Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#1153
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Noooo, eu discut cu fiecare pe argumentele lui.

#1154
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SILIKA, on 14 decembrie 2017 - 11:10, said:

"nascuti in pacat" suntem, dar nu suntem "nascut cu pacat".

Nascuti in pacat inseamna ca am mostenit firea pamanteasca prin Adam si Eva. Dar ea devine valida in prezenta constiintei, cand realizezi efectiv binele si raul. Altfel am crede ca bebelusii se nasc cu pacat, ceea ce nu este cazul.
Până la urmă ai ajuns și dumneata la ideile ortodoxe cu privire la păcatul stămoșesc, deci. Mai bine mi târziu, decât niciodată. :)

#1155
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 SILIKA, on 14 decembrie 2017 - 11:10, said:

"nascuti in pacat" suntem, dar nu suntem "nascut cu pacat".




Stimate nu te contrazic dar

Stim ca suntem din Dumnezeu si ca toata lumea zace in cel rau. (1Ioan.5:19)


si am descrierea..

Caci binele pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul pe care nu vreau sa-l fac,iata ce fac! (Rom.7:19)


Ia spune daca nu faci ce vrei cum mai esti liber????

Ca altfel n-avea sens sa citim aici

"Duhul Domnului Dumnezeu este peste Mine, caci Domnul M-a uns sa aduc vesti bune celor nenorociti: El M-a trimis sa vindec pe cei cu inima zdrobita, sa vestesc robilor slobozenia, si prinsilor de razboi, izbavirea; (Isa.61:1)


Inainte de salvare NU ESTE LIBER ARBITRU...VOIESC DEGEABA..

SUNT: ZDROBIT, ROB,PRINS,ORB,MORT.....

AAAA CA VREAU EU SA SCAP....FIX ZERO....SATAN E TARE....PANA  MA ELIBEREAZA ISUS  POT VOI...TOATA ZIUA...E UN IDEAL RATAT.

MINCINOSUL...UCIGASUL  (SATAN) E SEFUL

Aia ce impinge ...sub metrou... era libera nu ???

Edited by husand, 14 December 2017 - 20:03.


#1156
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 mario_bril, on 14 decembrie 2017 - 15:02, said:

Până la urmă ai ajuns și dumneata la ideile ortodoxe cu privire la păcatul stămoșesc, deci. Mai bine mi târziu, decât niciodată. Posted Image

pai e usoara asta cu fii-parinti...

mai actualizam frate  

Ezechiel 18

 overseas, on 14 decembrie 2017 - 11:59, said:

Noooo, eu discut cu fiecare pe argumentele lui.

Am arumentul Scripturii

Liberul arbitru exista numai dupa ce esti salvat..cand Isus te elibereaza..  ca altfel si robii,,,si prinsii,,tot oameni liberi ar fi fost numiti.

Nu zic nu.... asa scrie ca sefu (satan)e tare..deh

Cand omul cel tare si bine inarmat isi pazeste casa, averile ii sunt la adapost. (Luc.11:21)

22. Dar daca vine peste el unul mai tare decat el si-l biruie


Cel mai tare e Domnul...iar averile = sufletele

nu prea citim frate....sau..pe sarite.

Edited by husand, 14 December 2017 - 20:33.


#1157
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 14 decembrie 2017 - 11:22, said:

Ce ignori, insa, este unde scrie ca daca nu esti sfant....degeaba te rogi. Deci nu primesti nimic pt ca nu te asculta.

Ioan 9
31. Stim ca Dumnezeu n-asculta pe pacatosi; ci, daca este cineva temator de Dumnezeu si face voia Lui, pe acela il asculta.

Cand ceri si te rogi? INAINTE sa fii sfant? Degeaba, scrie. Numai ca pe la biserica nu va citesc versurile astea iar voi nu studiati. Mai mult, ca sa FACI ceva placut Lui trebuie sa o faci DIN TOATA INIMA SI DIN TOT SUFLETUL, scrie.

Pei acum aplica treaba asta ninivenilor: erau ei pacatosi in momentul cand s-au imbracat in saci si s-au pocait de faptele lor rele? DA sau NU?

Le-a fost ascultata ruga de Dumnezeu? DA sau NU?

Ia vezi, nu ai contradictie cu pasajul dat de tine? Daca da, cum explici?

 zexelica, on 14 decembrie 2017 - 11:22, said:

Si daca de acolo vei cauta pe Domnul Dumnezeul tau, Il vei gasi, daca-L vei cauta din toata inima ta si din tot sufletul tau. (Deut.4:29)

Iar INAINTE de mantuire tu ai o inima "DE PIATRA". Sau...tu ai o metoda speciala sa-L cauti dintr-o inima de piatra?

Ezechiel 36
26. Va voi da o inima noua si voi pune in voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatra si va voi da o inima de carne.

Deci, explica tu din ce inima te rogi si din ce inima crezi, iubesti, faci bine? Mai mult, scrie ca daca asculti, esti mantuit. Lazar a ascultat, a iesit din mormant, corect? Insa a fost INVIAT ....... DUPA CARE a asculta si a facut. Sau mort a iesit Lazar, ascultand porunca dupa care l-a inviat? Ca voi asa ziceti ca merge.

Tehnic vorbind, Ezechiel 36 e adresat evreilor.

Pavel spune ca legea e scrisa in constiinta oamenilor, si gandurile ori ii scuza, ori ii acuza. Deci inima de piatra nu e in sensul ca e "inconstient" de pacat, ci in sensul ca nu vrea sa se pocaiasca.

"Dar, cu impietrirea inimii tale, care nu vrea sa se pocaiasca, iti aduni o comoara de manie pentru ziua maniei si a aratarii dreptei judecati a lui Dumnezeu"


Uite ce le spune Dumnezeu evreilor in Deuteronom 30 (citeste tot capitolul):

"10. daca vei asculta de glasul Domnului Dumnezeului tau pazind poruncile si randuielile Lui scrise in cartea aceasta a Legii, daca te vei intoarce la Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta si din tot sufletul tau.

11. Porunca aceasta, pe care ti-o dau eu azi, nu este mai presus de puterile tale, nici departe de tine.

....

19. Iau azi cerul si pamantul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti..."


Cine a ales viata, bine a facut, cine nu, nu.

 zexelica, on 14 decembrie 2017 - 11:22, said:

Pai tu spui ca daca FACI, adica iubesti, alegi binele, crezi in URMA faptelor acestea DEVII MANTUIT. Nu esti inca crestin, crezi, te rogi, etc. si devii crestin. Deci LUCREZI legea.

Pe crestini scrie ca II FACE sa implineasca legea si poruncile Lui. Sau, stergem ce scrie ca da cu virgula pe la biserica?

27. Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele.

Nu asta am spus. Conform Luca 7-10, fapta este ceva datorat, in calitate de rob al Domnului ["Pavel, rob al lui Isus Hristos..."]. Dar iertarea si mantuirea se primesc de la Dumnezeu, prin credinta. Nu se castiga, ci se primesc. Daca Dumnezeu a zis ca cine crede in Fiul are viata, pei fix asta se intampla. La fel ca Avraam caruia Dumnezeu i-a promis un fiu, si el a crezut.

"Caci ce zice Scriptura? "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si aceasta i s-a socotit ca neprihanire."

 zexelica, on 14 decembrie 2017 - 11:22, said:

Da, insa scrie ca Dumnezeu pune Duhul IN cei sfinti.

27. Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele.

Pt crestini, IN care pune Duhul, scrie ca ii va face sa implineasca legile Lui, care sunt facerea de bine, credinta, iubirea, etc....

Daca pasajul acesta s-ar citi in nota pe care vrei tu sa o dai, atunci nu mai are nici un sens ce scrie Pavel in toate epistolele sale credinciosilor. NU ARE SENS. Nu pricepi ca se creeaza contradictie?

Nu spune Pavel ca e in el o lege care il impinge sa faca ceea ce nu-i convine, adica pacatul? Scrie sau nu scrie? Pentru ce mai spune treaba asta, daca Duhul lui Dumnezeu il pune sa faca doar binele?

Crezi tu ca exista vrun om care sa nu infaptuiasca pacatul pana in ultima zi de viata, cu sau fara voie? Tu nu pacatuiesti? Cu un gand, o vorba, o rautate mica, ceva acolo? Daca da, de ce pacatuiesti, ca doar scrie ca Duhul te face sa urmezi binele, nu raul?

 zexelica, on 14 decembrie 2017 - 11:22, said:

Pe bune? Adica invierea din moarte fizica nu simbolizeaza invierea din moarte spirituala? Tare, nea'......

Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

Fortata rau de tot, stimabile....... Nu mai bine citesti si tu inainte sa raspunzi?

Nu asta e partea fortata, ca invierea din moartea fizica simbolizeaza invierea din partea spirituala... ci fortata e ideea ca mai intai vine mantuirea fara nici un aport din partea ta [ca si cu un om mort, care nu vorbeste, nu gandeste, nu face nimic, si este inviat]. Cum sa vina mantuirea daca tu nu-ti ceri iertare, daca tu nu crezi in Fiul Lui etc? Un om mort fizic nu poate face/crede nimic, de aceea am spus ca e fortata comparatia.

 zexelica, on 14 decembrie 2017 - 11:30, said:

Mda.....o discutie cu tine ar fi interesanta dupa ce citesti Scriptura. Ca vad ca nu te deranjeaza deloc ca ignori.

Iata ca sunt nascut in nelegiuire, si in pacat m-a zamislit mama mea. (Ps.51:5)

Cei rai sunt stricati inca din pantecele mamei lor, mincinosii se ratacesc odata cu iesirea din pantecele mamei lor. (Ps.58:3)

Adica cei rai .... in pantec inseamna ca nu au pacat...... Posted Image Posted Image

Le-am citit, si le mai citesc in continuare. DAR CE INSEAMNA, maestre?

Ca dupa logica ta, se pare ca exista o categorie de oameni care inca din stadiul de bebelusi toarna minciuni....... pe bune, uneori am impresia ca unele creiere plutesc in formol.....pei poate un bebelus sa aiba pacat, maestre? Nu vrei deloc sa-ti folosesti umpic "common sensul" inainte sa faci afirmatii d-astea? Tu nu ai mintit niciodata in viata ta?

Isus a spus, atunci cand s-a raportat la niste copii [despre care stim ca nu sunt asa inocenti], ca imparatia lui Dumnezeu este a celor ca ei. Si cu asta a "intors" semnificatia textelor pe care le-ai dat tu mai sus.

 overseas, on 14 decembrie 2017 - 11:23, said:

In primul rand, tu nu accepti corespondenta intre nasterea din nou - inviere - mantuire si invierea lui Lazar. Ar fi interesant atunci sa ne zici ce concluzii tragi tu din povestea lui Lazar.

Din povestea lui Lazar trag aceleasi concluzii ca si din celelalte invieri facute de Isus sau de alti oameni ai credintei. Este o minune si cam atat.

Intr-adevar, mantuirea e simbolizata in Scriptura in 2 moduri:

- invierea
- nasterea din nou

Dar sa nu plecam de la astea ca sa spiritualizam orice minune, ca s-ar putea sa ajungem pe aratura.

 overseas, on 14 decembrie 2017 - 11:23, said:

In al doilea rand, modelul tau pentru mantuirea personala este pilda robului nemilostiv. Foarte frumos. Poti sa-mi confirmi daca - in aceasta gandire a ta - iti pastrezi mantuirea daca si numai daca ierti 100% totul tuturor in orice moment ? Pentru ca din pacate sunt convins ca tu - ca si mine - dai in bara cu iertatul 100%. Apoi, nu prea mai inteleg locul jertfei lui Isus in afacere. Rezulta ca prin jerfa lui Isus ai primit iertarea initiala, dupa care trebuie sa te mentii prin iertarea greselilor facute impotriva ta ?

De dat in bara toti dam. Pana vom pleca de pe acest pamant.

"Daca zicem ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi." 1 Ioan 1:8


Acuma constiinta, manata si de Duhul Sfant, iti va spune ce faci si ce nu faci bine. Dar as fi ipocrit sa spun ca iertarea este ceva simplu de facut, in orice situatie... ma gandesc numai la dificultatea de a ierta un betiv care ti-a omorat copilul pe trecerea de pietoni. Sunt lucruri pentru care e nevoie de rugaciune si de putere de la Dumnezeu.

Locul jertfei lui Isus se vede mai lamurit din perspectiva iudaica, unde trebuiau aduse jertfe pentru pacat, si unde nu aveai acces in locul Preasfant.

"caci Legea n-a facut nimic desavarsit - si, pe de alta, se pune in loc o nadejde mai buna, prin care ne apropiem de Dumnezeu."


"18. Dar acolo unde este iertare de pacate nu mai este nevoie de jertfa pentru pacat.

19. Astfel, dar, fratilor, fiindca prin sangele lui Isus avem o intrare sloboda in Locul Preasfant,

20. pe calea cea noua si vie pe care ne-a deschis-o El, prin perdeaua dinauntru, adica trupul Sau,

21. si, fiindca avem un Mare Preot pus peste casa lui Dumnezeu,

22. sa ne apropiem cu o inima curata, cu credinta deplina, cu inimile stropite si curatate de un cuget rau si cu trupul spalat cu o apa curata.

23. Sa tinem fara sovaire la marturisirea nadejdii noastre, caci credincios este Cel ce a facut fagaduinta.

24. Sa veghem unii asupra altora, ca sa ne indemnam la dragoste si la fapte bune.


Edited by SILIKA, 14 December 2017 - 23:45.


#1158
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 mario_bril, on 14 decembrie 2017 - 15:02, said:

Până la urmă ai ajuns și dumneata la ideile ortodoxe cu privire la păcatul stămoșesc, deci. Mai bine mi târziu, decât niciodată. Posted Image

NU... nu la concluzia asta am ajuns. Posted Image

Dupa cum am mai spus, toata creatia umana sufera consecinta pacatului Adamic. Dar nici un om nu se face vinovat inca de la nastere de vrun pacat.

Regula de la care se pleaca e urmatoarea:

"33. Domnul a zis lui Moise: "Pe cel ce a pacatuit impotriva Mea, pe acela il voi sterge din cartea Mea."


Bebelusii nu pacatuiesc, Mario, pentru ca nu au cunostinta de pacat, dar in schimb suporta consecinta pacatului stramosesc.

E ca si cum sotia ta este insarcinata, si pe perioada sarcinii ea bea si fumeaza de stinge. In urma acestui comportament, copilul se naste cu handicap.

Are copilul vrun pacat ptr ca s-a nascut asa? Nu are.

Suporta copilul consecinta pacatului mamei sale? Suporta. Ca daca n-ar fi baut si n-ar fi fumat femeia, ar fi fost si el un copil normal.

Sau de ex gandeste-te la ce le-a spus Dumnezeu evreilor:

"caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc"


Ce inseamna asta? Pei spune tot Scriptura, cum in urma pacatelor, Dumnezeu mai trimitea cate o robie de cativa zeci de ani asupra evreilor, de generatii intregi de copii sufereau de pe urma pacatului parintilor, ajungand ba sclavi prin casele unora, tratati vai de capu' lor, sau orfani de parinti, sau cum mai ajungeau ei, fiecare dupa norocul lor. Aveai copii aceia vro' vina pentru toata suferinta asta? Nu aveau. Dar suportau consecinta pacatului infaptuit de parinti.

In acelasi fel, Dumnezeu i-a spus lui Adam ca pamantul e blestemat din pricina lui. A capatat cunostinta binelui si raului si toata omenirea dupa el sufera din pricina asta.

#1159
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Păi nu te supăra, dar dumneata ai înțeles concepția ortodoxă cu privire la acest aspect, al păcatului strămoșesc, înainte de a te contrazice cu mine?

#1160
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 husand, on 14 decembrie 2017 - 19:56, said:

Stimate nu te contrazic dar

Stim ca suntem din Dumnezeu si ca toata lumea zace in cel rau. (1Ioan.5:19)


si am descrierea..

Caci binele pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul pe care nu vreau sa-l fac,iata ce fac! (Rom.7:19)


Ia spune daca nu faci ce vrei cum mai esti liber????

Pei vezi ca Pavel era mantuit cand a spus ca vede in el legea care il impinge sa faca ce nu vrea.

Ceea ce iti invalideaza afirmatia facuta ca numai dupa mantuire ai liber arbitru. Posted Image

 mario_bril, on 15 decembrie 2017 - 00:02, said:

Păi nu te supăra, dar dumneata ai înțeles concepția ortodoxă cu privire la acest aspect, al păcatului strămoșesc, înainte de a te contrazice cu mine?

Nu ma supar, dar unde vrei sa bati? Conform discutiei noastre pe alt topic, ai afirmat ca botezul bebelusilor se face tocmai din pricina pacatul stramosesc, in acest fel facandu-se unirea intre nou nascut si Dumnezeu. Adica ca si cum pacatul stramosesc este un pacat personal, care te condamna la moarte inca de la nastere.

Edited by SILIKA, 15 December 2017 - 00:08.


#1161
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SILIKA, on 15 decembrie 2017 - 00:08, said:

Nu ma supar, dar unde vrei sa bati? Conform discutiei noastre pe alt topic, ai afirmat ca botezul bebelusilor se face tocmai din pricina pacatul stramosesc, in acest fel facandu-se unirea intre nou nascut si Dumnezeu. Adica ca si cum pacatul stramosesc este un pacat personal, care te condamna la moarte inca de la nastere.
Păi vezi, nu ai înțeles nici atunci, precum nu ai înțeles nici acum, cum stă problema asta în cadrul ortodoxiei.

#1162
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 mario_bril, on 15 decembrie 2017 - 00:15, said:

Păi vezi, nu ai înțeles nici atunci, precum nu ai înțeles nici acum, cum stă problema asta în cadrul ortodoxiei.

Tinand cont ca am participat personal la cateva botezuri de nou nascuti si am auzit cu propriile mele urechi ce si cum, eu zic totusi ca am inteles ceva.

Macar acolo, strictu' necesar. Posted Image

#1163
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SILIKA, on 15 decembrie 2017 - 00:17, said:

Tinand cont ca am participat personal la cateva botezuri de nou nascuti si am auzit cu propriile mele urechi ce si cum, eu zic totusi ca am inteles ceva.

Macar acolo, strictu' necesar. Posted Image
Din cele ce scrii aici nu se poate zice, să știi. Desigur că dumneata poți considera că știi mai bine ca ortodocșii cum văd aceștia problema teologică respectivă, dacă dorești. Asta însă nu te va face nici mai deștept și nici mai bogat spiritual.

#1164
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 SILIKA, on 15 decembrie 2017 - 00:08, said:

Pei vezi ca Pavel era mantuit cand a spus ca vede in el legea care il impinge sa faca ce nu vrea.






Scriptura iti explica

14. Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului.
15. Caci nu stiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urasc.

Si daca esti rob esti pierdut cu mantuirea ta de doi bani ...tipic religiosilor ce dorm citind  scriptura,,,



Am cuvantul lui Isus cu care compar

34. "Adevarat, adevarat va spun", le-a raspuns Isus, "ca oricine traieste in pacat este rob al pacatului.
35. Si robul nu ramane pururi in casa; fiul, insa, ramane pururi.
36. Deci daca Fiul va face slobozi, veti fi cu adevarat slobozi.





DUPA SALVARE SUNT LIBER ..INAINTE SUNT ROBUL PACATULUI   PAVEL ITI EXPLICA IN ROMANI 7 STAREA OMULUI FIRESC ,ROBUL lui SATAN
iar in 8 pe cel duhovnicesc...
macar un text sa -l puteti compara IN SCRIPTURA..CU SCRIPTURA..!!!!


pacatul = satan

in inteles duhovnicesc !!!!

Edited by husand, 15 December 2017 - 19:33.


#1165
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Nu ai raspuns obiectiei ridicate.

"23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.

24. O, nenorocitul de mine! Cine ma va izbavi de acest trup de moarte…?"


Pavel cand a scris Romani 7 era mantuit, scos de sub robia pacatului, deci liber.

De ce zice ca inca are o lege in madularele sale care il tine rob legii pacatului? Nu anuleaza asta principiul prezentei liberului arbitru dupa primirea mantuirii?

#1166
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 SILIKA, on 14 decembrie 2017 - 23:39, said:

Pei acum aplica treaba asta ninivenilor: erau ei pacatosi in momentul cand s-au imbracat in saci si s-au pocait de faptele lor rele? DA sau NU?

Le-a fost ascultata ruga de Dumnezeu? DA sau NU?

Ia vezi, nu ai contradictie cu pasajul dat de tine? Daca da, cum explici?
Exact cum explic iesirea lui Lazar din mormant. INTAI a fost INVIAT DUPA CARE a iesit din mormant.

Iar, daca ai fi pierdut ceva timp ca sa citesti Biblia, ai fi gasit cum functioneaza lucrurile.

Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit (Efes.1:13)

DUPA ce au auzit ninivenii au crezut si s-au pocait. Sau, la tine in Biblie scrie ca l-au asteptat fiind deja pocaiti? Si pocainta este un DAR al lui Dumnezeu.

Pe acest Isus, Dumnezeu L-a inaltat cu puterea Lui si L-a facut Domn si Mantuitor, ca sa dea lui Israel pocainta si iertarea pacatelor. (Fapt.5:31)

Pocainta si iertarea pacatelor sunt un DAR. Sau,a cum si iertarea pacatelor o fac tot oamenii, la tine in biserica? Nu m-as mira.

Quote

Tehnic vorbind, Ezechiel 36 e adresat evreilor.
Pe bune? Si ce spune in Romani, tehnic, este numai pt evreii din Roma. Nu ma mir ca asta va invata pe la biserica.


Quote

Pavel spune ca legea e scrisa in constiinta oamenilor, si gandurile ori ii scuza, ori ii acuza. Deci inima de piatra nu e in sensul ca e "inconstient" de pacat, ci in sensul ca nu vrea sa se pocaiasca.
Eu te-am intrebat din ce inima te rogi si din ce inima te pocaiesti. Nu vad sa fii raspuns.

Quote

Cine a ales viata, bine a facut, cine nu, nu.
Pai am vazut ca este PORUNCA sa alegi binele.  Daca asculti, LUCREZI legea, iar Galateni 5:22 arata ca facerea de bine este ROADA Duhului.


Quote

Nu asta am spus. Conform Luca 7-10, fapta este ceva datorat, in calitate de rob al Domnului ["Pavel, rob al lui Isus Hristos..."]. Dar iertarea si mantuirea se primesc de la Dumnezeu, prin credinta. Nu se castiga, ci se primesc. Daca Dumnezeu a zis ca cine crede in Fiul are viata, pei fix asta se intampla. La fel ca Avraam caruia Dumnezeu i-a promis un fiu, si el a crezut.

"Caci ce zice Scriptura? "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si aceasta i s-a socotit ca neprihanire."

Credinta, este tot FAPTA, deoarece scrie sa credem. Iar Scriptura spune de unde vine credinta spre mantuire.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

Daca tu crezi de la tine insuti, este fapta, nu mai este har. Credinta iti este data, nu vine de la tine, deci nu depinde de tine.

 SILIKA, on 14 decembrie 2017 - 23:39, said:

Dar sa nu plecam de la astea ca sa spiritualizam orice minune, ca s-ar putea sa ajungem pe aratura.
13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.

Practic, tu ma indemni sa folosesc intelepciunea omeneasca si sa nu compar lucruri DUHOVNICESTI......... Micul detaliu ca ar fi CONTRAR Scripturii nu conteaza, este? Ca ar contraveni doctrinei bisericii si convingerilor personale..... :lol: :lol:

Daca ai avea vreo legatura cu Dumnezeu ai ingheta de frica si te-ai cutremura ca ai calcat Scriptura.

Edited by zexelica, 16 December 2017 - 12:40.


#1167
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 SILIKA, on 16 decembrie 2017 - 09:30, said:

Pavel cand a scris Romani 7 era mantuit, scos de sub robia pacatului, deci liber.

De ce zice ca inca are o lege in madularele sale care il tine rob legii pacatului? Nu anuleaza asta principiul prezentei liberului arbitru dupa primirea mantuirii?

In Cristos nu esti rob pacatului nici nu servesti o alta lege decat a lui Cristos...

2. In adevar, legea Duhului de viata in Hristos Isus m-a izbavit de legea pacatului si a mortii.
3. Caci - lucru cu neputinta Legii, intrucat firea pamanteasca o facea fara putere - Dumnezeu a osandit pacatul in firea pamanteasca, trimitand, din pricina pacatului, pe insusi Fiul Sau intr-o fire asemanatoare cu a pacatului,
4. pentru ca porunca Legii sa fie implinita in noi, care traim nu dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului.


Daca esti inca rob pacatului   ai doar o vaga impresie ca esti mantuit..  insa esti departe.

In Cristos nu este pacat..

Minciuna asta se invata in bisericiile voastre.

de fapt chiar scrie asta

"Iata, ii voi hrani cu pelin si le voi da sa bea ape otravite; caci prin prorocii Ierusalimului s-a raspandit nelegiuirea in toata tara." (Ier.23:15)

Daca intelegi ca duhovniceste Sionul este Biserica si Tara sunt credinciosii.

iar apa = cuvantul...invatatura pe care a otravit-o satan ( apa otravita) ca sa omoare pe multi...

Insa ce-i alesi si sfinti sunt  salvati.....

daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosi." (Marc.16:18)

Edited by husand, 16 December 2017 - 15:24.


#1168
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SILIKA, on 16 decembrie 2017 - 09:30, said:

Pavel cand a scris Romani 7 era mantuit, scos de sub robia pacatului, deci liber.
Mântuirea se obține în cer, nu pe pământ. Atunci de abia poți fi scos de sub robia păcatelor. Până atunci însă, oricât de cast ai fi, tot ești supus păcatului.

1. Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!" Stricatu-s-au oamenii şi urâţi s-au făcut întru îndeletnicirile lor. Nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul.
2. Domnul din cer a privit peste fiii oamenilor, să vadă de este cel ce înţelege, sau cel ce caută pe Dumnezeu.
3. Toţi s-au abătut, împreună netrebnici s-au făcut; nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul.


#1169
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si pe aceia pe care i-a hotarat mai dinainte, i-a si chemat; si pe aceia pe care i-a chemat, i-a si socotit neprihaniti; iar pe aceia pe care i-a socotit neprihaniti, i-a si proslavit. (Rom.8:30)

#1170
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 SILIKA, on 16 decembrie 2017 - 09:30, said:

De ce zice ca inca are o lege in madularele sale care il tine rob legii pacatului? Nu anuleaza asta principiul prezentei liberului arbitru dupa primirea mantuirii?

Datorită faptului că trupul acesta este un ”trup de moarte”, de care Isus ne va scăpa atunci când vom fi ”schimbați”, asta întâmplându-se la a doua venire, când va avea loc Răpirea, viii și morții împreună vor întâmpina pe Isus în noile trupuri cerești perfecte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate