Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Am mâncat pâine mucegăită

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri pe la ora 18 am mâncat din greșeală pâine mucegăită. Am simțit un gust ciudat, dar nu am văzut mucegaiul. Am luat câteva înghițituri. Mai târziu am observat că era mucegai (dar pe partea opusă celei din care rupsesem pâinea). Voi scăpa ușor sau am nevoie de spălături stomacale?
P.S. Încă simt amar în gură
P.S. 2 Sunt sigur că unii o să facă mișto

#2
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Nu are nimic .Arata-mi unul care nu a patit macar o data in viata la fel . Dar daca o sa te simti rau , mergi la medic si iti face spalaturi .

Si mie mi s-a intamplat sa iau o gura de paine si apoi sa vad ca este mucegaita dar nu am patit absolut nimic .

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu cred ca are ceva, mi s-a intamplat si mie, am injurat si am luat alta paine. Sa fie acum vreo 2 luni.

#4
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Se mai intampla.
N-o sa ai nici pe dracu'. Altii mananca branza cu mucegai si platesc 50 de lei/kg :)

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Stai linistit.
Mucegaiul contine [este] penicilina, de aici si gustul. Daca nu esti alergic la pencilina, don't worry [ si banuiesc ca nu era gri de mucigai, si n-ai mancat toata painea ].
Probabil ai deranjat colecistul sau ficatul, ia un fiobilin, si vezi cum te simti.

#6
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 djl, on 19 noiembrie 2012 - 01:32, said:

Ieri pe la ora 18 am mâncat din greşeală pâine mucegăită. Am simţit un gust ciudat, dar nu am văzut mucegaiul. Am luat câteva înghiţituri. Mai târziu am observat că era mucegai (dar pe partea opusă celei din care rupsesem pâinea). Voi scăpa uşor sau am nevoie de spălături stomacale?
P.S. Încă simt amar în gură
P.S. 2 Sunt sigur că unii o să facă mişto

Ai vazut filmul Alien, cand ii iese lu' ala monstrul din burta? Cam asta e doar inceputul doar ca va fi prin dos.

PS: Esti ipohondru, bre.
PS2: Daca n-ar face misto ar insemna ca omenirea chiar nu mai are scapare...

N-o sa ai nici pe dracu', mai ai inca zile de trait in care sa ne plictisesti p-aici... :P

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am auzit că dacă mănânci pâine mugeăită ai nevoie de spălături stomacale. De aia mi-e aşa de teamă.
Şi, da, sunt cam ipohondru. Dacă nu ies 3 zile din casă o iau razna!

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 djl, on 19 noiembrie 2012 - 01:32, said:

Ieri pe la ora 18 am mâncat din greşeală pâine mucegăită. Am simţit un gust ciudat, dar nu am văzut mucegaiul. Am luat câteva înghiţituri. Mai târziu am observat că era mucegai (dar pe partea opusă celei din care rupsesem pâinea). Voi scăpa uşor sau am nevoie de spălături stomacale?
N-ai coane nimic, e mucegai nobil de paine cum e si ala la branza :P

 clausio, on 19 noiembrie 2012 - 01:42, said:

Se mai intampla.
N-o sa ai nici pe dracu'. Altii mananca branza cu mucegai si platesc 50 de lei/kg Posted Image
Dap :)

#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
djl, la ce pasiune ai tu pentru lucruri vechi intamplarea asta cu painea mucegaita e usor ironica, nu?
Anyway, baga si tu ceva dulce sau clateste-te cu apa de gura si gata.

#10
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

Quote


Are Some Molds Dangerous?
Yes, some molds cause allergic reactions and respiratory problems. And a few molds, in the right conditions, produce "mycotoxins," poisonous substances that can make you sick.

Vezi aici un articol interesant:

http://www.fsis.usda...olds_On_Food/#2

Exista sute de tipuri de mucegai. De la comestibil (bluecheese) pana la toxic. Doar daca esti bolnav grav sau ai astm sau reactii alergice serioase e cazul sa iti faci griji. Daca insa ai un organism sanatos sansele sunt ca doza de mucegai sa fie mult prea mica ca sa produca vreun efect vizibil.

Edited by Arkouda, 19 November 2012 - 07:35.


#11
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 djl, on 19 noiembrie 2012 - 01:32, said:

Voi scăpa uşor sau am nevoie de spălături stomacale?
P.S. Încă simt amar în gură
P.S. 2 Sunt sigur că unii o să facă mişto
Posted Image

OMG, tu chiar crezi ca o sa ai nevoie de spalaturi stomacale daca mananci un pic de mucegai ? Posted Image
Daca erai sigur ca o sa te ia la unii la misto, de ce ai mai deschis topicul ?
Un fost coleg de apartament manca si painea care avea mucegai, iar cand i-am zis ca de ce mananca asa, a zis ca e mucegai natural, n-are nimic.
Oricum si el exagera, dar si tu. Nu mori de la putin mucegai, stai fara grija.

Edited by chaosss, 19 November 2012 - 08:31.


#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
N-are nimic, stai linistit, dar banuiesc ca pana acum ti-ai dat seama de asta. Mucegaiul ala de pe paine e nimic pe langa toate rahaturile pe care le ingerezi zi de zi fara sa stii...

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cum sa trebuiasca spalaturi stomacale pentru ca ai mancat paine mucegaita? Sa fi tu sanatos de cate ori am mancat eu fara sa vad paine mucegaita si n-am nici pe naiba. Esti sperios rau, numai fi asa ca nu se moare chiar asa usor. Asa facea si bunicul cu o zi  inainte sa moara ca mancase paine mucegaita si nu stiu ce.

#14
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
Eu tai coaja mucegaita si mananc restul. Uneori mai uit sa tai coaja, stai linistit ca nu mori. :)

#15
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Penicilină naturală.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 c4n1b4lul, on 30 noiembrie 2012 - 14:37, said:

2.Nu era termen de valabilitate?
Multe paini mucegaiesc si in termen daca sunt tinute in conditii improprii in magazin.

#17
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Acu, sincer să fiu, cred că mucegaiul ala e cel mai sănătos component din pâinea aia :)

#18
subzero223

subzero223

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.05.2013

 Pejeu, on 21 noiembrie 2012 - 00:50, said:

Penicilină naturală.
Orice mucegai se crede rudă penicilina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate