Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Imamul Mahid AS si mesianismul in islamul shiit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
De ce credeti ca au fost numai 12 imami si astfel ummah a fost lasata de izbeliste conform islamului?
In crestinism a ramas Mangaietorul de exemplu.

#20
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postkaruna, on 15 noiembrie 2012 - 23:18, said:

Poate ca au fost doar buni teoreticieni... S-a mai vazut  si pe la alte "case". De exemplu, la crestini, Sf Apostol Pavel, se socotea pe sine un mare pacatos... Cum l-am putea dar contrazice?

Bineinteles ca nu cred... Seamana ce spui cu mantuirea in care crede zexelica...

Nu stiu care e legatura cu mantuirea si nu stiu opinia respectivei. Dar asta e ceea ce credem noi si pentru noi are logica si intemeiere. E interesant ca nimeni din epoca nu a putut spune ceva negativ despre acesti imami, chiar daca aprtineau unor factiuni islamice rivale. Erau oameni foarte spirituali, care practicau ceea ce afirmau si aveau o carisma puternica. Toti au fost martirizati si majoritatea si-au petrecut vremea prin inchisori sau in arest la propria locuinta.

#21
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012
1. Antilopele Bongo nu sunt irascibile. Sunt niste animale pasnice, care isi rumega linistite gandurile si isi numara dungile pana le ies la socoteala.
2. Multumesc pentru explicatii. Partea neplacuta a dialogului e senzatia ca discut cu o autoritate (folositi pluralul frecvent, NOI credem, NOI spunem) si asta da senzatia de a fi scos la tabla in fata consiliului profesoral.
3. Retineti, doamna Instanta Auctoriala (am zis doamna pentru ca Instanta e la feminin), ca e periculos cand te apuci sa explici credinta. Ori e credinta si atunci asa ramane, ori e doctrina, si atunci trebuie sa fii bine pregatit sa o explici si sa poti accepta si intrebari mai putin comode.
4. Eu sunt de parere ca imamii trebuie paziti. Fara control, nu stim cine e meritos si cine o ia pe aratura. Ca si la preoti, calugari buddhisti si altii asemenea.

#22
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postkaruna, on 15 noiembrie 2012 - 23:31, said:


Meritele se apreciaza de regula prin rezultatele practice ale invataturii pe care o transmite cineva. In sensul asta pot sa acord incredere si discernamantului musulmanilor.

Nu mi s-ar pare anormal sa nu mai fie si altii.

De ce nu mai vin si alti profeti? La fel, nu mai apar si alti imami.E o decizie divina. Asta nu inseamna ca nu pot aparea sfinti, cum le spuneti dvs, adica oameni spirituali care se straduiesc si ating un nivel superior pe calea lor. Dar rolul lor nu este precum cel al imamilor. Vedeti mai sus.

#23
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 15 noiembrie 2012 - 23:36, said:

De ce nu mai vin si alti profeti? La fel, nu mai apar si alti imami.E o decizie divina. Asta nu inseamna ca nu pot aparea sfinti, cum le spuneti dvs, adica oameni spirituali care se straduiesc si ating un nivel superior pe calea lor. Dar rolul lor nu este precum cel al imamilor. Vedeti mai sus.

Iar nu imi ies dungile la socoteala. Pai in cazul asta, denominatia asta va intepeni in timp. Nu se poate trai numai cu gandul la un trecut glorios, credinciosii au nevoie de solutii si aspiratii care sa li se potriveasca si lor, celor vii. E frustrant sa creada "orice as face eu, nu pot ajunge in randul alesilor".Propun sa fiti atenti la imami si la credinciosi, pentru ca e posibil sa apara si altii in afara de cei 12.

Edited by AntilopaBongo, 15 November 2012 - 23:40.


#24
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostAntilopaBongo, on 15 noiembrie 2012 - 23:34, said:

1. Antilopele Bongo nu sunt irascibile. Sunt niste animale pasnice, care isi rumega linistite gandurile si isi numara dungile pana le ies la socoteala.
2. Multumesc pentru explicatii. Partea neplacuta a dialogului e senzatia ca discut cu o autoritate (folositi pluralul frecvent, NOI credem, NOI spunem) si asta da senzatia de a fi scos la tabla in fata consiliului profesoral.
3. Retineti, doamna Instanta Auctoriala (am zis doamna pentru ca Instanta e la feminin), ca e periculos cand te apuci sa explici credinta. Ori e credinta si atunci asa ramane, ori e doctrina, si atunci trebuie sa fii bine pregatit sa o explici si sa poti accepta si intrebari mai putin comode.
4. Eu sunt de parere ca imamii trebuie paziti. Fara control, nu stim cine e meritos si cine o ia pe aratura. Ca si la preoti, calugari buddhisti si altii asemenea.

1. Ma bucur.
2. Cand folosesc noi, specific ca vorbesc in numele shiitilor, nu a sunnitilor, nu a sufitilor, nu al meu propriu. Cand emit o opinie personala, ma refer normal, la ''eu''.
3. Nu asta a fost intentia mea, deja v-am explicat. Puteti pune orice intrebari doriti, nu ma deranjeaza nimic cat timp nu recurgeti la atac la persoana. Nu m-a deranjat intrebarea ci v-am explicat ca nu am cum sa va ofer genul acela de dovezi la o intrebare ipotetica. Daca au facut greseli? Cum as putea sa demonstrez stiintific aceasta in afara unor postulate a doctrinei mele. La fel pot sa va spun si eu: daca nu au facut greseli? Si nu aveti cum sa imi demonstrati ca au facut greseli. Nu era un subiect la care sa va pot aduce genul de dovezi dorite.

4. Dar ati inteles ca e vorba de acei 12 doar si ca acum nu mai este nici unul prezent, ultimul fiind ocultat, deci nu avem cum sa-i pazim? La venirea imamului Mahdi as oricum va fi o perioada de testare si va trebui sa il recunoastem dupa anumite semne si dovezi. A nu gresi e unul dintre acestea.

View PostAntilopaBongo, on 15 noiembrie 2012 - 23:39, said:

Iar nu imi ies dungile la socoteala. Pai in cazul asta, denominatia asta va intepeni in timp. Nu se poate trai numai cu gandul la un trecut glorios, credinciosii au nevoie de solutii si aspiratii care sa li se potriveasca si lor, celor vii. E frustrant sa creada "orice as face eu, nu pot ajunge in randul alesilor".Propun sa fiti atenti la imami si la credinciosi, pentru ca e posibil sa apara si altii in afara de cei 12.

In termeni crestini, daca nu apar imami nu inseamna ca restul oamenilor nu se mai mantuiesc sau ca doar imamii se mantuiesc. E vorba de roluri globale si sociale care sunt limitate. Dvs credeti ca e posibil sa mai apara vreun alt profet? Dvs credeti ca poate sa mai apara vreo a doua Fecioara Maria as (care era si ea unul dintre acesti oameni alesi si lipsiti de pacate)? Sunteti frustrata ca nu sunteti in randul alesilor? Nu, fiecare individ cu rolul sau in aceasta lume si cu totii avem calea deschisa catre mantuire, ei ne ofera modele absolute.

#25
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012
La setul al doilea de intrebari nu stiu ce sa raspund, ca sunt retorice. Daca nu sunt retorice, sunt de-a dreptul personale, asa ca nu pot raspunde pe forumuri publice.

Eu nu cred in Fecioara Maria ca mama a lui Dumnezeu, asa cum e inteles de regula. Nu cred nici in Treime. De aici, sper ca va dati seama ca discutia devine cam personala :)

PS Antilopele nu sunt frustrate ca nu s-au nascut elefanti. Elefantii nu isi pun problema avantajelor pe care girafele le au, deci in jungla nu e frustrare.

#26
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postpoarta-cunoasterii, on 15 noiembrie 2012 - 23:36, said:


De ce nu mai vin si alti profeti?

La fel, nu mai apar si alti imami.E o decizie divina. Asta nu inseamna ca nu pot aparea sfinti, cum le spuneti dvs, adica oameni spirituali care se straduiesc si ating un nivel superior pe calea lor. Dar rolul lor nu este precum cel al imamilor. Vedeti mai sus.

Ca nu mai au ce profeti?... Posted Image

Nu prea cred ca chestiunile aste se pot analiza logic. Si bineinteles ca intotdeauna e vorba si de voia lui Dumnezeu. Carevasazica, avem doar fapte. Iar cu concluziile nu ar trebui sa ne grabim niciodata...

#27
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 15 noiembrie 2012 - 23:33, said:

De ce credeti ca au fost numai 12 imami si astfel ummah a fost lasata de izbeliste conform islamului?
In crestinism a ramas Mangaietorul de exemplu.

Daca i citit articolul depre imamul Mahdi as ai vazut ca nu a fost lasata de izbeliste ummah. Esentialul a ceea ce trebuie sa stim il avem deja, problema e lipsa autoritatii, nu a calauzirii.

View PostAntilopaBongo, on 15 noiembrie 2012 - 23:53, said:

La setul al doilea de intrebari nu stiu ce sa raspund, ca sunt retorice. Daca nu sunt retorice, sunt de-a dreptul personale, asa ca nu pot raspunde pe forumuri publice.

Eu nu cred in Fecioara Maria ca mama a lui Dumnezeu, asa cum e inteles de regula. Nu cred nici in Treime. De aici, sper ca va dati seama ca discutia devine cam personala Posted Image

PS Antilopele nu sunt frustrate ca nu s-au nascut elefanti. Elefantii nu isi pun problema avantajelor pe care girafele le au, deci in jungla nu e frustrare.

Va dadeam exemple prin intrebari retorice. Noi credem in Fecioara Maria AS ca mama a lui Iisus,as, profetul, nu Dumnezeul, o femeie purificata, protejata de pacate, cu o cunoastere spirituala perfecta, care a avut un rol esential in acea epoca atat prin propria persoana, cat si prin sustinerea oferita profetului Iisus AS. Acesta a fost rolul ei si nu credem ca va mai veni o a doua Fecioara Maria AS, la fel si in cazul imamilor.

#28
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 16 noiembrie 2012 - 00:07, said:


Daca i citit articolul depre imamul Mahdi as ai vazut ca nu a fost lasata de izbeliste ummah. Esentialul a ceea ce trebuie sa stim il avem deja, problema e lipsa autoritatii, nu a calauzirii.
Tocmai ca l-am citit, fara autoritate nu exista nici o ummah si asta a fost problema islamului de cand a murit Mohammad, nu vreau sa fiu sarcastica insa no offence, lupta pentru putere si control a dus la pierderea institutiei califatului, au fost numai 4 califi in istorie, din care toti nu s-au bucurat de increderea adunarii musulmanilor, fiecare a dorit sa-si impuna controlul pentru consolidarea puterii personale s-a format o majoritate sunnita care a incercat la inceput sa stinga din fasa orice abateri de la doctrina, pedepsind crunt inclusiv pe cei care poate cum spui tu aveau un punct de vedere altfel (inclusiv cu argumente intemeiate pe Quran), dupa care ummah a inceput sa se denonimeze pana a ajuns la nivelul de astazi.

#29
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 16 noiembrie 2012 - 00:17, said:

Tocmai ca l-am citit, fara autoritate nu exista nici o ummah si asta a fost problema islamului de cand a murit Mohammad, nu vreau sa fiu sarcastica insa no offence, lupta pentru putere si control a dus la pierderea institutiei califatului, au fost numai 4 califi in istorie, din care toti nu s-au bucurat de increderea adunarii musulmanilor, fiecare a dorit sa-si impuna controlul pentru consolidarea puterii personale s-a format o majoritate sunnita care a incercat la inceput sa stinga din fasa orice abateri de la doctrina, pedepsind crunt inclusiv pe cei care poate cum spui tu aveau un punct de vedere altfel (inclusiv cu argumente intemeiate pe Quran), dupa care ummah a inceput sa se denonimeze pana a ajuns la nivelul de astazi.

Dar exista diferente intre califat si imamah. Autoritatea imamilor in calitate de imami a ramas si daca nu au fost califi. Insa societatea a avut de suferit pentru ca puterea politica nu a fost in mainile celor care erau drepti.
Ma refeream daca ati citit de partea mistica, ca imamul Mahdi as continua sa isi indeplineasca rolul in ce priveste calauzirea ezoterica a omului, chiar si in perioada de ocultare.

#30
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 16 noiembrie 2012 - 00:28, said:

imamul Mahdi as continua sa isi indeplineasca rolul in ce priveste calauzirea ezoterica a omului, chiar si in perioada de ocultare.
Aia nu e treaba lui Allah?

#31
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostAntilopaBongo, on 16 noiembrie 2012 - 00:30, said:

Aia nu e treaba lui Allah?

Bineinteles ca sursa prima e Allah, dar daca aplicati aceasta logica, la ce bun trimiterea profetilor, ca doar era doar treaba lui Allah. Uneori oamenii au nevoie de indrumare personalizata si asistenta umana pe calea lor spirituala. Dar cei care ofera aceasta sunt trimisi si alesi de catre Allah.

#32
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 16 noiembrie 2012 - 00:28, said:

Ma refeream daca ati citit de partea mistica, ca imamul Mahdi as continua sa isi indeplineasca rolul in ce priveste calauzirea ezoterica a omului, chiar si in perioada de ocultare.
De partea mistica, de calauzirea ezoterica a omului se poate vorbi numai in cadrul partii shiite a islamului si a minoritati sufi.
Nu stiu daca putem largi la alawiti, desi gasim si la ei anumite trasaturi distincte care-i separa de sunniti daca nu ma insel.

#33
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 16 noiembrie 2012 - 00:44, said:

De partea mistica, de calauzirea ezoterica a omului se poate vorbi numai in cadrul partii shiite a islamului si a minoritati sufi.
Nu stiu daca putem largi la alawiti, desi gasim si la ei anumite trasaturi distincte care-i separa de sunniti daca nu ma insel.

Adevarat. Nu cunosc detalii despre doctrina alawita, atat doar ca noi nu ii  recunoastem ca shiiti, au o doctrina diferita desi acorda importanta imamului Ali as o fac in cu totul alt sens decat noi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate