Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrebari Android

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ca sa nu mai deschid alt topic, am o intrebare cu privire la android si la modul de sincronizare al contactelor gmail

Folosesc Android pe unul din telefoane, este configurat contul de gmail si un cont Microsoft Exchange. Pentru acest cont de MSE am bifat sa se actualizeze contactele, calendarul , notitele. Pentru contul de gmail, am DEBIFAT (adica nu vreau) tot ce inseamna sincronizare, Nu vreau sa mi se sincronizeze contacte, calendar si ce mai e pe acolo, dici practic, contul google este inactiv (rotita aia verde este acum gri). Totusi, daca ma uit in contacte de la telefon, vad si toate contactele din contul gmail, alaturi de cele din MSE, calendarul google Nu s-a sincronizat. Cum fac totusi sa nu mai imi apra contactele de gmail? Am m ai verificat odata in Settings-Account and Sync, iar la capitolul gmail nu este nimic activ, totusi contactle apar in telefon.

Asta am observat-o si pe 4.0.1 , acum folosesc 4.1.1, telefon Samsung Note 2, inaite aveam SG2 si era aceeasi problema.

Multumesc

#20
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
cand ai facut configurarea telefonului, ai debifat sincronizarea cu contul google?

#21
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 jericho, on 10 decembrie 2012 - 11:30, said:

cand ai facut configurarea telefonului, ai debifat sincronizarea cu contul google?
Cand am facut configurarea telefonului, la inceput , mi-a cerut doar contul si parola de la gmail (nu era obligatorie accesarea contului google, dar am avut nevoie sa instalez niste aplicatii din play), nu imi aduc aminte sa imi fi cerut sa sincronizeze sau nu si contactele. Aceste setari le-am facut ulterior din setting-account and sync, iar la contul de google am debifat tot.

#22
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
eu ieri mi-am pus un rom de pe xda si am facut configurarea telefonului si iti zic sigur ca te intreaba daca vrei sa iti sincronizeze toate cele... probabil ca asta s-a intamplat la tine...

#23
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 jericho, on 10 decembrie 2012 - 11:39, said:

eu ieri mi-am pus un rom de pe xda si am facut configurarea telefonului si iti zic sigur ca te intreaba daca vrei sa iti sincronizeze toate cele... probabil ca asta s-a intamplat la tine...

Se poate sa fie asa si nu imi m ai aduc eu aminte, dar...totusi, mi se pare stupid sa debifez tot ce inseamna sincronizare cu gmail (chiar si ulterior, dupa boot-are) dar totusi contactele sa fie prezente. Cum as putea sa scap de ele?

#24
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
contacte-optiuni afisare

#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 jericho, on 10 decembrie 2012 - 11:56, said:

contacte-optiuni afisare

contacte-contacte de afisat.

am setat doar mse . degeaba tot imi afiseaza contactele din gmail.

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
La faza cu contactele din gmail, am renuntat, am facut toate setarile posibile care ar fi tinut de acest aspect...degeaba.

Ce nu mi-a placut niciodata la Samsung si la a lul versiune de Android, este aplicatia de email. Sa zicem ca mi-am configurat contul de Microsoft Excahange in care am mai multe foldere. Daca primesc email in unul din foldere, mi-l notifica dar nu imi arata in ce folder mi-a intrat, trebuie sa le iau pe toate la rand si sa vad in care este new email. Pe pictograma de email, imi notifica doar emailurile din inbox, iar restul din foldere mi le notifica doar cu sunet. Nu stiu cum e la alte terminale care folosesc Android, dar la Samsung cam asa e. Stiti ceva setari care ar putea sa ma scape de acest inconvenient?
Pana una alta folosesc TouchDown care mi se pare o aplicatie de email mult mai buna.

#27
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 13.09.2007
Iti recomand sa folosesti Mail Droid. Eu o folosesc de aproape 2 ani fara nici un fel de problema. Bafta!

#28
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Salut, in afara topicului, daca ma puteti ajuta:
Am cumparat o tableta dps dream 7" cu android 4.0.4. si am urmatoarele 2 probleme:
- prima data cand deschid google play si isi face update-ul, pot instala orice aplicatie (platite sau free) dupa ce inchid aplicatia si o deschid ulterior orice joc/aplicatie care incerc sa instalez...da eroare de conexiune la server-ul google. Am incercat sa sterg contul gmail si sa-l setez din nou, am incercat cu alt cont de gmail, am incercat cam tot ce mi-a trecut prin cap si singura rezolvare este dezinstalarea update-ului, a datelor google play, a conturilor de gmail dar merge numai o singura data... la a doua deschidere a aplicatiei pa pa.
- a doua problema: dupa ce deschid wi-fi (care apropo pare mai bun decat la s2) merge foarte bine pana.....il inchid si nu mai vede router-ul (in afara ariei de acoperire) singura rezolvare care am gasit-o (nu mai vrea nici dupa restart) ..revenire la setarile din fabrica.
Desi nu mai vede router-ul de la 1m (dupa ce l-am inchis si l-am redeschis), merge cu hot spot de la s2, merge cu stick de internet de la DIGI dar... nu mai vrea wi-fi.
Am google-it si ..nimic. Ceva idei??
Va multumesc.

#29
Cristi_LSM

Cristi_LSM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.12.2012
Am si eu o problema cu o tableta Cyros cu Android.Sunt nou si nu am stiut unde sa imi spun problema.
Am luat un joc si imi dadea eroare la el,nu am reusit sa il sterg asa ca i-am dat resetarile din fabrica,sa inchis si cand sa se deschida mi-a aratat ca se incarca androidul si pe urma ramane ecranul negru.Ce pot sa ii fac,tableta este noua,nu am scapat-o,nu are nimic.Astept poate ma ajuta cineva.

#30
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
service

#31
Adrian-23

Adrian-23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.03.2010
Buna,....am si eu un tel cu android (Samsung I9070 Galaxy S Advance), ..... problema mea ar fi urmatoru: acuma or eu nu stiu cum trebuie sa introduc sau imi trebuie un alt soft de calendar. Vreau sa introduc in telefon zile de nastere ca si cum s-a putut la telefoanele vechi, exemplu la NOKIA. Nu vreau sa imi sincronizeze de pe facebook sau google.
Imi poate da cinava un soft de acest gen (am cautat dar nu dau de unu k-lumea) sau macar ceva idee???
Multumesc !!!

#32
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Foloseste: Contact Editor Free in locul editorului de contacte. Acesta iti da posibilitatea sa adaugi in contacte evenimente de tip zi de nastere (Birthday).
Datele introduse trebuie sa respecte formatul: YYYY-MM-DD (AAAA-LL-ZZ) (An-luna-zi)

Attached Files


Edited by Ciubex, 08 January 2013 - 18:30.


#33
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010
Salutare !
Stie cineva un cod pentru afisarea duratei totale a convorbirilor ca la nokia ?

Edited by cotzomyn, 09 January 2013 - 00:09.


#34
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pai scrie si tu ce telefon ai...
Spre exemplu la telefoanele Sony Ericsson si Sony exista un meniu de service care poate fi apelat printr-o combinatie: *#*#SERVICE#*#* si acolo se gaseste un meniu de teste printre care si un Total Call Time si arata ca in poza atasata. La mine arata doar 16 minute, pt ca tocmai i-am rescris firmware-ul saptamana trecuta.
Altfel sunt aplicatii garla pe Google Play care corespund cererii tale: Total Call Time

Attached Files


Edited by Ciubex, 09 January 2013 - 00:31.


#35
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010
Allview P5 ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate