Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Croatia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
panutacarmen

panutacarmen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.10.2009
Buna, are cineva idee de modalitatea de a sta in Croatia? Sunt ceva restrictii sau alte probleme?

Multumesc,
Carmen

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Croatia nu a aderat inca la EU , asa ca iti imaginezi si tu ce fel de probleme pot fi !

#3
panutacarmen

panutacarmen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.10.2009
Stiu ca nu e in UE, va fi din iulie 2013...Am inercat sa ma uit pe site-ul guvernului lor, dar nu gasesc nimic...probabil ca sunt singurul om de pe planeta care vrea acolo. uf

Edited by panutacarmen, 01 December 2012 - 21:14.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Probabil ca da. Daca nu esti turist ca sa prezinti interesul banilor de care poti fi descaltat pentru bastinasi valorezi cam cat o ceapa la aprozar. In definitiv, sunt totusi sarbi si ei.
In afara de Dubrovnik, care-i intr-adevar ceva mai diferit de restul tarii, oamenii sunt la fel de naspa ca si pe aici.

#5
panutacarmen

panutacarmen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.10.2009
Posted Image Oamenii pe care i-am întâlnit eu, şi au fost foarte mulţi...sunt minunaţi, fie ei sârbi sau croaţi.Sunt duri, dar dacă reuşeşti să-i dezgheţi, merită.
În altă ordine de idei, internetul spune:
Instructions
1
Determine your background as a Croatian descendant. This can apply to you if: both parents are Croatian citizens; one parent is a citizen and you were born in Croatia; one parent is a citizen, the other parent is stateless and you were born abroad; one parent is a citizen, the other is a foreign citizen and you were born abroad and registered as a resident of Croatia; you would be left stateless; or, finally, if you were adopted by Croatian citizens.
2
Determine if you were born on Croatian soil if both of your parents are stateless. This is an option for people under age 14, but your citizenship will be revoked at age 14 if your parents are found to have foreign citizenship.
Sponsored Links
The Who Fan Store
T-Shirts, Hats, Hoodies - In-Stock! The Who Orders Ship In 24 Hours
OldGlory.com/TheWhoShirts
3
Follow the naturalization process if you have no Croatian heritage. This requires you to renounce all other citizenship, have lived in Croatia for at least five years, be at least 18 years old, be familiar with the Croatian alphabet and language, and demonstrate respect for Croatian culture, customs and laws.
A facilitated naturalization process is available to those with five years of Croatian residence and who have demonstrated respect for Croatian law and culture.
4
Marry a Croatian citizen. Along with displaying respect for Croatian laws and culture, this is among the easiest routes to Croatian citizenship.
5
Show proof of emigration from Croatia. A clause in Croatian law exists that allows Croatian emigrants and their spouses to become citizens. There is no specific clause that allows for descendants of emigrants to become citizens, though you may be granted citizenship if you can show official documentation that links you to the emigrant.
6
Become a vital member of Croatian society. The ministry can deem your citizenship to be in the best interest of the Republic of Croatia, although the law does not state exactly what this entails.
7
Provide a written statement that you consider yourself to be a Croatian citizen and respect the laws and culture of the Republic of Croatia without residing in the country. This is a vague clause that will likely be evaluated by the Ministry of the Interior.

#6
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Si eu ma gandeam la Croatia, insa momentan vreau sa ajung acolo sa vad cu ochii mei minunatiile lor (parcurile Plitvice, Krka, Dubrovnik, Split, Trogir etc.). Nu stiu de ce, dar am un mare respect pentru ei, sunt uniti ca natie si s-au dezvoltat mult in ultimii ani...chiar ma gandeam sa glumesc daca ajung pe undeva prin tarile vest-europene sa spun ca sunt croat sa nu fiu nevoit sa ma "scuz" de ce fac co-nationalii nostri pe acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate