Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

"spalatul" la pompa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1273 replies to this topic

#1261
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Posted Image

#1262
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostBarboso, on 08 aprilie 2013 - 02:42, said:

Ori ca pun o data 60 de litri... ori ca pun de trei ori cate 20, ... tot atat ma costa.
daca pui 60 de litri odata o sa cari aproximativ 40 de kg in plus, lucru care reduce din performantele masinii si creste consumul
mai bine pus de 3 ori cate 20 de litri pentru performante mai mari si consum mai mic Posted Image

#1263
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
mai bine pui de 15 ron adica 2.5 litri de 24 de ori si ai consum si mai mic

#1264
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Eu zic sa nu mai punem deloc combustibil, ajungem la performantele maxime posibile. Asta-i ala dupa ale carui opinii pe Auto se va scrie o carte, nu? Cred ca-i tac-su lu' kim, se explica multe asa Posted Image

Edited by RealThing, 08 April 2013 - 13:49.


#1265
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postsandu bogdan, on 08 aprilie 2013 - 12:37, said:

daca pui 60 de litri odata o sa cari aproximativ 40 de kg in plus, lucru care reduce din performantele masinii si creste consumul
mai bine pus de 3 ori cate 20 de litri pentru performante mai mari si consum mai mic Posted Image
Si eu fac acelasi lucru...

#1266
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postkim1, on 07 aprilie 2013 - 19:37, said:

problema e ca va doare in cot si de sportivitate ca mergeti incolonati. nu simtiti daca aveti masina de 1,5 tone si debaraua dupa voi, in coloana nu se simte diferenta.

e chiar ar fi culmea sa mergem toti in zig zag. Iti dai seama ce ar fi? asa snt cateva exceptii pe care ii lasi sa isi faca damblaua. ii iinjuri in sec si iti vezi de treaba. nu ai cu cine...

#1267
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009

View Postsandu bogdan, on 08 aprilie 2013 - 12:37, said:

daca pui 60 de litri odata o sa cari aproximativ 40 de kg in plus, lucru care reduce din performantele masinii si creste consumul
mai bine pus de 3 ori cate 20 de litri pentru performante mai mari si consum mai mic Posted Image

Nu mai bine lasati sofatul voi si faceti economie de cel putin 50 de kilograme la masa masinii ? ? ?  Posted Image  Va ramane mai multa benzina si daca o lasati in viteza la vale ...

#1268
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postsandu bogdan, on 08 aprilie 2013 - 12:37, said:

daca pui 60 de litri odata o sa cari aproximativ 40 de kg in plus, lucru care reduce din performantele masinii si creste consumul
mai bine pus de 3 ori cate 20 de litri pentru performante mai mari si consum mai mic Posted Image
Bre, de cate ori sa va spun ca ma doare la 15 metri-n fata spoilerului ca-mi consuma masina 12 sau 12,5 ?  25 de lei la un plin sunt un rahat ciufulit.  Daca te uiti la asa ceva nu-ti permiti masina aia.  De fapt, nu-ti permiti nici o masina.  Vinde-o naibii si ia-ti trotineta !  Ca la bicicleta-s cauciucurile scumpe.   Posted Image

Daca ma interesa obseda consumul imi luam Clio dCi sau Corsa 1.2, nu japoneza benzinara de 2 litri.

Si mi-am luat ce mi-am luat tocmai ca sa nu-mi fac griji pt cateva (zeci de) kilograme suplimentare pe care le-ar avea de carat masina.  Ca pierd cateva sutimi de secunda, pe demaraj, din cauza celor 40 de kile, in viata reala nu-nseamna nimic. Desi imi place viteza, sunt constient ca nu-s pe circuit.  Ceea ce se pare ca nu-i valabil in cazul altora.
Masina , cu rezervorul plin, doua persoane, bagaje multe si AC, se infige foarte bine inclusiv in rampa.  Nu-mi da emotii cand depasesc pe serpentine, in urcare.  Bineinteles, acolo unde e vizibilitate suficienta, ca nu-s descreierat si nici kamikaze.
La fel, cu rezervorul plin, patru persoane (lejer peste 300 kg), cu AC mergand in blana, inca mai poate la 180.  Viteza pe care n-am de gand s-o depasesc, nici macar pe autostrada.  Daca nu pt altceva, macar pt ca nu vreau sa-mi risc permisul.  Detectorul nu-i infailibil.



View PostRealThing, on 08 aprilie 2013 - 13:49, said:

Asta-i ala dupa ale carui opinii pe Auto se va scrie o carte, nu?
Exact.  Volumul doi, intitulat "Asa NU !" Posted Image

Edited by Barboso, 08 April 2013 - 15:44.


#1269
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cel mai economic e sa iei carburant pentru o luna si sa il tii in casa in canistre si in fiecare zi pui dimineata cam cat estimezi ca vei merge in acea zi. Astfel mergi cu greutatea minima si castigi si performante si consum.
Se mai poate lasa acasa roata de rezerva, arunca lichidul de spalat geamuri, ulei si antigel la nivel minim, etc.

Edited by sandu bogdan, 08 April 2013 - 16:02.


#1270
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
e prea multa informatie pt voi si amestecati aiurea, chiar trebuie sa printati si sa folositi un marker. Posted Image

in fine, azi depasi iar pe linie si ca sa revin pana unde se strica linia aplecai masina pe o parte, aproape sa fuga, pe bune, chiar se simti limita. era peste 1xx sigur, se auzea motorul in a 5-a, nu ma prea uit in bord dar bazaia si la cum zvacni(deh, si manevra racing) ....super ziua de azi.Posted Image  too fast and too furious 6 was there!!

mda, beculetul e iar pe linia rosie, cred ca am pana la peco. Posted Image

culmea e ca toti pilotii se bucura cand mai au putina benzina si scot si timpii cei mai buni, numai mioriticii se bucura la rezervor plin si dinamica varza.

apropo de impresiile ca mergeati tare in tinerete, THERE ARE 2 SPEEDS: RACER SPEED AND NO SPEED!
exemplificare video urmariti noul film "Stand up guys" : un melc n-a fost si nu va fi racer fiindca nu poate. Posted Image iar un racer intotdeauna va fi si va merge ca atare, urmariti filmul.

aia cu t-ul dupa tine pare ceva de la tara, sa cari asa ceva cand ai in peco gata pregatit. mda, masina-debara/cisterna.

Edited by kim1, 08 April 2013 - 16:08.


#1271
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postsandu bogdan, on 08 aprilie 2013 - 15:59, said:

Cel mai economic e sa iei carburant pentru o luna si sa il tii in casa in canistre si in fiecare zi pui dimineata cam cat estimezi ca vei merge in acea zi. Astfel mergi cu greutatea minima si castigi si performante si consum.
Se mai poate lasa acasa roata de rezerva, arunca lichidul de spalat geamuri, ulei si antigel la nivel minim, etc.
De ce nu lasi acasa si scaunu' pasagerului, bancheta spate, capacul de la porkbagaj si capota motor ?   Posted Image
Si geamurile mi se par cam grele...

View Postkim1, on 08 aprilie 2013 - 16:06, said:

Impusca-te, Bula !   Si pe urma da-ti foc, sa se distruga ADN-ul !

Edited by Barboso, 08 April 2013 - 16:11.


#1272
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postkim1, on 08 aprilie 2013 - 16:06, said:

apropo de impresiile ca mergeati tare in tinerete, THERE ARE 2 SPEEDS: RACER SPEED AND NO SPEED!

Nope.
Exista si a treia varianta: PSYCHOTIC SPEED, si aia e atinsa de reisarii plini de eco-impresii, ce-si conduc rabla pe vapori de combustibil Posted Image
Da' au impresia ca-s miezul din sambure, si tupeu sa se compare cu unii care chiar stiu sa conduca :puke:

Edited by calinkgb, 08 April 2013 - 16:18.


#1273
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postkim1, on 08 aprilie 2013 - 16:06, said:

in fine, azi depasi iar pe linie si ca sa revin pana unde se strica linia aplecai masina pe o parte, aproape sa fuga, pe bune, chiar se simti limita. era peste 1xx sigur, se auzea motorul in a 5-a, nu ma prea uit in bord dar bazaia si la cum zvacni(deh, si manevra racing) ....super ziua de azi.Posted Image  too fast and too furious 6 was there!!

too stupid was there. pe bune, sa moara cici daca am inteles ceva din ce ai scris mai sus.

mda, beculetul e iar pe linia rosie, cred ca am pana la peco. Posted Image

ce e ma? beculetul pe linia rosie?

culmea e ca toti pilotii se bucura cand mai au putina benzina si scot si timpii cei mai buni, numai mioriticii se bucura la rezervor plin si dinamica varza.

aha, te-am mai intrebat. deci tu chiar crezi ca faci parte dintre ei? cat castiga ca timp pe un circuit lung de cativa km neavand nimic in fata si mergand blana?

apropo de impresiile ca mergeati tare in tinerete, THERE ARE 2 SPEEDS: RACER SPEED AND NO SPEED!

impresii ai tu. nici nu visezi...
exemplificare video urmariti noul film "Stand up guys" : un melc n-a fost si nu va fi racer fiindca nu poate. Posted Image iar un racer intotdeauna va fi si va merge ca atare, urmariti filmul.

e doar un film you stupid! in viata reala nu e asa. ma, daca te fac muci, te lasi filmat spunand cu voce tare ca esti un papagal si ca in viata ta nu vei mai depasi viteza legala?



Edited by xtremdriving, 08 April 2013 - 16:21.


#1274
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Radem, glumim dar Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate