Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Gripa cam în cât timp trece fără pastile?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012
Tot vad pe google(si am mai vazut si pe la TV) ca gripa/raceala trec fara pastile...


Acuma sa trec la motivul pentru care am facut subiectul asta: Sunt racit si sunt curios daca pot sa trec de gripa asta fara sa bag pastile in mine?

Simtome: Stranut, curge nasul, ceva putin ma supara si gatul, tusesc si cam atata: Din ce am mai avut se simte ca Bronsita acuta: Normal asta este un diagnostic pus asa de un om care este bun observator... nu medic si prin diagnosticul asta nu am inceput sa imi administrez singur vreun medicament. - Asta fiind asa o precizare "diversa" sa nu fiu incadrat in procentajul ala de persoane care se automedicamenteaza si pleaca singure al farmacie sa isi cumpere ce cred/au chef.


Sa zicem ca sunt in ziua 4-5 din raceala.

Edited by Zgarcit, 24 December 2012 - 12:34.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Zgarcit, on 24 decembrie 2012 - 12:33, said:

Simtome: Stranut, curge nasul, ceva putin ma supara si gatul, tusesc si cam atata
Asta nu-i gripa ci o viroza respiratorie. Gripa e cu temperatura, frisoane, dureri de cap etc.
Stii cum se spune: cu pastile o raceala trece in 7 zile iar fara intr-o saptamana.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Mie doctora de familie mi-a zis odata:  raceala trece intr-o luna daca nu iei pastile si in 30 de zile daca iei.

#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Gripa e o infectie virala, antibioticele nu au efect deoarece actioneaza asupra bacteriilor dar pot preveni suprainfectiile. O vorba spune ca dureaza 7 zile fara tratament si o saptamana cu tratament. Ia Nurofen gripa si raceala, Fervex sau alte prostii de acest gen, bea mai multe lichide si cam asta e.

#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Depinde; reacția organismului este diferită de la om la om.
Eu de exemplu, răcesc o dată pe an. Am nevoie de aproximativ o săptămână pentru a-mi reveni complet. Fără pastile.

#6
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012
Sincer de treaba asta mi-a fost oleacă teamă: Să nu dea în suprainfecţie cu sinuzita mea... Parca sinuzita era la trecuta la categoria asta.

Ceva ce face bine? Ceai de musetel? Lamaie?

#7
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012
daca dai de o gripa suparata o sa te petreaca ea la cimitir! risti?

#8
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Lasa pastilele , ia un vin fiert cu scortisoara , tuica fiarta cu piper , "aspirina saracului" , supe , ceaiuri , etc , intr-un cuvint , trebuie sa te hidratezi !!

P.S. - A draq bucatarie , trebuie sa "pazesc" friptura la cuptor , dar am bagat un "ibricodur" de tuica cu "di toate" !

Edited by tidicristi, 24 December 2012 - 12:53.


#9
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
7 zile te chinuie. Eu nu iti recomand sa stai pasiv si sa nu iei tratament, am facut si eu greseala asta intr-un an zicand"eh..ce atata caz, nu ma doboara pe mine o raceala" si varza m-a facut :) febra, ameteala si alte chestii.
Cum a zis si @danghetau, ia nurofen raceala si gripa si baga vitamina C la greu ! grapefruit si kiwi.

#10
Andrey__

Andrey__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 30.06.2012
Și eu sunt răcit. Viroză respiratorie, ce dracu o fi nu știu...

Ideea e că beau ceai de tei și sug (!) coldrex ca să pot dormi noaptea.

PS : Am o săptămână deja, și tot nu mi-a trecut. Mai aștept...

#11
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012
Problema este reprezentată de antibioticele astea... nu am mai fost răcit de câţiva ani: Nici nu am mai luat pastile de câţiva ani: Doar că anul ăsta am făcut un set de analize generale şi mi-a ieşit "ceva" pentru care a trebuit Amoxicilină: Parcă am avut un presentiment că o sa răcesc anul ăsta dacă pun gura pe vreo pastilă şi se învaţă corpul leneş.

Aşa pot să intuiesc ce o să zică doctorul şi ce pastile o să prescrie: Amoxicilină - 500mg, Paracetamol Sinus, Bixtonim... treaba este că dacă trec prin asta fără pastile pentru mine o să fie chestie bună/pozitivă că nu se învăţată corpul leneş cu ceva.

 Andrey__, on 24 decembrie 2012 - 12:57, said:

Și eu sunt răcit. Viroză respiratorie, ce dracu o fi nu știu...

Ideea e că beau ceai de tei și sug (!) coldrex ca să pot dormi noaptea.

PS : Am o săptămână deja, și tot nu mi-a trecut. Mai aștept...
Spirit de observaţie: Stai la căldură şi bagă ceai - fructe - vitamina C.
Eu am observat că dacă stau cuminte în pat(că acuma) nu îmi vine să tuşesc şi pare să treacă răceală: Cum ies afară în frig şi îmi văd de treaba mea: Începe să curgă nasul puternic, începe să îmi vină să tuşesc şi îmi vine pe "gât".


Toată chestia că nu îmi permit să stau tot timpul la pat şi tot trebuie să scot capul afară... doar că am început să înmagazinez oleacă de cunoştinţe: Nasul acoperit să nu trag aer rece(asta este K.O. care parcă aduce iara problema) - Pun fularul la nivelul fetei(aşa cum am văzut că face majoritatea), haine groase, gluga, ghete, haine călduroase şi cam atâta.

#12
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 danghetau, on 24 decembrie 2012 - 12:40, said:

Gripa e o infectie virala, antibioticele nu au efect deoarece actioneaza asupra bacteriilor dar pot preveni suprainfectiile. O vorba spune ca dureaza 7 zile fara tratament si o saptamana cu tratament. Ia Nurofen gripa si raceala, Fervex sau alte prostii de acest gen, bea mai multe lichide si cam asta e.

Trece in doua zile cu tuica fiarta, dar depinde mult si de psihicul omului, si aici eu zic ca stai mai prost, fiindca daca te vaiti pe un forum de gripa sigur ai probleme si le amplifici prin autosugestie :)
Ce vrei sa iti zica astia pe forum? Vai dar ce galben esti la fata, ti-ai facut testamentul? cui lasi acontul de pe Softpedia?

#13
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Incearca sa reduci zaharul,nu iti ajuta deloc sistemul imunitar. Si lactatele.
Ia echinacee. Eu cand simt ca ma ia raceala imi administrez o capsula-2 de echinacee si iau si vitamina c. Daca o prind din timp, a doua zi nu mai am nimic. Daca ma imbolnavesc,cu echinaceea nu mi se mai infunda ingrozitor nasul.
Eu racesc foarte rar (nu e saptamana sa nu ma duc la sala,apocalipsa mayasa acolo m-ar fi prins),asa ca e buna miscarea, pentru cine are timp.

#14
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
o raceala banala trece in ~o saptamana fara medicamente. cum crezi ca traiau oamenii inainte? incerci si tu sa te protejezi, nu prea iesi afara si cand iesi sa fii bine imbracat si capul acoperit! (eu de multe ori sunt fundul si ies la temperaturi negative cu capul descoperit- alegere nu tocmai inteleapta). bea multe lichide (peste 2l/zi) si in special ceaiuri. mierea e foarte buna si ea. benefice sunt si citricele.

#15
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012
Am fost programat de familie la medicul de familie şi am mers la cabinet: M-a consultat şi mi-a dat pastile cât să zic MC că a venit MosCraciun şi la mine.

Urăsc pastilele: Sunt de părere că corpul doar ce aşteaptă să fie leneş şi medicamentele din comerţ ridică pragul de rezistenta la vreo infecţie, urca pragul de rezistenţă la altele negative: Coboară imunitatea de la pastile şi cam atâta.

Mulţumesc mult şi din toată inima pentru căldura cu care s-au scris răspunsurile de mai sus.
Treaba cu "Îmi schimb stilul de viaţă!" este uşor de spus: Greu de făcut: Trebuie să trec cu bine de perioada asta că am mult de muncă şi la urmă o să putem face vreo schimbare cu modul de viaţă: Acuma sincer m-am pomenit că am rămas fără un ron la buzunar şi m-am pomenit bolnav: Am luat ban de la familie de mi-am achitat reţeta!

Partea bună că oricum nu beau şi pastilele astea nu încurca vreun plan.
Asa divers: O sa caut daca sunt subiecte despre imunitate pe forum... la asta trebuie sa mai lucrez.

Edited by Zgarcit, 24 December 2012 - 16:07.


#16
andreea_deea21

andreea_deea21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2016
Buna, eu am luat Orange Imun si am reusit sa nu mai racesc. va recomand, sunt pe baza de plante(acerola..ghimbir..) si au efect super rapid. Puteti comanda si online, am vazut ca au promotie pe site. multa sanatate.

#17
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Reclama ascunsa. Cica au promotie :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate