Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Un smartphone mai ieftin pe Android

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Sal,
Pentru cine e mai priceput poate ma ajuta cu o recomandare.

Vreau sa-mi iau un tel cu Android la care sa beneficiez de urmatoarele:
- nu ma intereseaza sa fie neaparat de firma! Poate sa fie si marca piratata, chiar sh (daca sunt site-uri de acest fel), nu ma deranjeaza.
- daca e posibil as prefera cu o carcasa cit de cit rezistenta mecanic si la praf sau un capac mai inchis fara prea multe orificii.
- tastatura virtuala qwerty (neaparat)
- sa-mi intre automat malurile de la munca (neaparat)
- camera foto 5Mp (neaparat)
- baterie macar 1200 mAh
- un procesor cit de cit decent, macar 800 MHz
Am dat pe site-uri dar m-am pierdut prin tot felul de review-uri in care se scoteau telefoanele noi din cutie si se prezentau vrajeli si generalitati.
Un lucru isi spune valoarea dupa exploatare.

As fi interesat de parerea unora care au exploatat efectiv anumite telefoane si au fost multumiti de ele.
Va anunt din start ca nu ma dau banii afara din casa, m-as baga pina la 600-700 RON, nu mai mult.
Sa fie cit de cit practice, n-am nevoie de high performance sau "bibelouri".

Nu stiu daca cerintele mele sunt realiste si de aceea va rog sa-mi spuneti daca mai are rost sa-mi bat capul.

Va multumesc pt pareri!

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
xperia ray ar fi recomandarea mea

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,682
  • Înscris: 29.03.2006
Ce rezolutie la ecran ar mai fi de ales.
Si nr. de core-uri la procesor, eventual si ce GPU.
1200 mAh este extrem de putin pt. smartphone, si inca unul cu android la care sunt diverse reclame agatate de aplicatii care iti consuma numai ele 75 % din baterie.

Samsung Xcover este ceva mai protejat ( cica), insa rezolutia la ecran nu este la nivelul la care ne-am astepta azi.

Unele mai pricopsite nu-ti intra insa oricum in buget, si nici nu prea le vezi in RO.
Samsung Rugby 2 sau incomparabil mai bine - Casio G'zOne Commando...
Motorola sunt acum niste pocnitori majoritatea.

Edited by loock, 16 December 2012 - 19:20.


#4
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Poti sa faci o cautare pe eMAG si PCGarage dupa criteriile tale.
Dupa chestiile pe care le vrei neaparat, nu or sa-ti ramana prea mult telefoane din care sa alegi..iar la pretul acela elimini din start inca cateva Posted Image
Dupa, te uiti pe net si vezi care isi convine..
O sa revin cu un telefon convenabil!


GATA.

M-as fi putut uita la toate, dar am zis sa-ti alegi tu:)

http://www.pcgarage....600-pana-la-800

Personal, m-am uitat la primele 6.
Parea dragut HTC-ul acela Posted Image (nici n-am auzit de el)

----

M-am uitat la HTC.
Pare dragut..impresionant chiar. Are un procesor bun, dar tu ai zis ca nu-ti trebuie. Camera e buna, filmeaza HD si are si LED FLASH.
Zic ca e convenabil, pentru ca are 16 milioane de culori si tipul ecranului este unul foarte bun..mai bun ca TFT-urile parerea mea!

Edited by Razvan03Andrei, 16 December 2012 - 19:20.


#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Daca nu te deranjeaza un SH, Samsung Galaxy S ar fi foarte potrivit pt tine. Gasesti unul in stare foarte buna pana in 700 de lei.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008
Daca doresti neaparat un telefon relativ rezistent la praf si apa atunci in afara de Galaxy Xcover ar fi si Motorola Defy/Defy+ insa numai daca doresti sa le iei SH. Cele 2 modele de Defy au si rezolutia ecranului destul de buna, plus ca au suport destul de bun din partea developerilor de Custom ROM-uri.
L.E.: dar daca nu tii sa fie foarte rezistent la apa/praf/socuri atunci poti lua in considerare recomandarea lui 0101010, deoarece dintre toate modelele mentionate Galaxy S e cel mai bun, si are si ecran cat de cat generos pentru tastatura full qwerty.

Edited by Hider141, 16 December 2012 - 19:23.


#7
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Mai pune ceva și caută sh un S2.

Vezi că există și un topic aici cu un Acer în bugetul tău de nou.

http://forum.softped...0#entry12385414

#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
motorola defy. rezistent praf/apa si destul de bunicel pt ce ai nevoie.

#9
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Nu-ti propun sa-ti iei SH, pentru ca stii prea bine unele lucuri..
Mai ales la smartphone-uri!Si cum iti dau unii exemple gen S sau S2 sa iei SH nu e indicat deloc. S-a mai plans cineva pe aici ca a luat S3 SH si nu i-a placut, sau a luat S3 si a primit clona(tot pe site-uri unde se vand telefoane).Deci nu e indicat deloc!
Daca vrei ceva Android, iati din magazin sau de pe site online(gen emag/pcgarage) un telefon(la liber, desigur).
HTC-ul de care ti-am zis pare dragut, dar si "colegii" mei ti-au zis de X COVER(care e destul de rezistent la apa, cazaturi si toate cele)..iar de Motorola Defy nu stiu nimica, dar sigur gasesti tu detalii si despre ala ;)
Iti propun sa te uiti la niste drop test-uri pe youtube la X COVER si Motorola Defy!

#10
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postc6t9, on 16 decembrie 2012 - 19:24, said:

Mai pune ceva și caută sh un S2.
S2 e mult mai ok decat S, fara doar si poate, dar ceva-ul acela trebuie sa fie cam 400 de lei peste cei maxim 700 care vrea sa ii dea el pe tel. Adica, eu pe nicaieri n-am vazut un S2 ok  sub 1100 de lei.

#11
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011

View Post0101010, on 16 decembrie 2012 - 19:49, said:

S2 e mult mai ok decat S, fara doar si poate, dar ceva-ul acela trebuie sa fie cam 400 de lei peste cei maxim 700 care vrea sa ii dea el pe tel. Adica, eu pe nicaieri n-am vazut un S2 ok  sub 1100 de lei.

De ce sa iei un S2 OK cu 3 milioane mai ieftin decat unul din firma cu 2 ani garantie?
Sa fim seriosi..

#12
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostRazvan03Andrei, on 16 decembrie 2012 - 19:45, said:

Nu-ti propun sa-ti iei SH, pentru ca stii prea bine unele lucuri..
Mai ales la smartphone-uri!Si cum iti dau unii exemple gen S sau S2 sa iei SH nu e indicat deloc. S-a mai plans cineva pe aici ca a luat S3 SH si nu i-a placut, sau a luat S3 si a primit clona(tot pe site-uri unde se vand telefoane).Deci nu e indicat deloc!
Pe bune, postul asta al tau chiar crezi ca isi avea rostul? Adica, gata, nu mai cumparam nimic sh (automat nici nu mai vindem) pt ca nu-stiu-cui nu i-a placut S3-ul sh pe care si la cumparat, doh, sau altul a fost indeajuns de cretin incat, atunci cand a desfacut cutia la posta sau la curier, sa nu-si dea seama ca are in mana o clona si nu originalul. Are you for real???

Uite, n-am zis-o mai devreme, dar o zic acum: eu am de gand sa-mi pun in vanzare unul dintre cele doua Galaxy S-uri pe care le am, si am sa-l dau la 7 milioane. Ecran perfect, fara zgarieturi, doar cateva urme pe capacul spate (pe care am sa-l schimb cu unul nou) si o singura urma insesizabila pe rama cromata. Cutie, accesorii complete etc, cred ca mai are si garantie vreo cateva luni.

Ei bine, du-te si ia tu ce telefon vrei de la emag pe 7milioane si pe urma vino si compara-l cu telefonul meu, sa vedem care e mai ok. A, ca ala e nou, si ill scoti tu primul din cutie... da, dar cam atat.

#13
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011

View Post0101010, on 16 decembrie 2012 - 20:02, said:

Pe bune, postul asta al tau chiar crezi ca isi avea rostul? Adica, gata, nu mai cumparam nimic sh (automat nici nu mai vindem) pt ca nu-stiu-cui nu i-a placut S3-ul sh pe care si la cumparat, doh, sau altul a fost indeajuns de cretin incat, atunci cand a desfacut cutia la posta sau la curier, sa nu-si dea seama ca are in mana o clona si nu originalul. Are you for real???

Uite, n-am zis-o mai devreme, dar o zic acum: eu am de gand sa-mi pun in vanzare unul dintre cele doua Galaxy S-uri pe care le am, si am sa-l dau la 7 milioane. Ecran perfect, fara zgarieturi, doar cateva urme pe capacul spate (pe care am sa-l schimb cu unul nou) si o singura urma insesizabila pe rama cromata. Cutie, accesorii complete etc, cred ca mai are si garantie vreo cateva luni.

Ei bine, du-te si ia tu ce telefon vrei de la emag pe 7milioane si pe urma vino si compara-l cu telefonul meu, sa vedem care e mai ok. A, ca ala e nou, si ill scoti tu primul din cutie... da, dar cam atat.

Daca vrei, eu acuma iti dau topicul in care o persoana A ZIS pe softpedia ca a fost atat de prost incat sa dea acum cateva luni 18-20 de milioane pe o cloana de S3. Cred ca si acuma inca o mai are(clona).
Sunt unii care vand pe okazii telefoane la 7 milioane cu zgarieturi multe, ecrane sparte si tot felul de prostii mai scumpe decat in magazine.
Si ziceam ca decat pe un SH de genul acela, mai bine cumperi unul din magazin cu GARANTIE 2 ani ;).
Acuma..S-ul tau e la un pret convenabil, mai ales cu ceva garantie la el..dar multi prefera un laptop din cutie decat sa-l ia pe cel de la raft, si da-mi dreptate ca si tu nu ti-ai luat un S SH si unul de la Orange(cred). Dar sigur o sa-mi zici ca atunci cand l-ai luat tu nici nu erau SH-uri ;)

#14
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostRazvan03Andrei, on 16 decembrie 2012 - 19:50, said:



De ce sa iei un S2 OK cu 3 milioane mai ieftin decat unul din firma cu 2 ani garantie?
Sa fim seriosi..
Colegule de forum care esti tu, vorbesti fara sa fii in cunostinta de cauza. In 3 zile iti gasesc Samsung Galaxy S2 cumparat maine, (Luni, 17 Dec 2012) la 1200 de lei, sigilat, garantie 2 ani,  iti face mancare si iti si danseaza seara cand te intorci obosit de la munca. Si nu e vb de 3milioane, ci de aproape 4. Nu vb in numele meu, dar sunt persoane care, ca sa isi cumpere un S/S2/whatever isi strang banii necesari pe parcursul mai multor luni, iar pt aceia 380 de lei chiar conteaza.

http://www.emag.ro/t...i/pd/EKD57BBBM/

#15
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011

View Post0101010, on 16 decembrie 2012 - 20:11, said:

Colegule de forum care esti tu, vorbesti fara sa fii in cunostinta de cauza. In 3 zile iti gasesc Samsung Galaxy S2 cumparat maine, (Luni, 17 Dec 2012) la 1200 de lei, sigilat, garantie 2 ani,  iti face mancare si iti si danseaza seara cand te intorci obosit de la munca. Si nu e vb de 3milioane, ci de aproape 4. Nu vb in numele meu, dar sunt persoane care, ca sa isi cumpere un S/S2/whatever isi strang banii necesari pe parcursul mai multor luni, iar pt aceia 380 de lei chiar conteaza.

http://www.emag.ro/t...i/pd/EKD57BBBM/

Eu te-nteleg, dar nu vreau sa pateasca omul nostru cum au patit altii.
Sunt destui care se plang ca au cumparat SH-uri si alte chestii.
Si la SH-uri nu stiu de unde le luati, dar okazii in mare parte e teapta(din toate posturile citite de mine)

#16
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostRazvan03Andrei, on 16 decembrie 2012 - 20:08, said:



Daca vrei, eu acuma iti dau topicul in care o persoana A ZIS pe softpedia ca a fost atat de prost incat sa dea acum cateva luni 18-20 de milioane pe o cloana de S3. Cred ca si acuma inca o mai are(clona).
Spune-i aceluia, din partea mea, sa se arunce intr-o rapa, cat mai adanca posibil. Sau, am rog, sa mai sape el nitel, s-o adanceasca, daca e cazul. Ce ma intereseaza pe mine ca ala e intr-atat de idiot incat sa nu sesizeze ecranul acela de 2 lei pe care il au clonele de S3? Ce sa mai vb de introducerea catorva coduri la care doar telefoanele originale Samsung raspund? Eu personal am indrumat zeci de useri aici pe forum care intrebaumcum sa faca diferenta intre un S/S2/S3 original si o clona, ca vroiau sa-si achizitioneze telefonul respectiv si nu stiau cu ce se mananca. Dar macar isi dadeau interesul sa stie, sa nu ia teapa, intrebau si li se raspundea. Asadar si prin urmare, cazul acelui coleg de forum ma lasa rece, trebuia sa se intereseze inainte ce si cum, sa intrebi si sa primesti un raspuns era gratis aici pe forum ultima data cand am verificat.

#17
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Eu mi-am luat un HTC cu Android, SH de pe eBay, de la un englez. Fara cabluri, cutie, incarcator si alte rahaturi si sunt super multumit de cum arata si cum functioneaza.
Referitor la clone si tepe.... prost e cine da banul.

Edited by Alex_GP, 16 December 2012 - 20:20.


#18
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostRazvan03Andrei, on 16 decembrie 2012 - 20:08, said:

da-mi dreptate ca si tu nu ti-ai luat un S SH si unul de la Orange(cred). Dar sigur o sa-mi zici ca atunci cand l-ai luat tu nici nu erau SH-uri ;)
Da, cand mi-am luat eu primul S, nu erau inca SH-uri la vanzare pe piata, pt ca mi l-am luat la putin timp dupa ce a fost lansat. Am zis mai sus, nu e cazul meu, eu le iau noi si majoritatea le pastrez la colectie, nu le vand decat daca am dubluri.

View PostAlex_GP, on 16 decembrie 2012 - 20:20, said:

Eu mi-am luat un HTC cu Android, SH de pe eBay, de la un englez. Fara cabluri, cutie, incarcator si alte rahaturi si sunt super multumit de cum arata si cum functioneaza.
Referitor la clone si tepe.... prost e cine da banul.
Eu i-am luat prietenei mele, de pe eBay un laptop Samsung cu 350 de lire, impecabil,  cutie completa etc si care functioneaza fara probleme si in ziua de azi. Parerea mea e ca proportia de tepe minora in raport cu numarul total de tranzactii care se face pe site-uri gen eBay, Okazii,  Amazon samd.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate