Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Achizitie Tv Led:)

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
ionutz_22121989

ionutz_22121989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.12.2012

 opop, on 20 ianuarie 2013 - 17:40, said:

adica vrei ceva ieftin, mare, vechi (tehnologii invechite) si prost
Succes !

Mai bine cumperi o marca romaneaca gen Finlux sau ce mai este prin hypermarket
Mersi mult...am vazut la o vecina un tv lcd orion si vreau sa spun ca se vede exceptional (si e tot una din marcile alea proaste). Si la finlux m-am gandit ! Ai punctat bine cu finlux ....chiar si un Grundig ar fi bun !  Acum depinde cine ma sfatuieste cu argumente bune !

#38
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
La cat consuma Finlux... fie el si LED, te ia cu dureri de ... buzunar.

Alegerea perfecta mi s-a parut (si imi mentin afirmatia) LG32LS570s, care are pana si tuner S2, in caz ca vrei sa nu mai stai cu inca un box si o telecomanda in casa.

#39
ionutz_22121989

ionutz_22121989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.12.2012

 Lucian_M, on 20 ianuarie 2013 - 19:07, said:

La cat consuma Finlux... fie el si LED, te ia cu dureri de ... buzunar.

Alegerea perfecta mi s-a parut (si imi mentin afirmatia) LG32LS570s, care are pana si tuner S2, in caz ca vrei sa nu mai stai cu inca un box si o telecomanda in casa.
dar de Hyundai ala nu stii nimic ? sau MACAR despre LG 42ls5600 la 1990 ron ! Cu toate ca ...pt mine consumul nu conteaza ca nu o sa stau prea mult la tv ! 2 maxim 3 ore pe zi ! Am avut un LG 42lm620s si m-am convins ! Aplicatii inutile si 3d care dupa un timp te plictiseste! :D DAcA imi recomanda cineva un tv lcd sau led simplu cu diagonala de 42 sau mai mare la maxim 2000 ron atunci e un geniu ! :D

#40
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu stiu, domnule, nimic despre niciun Hyundai. Mi-am luat tv-ul la indemnul colegilor si l-am vazut si la un prieten. Nu am vrut sa fac experimente, am luat din prima un produs testat deja, aflat de ceva vreme pe piata.
Ia tv-ul de la o firma care accepta retur, eventual mergi si testeaza-l in magazin fizic, apoi ia-l de pe net, ca sa il poti returna daca nu te-a convins. Daca nu ai o camera mare, in care sa stai la cativa metri buni de un tv atat de mare, parerea mea e ca arunci banii pe fereastra.


Un buget nu ai precizat, insa...

#41
ionutz_22121989

ionutz_22121989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.12.2012
2000 ron ! privesc de la 4 metri : deci acel lg lm620s de 107 era potrivit insa mai mic nu merge....mai mare insa DA ! NU imi mai spune domnule ca nu imi place :D , suntem forumisti cu totii deci sa vorbim normal ! :D scuze daca va plictisesc cu subiectele astea :D

#42
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cam da.
Bafta! Ia-ti ce vrei, in banii aia nu gasesti ceva de calitate si sa fie si economic. Poate doar sh, dar e sub standardele tale.

#43
ionutz_22121989

ionutz_22121989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.12.2012
DA ! Multumesc mult tuturor pt ajutor !!!

#44
brosky

brosky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 05.11.2005
ma intereseaza si pe mine hyundai-ul respectiv, l-am vazut la Auchan la 1700 lei si la selgros la 1800 lei.
La Auchan era pus un LG led langa el, alta clasa, alt consum, dar mai scump.
Am facut un calcul intre diferenta de pret si consumul aferent, in teorie trebuie dupa 6 ani ajungi la acelasi pret cu ala LED (adica, LED_ul consuma mai putin dar ii mai scump cu X. LCD-ul ii mai ieftin cu Y, si pana cand curent_consumat = diferenta de pret, trec 6 ani in regim de folosire 8 ore / zi)... asa ca da, prefer mai vechi si mai prost (mai putin eco), si platesc mai mult la factura de curent, decat sa platesc mai mult din start, si apoi la curent sa platesc mai putin.

#45
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Daca ai bafta si NU crapa in aia 6 ani, e bine. Calitatea imaginii si functiile nici nu conteaza, oricum. Deci decat ceva bun si un pic mai scump, mai degraba un jeg costisitor. Ceva de genul: de ce sa iau pulpa de porc, pot sa mananc si parizer de pasare.
Succese!

#46
ionutz_22121989

ionutz_22121989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.12.2012

 brosky, on 29 ianuarie 2013 - 14:32, said:

ma intereseaza si pe mine hyundai-ul respectiv, l-am vazut la Auchan la 1700 lei si la selgros la 1800 lei.
La Auchan era pus un LG led langa el, alta clasa, alt consum, dar mai scump.
Am facut un calcul intre diferenta de pret si consumul aferent, in teorie trebuie dupa 6 ani ajungi la acelasi pret cu ala LED (adica, LED_ul consuma mai putin dar ii mai scump cu X. LCD-ul ii mai ieftin cu Y, si pana cand curent_consumat = diferenta de pret, trec 6 ani in regim de folosire 8 ore / zi)... asa ca da, prefer mai vechi si mai prost (mai putin eco), si platesc mai mult la factura de curent, decat sa platesc mai mult din start, si apoi la curent sa platesc mai putin.
Eu am vazut acel Hyundai in Carrefour la 1799 ron si era pus langa un LCD LED SMART 3d Samsung 46es6100 (era 3299 ron) si as vrea sa spun ca mare mare diferentza nu era din punct de vedere al calitatii imaginii. Cei drept samsung se vedea mai bine dar bineinteles era si mai scump si model 2012. In schimb hyundai era si mai mare putin si cu putine adjustari la imagine poti sa obtii o imagine apropiata de modelele mai scumpe. Eu am vazut prin vecini marci gen Myria (vechi rau) , Orion , Finlux si se vedeau destul de bine. Insa daca ai un buget de 2000 ron poti sa-ti iei ceva mai mic gen : finlux la 107 (si cu 3d ) din metro , un 42ls5600 de la LG sau chiar un LED 42lm3450 (model 2011cu 3d) tot de la lg  , LED Grundig, 102 cm 40VLE6142C (emag) , LED Horizon 102 cm 40HL625 (1899 emag) sau ceva mai bun : SAMSUNG 40es5300 la 2099 ron de pe pc garage (e si smart) sau tot  dupa pc garage Toshiba 40HL933G Seria HL933G 101cm . Mai intereseaza-te si tu , fugi prin showroom-uri ca sa le vezi live cum se vad dpdv al imaginii si tragi o concluzie, mai intrebi pe baietii de acolo ce ti-ar recomanda in buget (insa eu cand am fost si mi-am luat LG 42lm620 pe care l-am returnat ca avea probleme , ma documentasem bine dupa net inainte ...si cand am ajuns in diferite magazine am constatat ca baietii de acolo erau TOTAL PE DINAFARA !!!!) , asa ca intereseaza-te pe forumuri bine , cauta pe net site-uri unde sunt facute recenzii la televizoarele pe care ai vrea sa le cumperi  ! Bafta;)

Edited by ionutz_22121989, 29 January 2013 - 15:50.


#47
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Corect! Asa am procedat si eu, nu m-am aruncat la "cel mai bun pret". Am cautat pe net, am citit cateva review-uri, dar- cel mai important- l-am vazut "la treaba" acasa la un prieten. Omul e fotograf, il mai foloseste si ca monitor pentru editare foto, dar si video. Am spus ca, daca e bun pentru el, o fi bun si pentru mine. Drept dovada:

Attached Files



#48
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Eu sunt singurul de aici care tampeste cand aude de Hyunday si alte prastii din zilele noastre?
Adica pentru numele Lui,eu nici macar un site oficial nu am reusit sa gasesc pentru televizoarele noastre.

O avea el 40" sau cat are si pret bun,dar restul? Ce tip de panel are,de cine e produs (ecranul,nu TV-ul),ce dotari are (ca daca ti-ai luat TV Full HD de 40" si nu ai tuner digital,iti dai palme cand te uiti la patratele la televiziunea analoga),restul dotarilor care sunt?
Mult prea multe lipsuri.

Prefer o marca mai buna,cu renume,care stie ce face si care are si un site unde iti poate oferi suport in caz de ceva,nu te lasa cu ochii in soare.
In 2000 lei ai TV-uri de toate marimile si dimensiunile,Smart sau nu,3D sau nu,dupa cum vrea muschiuletul tau.
Eu unul am o dracie de Samsung 32EH6030 (3D non-Smart,dar cu port pt LAN,il faci smart cu telefonul daca vrei) si la ce pret are,rupe cam tot din punct de vedere al calitatii.
Nu va mai luati dupa cum le vedeti in magazine,e diferenta imensa de multe ori,calibrarea e esentiala si cei de acolo de multe ori foloste nspe splitere pentru a conecta toate TV-urile la sursa,de unde calitate cand tu un semnal il ai impartit la 5 TV-uri spre exemplu?

Edited by georgik12, 29 January 2013 - 17:29.


#49
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
No, bine spus!

#50
ionutz_22121989

ionutz_22121989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.12.2012

 georgik12, on 29 ianuarie 2013 - 17:28, said:

Eu sunt singurul de aici care tampeste cand aude de Hyunday si alte prastii din zilele noastre?
Adica pentru numele Lui,eu nici macar un site oficial nu am reusit sa gasesc pentru televizoarele noastre.

O avea el 40" sau cat are si pret bun,dar restul? Ce tip de panel are,de cine e produs (ecranul,nu TV-ul),ce dotari are (ca daca ti-ai luat TV Full HD de 40" si nu ai tuner digital,iti dai palme cand te uiti la patratele la televiziunea analoga),restul dotarilor care sunt?
Mult prea multe lipsuri.

Prefer o marca mai buna,cu renume,care stie ce face si care are si un site unde iti poate oferi suport in caz de ceva,nu te lasa cu ochii in soare.
In 2000 lei ai TV-uri de toate marimile si dimensiunile,Smart sau nu,3D sau nu,dupa cum vrea muschiuletul tau.
Eu unul am o dracie de Samsung 32EH6030 (3D non-Smart,dar cu port pt LAN,il faci smart cu telefonul daca vrei) si la ce pret are,rupe cam tot din punct de vedere al calitatii.
Nu va mai luati dupa cum le vedeti in magazine,e diferenta imensa de multe ori,calibrarea e esentiala si cei de acolo de multe ori foloste nspe splitere pentru a conecta toate TV-urile la sursa,de unde calitate cand tu un semnal il ai impartit la 5 TV-uri spre exemplu?
Eu am avut un LG 42lm620s , smart+3d pasiv model 2012.Se cam bulise dupa 2 saptamani si l-am returnat. Se vedea bine insa eu am vecini care au marci "naspa" cum le zic unii pasionati de BRAND, si sa dea naiba daca dupa 2-5 ani chiar si mai mult s-au stricat. Functioneaza ca-n prima zi. Am pe cineva cu un LCD Myria de 81cm (model foarte vechi - peste 5 ani si merge brici si acum). Am o cunostinta la fel : Are un LG de 66 cm luat de 7 ani , e lcd si merge impecabil , mai are un samsung de 81 de vreo 4 ani , la fel merge impecabil , in showroomuri am fost si am vazut marci necunoscute care se vedeau LA FEL ca si LG sau SAMSUNG , insa da e o problema , in caz de se strica ...nu prea stii incotro sa o apuci ca sa le repari. Insa ...gandeste-te ca Hyundai este un producator din Coreea de Sud , la fel ca SAMSUNG si LG.  Fiecare isi cumpara ce vrea si in functie de bani. Daca omul vrea neaparat Hyundai poate sa-si ia , intr-adevar nu are dotari ca unul f scump , insa isi face treaba. Iar treaba cu tunerul digital nu e de actualitate. LG-ul 42lm620s care l-am avut a avut tuner digital , imi mergeau toate posturile digitale + 1 HD. Restul HD nu le receptionam pentru ca imi trebuia Receiver Digital. Si la celelalte firme de cablu e la fel : trebuie musai receiver digital de la ei ( un exemplu e UPC , daca nu ai tuner digital nu prinzi toate posturile hd - decat unul singur). Eu am avut aceiasi problema si nu sunt abonat la UPC. Repet : daca ti se strica tv-ul , indiferent ca e samsung sau lg , in perioada de garantie (care e deobicei 2 ani la aproape toti producatorii) , daca apar pixeli morti , trebuie sa fie in numar de minim 5 ca sa-ti schimbe tv-ul , astfel nu ti-l schimba...iar probabilitatea ca sa apara 5 pixeli morti e foarte mica!!! , in general apar 1 - 2 pixeli morti.

#51
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011

 ionutz_22121989, on 29 ianuarie 2013 - 17:42, said:

. Am pe cineva cu un LCD Myria de 81cm (model foarte vechi - peste 5 ani si merge brici si acum). Am o cunostinta la fel : Are un LG de 66 cm luat de 7 ani , e lcd si merge impecabil , mai are un samsung de 81 de vreo 4 ani , la fel merge impecabil ,
Ai zis cuvintele magice,acum X ani. Bun venit in secolul 21,unde toate lumea e axata pe profit,deci costuri cat mai mici de productie,pret de vanzare cat mai mare si calitatea de alta data lipsa.

 ionutz_22121989, on 29 ianuarie 2013 - 17:42, said:

in showroomuri am fost si am vazut marci necunoscute care se vedeau LA FEL ca si LG sau SAMSUNG ,
Ti-am zis ca in showroom treaba nu e prea relevanta.Si sa iti explic de ce:
- spliterele in primul rand,de la un PC se emite printrun cablu HDMI care intra intr-un spliter din care pleaca alte 4-5 cabluri..deci un semnal impartit la 5,se pierde din calitate la greu
- calibrarea..cea stoc e de toate jena
- marketing..nu trebuie sa se vanda si alea ieftine? Un TV mai slab,pus langa ceva de renume care e facut special sa nu se vada bine,automat ca va afisa o imagine ~ la fel de buna sau chiar mai buna. Dar daca ai avea ambele calibrate cum trebuie,diferenta ar fi majora.

 ionutz_22121989, on 29 ianuarie 2013 - 17:42, said:

Restul HD nu le receptionam pentru ca imi trebuia Receiver Digital. Si la celelalte firme de cablu e la fel : trebuie musai receiver digital de la ei ( un exemplu e UPC , daca nu ai tuner digital nu prinzi toate posturile hd - decat unul singur). Eu am avut aceiasi problema si nu sunt abonat la UPC.
Posturi HD le receptionezi cu tunerul digital din TV,insa tare de origine unde pui sa caute e toate smecheria. Samsungul meu pus pe Romania prin 2-3 posturi HD,pus pe Estonia am 12-13 posturi HD parca + 8 posturi de radio.

Nu mai inghititi tot ce va baga mass media si mega ofertele din Metro,documentarea in prealabil e sfanta.

#52
ionutz_22121989

ionutz_22121989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.12.2012
Da , e adevarat ca in momentul de fatza se practica "PLANNED OBSOLESCENCE" si intr-adevar durata de viata a elecronicelor a scazut. Eu i-am recomandat intr-un comentariu mai sus si un LG , SAMSUNG si Toshiba ! Daca nu ma insel am vazut si un Sharp la 102 cm tot la 2000 ron. Daca cineva ar beneficia de 3000 ron , eu i-as recomanda personal un LG 42lm640s (cu wireless incorporat) cu TOATE DOTARILE demne de un televizor din 2012 ! Ar mai fi si Samsung 40es6100 , e 2799 RON!
P.S : Din punctul meu de vedere cele mai bune televizoare ca imagine sunt din Japonia : Sony, SHARP si PLASMELE PANASONIC . Aici vorbesc de televizoarele de la 1000 de euro in sus !

Edited by ionutz_22121989, 29 January 2013 - 18:02.


#53
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Tot japonezii si chinezii sunt baza. :)
Si ne-am lungit cam mult cu offtopicul.

@brosky
Ce buget ai si ce asteptari ai de la TV?

#54
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Iti zic eu: buget mic, diagonala mare, dotari zero, fara pretentii. Standard romanesc, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate