Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Allview Alldro 3 DUO vs. Evolio Aria vs. E-BODA X200

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

Poll: Allview Alldro 3 DUO vs. Evolio Aria vs. E-BODA X200 (57 member(s) have cast votes)

Ce tableta vi se pare mai reusita?

  1. Allview Alldro 3 DUO (24 votes [42.11%])

    Percentage of vote: 42.11%

  2. Evolio Aria (21 votes [36.84%])

    Percentage of vote: 36.84%

  3. E-BODA X200 (12 votes [21.05%])

    Percentage of vote: 21.05%

Merita sa cumperi o tableta romaneasca?

  1. Da (53 votes [92.98%])

    Percentage of vote: 92.98%

  2. Nu (4 votes [7.02%])

    Percentage of vote: 7.02%

Vote Guests cannot vote

#19
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Departe de mine gandul ca ar fi simplu ( daca era , aduceam si eu :)).
Cercetarea este destul de simpla (consumatoare de timp) dar este baza de plecare, testarea ar trebui sa fie principala ocupatie ( parerea mea), marketing-ul tine de comercial.

#20
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007
Salutare

Ca sa fac un scurt rezumat: toate cele 3 sunt tablete chinezesti (Ramos, etc) vindute sub brand local si cu garantie locala. Marele aventaj il reprezinta garantia plus faptul ca la comenzi mari (1000 buc) probabil ca Allview / Eboda / Evolio au putut impune un control al caliatii mai rasarit.

Ca si specificatii:
   - ecran IPS 9,7' 1024x768 (4.3). Este rezolutia clasica Ipad1 / Ipad 2 si e decenta. Formatul 4.3 se preteaza mai bine la browsing net / citit si mai putin la filme HD (16.9). La fel poate pune probleme la unele din (putinele) aplicatii/jocuri  Android pentru tablete care sunt in general optimizate la format 16:9 (1280x800). Din  ce am vazut pe thread-ul de eBODA X200  multe aplicatii  / jocuri merg si pe  1024x768 iar pe viitor ar trebui sa fie cchiar mai bine.... Acum e clar ca o rezolutie mai buna e preferabila dar la banii astia toate 3 sunt ok
   - CPU/GPU: Allview si Evolio sunt bazate pe  CPU dual core AMLOGIC cu Dual core GPU Mali 400 iar Aria pe CPU dual core Rockchip cu Quad core GPU Mali 400. In teorie Aria ar trebui sa fie mai buna pe partea grafica (jocuri 3D) dar sincer cred ca ambele solutii sunt suficiente.
   - Wifi: nu stiu care are mai buna acoperire
   - suport aplicatii in Google Play: probabil ca jocurile Gameloft nu vor merge toate dar in rest ar trebui sa fie decent
   - defecte majore: nu am auzit la nici care

Concluzia: eu zic ca toate cele 3 sunt foarte apropiate ca pret si specificatii - cred ca o decizie se poate lua doar in urma butonatului personal in magazin.

Spor

robert

PS Ca fapt divers vad ca emag mai aduce o tableta la 999 RON cu specificatii apropiate iar ca plusuri ar fi Bluetooth si ecran super IPS (cica 25% mai luminos ca si concurenta?)

http://www.emag.ro/t...2/pd/E1K4KBBBM/

Edited by ERR, 12 November 2012 - 15:03.


#21
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007

View PostPapillon_, on 12 noiembrie 2012 - 10:58, said:

Mai sunt Huawei, Archos dar nu i-am mai inclus aici, pana la urma sunt aceeasi "mancare" de "peste".

Eu zic sa te mai documentezi cu privire la Archos. S-ar putea sa ai o surpriza.

#22
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Vonino producatorul tabletei de care amintea ERR e din California, S.U.A, dotarile sunt foarte bune, numai sa fie fiabila si sa nu aiba probleme de soft.

View PostBodanel, on 12 noiembrie 2012 - 15:02, said:

Eu zic sa te mai documentezi cu privire la Archos. S-ar putea sa ai o surpriza.
Stiu ca e un producator francez de electronice iar mp3 playerele lor sunt unele dintre cele mai bune. Sa inteleg ca tu ti-ai cumpara o tableta de la ei?

Edited by Papillon_, 12 November 2012 - 15:13.


#23
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007
Nu vreau sa poluez threadul dar scurt despre Archos: Archos G9 101 Turbo ar putea intra in calcule  si comparatie cu cele de mai sus daca ar fi la 1100-1150 RON. Asa la 1300 RON nu prea merge comparat (30% peste)

Cat despre Archos... amestec de geniu si nebunie cum in general gasesti la produsele frantuzesti.  Vorbesc ca si proprietar  -  am Archos G9 101 Turbo varianta de 250 GB (singura tableta Android cu HDD din ce stiu eu Posted Image

Pentru cei interesati de Archos G9 http://www.anandtech...ews-fast-enough

Edited by ERR, 12 November 2012 - 15:28.


#24
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View PostERR, on 12 noiembrie 2012 - 14:49, said:

- CPU/GPU: Allview si Evolio sunt bazate pe  CPU dual core AMLOGIC cu Dual core GPU Mali 400 iar Aria pe CPU dual core Rockchip cu Quad core GPU Mali 400. In teorie Aria ar trebui sa fie mai buna pe partea grafica (jocuri 3D) dar sincer cred ca ambele solutii sunt suficiente.
Ai vrut sa spui E-BODA nu? Din cate stiu X200 are CPU Rockchip.

Destul de tentanta Vonino Spirit S.Posted Image

#25
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Eu mi-as fi luat un Archos. Insa nu erau disponibile la vremea cand mi-am luat eu Aria.

#26
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Foarte important este, dupa parerea mea, suportul soft pentru o tableta. Cu cat exista o comunitate mai mare de "dezvoltatori" de soft (ma refer aici la cei prezenti pe forumurile de profil), care sa remedieze bug-urile INERENTE prezente la ORICE tableta, cu atat mai bine ! Eu, personal, nu as da o gramada de bani pe o tableta, chiar foarte buna, dar lipsita de un suport real din partea producatorului/entuziastilor  ...

#27
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View PostBodanel, on 13 noiembrie 2012 - 09:18, said:

Eu mi-as fi luat un Archos. Insa nu erau disponibile la vremea cand mi-am luat eu Aria.
Un ARCHOS 101 G9 http://www.mediadot....-g9-turbo-16gb? ?

Nu esti multumit de Aria?

#28
81octavus

81octavus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 01.02.2011
daca ar fi fost 999 ron eu mi-as fi ales Itab 1011. sa vedem cu ce pret va veni acum dupa udateul la 4.1
sincer, dupa specificatii, pe mine ma intereseaza si aspectul tabletei. Archos mi se pare ca arata aiurea.
insa daca ar fi sa aleg din tabletele specificate in thread, as alege 3 speed duo pentru ca am inteles ca cei de la allview au developeri proprii pentru sistemul android, deci s-ar putea sa vina cu mai multe updateuri pe viitor.

#29
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Infotouch nu prea imi inspira incredere iar site-ul lor e de toata jena. E adevarat ca Archos-ul acela nu exceleaza la capitorul designe dar merge.

Edited by Papillon_, 13 November 2012 - 11:31.


#30
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@papillon
Eu sunt multumit de Aria, mai ales ca eu n-am avut decat o singura problema cu ea (aia cu aplicatia youtube) dar totusi Archos mi se pare peste Aria. Mai ales ca eu ma orientasem catre una din seria XS

#31
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
E destul de interesanta ARCHOS 101 XS. Ti-ai mai cumpara o tableta romaneasca sau ai merge pe Archos?

#32
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Daca Archos n-ar trece de 1000 RON as lua Archos. Pentru ce fac eu cu tableta nu are rost sa dau mai mult de 1000RON pe ea. Iar eu sunt zgarcit.
Pentru ca firmele romanesti nu stiu sa se poarte cu clientii. Inclusiv Evolio. Desi sunt multumit de tableta nu pot spune acelasi lucru despre relatiile lor cu clientii.

#33
Mengelaus

Mengelaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.04.2007
Am testat azi intr-un magazin Alldro 3 Duo si E-boda X200. Dragute amandoua, arata bine, dar, asa cum citisem Allview are luminozitatea mai mica decat E-boda. Nici X200 nu-i vreo minune dar sta mai  bine oricum.

#34
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
In rest cum ti s-au parut, fluiditate, constructie?

#35
Mengelaus

Mengelaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.04.2007
X200 mi-a placut mai mult. Constructia e buna, nu misca, nu paraie, e subtire. Se misca destul de bine, dar mai are momente cand "agata". Are scuza ca oricum tabletele din showroom-uri de obicei sunt super frecate.

#36
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Se pare ca la fiecare model trebuie sa faci compromisuri.

Edited by Papillon_, 15 November 2012 - 11:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate