Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

E-Boda Supreme Dual Core X80

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#1
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
X80 este o tableta care face parte din noua generatie de tablete dotate cu cipuri Dual Core, in acest caz Amlogic AML 8726 MX.
Cateva detalii tehnice:
Procesor:AML 8726 MX Cortex A9 Dual Core 1,5GHz
GPU (grafica): 4xMali 400 (Quad Core 400Mhz)
RAM:1GB
ROM:8G intern
Ecran: 8" (20,32cm) 1024 x 768 pixeli (160DPI), Tehnologie LED, Touch 5 puncte independente.
Autonomie Baterie: aproximativ 5 ore.
Iesire HDMI
Camera: frontala VGA, principala 2M.

Ca soft vine cu Android 4.0.3. Tableta e root-ata.
Performantele sunt excelente, atat pentru jocuri cat si media:
[ http://s13.postimage.org/li83uk8hv/antutu_X80.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s13.postimage.org/odl71fchv/x300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am rulat cateva jocuri care necesita resurse mai multe (Asphalt 7HD de exemplu) si merg excelent.
Pentru amatorii de video, ruleaza fara probleme toate formatele video atat nativ (player video) cat si in browser, flash player sau HTML5.
In concluzie, pentru cei ce cauta o tableta nu foarte scumpa si cu performante peste medie, aceasta tableta satisface din plin aceste cerinte.

Mai multe informatii tehnice/pret etc gasiti pe site-ul E-Boda.
O pagina de suport gasiti aici.

#2
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Mai frate ... de unde isi iau astia informatiile ????
Eu am cautat pe net ''Procesor:AML 8726 MX Cortex A9 Dual Core 1,5GHz '' si am gasit:  

Quote

Now its confirmed, there are two Mali-400 GPU cores inside
...
Pana la urma , care e adevarul ???????
NU ca ar conta prea mult , dar imi place sa cred ce se scrie .

Edited by conu, 03 November 2012 - 16:29.


#3
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Aici si aici se poate vedea evident ca Amlogic este procesor cu 2 Mali400, iar Rockchip 3066 este procesor cu 4 Mali400 !!! Este si motivul principal pentru care am ales Pipo S1 (azi a venit :) !) in detrimentul Ainol ...
Conu' are dreptate : nu trebuie crezut tot ce scrie ! Mai trebuie studiate si alte surse, alternative ...
Revenind, ca sa nu fiu total off-topic : pare, intr-adevar, o tableta buna ...Iar EBODA, din experienta mea (cu alte device-uri ale aceleiasi firme), asigura un bun suport (hardware !!! soft nu prea ...) pentru produsele proprii !

#4
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Tot respectul pentru initiatorul subiectului ( se ocupa de soft ) , eu cu specificatiile scrise am ce am .
Poate e ceva ce nu stiu si intreb ca sa aflu .
Pana la urma , pentru asta stam pe aici. :)

#5
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Interesant...

Oricum, pare mai buna cea de 8 inch(parerea mea).
Si aia de 9.7 arata bine, diferit fiind doar marimea ecranului(pastreaza aceeasi rezolutie) si chipset-ul(parca).
Deci la 7 milioane e best-buy acuma.
Am vazut ca toate firmele incep sa produca tablete la un pret mai bun. Cred ca 2013 va fi un an plint de tableta bune la un pret redus.
Si Allview a produs o tableta buna tot la pretul asta.

Bravo E-Boda.

#6
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Am avut drum pe la media galaxy si au tableta de 9.7 expusa. Timp nu am avut, dar atat cat am reusit s-o butonez am ramas impresionat. Daca scria pe carcasa un brand mult mai cunoscut nu ti-ai fi dat seama. Bine legata, finisaje si materiale placute, mi-a inspirat senzatia de calitate. Foarte fain ecranul. Tableta de 8 inci daca e in aceiasi parametri atunci cred ca e un best buy la pretul asta.

#7
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
Imi cer scuze pentru greseala. A fost fara intentie. Eu am citit un articol mai vechi unde se preciza ca e "MALI Quad Core". Oricum din teste nu mi-am dat seama.... n-am sesizat nici un "lag" la jocuri sau video. Performanta fata de tabletele single core insa e mare, dar e destul de apropiata de cea cu Rockchip RK3066.

#8
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Am gasit-o azi la Domo in Afi si mi-a lasat o parere foarte proasta , se misca ok dar ecranul ala e foarte obositor pentru ochi, 10 minute de butonat si ma dureau ochii deja .Am asteptat-o 2 saptamani dar degeaba ,pe hartie e wow dar in realitate ecranul o trage in jos.

#9
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Da te rog mai multe detalii. Ce anume era naspa la ecran? Ca la surata ei de 10 inci ecranul mi s-a parut foarte fain si speram sa fie ok si la asta.

#10
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
E "obositor" doar daca nu e reglata bine luminozitatea.

#11
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Asa m-am gandit si eu, dar nu eram sigur la ce se refera. O luminozitate mare e o calitate, nicidecum un defect.

#12
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011

View Postprisonbreak, on 03 noiembrie 2012 - 22:29, said:

Da te rog mai multe detalii. Ce anume era naspa la ecran? Ca la surata ei de 10 inci ecranul mi s-a parut foarte fain si speram sa fie ok si la asta.

Cred ca e doar diferenta de ecran..ca rezolutia e aceeasi. Pe IPS se vede mai bine, desigur.
Dar daca o luam asa..pe cea de 8 inch se vede mai bine decat pe cea de 10 cu aceeasi rezolutie :P

E sau nu pana la urma QUAD MALI?
Daca este, cumpar pe cea de 8...
Daca nu..

#13
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Vezi aici ...

#14
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
a tablet with AML8726-MX: dual Mali-400MP@400MHz… 44 MTri/s, 800MP/s
a tablet with Rockchip RK3066: quad Mali-400MP@266MHz  … 30MTri/s, 1066MP/s

#15
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
Am test The Dark Knight Rises pentru cei interesati.

[ http://s11.postimage.org/ml95v0uwv/DKR_6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s11.postimage.org/711s4hksf/DKR_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s11.postimage.org/dg0t15ri7/DKR_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s11.postimage.org/5bxaa5ugv/DKR_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s11.postimage.org/t46llowhr/DKR_4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s11.postimage.org/6grcfjgxr/DKR_5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
kkkotto07

kkkotto07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 21.06.2007
are lag in browser?

#17
vb6rocod

vb6rocod

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 26.05.2005
Nu, navigarea e rapida fara probleme.

#18
sande

sande

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.05.2007
Am comandat eu tableta azi ar trebui sa apara prin curier o sa revin cu detalii.
BTW a fost 629ron

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate