Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Recomandare mouse wireless!

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Buna seara,as vrea va rog sa-mi recomandati un mouse wireless,criteriul principal de selectie ar fi durata de viata a bateriei cat mai mare.

Voi folosi mouse-ul la birou,8 ore/zi in programe de desen(autocad si derivate) deci multe multe clickuri,mult mult frecus pe mouse,

Mouse simplu cu 3 butoane, de preferabil cu functie de stand-by auto-off etc...stiti voi !:D

Pretul,nu prea mare ..pana in 100 lei cred eu ca o sa gasesc ceva acceptabil(pentru buget mai mare,mai bine iau prelungitor de usb :D )

Astept recomandari !

Va multumesc si o seara frumoasa !

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
1. Daca il folosesti la desen, e musai o pecizie mare -> consum mare
2. La 100 ROn gasesti doar varianta "mobile", adica mica, de laptop.
3. Recomand asta

Vrei "economie" la baterii si precizie?
http://www.logitech....rmance-mouse-mx

#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
bai nu`mi trebuie precizie de microni,,ci mouse sa fie na sa nu fuga de aiurea pe ecran,vazusem si microsoft 4000 ,are pe reclama facuta la micro pe site 10 luni la baterie, nu cred ca 10 luni ,dar 3 luni si tot ar fi ok :)  ideea e sa nu le schimb o data pe saptamana..

#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
sunt super multumit de el
http://www.logitech....less-mouse-m505

#5
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
Microsoft nu minte in legatura cu durata de viata a bateriei.
Am Wireless Mobile Mouse 1000 si bateria din el m-a tinut aproximativ 9 luni (avand in vedere ca nu era noua), ceea ce dupa parerea mea este extrem de mult.

#6
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
9 luni,imi vine greu sa cred..din moment ce gaseam baterii curse in telecomenzile de la tv..dupa ceva timp 7luni-1an ! totusi ..wow !!

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
pai daca bagai in ele Toshiba d-alea de 50 de bani bucata dina piata sau celebrele "777"...

ia baga tu ceva de Varta sau Duracell, chiar si Energizer si sa vezi atunci cum sta treaba.
eu am bateriile in telecomanda de la tv de vreo 2 ani jumate, sunt AAA si abia au ajuns la
1,36V, le-am masurat de curiozitate acu'. in ceasurile de perete sau alea de masa nu bag
decat Duracell AA si tin cel putin 16-18 luni.

iar baterii curse...n-am mai vazut de nici nu mai stiu cand. bine, daca bagi d-alea de 2 lei
kilu' o sa vezi si o sa castigi ca bonus o telecomanda/ceas/whatever plin de zeama si cu
contactele ruginite.

am si eu un mouse ca cel al lui @rasistu, foarte buna jucaria. am o Varta alcalina in el,
nu da semne de oboseala.

#8
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu am folosit mousi fara fir la greu. Cel mai meserias a fost un Logitech MX Anywhere. Nu conteaza daca bateria te lasa dupa o luna sau dupa 5 sau dupa 12 luni. De fiecare data este extrem de frustrant si ghici ce: Fix in momentul ala nu ai baterii de schimb.

Acum folosesc un logitech cu 3 butoane cu fir. Din ala de 6 euro. Este bestial. Nu imi trebuie altceva si nu ma deranjeaza firul si nici nu ma lasa bateriile.

#9
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
ideea e ca nu imi ajunge firul la birou,mereu il bruschez,trag de el..ma enervez :D

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am acum un A4Tech G7-750D cu 70 de lei. Are doar o baterie, si pentru ceea ce ai tu nevoie mi se pare ok. Nu stiu sa iti spun durata de viata pentru ca il am de 2 luni si nu am schimbat bateria pana acum. L-am luat pentru ca nu imi plac de-aia mici. E un maus relativ maricel, care sta bine in mana unui barbat.

Edited by MembruAnonim, 11 November 2012 - 14:46.


#11
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Ok,am pus la wishlist propunerile voastre,totusi de gama microsoft ?ce parere aveti? m-ar tenta puternic microsoft v4000, am auzit doar lucruri bune..

#12
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
v4000 este tastatura.

Probabil te refereai la Microsoft mouse 4000

Am eu la birou. Am comandat unul de pe amazon sa fac autocad cu el si l-am dat in secunda 2 secretarei. Ea e super multumita de el, dar e ca si cum ai da un stiulete de porumb crud unui porc. Normal ca va fi multumit. Parerea mea personala: lucru ieftin si plastic de 2 lei.

Repet. Cel mai nobil mouse si cu puternica impresie de lucru scump este Logitech MX Anywhere. Pur si simplu arata se misca si se simte fabulos. Merge pe orice suprafata si rotita cu insertii de inox si placuta de inox din jurul rotitei dau un feeling exceptional mouse-ului. Inca folosesc MX-ul acasa. La birou am recurs la mouse cu fir pentru ca nu imi permiteam sa mai raman fara baterie. Era sa o belesc de doua ori cu seful langa mine, urgenta maxima sa termin niste desene in autocad si ma lasa bateria. Am zis ca nu e adevarat ce mi se intampla. Am cumparat logitech B110 cu fir la 4,99 GBP bucata. De atunci nu mai am nicio problema. Si am si viteza in autocad. Si are si fir foarte lung.

Edited by Arkouda, 11 November 2012 - 17:14.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 dygey, on 11 noiembrie 2012 - 13:12, said:

eu am bateriile in telecomanda de la tv de vreo 2 ani jumate, sunt AAA si abia au ajuns la
1,36V, le-am masurat de curiozitate acu'.
Eu in telecomanda de la sistemul audio unde controlez volumul si mai comut de pe TV pe FM am aceleasi Sony Stamina Plus Alkanline din 2008, macar anul asta vor muri?

In telecomenzi oricum durata de viata a bateriilor este cea mai lunga, in rest nu sunt adeptul perifericelor fara fir, cat mai putine griji de baterii sau acumulatori, am din iulie un telefon fix fara fir Philips DECT si e cam enervant, mai ales bipul pe care il baga 1 data pe minut in timpul convorbirilor cand bateriile sunt pe descarcatelea.

#14
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Asa ca sa revin asupra subiectului,am probat mouse wireless la munca si e clar,nu`mi trebuie in nici un caz wireless pentru desen tehnic ! nu ma asteptam sa fie asa enervant procesul de ,desenare cu mouse wireless si mai ales cu toata tehnologia lor ,blue tech p*m imi mai scapara cursorul pe birou! Dupa prima ora am schimbat inapoi pe fir.

Am returnat la emag produsul si acuma caut ceva bun,dar pe fir ,cu o tehnologie..(nu ma intereseaza culoarea)care sa mearga impecabil pe orice suprafata!

Edited by Al3csutzul, 13 November 2012 - 17:29.


#15
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Ia un optic d-ala ordinar cu lumina rosie. E excelent.

Ti-am zis mai sus ce folosesc eu si sunt super multumit: B110.

#16
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
astept black friday la emag si nu numai,poate prind ceva la oferta :) deocamdata ma descurc cu microsoftul oferit de firma :)

#17
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Din toti mausi wireless care mi-au trecut prin mana, cel mai reusit este un no name (Serioux) cumparat de la Cora cu 39 lei. Tin bateriile incredibil de mult, se opreste singur si merge pe orice suprafata, este, dupa parerea mea, un best buy.

#18
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pe sticla nu merge. Ia incearca.

Din cate stiu numai MX Anywhere merge pe sticla. Testat de mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate