Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Programare WEB sau obisnuita?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Mah prietene.Tu vrei sa inveti cum functioneaza ce?Vrei sa inveti sa faci aplicatii in 3 zile?
ti-am zis, trebuie sa o iei sistematic, cu lucruri mai banale (sa zicem) chiar daca par inutile.ca asa inveti baza.
Ce vrei tu sa inveti?Sa faci jocuri, sa faci site-uri web?
Pai asta nu e asa de simplu ca programarea unui microcontroler.Nu ca ar fi foarte simplu asta.Depinde si cat de complexe sunt aplicatiile pe arduino ala.ca daca aprinzi niste leduri sau comanzi un motoras, nu e prea complicat.
Programarea PC e mult mai vasta si mult mai complexa.

PS.Tu ai idee macar ce te intereseza?Ca eu inca nu imi dau seama ce vrei tu sa aflii.Tehnologii e un cuvant sec si poate insemna multe.

Edited by andu2012, 25 December 2012 - 20:23.


#20
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

 andu2012, on 25 decembrie 2012 - 20:21, said:

PS.Tu ai idee macar ce te intereseza?Ca eu inca nu imi dau seama ce vrei tu sa aflii.Tehnologii e un cuvant sec si poate insemna multe.
Nici el nu stie. Vrea sa-l ajutam sa afle! Acum culege idei...

Initial era intr-o dilema cu privire la ce tip de programare vrea sa invete: programare web sau programare software! Din cate vad, pare interesat de C++ dar nu stie ce sa faca cu el!

Edited by UnSceptic, 25 December 2012 - 20:29.


#21
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Si eu am avut dileme din astea.Si m-am apucat ca boul sa invat in acelasi tmp si PHP si HTML si CSS si SQL....Si al luat-o in mana in final.

#22
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012
Eu am terminat cu html si css. Sunt la mysql.
Vreau sa folosesc pentru lucrarea de licenta si tehnologiile web. Sper sa termin cu notiunile de baza din mysql si sa trec efectiv la proiectul de licenta si sa invat ce am nevoie pe parcurs.

#23
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ceea ce numeşti tu programare web de fapt e doar vârful icebergului şi e doar parta de front-end; la aplicaţiile web mari, partea de logică care face procesarea efectivă a datelor se întâmplă în spate pe sisteme scrise de obicei în Java sau .NET. Astea nu vor dispărea deoarece sistemele devin tot mai complexe...

De asemenea nici C++ nu va dispărea; ba chiar din contră începe să prindă pe mobile şi să ia din cota Java şi C# pe Android/Windows Phone.

#24
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 andu2012, on 25 decembrie 2012 - 19:19, said:

Cum sa treaca toate programele pe web?Sa te vad eu cum treci un program gen Autocad pe web.
Pe web sunt programe utile dar la un nivel de amator majoritatea.
"640kb ought to be enough for anybody." -- Bill Gates

Și nu mai e mult până când vei avea autocad fix în browser. De fapt, tehnologia deja există.

http://youtu.be/nP8Mo0jGQDk?t=4m32s

Problema însăşi e pusă greşit "Programare WEB sau obisnuita?" - vedem cum ele încep să conveargă.

Concluzia: învaţă de rupe pământul, din toate.

#25
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

 OriginalCopy, on 25 decembrie 2012 - 21:47, said:

"640kb ought to be enough for anybody." -- Bill Gates

Şi nu mai e mult până când vei avea autocad fix în browser. De fapt, tehnologia deja există.
Ce sanse au romanii sa dezvolte o astfel de tehnologie?

#26
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 UnSceptic, on 25 decembrie 2012 - 22:00, said:

Ce sanse au romanii sa dezvolte o astfel de tehnologie?

Cu ce scop? De a reinventa roata? Există deja, e open-source.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
Multe se pot face in diverse moduri. Asta nu inseamna insa ca toate au si succes in timp.

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 dani.user, on 25 decembrie 2012 - 22:56, said:

Multe se pot face in diverse moduri. Asta nu inseamna insa ca toate au si succes in timp.
Îmi imaginez că aşa ziceau chiar şi unii din domeniul IT prin 1960, ce e aia joace pe calculator, joacele se fac cu prietenii, calculatoarele ăstea cât dulapul sunt pentru treburi serioase.

Şi acum mergi cu CPU-ul în buzunar care e mai puternic decât infrastructura NASA care a pus oameni pe lună. Un călător din trecut s-ar gândi câtamai risipa, pe vremea lui nu avea sens aşa ceva. Pentru noi are. Deci vom vedea cât sens va avea în viitor, domeniul IT e prea volatil ca să faci afirmaţii din timp.

Billy a făcut şi a rămas în istorie cu un citat care ilustrează limitarea minţii umane.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 pax0xFF, on 25 decembrie 2012 - 19:24, said:

De exemplu am vazut odata un antivirus online, care curata pc-ul meu de "pe net". Ce limbaje se folosesc?
In Javascript de-l ruleaza browserul ai limitat modul de acces la discul client din motive de securitate. Dar exista acele extensii/plugin-uri (in IE ActiveX-uri) scrise de regula in C/C++ (dar se poate si in altceva) ce reprezinta pana la urma niste .dll-uri (.so in Unix-lile) si cu acordul tau (te intreaba browserul) le poti incarca apoi ai acces full la tot sistemul si face orice iti trece prin cap (in cazul tau scanarea de virusi). Grija mare la ce dai accept fiindca o data cu aplicatiile utile pot intra si cele periculoase.

 pax0xFF, on 25 decembrie 2012 - 19:56, said:

Sunt in clasa a 10-a, dar nu fac deloc programare la scoala. Posted Image
Ia-o mai usor cu specializarea si invata pentru bac si admitere. Pe urma lucrurile se mai limpezesc.

Edited by neagu_laurentiu, 25 December 2012 - 23:51.


#30
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012

 neagu_laurentiu, on 25 decembrie 2012 - 23:41, said:



Ia-o mai usor cu specializarea si invata pentru bac si admitere. Pe urma lucrurile se mai limpezesc.

Mare lucru nu am ce invata. Matematica este singurul obiect care mai ma atrage, si este si obiectul care se da la admitere. La matematica nu am avut niciodata probleme, iar celelalte obiecte sunt dupa parerea mea "aberatii" si ma multumesc sa fiu mediocru la aceste "aberatii". Fiind mediocru la majoritatea materiilor (in afara de mate si fizica) am foarte mult timp liber. Avand mult timp liber, ma gandesc sa il folosesc util.

#31
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

 pax0xFF, on 26 decembrie 2012 - 09:48, said:


Mare lucru nu am ce invata. Matematica este singurul obiect care mai ma atrage, si este si obiectul care se da la admitere. La matematica nu am avut niciodata probleme, iar celelalte obiecte sunt dupa parerea mea "aberatii" si ma multumesc sa fiu mediocru la aceste "aberatii". Fiind mediocru la majoritatea materiilor (in afara de mate si fizica) am foarte mult timp liber. Avand mult timp liber, ma gandesc sa il folosesc util.
Ia-ti putin timp si pentru celelalte materii! O sa-ti prinda bine... mai ales ca daca vrei sa ai succes in programare trebuie sa ai vaste cunostinte generale din stiintele exacte (si chiar din cele umaniste... fiindca nu stii niciodata ce proiecte vei primi).

#32
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012

 UnSceptic, on 26 decembrie 2012 - 10:22, said:

Ia-ti putin timp si pentru celelalte materii! O sa-ti prinda bine... mai ales ca daca vrei sa ai succes in programare trebuie sa ai vaste cunostinte generale din stiintele exacte (si chiar din cele umaniste... fiindca nu stii niciodata ce proiecte vei primi).

Nu cred ca stii cum functioneaza "sistemul". In afara de materiile exacte (mate,fizica,chimie) , restul sunt apa de ploaie. Mi se preda niste informatie, iar eu trebuie sa o retin pe ora urmatoare. Dupa ce am fost ascultat, am uitat totul, pentru ca nu ma incurajeaza sa inteleg ceva, ci sa zic tot cap-coada. Sa nu mai zic de faptul ca "mi se rupe" de lungimea Amazonului. Asta nu e scoala...
PS: Limba Romana o stiu, zic eu....nu la nivelul de a  scrie romane, dar cat sa ma fac inteles, si sa nu par agramat. Posted Image

Edited by pax0xFF, 26 December 2012 - 10:37.


#33
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

 pax0xFF, on 26 decembrie 2012 - 10:32, said:

Nu cred ca stii cum functioneaza "sistemul". In afara de materiile exacte (mate,fizica,chimie) , restul sunt apa de ploaie. Mi se preda niste informatie, iar eu trebuie sa o retin pe ora urmatoare. Dupa ce am fost ascultat, am uitat totul, pentru ca nu ma incurajeaza sa inteleg ceva, ci sa zic tot cap-coada. Sa nu mai zic de faptul ca "mi se rupe" de lungimea Amazonului. Asta nu e scoala...
PS: Limba Romana o stiu, zic eu....nu la nivelul de a  scrie romane, dar cat sa ma fac inteles, si sa nu par agramat. Posted Image
O cunostiinta a primit sarcina la munca sa faca o aplicatie pentru o televiziune. Ea mi-a zis ca trebuia in primul rand sa se puna in locul celor din televiziune ca sa poata realiza softul. Trebuia sa invete sa cate ceva din domeniul mass-media!

Poate ca vreo secta religioasa te va plati ca sa le faci un site (sunt situatii de felul asta desi gruparile religioase prefera sa apeleze la membrii lor)! Tu trebuie sa ai habar despre religie daca vrei sa le oferi serviciile tale. Ca sa nu mai zic ca se pot face bani frumosi cu ajutorul religiei!

Poate ca un scriitor vrea sa-i faci un blog de promovare... si trebuie sa-ti faci o idee despre ceea ce prefera cei care citesc anumite genuri de carti!

Edited by UnSceptic, 26 December 2012 - 11:09.


#34
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Te poti informa dupa ce ai primit proiectul.De asta exista wikipedia si google. Dar nu mi se pare normal sa mi se bage pe gat inainte, atata timp cat voi uita totul.
Avem pareri diferite...tu poate ai prins un alt "sistem".

Edited by pax0xFF, 26 December 2012 - 11:45.


#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 pax0xFF, on 25 decembrie 2012 - 20:11, said:

am cunostiinte solide de electronica.
Cat de solide pot fi daca abia acum inveti despre electricitate si in clasa a XI-a despre curentul alternativ si circuitele adecvate ?

#36
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

 pax0xFF, on 26 decembrie 2012 - 10:32, said:

Nu cred ca stii cum functioneaza "sistemul". In afara de materiile exacte (mate,fizica,chimie) , restul sunt apa de ploaie. Mi se preda niste informatie, iar eu trebuie sa o retin pe ora urmatoare. Dupa ce am fost ascultat, am uitat totul, pentru ca nu ma incurajeaza sa inteleg ceva, ci sa zic tot cap-coada. Sa nu mai zic de faptul ca "mi se rupe" de lungimea Amazonului. Asta nu e scoala...
PS: Limba Romana o stiu, zic eu....nu la nivelul de a  scrie romane, dar cat sa ma fac inteles, si sa nu par agramat. Posted Image
Eu stiu cum functioneaza sistemul si nu este asa cum il descrii tu. Si mie mi se preda niste informatie si mi se cere sa o inteleg, nu sa o retin papagaliceste. Foarte rau ca ti se rupe de lungimea Amazonului, ai sanse maxime sa devii un incult. Aici este vina profesorului, nu a sistemului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate