30 decembrie 2012 - 19:35, said:

Gata ma facut ce mi sa zis:
1. Am reinstalat Windowsul cu placa cea noua in sistem;
2. Primul lucru care l-am facut dupa instalarea Windowsului am intrat "Manager Dispozitive" => poza "asd.jpg"
3. Am instalat driverele de la placa de baza de unde mi sa zis =>
4. Am instalat placa video cea noua cu driverele dupa site-ul nVidia => poza "asdf.jpg"
5. Bineinteles acolo unde sa cerut restart am dat! Iar dupa instalarea placii video am intrat iar in "Manager Dispozitive" => poza "asdfg.jpg"

Nu stiu ce dracu sa-i mai fac! (scuzati limbajul)

Sugestii noi? Posted Image


Dupa creierul asta al meu, asa cum e el, tot cred ca este ceva neinregula la partea hardware a sistemului....


Dar totusi ce iti scrie cand dai dublu click pe placa video la device manager? Este conblict sau driver failed to start?

#68
xFLAPx

xFLAPx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2012

View Postc14h3r, on 30 decembrie 2012 - 20:59, said:

De la achizitie ai un timp oarecare sa-ti dai seama ce si cum functioneaza produsul achizitionat... Daca tie nu-ti iese in acel timp (care de obicei e 15 zile lucratoare) al tau de 3 - 4 zile (maxim) in care-ti storci creierii si pe fata si pe dos, instalezi n sisteme de operare (cam 8/zi deci in 4 zile ai ceva, ceva), ceri ajutor si chiar si asa nu iese nimic (alte 3 zile pierdute, in total 7, hai 10) si tie nu-ti functioneaza obectu' achizitionat asa cum trebuie, ce dracu' astepti sa-ti mearga? Sa vina Fecioara Maria sa-ti atinga PC-ul, IIsus? Ce am vorbit aiurea, domnu' inginer? Ai incercat 1000 de variante (vorbele tale) dar din alea 1000 au fost o instalare de windows cu driver pack si, dupa o zi de bajbait (ca asa ai vrut tu) o instalare, probabil, corecta cu acelasi rezultat... Ai adus o gramada de argumente Pro pentru tine dupa ce te-am tras de limba, ca lucrezi la SRI si e secret national sa spui totul din prima, pe langa variante de solutionare a problemei am dat si solutia incompatibilitatii cu placa in cauza si se pare ca ai ajuns la fundul sacului (adica incompatibilitate) si nu-ti vine sa crezi...
Scuze, dar din punctul meu de vedere esti sadic... Am 15 zile de retur dar ma dau cu capul de toti peretii doua luni si daca nu merge, e vinovati aia care mi-au dat sfaturi sau aia care mi-au vandut produsul...... Si mai dau doua capete in perete ca-mi place...
Nu prietene sa-ti dau explicatia de ce asa si nu cum ai zis tu. Peste putin timp o sa imi cumpar o alta placa de baza cu soket 1155 (o cumpar pe asta pentru ca pot sa-mi cumpar dupa si un procesor foare bun - i3, i5, i7) si pastrez placa asta video pentru chestia asta!
Ai sa spui : "si daca nu merge?" O vand si imi iau alta! (si nu am avut 15 zile de retur am avut 30 Posted Image )

Poate ca acum te intrebi de ce am mai facut topicul asta daca imi iau alta placa de baza. L-am facut petru ca daca imi mergea placa video nu mai imi cumparam placa de baza acum, poate peste ceva timp asta oricum trebuie sa o fac!

View Postandreyvsjoker, on 30 decembrie 2012 - 21:05, said:



Dar totusi ce iti scrie cand dai dublu click pe placa video la device manager? Este conblict sau driver failed to start?

Imi spune ca in sistem nu exista placa asta video

Edited by xFLAPx, 31 December 2012 - 13:38.


#69
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Daca crezi ca poti,si te descurci,incearca si o versiune de linux;asta pentru a verifica intradevar care este problema. Daca nu va merge nici in linux,inseamna ca sunt ceva probleme de compatibilitate intre placa video si PC-ul tau.

#70
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Hai la multi ani!

#71
xFLAPx

xFLAPx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2012

View Postc14h3r, on 31 decembrie 2012 - 16:01, said:

Hai la multi ani!
Mersi la fel!

#72
johnreaper

johnreaper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.12.2012
Salut si eu am placa de baza ASrock 970pro3 si am avut probleme o singura data cu placa video(nvidia gtx650) am incercat sa updatez driverul si dupa restart nu a mai recunoscut nimic.
rezolvarea pentru mine a fost update de bios care e foarte usor de facut si formatat,acum nu mai am probleme...multa bafta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate