Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

PNI HD77D

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
picardr

picardr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2007
Intr-adevar are probleme cu wireless-ul, dintr-o camera in alta nu prinde decat 1 linie sau deloc, desi laptopul are 4-5linii.
Am vorbit cu ei si imi spun sa merg la ei sa ii faca verificarea...dar acum mi-am dat seama ca au trecut 10zile. Parerea mea ca sunt niste nemernici daca au facut-o intentionat. Asa se intampla in Romania, black rahat ca sa fure bani de la oameni.

#92
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006
a gasit cineva accesorii compatibile? huse etc?

#93
nikkosy

nikkosy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2008
Am tableta si eu de la Evomag - am ramas surprins de comentariile de aici. ... si oarecum dezamagit.
O am de doua saptamani (da, tot Black Friday) si o tot frec de atunci in tot felul de aplicatii.
Merg filme, jocuri, filme direct prin reteaua wireless. Autonomie multumitoare - max 5-6 ore - depinde de cum o utilizezi.
Fara probleme la citirea cardurilor miniSD. Nu am montat un HDD usv sa vad cum e. Si nu am conectat-o pe HDMI la TV - ca nu am cablu miniHDMI-HDMI.
Nu am descoperit chestii suparatoare la ea - ba chiar sunt incantat - se misca superfluent. Nu am nici probleme de wireless - are semnalul mai prost decat laptopul - dar cred ca la dimensiunea laptopului e de inteles sa aiba acoperire mai buna. Deranjant e ca a nu au inclus un cablu HDMI - miniHDMI.
Tableta se incalzeste, dar nu mi se pare ca excesiv  - sau poate nu am fortat-o eu la maxim???
Punctaj beton - un pic peste 4000 de puncte in Quadrant - doar HTC X era mai bun :-)
Ce sa-i reprosez? Mare lucru nu - poate camera de pe spate lipsa???
Dar la 4 milioane cat am dat pe ea, poate sa o frece baiatul meu de 5 ani linistit. Eu cred ca e o superachizitie - atat pentru el cat si pentru copilul din mine ;-)

#94
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006
si eu sunt multumit de ea. am luat-o tot de black friday si pentru banii la care a fost atunci mi se pare ok. la ce hardware are sunt convins ca se poate misca si mai bine, insa nu cred ca o sa apara prea curand alte variante de soft (ceva neoficial) care sa o ajute.

#95
marc0siacob

marc0siacob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.08.2011

 AlexAFC, on 20 decembrie 2012 - 12:16, said:

si eu sunt multumit de ea. am luat-o tot de black friday si pentru banii la care a fost atunci mi se pare ok. la ce hardware are sunt convins ca se poate misca si mai bine, insa nu cred ca o sa apara prea curand alte variante de soft (ceva neoficial) care sa o ajute.

    A aparut o varianta de soft ( Android) care imbunatateste  performantele wireless. EU am trimis-o la Importator si dupa ce am primit-o, am reusit sa vizualizez
youtube HD, din alta camera( 1-2 pereti) lucru care inainte nu se intampla.
    Wireless-ul nu se compara cu laptopul din mai multe motive:
- Dimensiune antene wireless : tableta are o singura antena pe spate deestul destul de mica, laptopul are 2 antena verticale de obicei pe carcasa ecranului  in stanga si dreapta, sau pe toata carcasa)
- alimentare antena wireless : la tableta antena isi ia maxim  5 V si imparte cu toate celelalte componente, pe cand la laptop ai ditamai bateria 6 celule, si alt amperaj ( nu stiu exact daca tot 5 sau 12 V)

   Si tableta inca merge, scoate aproape 4000 in Quadrant, lucru care se reflecta in viteza de reactie , aplicatii, internet, streaming, etc.

In continuare consider ca e o tableta OK, si a meritat banii. Sper sa nu ma razgandesc.

#96
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Tableta are in mod cert o problema cu semnalul wireless. Am avut-o cam 2 saptamani inainte sa o trimit inapoi, la evoMag. Am facut un test simplu: am luat 4 smartphone-uri, un laptop si aceasta tableta si le-am pus pe o masuta, intr-o alta camera, la o distanta de circa 8 m de router. Rezultatul? Tableta a fost singura care nu a reusit sa ruleze fluent un videoclip de 4 min de pe youtube. Totodata, a fost singurul device cu doar o singura liniuta la semnalul wireless. Celelalte device-uri au avut semnal 5/5 sau 4/5 (mentionez ca routerul pentru teste a fost un NetGear WNDR3700-100PES RangeMax Dual band). Poate noul update de firmware imbunatateste ceva, dar am dubii cu privire la acest lucru. Tableta a fost prost gandita de la inceput!

#97
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 DeuxEx, on 10 februarie 2013 - 02:35, said:

Poate noul update de firmware imbunatateste ceva, dar am dubii cu privire la acest lucru. Tableta a fost prost gandita de la inceput!
Cred ca sunt sanse mici. Din experienta, cred ca este vorba de modulul folosit. Foarte putine tablete folosesc module wireless de calitate si, si mai putine folosesc antene la aceste module. Tot din experienta stiu ca acel modul merge inlocuit fara alte interventii asupra softului, dar de unde unul bun? Acum un an am cumparat cateva module pentru tablete, aveau semnal super si fara antena (doar cu cea de pe cablaj) dar abia mi-au ajuns sa le impart la prieteni... Pretul, unul de nimic, nici nu mai stiu, doi-trei dolari ...

#98
mediaplayerHD

mediaplayerHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.01.2010

 AlexAFC, on 17 decembrie 2012 - 17:38, said:

a gasit cineva accesorii compatibile? huse etc?

Gasiti aici husa pt. tablete de 7 inch
http://www.ml90.ro/h...ablete-pni.html

#99
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
@Lexon: de unde ai cumparat acele module wifi? un link?

#100
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
Pentru toti cei interesati:
-  a aparut update de firmware care imbunatatest vizibil Wireless
-  acum puteti rula fara probleme filme HD de pe youtube prin conexiuna wireless
- au fost rezolvate si alte bug-uri care au fost semnalate de utilizatori

Liks software si tutorial de instalare gasiti aici:
http://s9.ro/aew

Succes, si daca aveti probleme nu ezitati sa ni le semnalati.

#101
Maxtortheone

Maxtortheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.03.2007
Deci, PNI HD77D sau Allview Speed City? Vreo parere?

#102
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
La prima vedere PNI HD77 are in plus fata de Speed City:
- rezolutie mai buna;
- camera mai buna;

  Mai departe pot spune ca HD77 se misca foarte bine, ruleaza Youtube HD excelent, si toate aplicatile au viteza.
  Daca le-a comparat cineva in paralel asteptam pareri.

#103
coris12

coris12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2013
salut
am achizitionat si eu un HD76 GPS,3G acum 1 luna
s-a miscat ok pentru mine cu toate ca  pe unele  jocuri gen teample run uneori ingheta (nu sunt un gamer dedicat ci .... ocazional)
de 1 zi am insa o problema ecarnul este alb, desi pare ca in spatele lui, sa zic asa, unele aplicatii pot rula
am am vazut o prezentare gen how to fix the blank screen issue dar pe o alta marca de tableta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/41ff9-yxFvY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
credeti ca e cazul de service sau ce parere aveti
multumesc anticipat

#104
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013

 coris12, on 27 aprilie 2013 - 19:20, said:

salut
am achizitionat si eu un HD76 GPS,3G acum 1 luna
s-a miscat ok pentru mine cu toate ca  pe unele  jocuri gen teample run uneori ingheta (nu sunt un gamer dedicat ci .... ocazional)
de 1 zi am insa o problema ecarnul este alb, desi pare ca in spatele lui, sa zic asa, unele aplicatii pot rula
am am vazut o prezentare gen how to fix the blank screen issue dar pe o alta marca de tableta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/41ff9-yxFvY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
credeti ca e cazul de service sau ce parere aveti
multumesc anticipat

  Recomand sa o trimiti in service. Cu ocazia asta se verifica si varianta de soft si se actualizeaza daca e cazul si cel mai important garantia merge mai departe.

#105
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006
A incercat cineva sa ii puna tastatura prin microusb?

#106
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Am luat si eu tableta (second hand, cu 200 de lei), acum o saptamana. Intamplator, am luat-o fix cu husa din linkul de mai sus. (sunt al 3-lea proprietar). Ca prima impresie, isi merita lejer banii. Urmeaza s-o rootez. Custom romuri a gasit cineva pentru ea? Posted Image

Edited by The Kid, 28 February 2014 - 23:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate