Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alegere SSD

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3782 replies to this topic

Poll: Nota: (51 member(s) have cast votes)

Inainte de a pune intrebari la care deja poate s-a raspuns:

  1. Cititi primul post - contine linkuri utile. (10 votes [19.61%])

    Percentage of vote: 19.61%

  2. Cititi si ultimele 2-3 pagini - pot contine informatii actualizate. (41 votes [80.39%])

    Percentage of vote: 80.39%

Vote Guests cannot vote

#3331
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
In manual scrie doar m.2 2280. Nu am gasit altceva in manual. Inclin sa cred ca functioneaza atat cu sata cat si cu pcie pe acelasi conector.

Edited by sorin02a, 26 April 2019 - 19:42.


#3332
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Teoretic trebuie sa fie compatibil si NVME altfel ce sens are sa puna conector M2 doar pt SSD sata3, asa putea sa mai puna un conector simplu sata.

#3333
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu din cate inteleg la specificatiile alea are slot M2 dar si locas de 2,5".
Dupa caz in functie de versiuen vine ori cu hard ori cu SSD in slotul de 2,5" si tot dupa caz poate avea si un SSD in slotul M2. Daca nu il are se poate adauga.

#3334
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
am atasat manualul. Laptopul vine cu locasurile de 2,5" ocupate (HDD+DVD-ROM) si portul m.2 liber. Pe portul m.2 vreau sa atasez un ssd.
Din linkul urmator deduc ca pe acelasi port m.2 se pot adauga atat SATA cat si NVME: https://www.geeks3d....-pro-m-2-512gb/ . Deduc bine?

Attached Files



#3335
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Buna ziua.
Doresc sa ma ajutati si pe mine cu o recomandare de SSD performant. Momentan detin un Intel SSD de 120 GB mai vechiul pe sata. Am observat ca generatia actuala si performanta e pe acel conector de pe placa de baza.. nvme?
Precizez faptul ca placa de baza a pc-ului este : Asus TUF Z390-Pro Gamingcu urmatoarele specificatii pt stocare :
Stocare
Chipset Intel® Z390 :
1 x M.2 Socket 3, cu M key, suport pentru dispozitive de stocare tip 2242/2260/2280 (modurile SATA & PCIE 3.0 x4)*1
1 x M.2 Socket 3, cu M key, suport pentru dispozitive tip 2242/2260/2280/22110 (mod PCIE 3.0 x4)
6 x port(uri) SATA 6Gb/s
Suportă Raid 0, 1, 5, 10
Suportă Tehnologia Intel® Rapid Storage
Suportă Soluții Intel® Optane™
Intel® CPU with Intel® Rapid Storage Technology support (RAID 0 & RAID 1)
PCIEX16_1 slot supports up to 3 Intel® PCIe NVME SSDs via a Hyper M.2 X16 series Card


Sunt interesata de o capacitate de 256 sau probabil urmatoarea capacitate pe lista si mai ales fiabilitate.
Cum sunt preturile momentan la aceste produse? Bugetul.. ~350ron
Multumesc.

#3336
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Samsung 970 Evo Plus 256GB ar fi unul foarte rapid insa cu banii aia cred ca poti lua WD Blue 1TB. Depinde la ce vrei sa-l folosesti, daca vrei gaming, filme, office, web mergi pe un M2 sata insa daca faci randare video, editare foto, transferuri de date de ordinul sutelor de GB mergi pe un NVME, altfel nu vei simti nici o diferenta in utilizarea zilnica.

#3337
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
ma intereseaza in principal partea de CAD/Photoshop/Illustrator dar si randare-editare. Transferuri mari de date..nu, detin un NAS pe care se stocheaza tot. Vreau sa simt diferenta fata de actualul si de capacitate prea mare nu ar fi nevoie

#3338
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Deci acela ramane?

#3339
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
Samsungul recomandat mai sus e cel mai rapid. Daca vrei capacitate mai mare si viteza apropiata joaca-te cu filtrele pe https://ssd.userbenchmark.com/
Sorteaza dupa viteza si capacitate. Alternative sunt Corsair Force MP510 500 GB sau ADATA XPG SX8200 PRO 512 GB

#3340
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Seara buna,cu niste mici informati daca pot sa fiu ajutat,am decis sa achizitionez si eu un SSD pentru prima oara,m-am cam saturat de lagul cauzat de clasicele HDD-uri,asadar am zis sa investesc cativa bani si sa iau un SSD de 512 GB,mai exact asta SSD Silicon Power A55

Niste intrebari de noob / incepator :
1.Se instaleaza ca un HDD normal cu un conector SATA 3 + cel de la sursa ?
2. Sa las pagefile pe SSD sau sa il mut pe HDD ?

Ideea e ca o sa folosesc SSD-ul mai mult pentru Windows + unu - doua jocuri mari (GTA V),restul jocurilor urmand sa fie instalate pe HDD,la fel si muzica, filmele,si toate cele.
Initial am 2 HDD-uri in PC,Toshiba de 1TB (care are doar o partitie de 930 GB unde e instalat Windows) si Western Digital Blue 500 GB din 2013, unde  tin muzica,filmele si toate cele,HDD-ul de 500GB va fi scos afara,in locul lui va veni SSD-ul,iar cel de 1TB va deveni practic noul mediu de stocare a fisierelor media,jocurilor,si alte fisiere cum am spus mai sus.
.
Inca stau si ma  gandesc si ce Windows sa pun daca tot am facut modificarea asta Posted Image.

#3341
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostPetran_Marius, on 07 august 2019 - 21:48, said:

SSD Silicon Power A55 installation
Niste intrebari de noob / incepator :
1. Se instaleaza ca un HDD normal cu un conector SATA 3 + cel de la sursa ?
2. Sa las pagefile pe SSD sau sa il mut pe HDD ?
1. Da, se instaleaza normal cu un conector SATA 3 + cablul alimentare al sursei.
Vezi intre minutele 1:19 si 3:04:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wYenPVoTmCc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. Nu stiu precis; asteapta raspunsul altor colegi.
Desi se spunea pe Forum ca pagefile-ul trebuie mutat pe HDD deoarece scurteaza durata de viata a SSD-ului.

#3342
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ar trebui dezactivat hiberfile.sys daca nu folosesti hibernarea sau fast boot. Asta e mult mai mare decat pagefile.
Legat de pagefile, depinde. Daca ai memorie suficienta poate fi dezactivat complet.
Daca nu ai sau ai programe care necesita pagefile ( prezenta sa ) poti pune o valoare fixa, mica. Samsung recomanda intr-o vreme setarea la 256Mb.
Poti muta si pe HDD pagefile-ul daca e nevoie, dar in anumite situatii cand e necesara folosirea lui ( ex foaret multe tab-uri in Chrome sau Firefox ) PC-ul va mereg un pic mai greu - nu beneficiezi comple tde viteza SSD-ului in aplicatii.

#3343
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Multam pentru raspunsuri,SSD-ul ajunge maine Posted Image,singurul minus e ca pierd setarile facute in Windows + Programe si jocurile care vor trebui descarcate din nou,actualul Windows 10 1903 (upgradat de la 1709 pana la 1903) n-are nici o buba,si merge brici,dar nu mai am  chef sa raman pe HDD,in ultima vreme se observa necesitatea unui SDD in PC.

Edited by Petran_Marius, 08 August 2019 - 15:25.


#3344
Lostboy

Lostboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 28.11.2006
Vă salut. Puteți să îmi recomandați un ssd de 1TB pentru stocare de 2,5 inch? Îl voi monta într-un laptop care mai are un ssd 2,5 intel de 250gb pe care este instalat windows-ul (nu pot pune m2, este mai vechi). Nu mă interesează viteza cât stabilitate și fiabilitate. Nu mai sunt la curent cu ce tip de ssd este recomandat pentru stocare. Mulțumesc anticipat.

#3345
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Niciun SSD nu e recomandat ptr stocare.
In cazul in care cade un singur cip de memorie de pe el datele sunt irecuperabile.

Ptr stocare doar HDD.

#3346
Lostboy

Lostboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 28.11.2006
Vroiam sa renunț la hdd acum că s-au ieftinit ssd-urile. Posted Image

#3347
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Poti sa tii si un hdd extern pt back-up pt orice eventualitate si sa mergi pe ssd de 1-2TB. Oricum tehnologia ssd-urilor s-a îmbunătățit mult iar șansele să pice sunt mai mici ...

#3348
Lostboy

Lostboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 28.11.2006
Știu dar e un laptop cu care îmi fac treaba și nu prea îmi permit riscuri. Vă mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate