Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Sfaturi achizitie laptop pana in ~2000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
:| Cred ca sunt zeci de modele (daca le analizezi la fiecare litera din cod) care au o anume placa video. Tu crezi ca ei stau sa scrie acolo fiecare chestie? Te uiti si tu, dand clic pe numarul de FPS-uri scos intr-un joc, ce configuratie era. Si incerci sa gasesti ceva asemanator cu ce ai tu. Nu mi se par deloc subestimate placile, de fapt pe laptopurile testate cam ca acolo se comporta jocurile.

#20
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Vrajeal nu`i,conditiile de test sunt diferite,nivelul detaliilor e diferit,harta folosita pentru testare e diferit etc.
E un fel de worst case scenario ca sa`i zic asa,daca bibilesti detaliile obtii o performanta mult mai ok decat ce iti spun ei.

Dar ca punct de plecare privind ierarhia placilor video pentru laptop,e numai bun.

#21
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
pe de o parte DA ca ma gandesc ca daca ii asa toate placile au fost supuse la teste identice si atunci ar fi firesc...Oricum merita apreciata munca si testarea atator modele cu toate ca difera putin de realitate

#22
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.12.2007
Am revenit cu alte sperante, acu' de Craciun sper sa pun mana pe ceva. De Black Friday am ratat Lenovo ala de la emag la 1700 ron, am ramas cu sechele putin, dar mergem mai departe, oricum cred ca aveau 10 pe stoc.
Ok, am 4 modele, va rog doar sa-mi spuneti care e mai bun, ignorati preturile, linkurile sunt doar pentru caracteristici:
http://www.mediadot....1gb-linux-negru
http://www.evomag.ro...HDMI-94355.html
http://www.evomag.ro...HDMI-89713.html
http://www.evomag.ro...inux-83757.html

Diferentele mi se par mici, tind spre primul pentru ca are placa video mai buna (din ce vad pe notebookcheck). Apelez la voi pentru pareri in legatura cu modelele (calitate, racire, brand etc.). Pe care l-ati recomanda?

Edited by Johnny89sv, 05 December 2012 - 21:23.


#23
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Primul este intr`adevar cel mai ok.
Lenovo ar fi o idee mai calitativ,insa ai doar 1 an garantie (Acer ofera 2 ani daca comanzi ca si persoana fizica),iar GT610M este o placa video slaba,ce nu merita la un laptop de +2000 lei.

#24
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.12.2007
Deci sa inteleg ca primul e ok? e seria E1 de care ziceai ca e mai decent.
Cum adica Acer ofera 2 ani? chiar daca pe site scrie 1 an?
Si inca ceva, e diferenta mare, in general, intre Lenovo si Acer. De Acer tot citesc de rau pe net, Lenovo inteleg ca ar ceva mai fiabil, desi o prietena a dus un Lenovo de 2 ori in service, fara sa-l exploateze prea mult...

#25
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Garantia e de 24 luni daca cumperi ca si persoana fizica,dar Mediadot e cam in urma.
Poftim,acelasi pret,un procesor ceva mai bun si garantia cum trebuie:
http://www.pcgarage....gb-linux-black/
Cu un voucher,l'ai scos si mai ieftin.

Cat despre fiabilitate,E1'ul e ok,Lenovo ar fi fost o idee mai bun,doar ca garantia de 12 luni nu'mi place. Daca e sa pice,pica orice laptop,dar macar cu Acer'ul stai linistit 2 ani (poti pe urma sa cumperi si extensie se garantie, de la 2 la 3/4 ani).

Edited by georgik12, 06 December 2012 - 07:01.


#26
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,795
  • Înscris: 09.05.2005

View Postgeorgik12, on 06 decembrie 2012 - 06:59, said:

(poti pe urma sa cumperi si extensie se garantie, de la 2 la 3/4 ani).

Nu neaparat, trebuie sa se intereseze dinainte, la unii producatori nu merge sa cumperi extensie decat in prima luna sau inainte sa cumperi laptop-ul.

#27
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
De restul stiu,dar la Acer poti face cumpara oricand,exceptie facand ultima luna din garantia existenta. :)

Quote



#28
Johnny89sv

Johnny89sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.12.2007
Mda, vroiam sa incerc ceva si sa iau unul din laptopurile alea mai ieftin dar degeaba...O sa astept acum inainte de Craciun ceva oferte, as vrea sa prind unul la 1800.
@georgik12, de care Acer-uri (modele/serii) zici sa ma feresc?
Si cum e pana la urma cu garantia? am mai citit pe net, chiar posturi de-ale tale...24 de luni pentru persoane fizice, nu e garantia aia de conformitate, care am inteles ca se refera la specificatiile produsului?
Citisem ba de legea UE cu garantie minima 2 ani la electronice, ba ca Acer ofera 2 ani la toate laptopurile. Sa inteleg ca exista legea aia cu 2 ani garantie de conformitate dar in acelasi timp Acer ofera si 24 luni garantie tehnica (practic cea care conteaza, cu reparatii gratuite la service)?
Mersi inca odata!

#29
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,795
  • Înscris: 09.05.2005
@Johnny89sv de la Acer cumpără doar laptop-uri din seriile V1 sau V3.

#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Garantia de conformitate e de obicei 24 luni pt orice produs.
Garantia tehnica la Acer`ul de mai sus e de 12 luni pentru persoane juridice si de 24 luni pentru persoane fizice.

Cat despre serii,ramai la E1 sau V3/V5,modelele noi,mai calitative.

#31
Cristy_M

Cristy_M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 11.01.2009
Stie cineva de ce pe site-urile emag si evomag garantia leste de 12 luni? Vreau sa imi achizitionez si eu un laptop si toate, chit ca este acer, lenovo, asus, insa toate au 12 luni si nu inteleg de ce. Adica peste tot se promoveaza garantia de 24 de luni. Si laptopul ce l-am achizitionat acum 6 ani avea garantie 2 ani.
Ca sa fiu si in tema, ce spuneti merita acest produs? http://www.evomag.ro...-FPR-89760.html

#32
claudiupb

claudiupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.11.2009
Eu zic sa suni si sa intrebi, eu am luat un Acer si scria ca e garantia 12 luni. Defapt garantia pentru persoane juridice era 12 luni si pt persoane fizice 24.  Daca producatorul ofera 24 de luni nu vad de ce magazinele ar oferi mai putin.

Edited by claudiupb, 12 December 2012 - 00:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate