Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

cumparare masina cu numere de Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Eu mi-am format prea multe automatisme ca să pot conduce pe partea "ailaltă".
Dracu să le ia, ba dau din ștergătoare în loc să semnalizez, ba îmi bulesc mâna în ușă încercând să schimb viteza, ba mă uit la stâlpul A în loc de oglinda interioară, ba mă uit la bord în loc de oglinda laterală. Toate sunt aiurea, așa că am renunțat rapid.
Și moț pe băț, parcă nici mâinile nu mai sunt prinse de corp cum trebuie.
La ce naiba v-o fi plăcând să vă complicați?

#20
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Subscriu la intrebarea finala. O situatie financiara precara, nu o accept ca argument.

#21
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Faruruile te obliga RAR sa le schimbi.

Cat despre condus cu volan pe dreapta in RO, daca ai copilot problema depasirilor e ca si inexistenta. Daca esti singur e foarte greu sa te bagi in depasire, degeaba face DarkAngelBv schite despre cum vezi camionul care vine in depasire de la 50 de metri. Adica irelevant. Pe mine ma intereseaza sa il vad cand e la 400-500 de metri. Si asta nu se intampla.

Deci cand esti singur in masina e greu in depasiri.

Cat despre accidente, cred ca pentru fiecare masina RHD condusa de un tigan distrus care face accident, sunt altele 10.000 care merg bine mersi fara incidente.

#22
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@Arkouda, cate masini RHD ai condus mai mult de, sa zicem, 5 Km?
@buntzi, si mie mi s-a parut ciudat cand m-am urcat prima data intr-o astfel de masina. Dupa primele sute de km m-am obisnuit.
@richelieu, nu este vorba despre situatia financiara, dar unii prefera sa conduca o masina de 30.000 de euro cu 5000de euro :) Eu nu mi-as lua pentru ca momentan imi permit sa am una(3) cu volan pe stanga. Daca nu mi-as fi permit, probabil si eu aveam una cu volan pe dreapta si cel mai probabil inmatriculata pe bulgarica.

#23
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Am fost atent în dimineața asta venind spre servici, și chiar mișc capul vreo zece cm pentru a câștiga vizibilitate, inainte de a verifica de voi depăși ori nu.
Și îmi pare că ar conta chiar și numai zece cm.

 Arkouda, on 09 noiembrie 2012 - 07:44, said:

Faruruile te obliga RAR sa le schimbi.

Cat despre condus cu volan pe dreapta in RO, daca ai copilot problema depasirilor e ca si inexistenta...
La fel cum poți conduce o mașină fară ștergatoare atunci când nu plouă.

 Arkouda, on 09 noiembrie 2012 - 07:44, said:

...degeaba face DarkAngelBv schite despre cum vezi camionul care vine in depasire de la 50 de metri. Adica irelevant. Pe mine ma intereseaza sa il vad cand e la 400-500 de metri. Si asta nu se intampla...
Pentru a spune asta, trebuie să realizezi cei 25m/sec parcurși, precum și faptul că-i obligatoriu să depășești cu ochii autovehiculul din față, depășind evident și axul șoselei, fără limitări de genul tangentei la remorcă.
Asta numai dacă vrei să te asiguri corect, identificând și un posibil vehicul lent aflat în fața celui depășit.

Geometrie...

#24
cgd2

cgd2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.10.2011
offtopic.Ha ha imi aduc aminte de o masina deasta, cind un amic venit in vizita ma plimba prin oras ,de pe timpu ala era masina ; sa vezi ce ochi faceau aia de pe contrasens cind ma faceam ca dau brusc de volan spre ei .Era mult inaintea reclamei

#25
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu faceau nicio fata aia de pe contrasens atata timp cat masina nu se misca spre ei. Tu puteai sa dai din copite cat doreai.

#26
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

 buntzi, on 09 noiembrie 2012 - 05:56, said:

Eu mi-am format prea multe automatisme ca să pot conduce pe partea "ailaltă".
Dracu să le ia, ba dau din ștergătoare în loc să semnalizez, ba îmi bulesc mâna în ușă încercând să schimb viteza, ba mă uit la stâlpul A în loc de oglinda interioară, ba mă uit la bord în loc de oglinda laterală. Toate sunt aiurea, așa că am renunțat rapid.
Și moț pe băț, parcă nici mâinile nu mai sunt prinse de corp cum trebuie.
La ce naiba v-o fi plăcând să vă complicați?
Fara suparare si fara sa jignesc pe nimeni: voua cred ca va e greu si cand va urcati dintr-o masina in alta, amandoua fiind cu volan pe stanga! Cine e sofer si se pricepe la condus se descurca indiferent de masina! Si comenzile sunt absolut la fel, vitezele sunt pozitionate la fel etc. Eu nu am avut nicio problema inca din primele secunde cand m-am urcat intr-o masina cu volan pe dreapta. Si nu era una de doi lei, ci un BMW coupe, 330ci.

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 DarkAngelBv, on 09 noiembrie 2012 - 09:10, said:

. Daca nu mi-as fi permit, probabil si eu aveam una cu volan pe dreapta si cel mai probabil inmatriculata pe bulgarica.

Eu daca nu mi-as fi permis, mi-as fi luat un....stiu eu? Logan. Sau orice alta masina care ar fi reprezentat optimul pentru banii de care as fi dispus in acel moment.
Ceea ce sugerez oricui.

#28
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 boy4ever, on 09 noiembrie 2012 - 22:03, said:

Eu nu am avut nicio problema inca din primele secunde cand m-am urcat intr-o masina cu volan pe dreapta. Si nu era una de doi lei, ci un BMW coupe, 330ci.

Iar rolul masinii in toata faza asta e ca....?

Tocmai o ardeai ca daca esti sofer nu conteaza masina.

#29
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
topicul asta imi aduce aminte de proverbul ala cu "prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul"

#30
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 boy4ever, on 09 noiembrie 2012 - 22:03, said:

Fara suparare si fara sa jignesc pe nimeni: voua cred ca va e greu si cand va urcati dintr-o masina in alta, amandoua fiind cu volan pe stanga! Cine e sofer si se pricepe la condus se descurca indiferent de masina! Si comenzile sunt absolut la fel, vitezele sunt pozitionate la fel etc. Eu nu am avut nicio problema inca din primele secunde cand m-am urcat intr-o masina cu volan pe dreapta. Si nu era una de doi lei, ci un BMW coupe, 330ci.

Aha. Si cu ce mana ziceai ca schimbi vitezele? Manetele alea de pe langa volan cam ce fac? Unii "e buni" bre, probabil ca sunt singurul care era sa faca gaura in portiera incercand sa schimb vitezele Posted Image

#31
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 RealThing, on 09 noiembrie 2012 - 23:53, said:

... Unii "e buni" bre, probabil ca sunt singurul care era sa faca gaura in portiera incercand sa schimb vitezele [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/lol.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nop, și buntzi face la fel.

Pe mine m-au convins cei pro, îmi voi lua cea mai tare mașină din parcare, cu volan pe dreapta, desigur.
Pasager cu atestat am înțeles că-i musai pentru depașiri, dacă-i vreunul tare la geometrie să-mi facă o schiță și cu deschiderea barierelor cu tichet (în cazul că n-am pasagerul pentru depășiri la mine) iar stupizii n-au pus unitate de comandă și pe dreapta...

#32
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Si sunt foarte utile pentru a vedea ce e pe marginea drumului pe contrasens, si de asemenea cat de mult tin ochii adeversarilor din trafic de pe sensul opus. Amanunte....

Edited by RealThing, 10 November 2012 - 00:20.


#33
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

 Arkouda, on 09 noiembrie 2012 - 22:36, said:


Iar rolul masinii in toata faza asta e ca....?

Tocmai o ardeai ca daca esti sofer nu conteaza masina.
Vroiam sa spun ca era o masina cu o anumita prestanta, puternica, iar daca eram un tont sa dau cu mana dreapta prin portiera si alte chestii spuse de voi, cu siguranta mi-ar fi fost extrem de dificil sa o conduc prin oras, pe stradutele din cartier si prin toate locurile posibile!

 scaiba, on 10 noiembrie 2012 - 00:15, said:

Pasager cu atestat am înțeles că-i musai pentru depașiri, dacă-i vreunul tare la geometrie să-mi facă o schiță și cu deschiderea barierelor cu tichet (în cazul că n-am pasagerul pentru depășiri la mine) iar stupizii n-au pus unitate de comandă și pe dreapta...
Sincer eu oricum nu ajung cu mana asa ca tot ma dau jos din masina de fiecare data. Asa ca asta sa fie buba... Eu vreau ca masina sa fie buna, sa nu am probleme cu ea, sa-mi fac treaba si restul, nu ma intereseaza! Poate sa aibe volanul si in spate, atata timp cat EU ma descurc perfect, nu am stres de ce spun restul!

 richelieu, on 09 noiembrie 2012 - 22:28, said:

Eu daca nu mi-as fi permis, mi-as fi luat un....stiu eu? Logan. Sau orice alta masina care ar fi reprezentat optimul pentru banii de care as fi dispus in acel moment.
Ceea ce sugerez oricui.
Wow, bine ca ne-ai luminat! Cu banii de Logan imi iau A6 sau X5 pe dreapta! Ori ceva seria 7. Se compara cu Loganul, nu?

#34
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 boy4ever, on 10 noiembrie 2012 - 02:58, said:

...oricum nu ajung cu mana asa ca tot ma dau jos din masina de fiecare data. Asa ca asta sa fie buba...
Nu-i numai asta, este o sumă de "bube" care limitează piața de auto cu volan pe dreapta și contribuie la acel preț scăzut.
Preț pe care îl vei plăti cu disconfortul utilizării.
Dacă îl vei plăti numai tu, este strict problema ta; dacă vor plăti și alții, parcă nu-i la fel de corect.
Șoselele nu sunt numai ale tale, la fel cum nu sunt numai ale mele; este drept să ai pretenții și așteptări de la colegii de trafic, nu crezi ?

 boy4ever, on 10 noiembrie 2012 - 02:58, said:

Vroiam sa spun ca era o masina cu o anumita prestanta, puternica...
Îți spun ce văd eu într-o mașină cu volan pe dreapta, circulând în Romania: unul care vrea să ducă de nas sistemul (bun/prost, nu-i cazul de discutat aici), și acceptă compromisuri care mă pot afecta într-un mod ori altul.
Dacă are și numere de bulgaria, fug unde pot, cât mai repede...

Sper că-i clar acum și pentru DarkAngelBv că nu-s "cârcotaș" ci pur și simplu văd lucrurile prost.

#35
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 closchkutza, on 08 noiembrie 2012 - 18:30, said:

Si de depasit, cum faci?
Am vazut cu ochii mei cativa din astia care era sa faca pachet. La unul am semnalizat si am tras pe marginea drumului, dupa ce era sa se faca muci in paralel cu mine, ca a iesit in fata unui tir in depasire.
Asa cum in anglia nu poti circula decat temporar cu o masina cu volan pe stanga asa si la noi ar trebui interzise cele cu volan pe dreapta.

 closchkutza, on 08 noiembrie 2012 - 18:30, said:

Si de depasit, cum faci?
Am vazut cu ochii mei cativa din astia care era sa faca pachet. La unul am semnalizat si am tras pe marginea drumului, dupa ce era sa se faca muci in paralel cu mine, ca a iesit in fata unui tir in depasire.
Asa cum in anglia nu poti circula decat temporar cu o masina cu volan pe stanga asa si la noi ar trebui interzise cele cu volan pe dreapta.

Dar cand ai fost tu in Anglia sa vezi ca nu se poate circula numai temporar cu o masina cu volan pe stanga? De ce vorbesti prostii ? Ia da o cautare pe site-urile de specialitate de la englezi si vezi cate LHD gasesti cu numere de Anglia. Eu cred ca ar trebui interzisi penalii care-si dau cu parerea aiurea,nu crezi?

 scaiba, on 10 noiembrie 2012 - 10:07, said:

Nu-i numai asta, este o sumă de "bube" care limitează piaţa de auto cu volan pe dreapta şi contribuie la acel preţ scăzut.
Preţ pe care îl vei plăti cu disconfortul utilizării.
Dacă îl vei plăti numai tu, este strict problema ta; dacă vor plăti şi alţii, parcă nu-i la fel de corect.
Şoselele nu sunt numai ale tale, la fel cum nu sunt numai ale mele; este drept să ai pretenţii şi aşteptări de la colegii de trafic, nu crezi ?

Îţi spun ce văd eu într-o maşină cu volan pe dreapta, circulând în Romania: unul care vrea să ducă de nas sistemul (bun/prost, nu-i cazul de discutat aici), şi acceptă compromisuri care mă pot afecta într-un mod ori altul.
Dacă are şi numere de bulgaria, fug unde pot, cât mai repede...

Sper că-i clar acum şi pentru DarkAngelBv că nu-s "cârcotaş" ci pur şi simplu văd lucrurile prost.

  Dar cine are masina cu volan pe dreapta inmatriculata in Romania cum vrea sa duca de nas sistemul? A,ca nu e fraier ca restul si cu banii de Logan cumpara un A6 sau X5,stiu,invidia e mare,dar e o trasatura caracteristica neamului,nu ai ce sa-i faci!
  Te pot afecta intr-un fel sau altul? Hai serios! Cum asa? Dar tractoarele si carutele de pe drumuriel nationale nu te afecteaza? Dar autobusele vechi de 50 de ani ce-si fac ITP-ul in atelierele proprii (ca pe bune nu ar trece niciodata) nu te afecteaza? Sau sutele de mii de analfabeti cu permis de  la Arges sau aiurea?
  Asa ca fugi cat poti de tare,am vazut la avatar ca esti un pic si aradean,sa nu te intalnesti pe acolo cu un Q7 cu volan pe dreapta sau mai rau cu un Nissan Skyline( ce sa fac,asta nu se fabrica in varianta cu volan pe stanga) :)

#36
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010
profilul posesorului de auto cu volan pe dreapta:
varsta: 18-25
ocupatia: smecher pa combinatii, frate
studii: 8-12 clase
valoare autoturism : 0-5000 euro
clasa autoturism: premium :))
daca ati vazut si altii care ies din acest tipar,completati.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate