Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Principiile jurisprudentei shiite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#91
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 00:35, said:

Ca esti Think About sau nu, nu conteaza, probabil te vor bana iar moderatorii daca te prind. Am pus-o pe ignore si apari tu. Hm. E normal sa fiu suspicios din  moment ce a fost prinsa nu o data jucand pe conturi multiple si dandu-si chiar si likeuri singura. Posted Image

Tipul acesta de gandire ofensator si foaaarte reductionist l-am experimentat deja in discutiile cu ea si , crezi sau nu, chiar am ceva mai bun de facut. Discut cu oameni care sunt capabili sa emita idei si nu sa perpetueze clisee. Bye, bye.

eu dau like-uri unde-mi place postarea, chiar daca am pareri diferite de ale recipientului de like.
nu-i un tip de gandire "ofensator", e doar gandire. ce ti-e si cu mahomedanii astia, una-doua, ofensa si pumn in gura. si nu-i reductionist pentru ca l-am condensat intr-un exemplu similar. doar ti-am aratat cat de precar este esafodul pe care inalti streangul destinat necredinciosilor.

si daca se dovedeste ca nu-s think, imi mentin pariul. platesc eu.

Edited by nazdaq, 08 December 2012 - 00:48.


#92
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postnazdaq, on 08 decembrie 2012 - 00:45, said:

eu dau like-uri unde-mi place postarea, chiar daca am pareri diferite de ale recipientului de like.
nu-i un tip de gandire "ofensator", e doar gandire. ce ti-e si cu mahomedanii astia, una-doua, ofensa si pumn in gura. si nu-i reductionist pentru ca l-am condensat intr-un exemplu similar. doar ti-am aratat cat de precar este esafodul pe care inalti streangul destinat necredinciosilor.

Omul iti spune ca nu exista discriminare pe baza religioasa in islamul shiit si tu o tii una si buna cu obsesiile tale legate de necredinciosi, asta inseamna gandire reductionista si cliseistica. Nu cunosti jurisprudenta care afirma aceasta, nu stii principiile care au fundamentat aceasta atitudine, ai citit si tu doua articole de ziar si esti incapabila sa gasesti alte cauze pentru niste atrocitati accidentale decat religia in sine. Du-te, citeste carti, nu wikipedia, si apoi mai discuta cand esti capabila sa o faci la alt nivel.

#93
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 00:40, said:

Despre Khomeini gaseste deja pe 10 topicuri discutiile deja epuizate cu duduca Think About, n-are rost sa ne repetam, putem avea discutii mai productive si mai interesante.

ai dreptate. nu-i nimic mai scarbos decat reluarea unui subiect despre khomeini reglementand relatiile sexuale cu bebelusii sau cu animalele.

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 00:53, said:

Omul iti spune ca nu exista discriminare pe baza religioasa in islamul shiit si tu o tii una si buna cu obsesiile tale legate de necredinciosi, asta inseamna gandire reductionista si cliseistica. Nu cunosti jurisprudenta care afirma aceasta, nu stii principiile care au fundamentat aceasta atitudine, ai citit si tu doua articole de ziar si esti incapabila sa gasesti alte cauze pentru niste atrocitati accidentale decat religia in sine. Du-te, citeste carti, nu wikipedia, si apoi mai discuta cand esti capabila sa o faci la alt nivel.

eu ti-am pus spre discutie spetze specifice. despre apostazia de la islam la crestinism versus cea de la crestinism la islam. despre casatoria intre un musulman si o crestina versus casatoria intre un crestin si o musulmanca. despre propovaduirea crestina in dar-al-islam versus propovaduirea islamica in dar-al harb. daca nu sunt diferente de tratament, chiar si minore, imi cer scuze. daca sunt, trebuie sa-mi demonstrezi ca ele nu sunt rodul unei discriminari.

ce poate fi mai usor pentru tine, poarto, decat sa-mi explici mie, o atee nestiutoare, ceea ce tu stii mai bine?

Edited by nazdaq, 08 December 2012 - 01:01.


#94
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Arata-mi si mie pagina din cartea sa, in original, unde a scris asta. Nu exista, nici cartea, nici pasajul, e o inventie. Oricum, si daca ar fi afirmat o asa tampenie, toti ceilalti savanti shiiti, clasici si moderni, il contrazic, asa ca opinia sa ar fi nula si nereprezentativa pentru shia. dar ideea e ca nimeni nu poate furniza cartea sau pasajul din carte in original, Au zis ca e in manuscris, manuscris care nu exista si de care nu a auzit nimeni nimic. Ti-am zis, fatuca, du-te si citeste, mai invata si apoi, daca esti capabila, deschide un subiect din care stapanesti macar date reale, elementare.

#95
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

View Postnazdaq, on 08 decembrie 2012 - 00:59, said:

ce poate fi mai usor pentru tine, poarto, decat sa-mi explici mie, o atee nestiutoare, ceea ce tu stii mai bine?

la felul cum te exprimi vis a vis de musulmani si modul in care pui intrebari eu cred ca de fapt nu astepti raspunsuri

#96
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 01:00, said:

Arata-mi si mie pagina din cartea sa, in original, unde a scris asta. Nu exista, nici cartea, nici pasajul, e o inventie. Oricum, si daca ar fi afirmat o asa tampenie, toti ceilalti savanti shiiti, clasici si moderni, il contrazic, asa ca opinia sa ar fi nula si nereprezentativa pentru shia. dar ideea e ca nimeni nu poate furniza cartea sau pasajul din carte in original, Au zis ca e in manuscris, manuscris care nu exista si de care nu a auzit nimeni nimic. Ti-am zis, fatuca, du-te si citeste, mai invata si apoi, daca esti capabila, deschide un subiect din care stapanesti macar date reale, elementare.

similar iti pot cere sa mi-l aduci pe arhanghel care sa recunoasca ca el este sursa viziunilor lui mahomed si ca koranul (Posted Image) nu este rodul cuiva care a pus cap la cap povesti vagi de tora si biblie si le-a inaltat pe fondul lacomiei de putere, prada si femei.

View PostAscary, on 08 decembrie 2012 - 01:05, said:

la felul cum te exprimi vis a vis de musulmani si modul in care pui intrebari eu cred ca de fapt nu astepti raspunsuri

uite, vezi, like.
baiat destept intr-o ideologie predator. ce poate fi mai periculos de-atat? bomb. james bomb.

poarto, refuzand sa-mi discuti spetzele in cauza nu faci decat sa dai unui cititor neavizat senzatia ca exista discriminare a nemusulmanului in jurisprudenta islamica (si banuiesc ca nimeni din organizatia dumitale nu vrea asta, nu-i asa?). pe deasupra pierzi sansa, poate unica, de a primi scuzele mele. acum, cu 10 % mai mult.

Edited by nazdaq, 08 December 2012 - 01:16.


#97
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Despre subiectele respective am discutat in mod repetat, am explicat, am argumentat si cred ca trebuie sa fii complet imbecil sa raspunzi de o mie de ori acelorasi clisee, mai ales cand vin din partea unei singure persoane. Tu nu cauti raspunzuri, ci iti petreci vremea pe net, de pe zeci de conturi. :) Esti suspendata pe unul, apari pe altul si tot asa. Acum chiar e ultima data cand iti raspund, ignore-ul  se aplica tuturor clonelor lui Think About. Tot ce intrebi tu a fost deja discutat si e suficient sa dai un search pe forum sa afli raspunsurile, daca chiar le-ai uitat. Bye, bye.

#98
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 00:53, said:


Omul iti spune ca nu exista discriminare pe baza religioasa in islamul shiit si tu o tii una si buna cu obsesiile tale legate de necredinciosi.
Termina cu prostiile! Toate religiile sunt discriminatorii, pentru ca sunt religii, si fiecare se considera unica adevarata cale de "mantuire" si prin urmare ii trateaza pe necredinciosi ca pe cetateni de mana a doua.

#99
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Posteu_unul, on 08 decembrie 2012 - 01:35, said:

Termina cu prostiile! Toate religiile sunt discriminatorii, pentru ca sunt religii, si fiecare se considera unica adevarata cale de "mantuire" si prin urmare ii trateaza pe necredinciosi ca pe cetateni de mana a doua.

Ti-am facut distinctie intre perspectiva metafizica si juridica, reciteste. E una sa crezi ca cel care crede e pe calea cea buna si alta sa discriminezi social omul de langa tine. Imamul Ali AS a spus si asta e la baza jurisprudentei noastre: oamenii sunt fie frati intru credinta, fie frati intru umanitate. Credinta ti-o evalueaza Dumnezeu, nu qadiul. Mai usor cu agresivitatea.

#100
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 01:30, said:

Tu nu cauti raspunzuri, ci iti petreci vremea pe net, de pe zeci de conturi. Posted Image Esti suspendata pe unul, apari pe altul si tot asa. Acum chiar e ultima data cand iti raspund.

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 01:00, said:

Ti-am zis, fatuca, du-te si citeste, mai invata si apoi, daca esti capabila, deschide un subiect din care stapanesti macar date reale, elementare.

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 00:53, said:

tu o tii una si buna cu obsesiile tale legate de necredinciosi, asta inseamna gandire reductionista si cliseistica. Du-te, citeste carti, nu wikipedia, si apoi mai discuta cand esti capabila sa o faci la alt nivel.

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 00:35, said:

Ca esti Think About sau nu, nu conteaza, probabil te vor bana iar moderatorii daca te prind. Am pus-o pe ignore si apari tu. Hm. E normal sa fiu suspicios din  moment ce a fost prinsa nu o data jucand pe conturi multiple si dandu-si chiar si likeuri singura. Posted Image

Tipul acesta de gandire ofensator si foaaarte reductionist l-am experimentat deja in discutiile cu ea si , crezi sau nu, chiar am ceva mai bun de facut. Discut cu oameni care sunt capabili sa emita idei si nu sa perpetueze clisee. Bye, bye.

View Postpoarta-cunoasterii, on 07 decembrie 2012 - 21:11, said:

''Deci'', sariti de la o intrebare la alta intrebare, fara sa intelegeti raspunsul.
Islamul recunoaste toate religiile ca izvorand din aceasi sursa, avand acelasi sens metafizic. Nu exista mai multe religii, exista o singura religie, aceea a abandonarii omului in fata lui Dumnezeu, adica, etimologic, islamul, repet, in sens etimologic, al semnificatiei, nu in sens de religie constituita intr-o anumita forma acum 1400 de ani.

recapitulam.
un user, care nici macar nu-i clona de-a lui thinka, asa cum e acuzat, pune intrebari on-topic. tot ce primeste e rezumat aproximativ mai sus, plus refuzul de a discuta cazuri aparte care demonstreaza inabilitatea celui ce a deschis acest topic de a-si sustine postarea initiala si/sau chiar veridicitatea obiectiilor userului in cauza.

sunt convinsa ca moderatorul va lua masuri in cazul in care contul meu se dovedeste dublura lui thinka. dar daca nu sunt, stimabila poarta, va trebui sa intelegeti ca sunt destui oameni ca mine afara, in lumea reala, care vad lungimea ghearelor leopardului de dincolo de gard, vopsit sau nu.

si in loc sa veniti cu aceeasi tactica invechita de a tranti sforaitor cuvinte goale, mai bine faceti ceva prin care sa demonstrati ca apartineti acestui secol. spunea ascary mai sus ca am ceva cu musulmanii. nimic mai fals. ei sunt prizonierii acestei ideologii, precum musca in chihlimbar. nu o pot reforma, nu o pot schimba, n-au voie nici macar sa se gandeasca la asta. dar cei ce primesc bani pentru a indobitoci un om ca sa-si doreasca sa traiasca dupa legi concepute in anii 600 si sa-si discrimineze semenii pe motiv religios sau sexual, aceia merita dispretul tuturora.

inchei aici cu o urare facuta musulmanilor si spre binele lor. reformare usoara, rapida, si fara multe cauzalitati.

Edited by nazdaq, 08 December 2012 - 02:14.


#101
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostAscary, on 07 decembrie 2012 - 21:34, said:

asa deci,cuminti ? Au musulmanii au prigonit evreii in timpul celui de al doilea razboi mondial ?
Au nu oare evreii sunt cei ce prigonesc musulmanii din Palestina ?
Musulmanii prigonesc la greu crestinii
Si palestinienii musulmani prigonesc palestinienii crestini
Musulmanii arabi au omorat mai multi arabi (musulmani si nemusulmani) decat au facut-o Israel ori altii
Insa fiind ipocriti nu veti recunoaste propria mizerie

Quote

Exemple de anticreștinism în politică și cultură
Africa
Somalia
În septembrie 2011 militanții jură că vor eradica creștinismul din Somalia și decapitează doi creștini convertiți. Un al treilea creștin convertit a fost decapitat la Mogadishu la începutul lui 2012.
Tunisia
O înregistrare video ajunge la televiziunea Egiptul astăzi în 2012 în care apar musulmani decapitând un tânăr tunisian care se convertise la creștinism și a refuzat să renunțe.
Nigeria
Grupul islamic Boko Haram bombardează bisericile și ucide numeroși creștini care sunt considerați kafirs (infideli).
Zanzibar
S-au raportat numeroase atacuri asupra bisericilor creștine de către majoritatea musulmană din Zanzibar. Un episcop codamnă lipsa de atitudine a guvenului.
Mali
Grupul islamic Ansar Dine a constrâns creștinii să părăsească orașele pentru a evita să intre sub legea sharia.
Senegal
În timpul protestelor anumite gurpuri și-au manifestat violența împotriva bisericilor creștine. Parți ale infrastructurii au fost distruse.
Sudan
Legea Misionariatului străin din 1962 limitează numărul bisericilor construite. În 1992 au avut loc arestări în masă și torturări ale preoților locali. Studenții creștini aflați în perioada stagiului militar au fost împiedicați să se roage, spre deosebire de cei musulmani. Inainte de divizare Sudanul de sud care avea un anumit numar de sate crestine au fost distruse de catre militiile Janjaweed.
Orientul Mijlociu
Fiorello Provera, parlamentar european din Italia, numește Orientul Mijlociu “cel mai periculos loc pentru viața creștinilor” și citează pe Ayaan Hirsi Ali care blamează comunitatea internațională pentru nerezolvarea problemei numită de ea războiul împotriva creștinilor în lumea musulmană.
Fostul președinte libanez Amine Gemayel a declarat în 2011 că creștinii au devenit o țintă a unui genocid, zeci de creștini fiind uciși în multe atacuri criminale în Egipt și Iraq.[46]
Conform ambasadorului Israelului în Statele Unite, Michael Oren, în ultima sută de ani populația creștină din Orientul Mijlociu s-a diminuat de la 20% la mai puțin de 5%. Oren argumentează că, cu excepția Israelului, unde comunitățile creștine au înflorit începând cu 1948, Creștinismul în Orientul Mijlociu a îndurat severe dificultăți politice și culturale: în Egipt musulmanii extremiști au supus comunitatea creștinilor copți la numeroase agresiuni și masacre, ceea ce a dus la un exod a 200,000 de creștini copți; în Iraq, 1000 de creștini au fost uciși în Bhagdad între 2003 și 2012 și 70 de biserici din țară au fost incendiate; în Iran, convertirea la creștinism este pedepsită cu condamnarea la moarte iar în 2012 pastorul Yousef Nadarkhani a fost condamnat la moarte; în Arabia Saudită slujbele creștine sunt interzise prin lege; în Fâșia Gaza, jumătate din populația creștină palestiniană a plecat, după ce Hamas a preluat controlul în 2007 iar legea în Gaza interzice expunerea publică a crucifixelor; în West Bank, populația creștină a scăzut de la 15% la 2%.
Egipt
Masacrele de la Kosheh, Masacrul din Nag Hammadi, Demonstrațiile din Maspero , Bombardamentul din Alexandria 2011 și Atacurile asupra bisericii din cartierul Imbaba, Cairo 2011
În Egipt guvernul nu recunoaște convertirile musulmanilor la creștinism.De la debarcarea lui Hosni Mubarak în 2011, creștinii egipteni copți au fost ținta unei discriminări în creștere. În 2011, s-au raportat incendieri ale bisericilor creștine copte, proteste împotriva numirii unui guvernator copt în Qena și confruntări soldate cu morți cu armata egipteană. La televiziuni islamiștii se referă la creștini numindu-i eretici și spun că ar trebui să platească taxa jizia. Un preot copt acuză islamiștii de masacrarea porcilor deținuți de creștini mai ales în timpul gripei porcine: “Au ucis aceste animale nevinovate doar pentru că au crezut că religia islamică le condamnă." În octombrie 2011 o rezoluție a trecut prin Parlamentul European în care Egiptul este acuzat de persecutarea populației creștine a țării. Până la mijlocul lui 2012 10,000 de creștini au părăsit țara.
Iraq
Consolidarea puterii în mâinile islamiștilor șiiți în Iraq de la alungarea regimului lui Sadam Husein a fost în detrimentul comunităților creștine din Iraq. Divergențele între facțiunile islamice din Iraq s-au finalizat cel mai adesea cu violențe împotriva creștinilor. Ca urmare au avut loc refugieri ale creștinilor din anumite zone în Europa și Statele Unite. Începând cu 2003 sute de mii de creștini au părăsit Iraqul, încat populația creștină care era de peste 1,4 milioane, a scăzut la 500 000, fiind în continuare în scădere. Între 2003 și 2012 mai mult de 70 de biserici au fost bombardate. În 2007 militanții Al Qaeda au ucis un tânăr preot în Mosul, iar în 2010 teroriștii au masacrat 53 de creștini asirieni într-o biserică din Bagdad.
Teritoriile palestiniene

Conform organzației Palestinian Media Watch (PMW), media palestiniană controlată de stat demonizează în mod frecvent celelalte religii cum ar fi Iudaismul și Creștinismul. PMW a tradus în limba engleză un program tv pentru copii transmis de două ori în 2012 în care o tânăra spune că evreii și creștinii sunt “lași și de demni de dispreț”.
Cisiordania
În 2002 un grup de musulmani palestinieni au incediat o proprietate creștină în Ramallah.Un dosar trimis în 2005 liderilor bisericilor din Ierusalim listează 93 de incidente și abuzuri comise împotriva creștinilor palestinieni de care sunt bănuiți extremiștii musulmani și 140 de cazuri cu bande bănuite de furt din proprietățile creștine din West Bank(Cisiordania). În mai 2012 un grup de 100 de musulmani au atacat Taybeh, un sat creștin din Cisiordania(West Bank).
Gaza
În 2007 Fâșia Gaza avea o mica minoritate creștină de 2,500-3000 locuitori. Răsturnarea Autorității Palestiniene în Gaza în acel an de către Hamas a fost însoțită de atacuri violente împotriva creștinilor și locurilor sfinte creștine de către militanți islamiști. O mânăstire catolică și o școală a Surorilor Rozariului au fost jefuite, anumiți creștini dând vina pe Hamas pentru acest atac. În septembrie 2007 teama creștinilor a crescut după ce o bătrână creștină în vârstă de 80 de ani a fost atacată în propria casă din Gaza de către un bărbat mascat care a jefut-o și numit-o infidelă.[69][70] Atacul a fost urmat la mai puțin de o lună mai târziu de către un altul îndreptat împotriva celui care deținea singura librărie creștină din orașul Gaza. Extremiștii musulmani erau implicați fiind în spatele incidentului.[71] Biblioteca Asociației Tinerilor Creștini(YMCA) a fost bombardată în 2008 teroriști ce, conform declarațiilor paznicilor spațiului, au întrebat de ce paza lucrează pentru infideli.
În 2011 populația creștină din Fâșia Gaza era sub 1,400. Un credincios catolic a declarat pentru The Guardian că a fost oprit de către un oficial Hamas și i s-a cerut să își scoată crucifixul de lemn pe care îl purta.
Arabia Saudită
Grupul apărării drepturilor omului International Christian Concern (ICC) a declarat pentru Christian Post că 35 de creștini etiopieni – barbați și femei – arestați în mod agresiv în Jeddah în December 2011 în timp ce se rugau în timpul unei rugăciuni în comun în casele lor. Prizonierii s-au plâns că au fost persecutați datorită credinței lor și fortați să se convertească la Islamism, iar femeile au fost supuse unei percheziții corporale umilitoare. Conform ICC, un prizonier a declarat: “ Predicatorii musulmani(care au fost trimiși de oficialități sa vorbească prizonierilor) au calomniat creștinismul, denigrând Biblia și spunându-le că Islamul este singura religie adevarată."
Iran
Persecutarea continua a crestinilor, degradarea sociala si considerarea lor ca cetateni de rang inferior

View Postnazdaq, on 08 decembrie 2012 - 02:14, said:

si in loc sa veniti cu aceeasi tactica invechita de a tranti sforaitor cuvinte goale, mai bine faceti ceva prin care sa demonstrati ca apartineti acestui secol. spunea ascary mai sus ca am ceva cu musulmanii. nimic mai fals. ei sunt prizonierii acestei ideologii, precum musca in chihlimbar. nu o pot reforma, nu o pot schimba, n-au voie nici macar sa se gandeasca la asta. dar cei ce primesc bani pentru a indobitoci un om ca sa-si doreasca sa traiasca dupa legi concepute in anii 600 si sa-si discrimineze semenii pe motiv religios sau sexual, aceia merita dispretul tuturora.
Exact, ma bucur ca si alti useri de pe softpedia descopera ca nu sunt in stare de o discutie onesta despre religie
Nici nu-i intereseaza
Misionarii, caci fundatia poarta cunoasterii asta face, sunt interesati de profit
In rest sunt ca lacustele, se muta dintr-o parte in alta dupa ce au decimat culturi de oameni.

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 00:40, said:


Despre Khomeini gaseste deja pe 10 topicuri discutiile deja epuizate cu duduca Think About, n-are rost sa ne repetam, putem avea discutii mai productive si mai interesante.
Bineinteles, ayatolahul ucigas trebuie tinut pe post de cadavrul din sifonier
Nu l-ati critica neam ca va darama esafodajul interpretativ al religiei imperfecte care se perfectioneaza doar cand apare unu` infailibilu`
Daca-i pe asa, nu mai bine scoateti cadavru din sifonier, il ingropati definitiv si va retrasati bazele religioase pe un esafodaj filozofic care sa corespunda cu drepturile fundamentale ale omului?
Doar spuneai ca religia este adaptabila
Asa ca incepeti reforma si nu va opriti pana nu o umanizati intratata masura incat nu vor mai exista principiile divine ale uciderii necredinciosilor.

#102
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostThinkAbout, on 08 decembrie 2012 - 14:52, said:

Musulmanii prigonesc la greu crestinii
Si palestinienii musulmani prigonesc palestinienii crestini
Musulmanii arabi au omorat mai multi arabi (musulmani si nemusulmani) decat au facut-o Israel ori altii
Insa fiind ipocriti nu veti recunoaste propria mizerie

Unde am mai citi eu asta ????....Unde oare ....?????Aaaaa...! stiu !...pe alt forum sub numele Solstice,dar ce legatura are Israelul ...???

#103
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 09 decembrie 2012 - 00:49, said:

Unde am mai citi eu asta ????....Unde oare ....?????Aaaaa...! stiu !...pe alt forum sub numele Solstice,dar ce legatura are Israelul ...???
Avea legatura cu postarea lui Ascary in care vorbea de compasiunea statelor islamice legata de ne-musulmani.
Ps: era forumul ala de pe care ai tot facut edit la postari
Cata inutilitate si lipsa de multe, sa scrii  si dupa luni de zile sa te apuci sa-ti faci edit la postariPosted Image

Edited by ThinkAbout, 09 December 2012 - 01:00.


#104
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
<p>

View PostThinkAbout, on 09 decembrie 2012 - 00:58, said:

Ps: era forumul ala de pe care ai tot facut edit la postari

Normal -le-am sters, nu am facut edit...Imi apartin.

#105
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 11 decembrie 2012 - 10:22, said:

<p>

Normal -le-am sters, nu am facut edit...Imi apartin.
De fapt iti lipseste forta de a-ti sustine argumentele
Esti ca lasul ala care cand conjuctura-i este favorabila scuipa cat poate iar cand conjunctura-i este nefavorbabila se duce si-i da in gat pe cei cu care se inhaitase.

#106
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 08 decembrie 2012 - 00:53, said:

sa gasesti alte cauze pentru niste atrocitati accidentale decat religia in sine.
Mataluta, ca-ti convine tie sau nu, tarile cu cel mai mare grad de violenta, intoleranta si discriminare sunt islamice.
Spre ex. din cele 29 de tari în care convertirea de la o religie la alta e interzisa, 25 sunt islamice.
Tot tarile islamice se afla în topul celor mai restrictive cu privire la libertatea individiuala.

Numai o religie aberanta si infecta ar da nastere unor astfel de societati.

#107
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
O perspectiva foarte simplista care nu e sustinuta nici macar de cei mai agresivi islamofobi daca sunt dintre cei care au citit si ceva carti de sociologie, psihologie a maselor, istorie.

#108
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Mataluta, îti pot oferi numeroase exemple de academicieni care îmi împart punctul de vedere.
Voi posta mai încolo o lista cu sociologi, psihologi si istorici anti-islam.

Edited by SophistiKat, 11 December 2012 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate