Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ski la Vidra

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Pârtia de schi de la Vidra se va deschide în 22 decembrie

Pârtia de schi de la Vidra - Obârsia Lotrului, cu o lungime de aproximativ cinci kilometri, se va deschide în jurul datei de 22 decembrie, iar accesul va fi gratuit pâna la 1 ianuarie 2013, se precizeaza intr-un comunicat remis de Prefectura Vâlcea.

Attached Files


Edited by ech, 17 December 2012 - 20:14.


#2
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
O zona superba, am fost de vreo doua ori,se mananca foarte bine,meniu variat,pastrav,mici, ciorba de burta si sarmale, drumuri bine intretinute.
Peisaj ca-n basme,mai ales iarna.
Perfect pentru sarbatori.

Edited by nino852, 17 December 2012 - 18:07.


#3
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Pacat de zona aia ca o strica cocalarii!In urma cu cativa ani era o placere sa mergi de la voineasa la petrosani sau de la sebes la novaci,dar acum au navalit totii pantofarii pe acolo!!!

#4
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postnino852, on 17 decembrie 2012 - 18:06, said:

O zona superba, am fost de vreo doua ori,se mananca foarte bine,meniu variat,pastrav,mici, ciorba de burta si sarmale, drumuri bine intretinute.

La Vidra? Posted Image

Edited by IP-XCENTRIC, 17 December 2012 - 18:23.


#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

View PostIP-XCENTRIC, on 17 decembrie 2012 - 18:23, said:

La Vidra? Posted Image

Probabil se refera la Obarsia Lotrului Posted Image.
Oricum, topicul era despre partia de ski. Sa vedem daca intr-adevar dau drumul pe 22 decembrie la telegondola, ca au mai promis si iarna trecuta.

Utilaje de deszapezire au Posted Image.

Attached Files


Edited by ech, 17 December 2012 - 20:02.


#6
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Ideea e buna, peisajul breath-taking, ramane problema accesului si a cazarii.  Nu stiu sa existe locuri de cazare deocamdata la Vidra si nici legaturi directe cu Valcea gen autocar/maxi-taxi, trenul se opreste pe la Brezoi... Mocanita s-a desfiintat....

Cam greu sa concureze cu Valea Prahovei sau cu Ranca si cu afluxul de tineri de acolo, probabil va ramane ceva local, sa deserveasca Valcea pt. ca cel mai mare oras din apropiere- Sibiul, are deja  Paltinis-ul.... Cativa bucuresteni cu spirit de aventura, off-road maybe....

Studentii nu prea au masini si se stie, cu cat e drumul facut din bucati, cu atat e mai scump.... poate o promovare activa pt. studenti si ceva reduceri pe masura sa atraga lumea....

Edited by IP-XCENTRIC, 17 December 2012 - 20:32.


#7
mihaigr

mihaigr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2005
Acum iarna zona Voineasa - Vidra este superba! a fost tinuta pe loc dezvoltarea din cauza unor sindicalisti si niste preocupati de imbogatire personala, asta este din pacate Romania tinuta pe loc de niste personaje.
Autoritatile trebuie sa invete sa o exploateze corect fiindca au sanse reale chit ca au mai ras niste paduri pe acolo dar lucru acesta se intampla oriunde in tara aceasta din pacate.

Pentru transport de la Voineasa unde practic acum sunt locurile de cazare ce se pot folosi inclusiv acum, pot sa infiinteze o linie pana la Vidra! Civilizat, frumos.
La o adica statiunea Voineasa se poate reimprospata, hotelurile de acolo se pot folosi; sigur necesita niste investitii dar practic s-ar dezvolta zona, locuri de munca! Despre tarife ar putea senzationale tinand cont ca au deja parte de infrastructura hoteliera plus pensiunile practic nu trebuie sa o ia de la 0. Asa cum si la Vidra se pot revitaliza spatiile de cazare fiindca exista.

Valea Prahovei = valea poluarii te intoxici de cat smok a ajuns sa fie si de cati nervi in trafic iti pot face plus sumele care se cere de hotelieri.
Totodata nu toti au bani sa-i dea lui Copos pentru a sta in hotelurile acestuia din Poiana Brasov un concediu mai lung pentru niste conditii mai decente de ski asa ca foarte bine venita investitia trebuie doar exploatata si gandita dezvoltarea si atractiile atat iarna dar si vara. Agrement cat cuprinde se poate face pe lac, in zona.  
Cat despre Ranca cam are sanse sa piarda din cei care mergeau pe acolo fiindca de la Bucuresti - Pitesti pare mai usor sa ajungi catre Valcea (eventual prin Curtea de Arges) - Voineasa - Vidra decat Valcea - Novaci - Horezu - Ranca.

#8
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Tocmai vroiam sa deschis si eu un topic pe tema asta in speranta ca sunt printre noi skiori care au fost deja si ne pot da mai multe detalii.
Mie mi-a placut prezentarea si m-a convins sa dau o tura inainte de anul nou. Sper ca prin 28 sa ajung.
Ultimadata cand am fost pe acolo zona dintre vidra si brezoi era destul de accidentata. Cum e drumul acum? tot asa rau?

Ceva video-uri aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p0S6-kJo5Gk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lUcd4Zh0Yow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Am facut azi o vizita la Vidra Posted Image.
Destul de dezamagitor ...
Desi nu prea a avut parte de publicitate, era acolo puhoi de lume, locuri de parcare "insuficiente", rezultand cativa kilometri de masini lasate pe marginea drumului, care pana la urma s-a blocat complet.
Din ce mi-au povestit unii de lucrau acolo, balamucul asta este de la inaugurare, nu de azi.
Fiind cald, zapada era apoasa, iar la baza, prin parcare, mult namol ...
Drumul de la Brezoi la Voineasa e destul de ok, dar de la Voineasa la Vidra e cam rau, peticit, mici gropi ...

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Cum e accesul dinspre Transilvania/Sebes? Pare interesanta destinatia, sigur ca acum e nebunie ca sunt multi curiosi, se vor linisti cu timpul. Acum important e sa se dezvolte serviciile lipsa, adica cazare/masa/etc plus drumurile de acces sa fie bune. Din ce vad dinspre Sebes vine chiar Transalpina care e proaspat refacuta, nu? doar ca zicea careva ca nu era curatata de zapada inca si drumul era inchis.

View PostIP-XCENTRIC, on 17 decembrie 2012 - 20:22, said:

Cam greu sa concureze cu Valea Prahovei sau cu Ranca si cu afluxul de tineri de acolo, probabil va ramane ceva local, sa deserveasca Valcea pt. ca cel mai mare oras din apropiere- Sibiul, are deja  Paltinis-ul
Paltinisul din ce am vazut eu cand am fost intr-o vara nu pare sa aiba peisaje comparabile ... si nici ca infrastructura de ski nu cred ca poate concura. Daca vii dinspre Alba-Iulia/Cluj, nu stiu cati vor alege in viitorul Paltinisul, distanta devine irelevanta. Dar daca ai peisaje faine si infrastructura de ski mai buna, ai un motiv serios sa alegi Vidra. Sigura problema e sa se dezvolte cazarea mai intai.

Edited by utopium, 26 December 2012 - 23:02.


#11
mihaigr

mihaigr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2005

View Postutopium, on 26 decembrie 2012 - 22:53, said:

Cum e accesul dinspre Transilvania/Sebes? Pare interesanta destinatia, sigur ca acum e nebunie ca sunt multi curiosi, se vor linisti cu timpul. Acum important e sa se dezvolte serviciile lipsa, adica cazare/masa/etc plus drumurile de acces sa fie bune. Din ce vad dinspre Sebes vine chiar Transalpina care e proaspat refacuta, nu? doar ca zicea careva ca nu era curatata de zapada inca si drumul era inchis.


Paltinisul din ce am vazut eu cand am fost intr-o vara nu pare sa aiba peisaje comparabile ... si nici ca infrastructura de ski nu cred ca poate concura. Daca vii dinspre Alba-Iulia/Cluj, nu stiu cati vor alege in viitorul Paltinisul, distanta devine irelevanta. Dar daca ai peisaje faine si infrastructura de ski mai buna, ai un motiv serios sa alegi Vidra. Sigura problema e sa se dezvolte cazarea mai intai.

Aglomeratie mare mai ales ca a fost gratis! Ramane sa vedem ce tarife vor fi, Arges-ul se pare a gasit loc de distractie Posted Image
Pe cei din Alba/Cluj ii vad mai degraba sa ajunga la Vartop in Arieseni, o zona frumoasa si acolo unde s-a investit in partii. Din Alba Iulia daca ar fi drumul bun s-ar putea ajunge ca timp vs. Arieseni spre Vidra folosind Sebes - Obarsia Lotrului (la acest moment nu cunosc daca iarna este inchisa portiunea din Transalpina totul depinde de autoritati mai degraba sectiunea de la Ranca la Obrasia Lotrului - partea ce mai dificila cu urcare pana la cota maxim si dupa aceea o succesiune de curbe care coboara).

Statiunea de la Paltinis este o zona montana frumoasa, vechea statiune este ramasa in urma, antichitate mare pe acolo dar s-au facut investitii private in ceva partii noi micute ce sunt frecventate (distante nu prea mare ~25km de Sibiu), in zona Paltinis altitudinea maxima - 1450m.

Edited by mihaigr, 27 December 2012 - 12:31.


#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

View Postutopium, on 26 decembrie 2012 - 22:53, said:

Cum e accesul dinspre Transilvania/Sebes? Pare interesanta destinatia, sigur ca acum e nebunie ca sunt multi curiosi, se vor linisti cu timpul. Acum important e sa se dezvolte serviciile lipsa, adica cazare/masa/etc plus drumurile de acces sa fie bune. Din ce vad dinspre Sebes vine chiar Transalpina care e proaspat refacuta, nu? doar ca zicea careva ca nu era curatata de zapada inca si drumul era inchis.
Stiu ca portiunea Ranca-Obarsie este inchisa, dar Petrosani-Obarsie e deschisa.
Obarsie-Sebes este destul de "cuminte", nu cred ca e asa complicat de tinut deschisa iarna.

#13
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
Am fost si eu acolo,in primul rand ma gandesc ca aglomeratia o sa scada in extrasezon de sarbatori si mai ales ca o sa coste bani sa mergi cu telecabina si teleschiul,dar fata de multe partii din tara asta are parcare supraterana la care inca se mai ridica nivele,din pacate cei de la inchirieri schiuri au primit ordin din cauza ca era gratuit urcarea sa nu dea pe mai putin de 3 zile schiuri...

#14
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
3 ZILE? am ras. Pai doar nu le iau cu mine acasa si ma intorc peste 3 zile...
Anyway, cum era partia cand ai fost? Am vrut sa merg si eu inainte de anul nou dar fost-au niste prieteni si mi-au trimis poze cu partia mai mult cu pietre decat zapada + ca unul dintre ei si-a zagariat placa intr-o portiune de pamant+pietre .
O fi gratis, dar se zgarcesc grav la tunuri...

#15
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Daca vrea cineva sa mearga weekendul acesta la Ski, mai jos este un raspuns ce l-am primit de la cineva din staff:

Statiunea Vidra (Voineasa)] said:

Momentan da, exista o portiune unde pe fiece zi ies pietricele asta din cauza celor cu placile. Tunurile functioneaza pe partia mare unde sunt amplasate toate. Din cate stiu, a existat o portiune cu gheata dar s`a mai dus gheata de acolo,, e zapada. Dar, in legatura cu pietricelele.. sunt, trebuie sa recunosc dar sunt si adunate de catre cei de la salvamont si nu numai. Cam odata la doua zile partia este purecata.
Un alt punct de vedere sunt partiile de sus teleski si scaun, acolo sunt excelente.


#16
nonu

nonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.08.2007
superba pirta pe sub gondola, dar mai pe la amiaza au aparut pietricelele. pe sub teleschi gheata curata. scaunul a fost inchis ieri si simbata.

#17
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
ideea ii ca pana nu ninge iara,n-ar fi recomandat sa te dai intre statia de jos si statia intermediara(dificultate medie),acum nu stiu in ce hal s-a degradat portiunea cu teleschiul(usoara) sau (statia intermediara-si ultima statie de sus a telecabinei(am vazut cativa temerari care incercau aceasta portiune cu faze demne de postul xtreme sports)

#18
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007
hai sa contribui si eu cu niste poze
m-as bucura sa nu le dea voie sa construiasca pe marginea partiilor, sa nu existe tigania de la ranca.

partiile sunt la o distanta rezonabila de spatiile vechi de cazare de la vidra, care pot fi revitalizate.
e si un hotel mare acolo, ramas neterminat.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate