Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

cumparare masina cu numere de Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
klaux99

klaux99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2012
Buna, cine me poate ajuta si pe mine, daca cumpar o masina cu numere de Anglia valabile cum se face sa o radiez din Anglia si sa-i scot numere rossii si dupaceea sa o inmatriculez definitiv?

#2
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Ce vrei tu sa faci cu masina cu volan pe dreapta? Accidente?

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
intrebarea ar fi nu cum o inmatriculezi ci cum scapi de ea....

#4
klaux99

klaux99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2012
:)) nu ma intereseaza parerile voastre despre masinile cu volan pe dreapta, ci doar daca imi pute-ti zice cum se poate radia din Anglia si sa o inmatriculez in Ro

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Părerile vin la pachet.
Nu se pot radia şi nici înmatricula [ http://1.1.1.3/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/harhar.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Şi dacă faci vreo boacănă pe şosea, iei bătută la dublu.

#6
klaux99

klaux99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2012
ba se pot inmatricula fara probleme in Ro masinile cu volan pe dreapta, am aflat azi cum se face ca sa ii scoti numere rosii

#7
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@klaux99, se inmatriculeaza exact la fel ca o masina cu volan pe stanga.
Trebuie sa mergi la RAR sa faci identificarea si sa-i stabileasca norma de poluare, apoi mergi la finante sa-ti calculeze taxa de inmatriculare.
Dupa ce platesti taxa, urmezi sfaturile din topicul cu "inmatriculare auto".
Adica:
- faci asigurare
- platesti taxele de inmatriculare si talon
- faci frumos dosarul pentru politie si mergi cu el la ghiseu. Asta pentru inmatricularea finala.

Pentru numerele rosii google iti da multe informatii: https://www.google.r...iw=1600&bih=770

Pentru carcotasi, in speta @albastru,@alexpet si @scaiba. O masina cu volan pe dreapta se conduce exact la fel ca una cu volan pe stanga. Odata ce te obisnuiesti cu distanta de la volan la axul drumului nu mai ai nici o problema. Nu detin o astfel de masina, dar am mers cu mai multe si am adus mai multe din Uk (condus din Uk pana acasa fara nici un fel de problema desi era prima data).

Edited by DarkAngelBv, 08 November 2012 - 17:49.


#8
klaux99

klaux99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2012
salut, vroiam sa stiu cum scap de numerele de Anglia valabile si sa-i scot numere rosii si am auzit ca la masinile de Anglia nu se face contract de vanzare cumparare ci se predau doar actele masinii si se merge cu ele la un birou de traduceri si dupaia se merge la inmatriculari cu ele, asa sa fie?

#9
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Hmm, daca reusesc sa ajung maine la clubopel o sa-l intreb pe un coleg care poseda astfel de masina care este procedura.
Eu totusi am facut un act cu cei de acolo (daca le mai gasesc prin casa le scanez).

#10
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 DarkAngelBv, on 08 noiembrie 2012 - 17:47, said:

@klaux99, se inmatriculeaza exact la fel ca o masina cu volan pe stanga.
Trebuie sa mergi la RAR sa faci identificarea si sa-i stabileasca norma de poluare, apoi mergi la finante sa-ti calculeze taxa de inmatriculare.
Dupa ce platesti taxa, urmezi sfaturile din topicul cu "inmatriculare auto".
Adica:
- faci asigurare
- platesti taxele de inmatriculare si talon
- faci frumos dosarul pentru politie si mergi cu el la ghiseu. Asta pentru inmatricularea finala.

Pentru numerele rosii google iti da multe informatii: https://www.google.r...iw=1600&bih=770

Pentru carcotasi, in speta @albastru,@alexpet si @scaiba. O masina cu volan pe dreapta se conduce exact la fel ca una cu volan pe stanga. Odata ce te obisnuiesti cu distanta de la volan la axul drumului nu mai ai nici o problema. Nu detin o astfel de masina, dar am mers cu mai multe si am adus mai multe din Uk (condus din Uk pana acasa fara nici un fel de problema desi era prima data).

Si de depasit, cum faci?
Am vazut cu ochii mei cativa din astia care era sa faca pachet. La unul am semnalizat si am tras pe marginea drumului, dupa ce era sa se faca muci in paralel cu mine, ca a iesit in fata unui tir in depasire.
Asa cum in anglia nu poti circula decat temporar cu o masina cu volan pe stanga asa si la noi ar trebui interzise cele cu volan pe dreapta.

Edited by closchkutza, 08 November 2012 - 18:31.


#11
klaux99

klaux99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2012
am sa conduc cu grija daca imi voi lua una cu volan pe dreapta, dar poate imi iau modelul care vreau eu cu volan pe stanga

#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 DarkAngelBv, on 08 noiembrie 2012 - 17:47, said:

...Pentru carcotasi, in speta... @scaiba. O masina cu volan pe dreapta se conduce exact la fel ca una cu volan pe stanga...
Se prea poate să nu fi condus matale niciuna dintre mașinile cu volan pe dreapta care m-au încurcat în trafic în ultimii doi ani...


 klaux99, on 08 noiembrie 2012 - 18:32, said:

...poate imi iau modelul care vreau eu cu volan pe stanga
Înțeleaptă decizie va fi asta, orice altceva îți vor spune samsarii.

#13
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Am mers cu un BMW seria 5, un astra G, un astra H, un Passat model 2010 si alte cateva.
Depasirea o faci la fel ca cu una cu volan pe stanga, Doar la tir-uri trebuie sa lasi ceva mai multa distanta ca sa apuci sa vezi daca vine ceva din fata. Cine stie macar putina geometrie isi da seama ca un 3-4m mai mult fata de masina din fata recupereaza vizibilitatea celor 70-80 cm diferenta de pozitie la volan.

#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Aici mă-nclin, că io' n-am habar de geometrie și că cum se aplică pe-o șosea dreaptă.
Dacă se poate asigura vizibilitate înaintea unei depășiri, expunând numai 15cm și la una cu volan pe dreapta să nu aduni cei 15 cu alți 70-80 expuși, sună bine.
Ori absurd ?

ps: dacă-i numa' aritmetică, se pune ?

#15
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Attached File  schhita.png   7.65K   31 downloads
Ei? cum e?

#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
[ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/lol.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apreciez (la modul cel mai serios spun asta) dorința ta de a detalia și a mă face să înțeleg lucruri care-mi sunt clare demult [ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/wink.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La fel cum înțelegi și tu că susții o cauză pierdută și că-i normal ca atunci când circuli pe dreapta să ai volan pe stânga și vițe-versa.
Da' până și-or reveni stupizii de la RAR și vor interzice înmatriculările definitive pentru struțo-cămile, tăcem și acceptăm.
Mai puțin pe forum, că aici oricum nu citește nimeni.

ps: dacă are și număr de bulgaria, nu scade distanța suplimentară ?

#17
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

 closchkutza, on 08 noiembrie 2012 - 18:30, said:

Si de depasit, cum faci?
Stai putin mai in spate! Daca masina are si motor mai puternic recuperezi din start!

 DarkAngelBv, on 08 noiembrie 2012 - 22:40, said:

Cine stie macar putina geometrie isi da seama ca un 3-4m mai mult fata de masina din fata recupereaza vizibilitatea celor 70-80 cm diferenta de pozitie la volan.
Excelent raspunsul, inclusiv imaginea postata in mesajul tau urmator. Exact ce spuneam mai sus!

 scaiba, on 08 noiembrie 2012 - 23:50, said:

Da' până și-or reveni stupizii de la RAR și vor interzice înmatriculările definitive pentru struțo-cămile, tăcem și acceptăm.
Exista Bulgaria, din fericire :) Asa ca alternative avem destule.

Si ca o concluzie: se poate circula cu volan pe dreapta mult si bine, nu trebuie schimbat niciun numar.

#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 DarkAngelBv, on 08 noiembrie 2012 - 17:47, said:

@klaux99, se inmatriculeaza exact la fel ca o masina cu volan pe stanga.
Trebuie sa mergi la RAR sa faci identificarea si sa-i stabileasca norma de poluare, apoi mergi la finante sa-ti calculeze taxa de inmatriculare.
Dupa ce platesti taxa, urmezi sfaturile din topicul cu "inmatriculare auto".
Adica:
- faci asigurare
- platesti taxele de inmatriculare si talon
- faci frumos dosarul pentru politie si mergi cu el la ghiseu. Asta pentru inmatricularea finala.

Pentru numerele rosii google iti da multe informatii: https://www.google.r...600&bih=770

Pentru carcotasi, in speta @albastru,@alexpet si @scaiba. O masina cu volan pe dreapta se conduce exact la fel ca una cu volan pe stanga. Odata ce te obisnuiesti cu distanta de la volan la axul drumului nu mai ai nici o problema. Nu detin o astfel de masina, dar am mers cu mai multe si am adus mai multe din Uk (condus din Uk pana acasa fara nici un fel de problema desi era prima data).

Nu uita, daca tot il inveti cum sa aduca pacostea in tara, macar sa-l inveti sa-si schimbe farurile cu unele pentru masini care circula pe dreapta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate