Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

substr($link,5)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdanutz0501, on 02 noiembrie 2012 - 15:37, said:

LE: am postat in acelasi timp cu ultimele 2 raspunsuri. Draguta abordarea, dar nu e prea complexa, adica ma refer sa modifici mereu manual array-ul?
Comparativ cu alternativa, nu. Pentru că alternativa lui înseamnă copy/paste în fiecare article{1,2,3}.php cu aceste "features", ceea ce mănâncă timp (<=> complex) aiurea.

1. Dacă uiţi să dai copy/paste?
2. Bun, să zicem că ai creat 1000 de articole. Şi acum vrei să adaugi un feature nou, "verificarea pe IP", ce faci, le iei pe toate la mână să le editezi?
3. E vorba de mentenabilitate (şi testabilitate), n-am cum să scriu aici lucruri care se învaţă la facultate în câteva luni de zile, sau în cărţi de software design de 500 de pagini.

Edited by OriginalCopy, 02 November 2012 - 15:57.


#20
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
La baza de date e sql injection. Oricum o intorci de securitate tot nu scapi. Posted Image
Si securitatea in php e un subiect foarte amplu, si din pacate o metoda nu e universala sa te scape de orice.

@OC ms frumos de raspunsuri.

Edited by danutz0501, 02 November 2012 - 15:54.


#21
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
si totusi, ca sa nu faci scandir la fiecare accesare, poti sa faci un php care sa iti scrie un json sau orice alt tip de "baza de date", cu toate fisierele existente. Acest fisier il incluzi la initializarea paginii si vezi daca ai in el cheia ceruta.

#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDarkAngelBv, on 02 noiembrie 2012 - 15:58, said:

si totusi, ca sa nu faci scandir la fiecare accesare, poti sa faci un php care sa iti scrie un json sau orice alt tip de "baza de date", cu toate fisierele existente. Acest fisier il incluzi la initializarea paginii si vezi daca ai in el cheia ceruta.
Exact, d-aia am şi zis "bază de date direct în array PHP", nici măcar de json nu mai ai nevoie. Cred că e cea mai eficientă soluţie, care implică cele mai puţine componente.

Dacă îi creşte site-ul în mod miraculos, poate să updateze lejer şi transparent la orice altă metodă, rescriind acele 20-100 de linii de cod.

Sigur, rapid, uşor de mentenat, şi totuşi cu spaţiu liber de creştere.

#23
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
@original
Tot nu mi-ai raspuns la partea cu securitatea.
Poti sau nu sa imi dai un exemplu de URI care trecut prin scriptul ala sa imi scoata la echo ceva care sa imi puna in pericol serverul?

#24
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postumilu, on 02 noiembrie 2012 - 16:35, said:

@original
Tot nu mi-ai raspuns la partea cu securitatea.
Poti sau nu sa imi dai un exemplu de URI care trecut prin scriptul ala sa imi scoata la echo ceva care sa imi puna in pericol serverul?
Securitatea nu se face separat de concepţia arhitecturală, se face totul într-un proces integrativ.

Codul tău rezolvă strict problema, dar modul de abordare propus de tine n-are nimic de-a face cu securitatea. În altă ordine de idei, codul tău rezolvă nişte firmituri, ignorând problema în ansamblul ei.

Pentru restul argumentelor vezi mai sus.

#25
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
Multumesc de raspuns.

Desigur ca tu ai experienta si vezi ce vrea omul dincolo de intrebare. Eu inca vad problemele si nu vad ansamblul.

#26
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Excurs: http://scholar.googl...l=en&as_sdt=0,5

De exemplu: http://www.inf.fu-be.../TR-B-01-06.pdf

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate