Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cum setez Samsung smart tv la rds?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Englezul02

Englezul02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2012
Sall. Am cumparat recent un smart tv de la samsung, nu stiu corect modelul dar are 81cm si e led. Am cumparat si un router, l-am conectat la internet totul merge ok. Problema este ca am televiziune de la rds digitala adica cu acel decodor mai mic si negru de la Humax. Cum pot sa fac conexiunea intre televizor si decodor ca sa se vada HD pe televizor? Adica acum am un cablu cu ambele capete VCR, adica cu capete din alea mai mari iar calitatea imaginii este slaba, daca as cumpara un cablu cu un capat VCR si un capat HDMI sau schimba calitatea imaginii? Am vazut pe net cateva filmulete iar cei care aveau legat televizorul cu clablu HDMI spunea ca sunt foarte multumiti de calitatea imaginii. Imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect, dar nu prea ma pricep. Multumesc si astept raspunsuri

#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
humaxul ala trebuie sa fie HD ca sa iti dea semnal video hd la tv , cel mai bine cumpara un cablu HDMI intre ele

#3
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006
1. Ca sa primesti in TV semnal HD, trebuie ca si cutiutza ta aia neagra sa fie versiunea HD (DIGI C+HD, nu doar Digi C)
2. Daca presupun ca acel televizor are DVB-C. Poti incerca sa prinzi acele canale cu tunerul integrat in televizor. 90% din grila o sa o poti vedea fara cutie.

#4
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
Daca e Smart TV are DVB-C.Numai folosi Humaxul conecteaza cablul coaxial direct la TV si da o scanare.O sa-ti gaseasca si canale HD.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
bun, la ce sunt folosite cartelele din decodoare?

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 MarianG, on 13 noiembrie 2012 - 20:08, said:

la ce sunt folosite cartelele din decodoare?
vrei un raspuns sau intrebarea era pusa cu subinteles?

n-o sa vada unele canale din grila, mai ales alea din Extra, HBO-urile si ce mai e codat in Nagra,
da' asta e. ori isi ia decodor HD, ori se multumeste asa, folosind cablul de LOOP intre STB si tv.
cand se uita ep canalele la liber, are calitatea oferita de tuner-ul din tv, cand vrea canalele care
sunt codate, muta sursa pe STB si se multumeste cu ce e.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Combinatia cea mai buna e daca schimbi decodorul cu unul hd si pui cablu hdmi.
La smart tv eu merg pe wireless gratuit si e foarte bine.

Edited by Quantum, 14 November 2012 - 12:12.


#8
Englezul02

Englezul02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2012
Ok. Am inteles ideea,daca nu e humaxunul HD nu am HD pe televizor. Acum daca ma duc la rds la sediu mi-l pot schimba cu unul.HD? Adica daca e sa mai platesc ceva in plus nu e nicio problema, faza e ca am dat o gramada de bani pe televizor si nu pot sa am imaginea de o calitate mai buna, adica pentru asta l-am si schimbat pe cel vechi

#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Ai înțeles...dar numai pe jumătate...Posted Image
Cel mai bine și mai simplu e să iei acel STB (decodor) HD de la RCS-RDS. Dacă nu au pe stoc, vii aici și ne spui...iar noi te vom ghida (vezi postările colegilor @cmgeorge și @gamer8martie), astfel încât să recepționezi măcar programele transmise la liber (atât SD, cât și HD)! Bineânțeles, asta până când o să vină STB-uri HD la casierie...Posted Image

#10
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,666
  • Înscris: 20.11.2005
mi-am luat si eu un smart tv cu dvb-c si slot ci+
am inteles ca rds nu ofera ci cam-uri
oare daca imi iau eu unul de pe net, vor fi de acord sa-mi imperecheze cam-ul cu cartela?
nu as sta cu inca o telecomanda pt acele canale codate

#11
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Exceptând cazul în care ai niște pile foarte, foarte sus prin RCS...răspunsul este cât se poate de NU!

#12
colombo1

colombo1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.09.2009
ma confrunt cu urmatoarea problema la un  Televizor LED Smart TV Philips, 81 cm, Full HD, 32PFL4258-nu stiu ce setari trebuie facute ptr a gasi pe langa canalele analogice si pe cele digitale(cablu la rds)Posted Image

#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Urmărește tutorialul video de aici, sper să te ajute. Baftă!

Edited by crislacor, 23 November 2013 - 21:41.


#14
colombo1

colombo1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.09.2009

 crislacor, on 23 noiembrie 2013 - 21:40, said:

Urmărește tutorialul video de aici, sper să te ajute. Baftă!
multumesc

#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Cu placere!

#16
colombo1

colombo1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.09.2009
dupa ce am instalat toate programele pe un smart tv am observat ca antenele nu au sonor.treb setari suplimentare ,ceva?

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
antenele adica Antena 1, Antena 3?

eu zic ca nu pierzi nimic, ba chiar e un lucru bun ca nu auzi prostiile de la antene
si mai bine ar fi sa nu aiba nici imagine

serios vorbind, antenele folosesc tehnologii vechi, antice, probabil de la rusi, trebuie sa intri in meniu sa schimbi sistemul de sunet, de obicei televizoarele noi stiu singure sa caute sistemul de sunet dar daca nu l-a gasit atunci trebuie sa-l setezi manual, la multe tv se intampla asta

#18
Crristynel

Crristynel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 21.12.2013

 colombo1, on 19 martie 2014 - 08:53, said:

dupa ce am instalat toate programele pe un smart tv am observat ca antenele nu au sonor.treb setari suplimentare ,ceva?
Nu e de la Tv-ul tau, nu ai ce setari sa faci. Momentam sunt multi care nu au sunet pe "antene" de ieri dimineata. Pana isi revine pe digital, poti comuta pe analogic, acolo au sunet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate