Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Escrocul de la namehost.ro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
165 replies to this topic

#1
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012
Moderator edit: Informatiile din acest topic nu s-au adeverit sau utilizatorul nu a adus dovezi care sa sustina acuzatiile. Cititi cu atentie topicul inainte sa luati de bune informatiile.

Moderator edit2:
namehost.ro functioneaza ilegal deoarece firma NameHost S.R.L stipulata la ei pe site NU EXISTA. Inainte de a avea macar intentia sa comandati de la aceasta "firma" cititi topicul integral, inclusiv replicile clonelor :)
darkangelbv

Salut,
Vreau sa va previn pe toti sa va ganditi de 2 ori inainte sa cumparati host sau orice alt serviciu de la namehost.ro
Nu are firma, nu ofera facturi si-n plus de asta nu este serios.

Am cumparat un pachet de hosting de la el si dupa 3 luni de host am intarziat cu plata cateva zile, i-am zis sa ma amane cateva zile ca o sa platesc, am platit dublu, iar apoi mi-a zis sa-mi iau site-ul sa plec unde vreau cu el ca el nu mai tine pe serverul lui.

Site-ul meu nu incalca nicio regula , deci practic este un om nebun.

I-am zis sa-mi dea username-ul si parola de la domeniul pe care l-am platit si mi-a zis ca nu-mi da nimic ca sa-i zic nameserverele si-mi schimba el catre noul host.

Oare cum e posiibil asa ceva? sa-mi managerieze el domeniul pe care eu l-am platit? sa nu am dreptul sa-mi stiu parola si username-ul?

Va garantez si pot posta printscreen cu mailurile dintre noi, ca am vb foarte frumos cu el, desi el mi-a vb foarte urat.

Intre timp m-am interesat, numele lui este Barla Vasile, este din Mangalia si a cumparat servere de la adnettelecom.ro si el e un resseller, n-are firma, n-are nimic, este si escroc...deoarece eu nu pot intra in posesia domeniului.

Maine am sa-i fac reclamatie la politie, la opc si am sa-l dau in judecata pt. ca m-a inselat, iar eu pierd clienti atata timp cat site-ul meu o sa fie down.

Am sa-i arat acest topic, vreau sa-i dau dreptul la replica.

Edited by DarkAngelBv, 31 October 2012 - 09:50.


#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Nu ar fi mai simplu sa iti transferi domeniul ? Asta numai daca nu este vorba de un domeniu cu extensia .ro dar cu plata anuala. Altfel, este cea mai viabila solutie pentru tine si iti prelungesti si valabilitatea cu 1 an. Costul transferului este oarecum asemanator cu pretul inregistrarii.

#3
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009
prost e ala care a comandat de acolo, daca ma intelegi Posted Image

#4
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View PostCuteGuy, on 29 octombrie 2012 - 20:03, said:

Nu ar fi mai simplu sa iti transferi domeniul ? Asta numai daca nu este vorba de un domeniu cu extensia .ro dar cu plata anuala. Altfel, este cea mai viabila solutie pentru tine si iti prelungesti si valabilitatea cu 1 an. Costul transferului este oarecum asemanator cu pretul inregistrarii.

Pai asa o sa fac, dar crezi ca se pricepe , eu cred nu! Si oricum  sa mi-l transfere pe banii lui, pt. ca stii ce face? am aflat intre timp...el are un cont si acolo ii inregistreaza pe toti care cumpara domenii de la el, pt. ca daca n-are firma nu poate altfel. Iar eu aveam nevoie de site zilele astea, nu-mi pot permite sa-l tin jos, omul nu e sanatos la cap oricum, i-am vb frumos, crede-ma ca la alte firme de net chiar am vb urat si ei mi-ai vb frumos si nu m-au fortat sa-mi mut site-ul in alta parte. Oricum ii fac plangere la politie ca n-am primit facturi si n-am primit nimic, ca sa nu mai pateasca si altii ca mine si sa faca ochii cat cepele inainte de a cumpara de la www.namehost.ro

Edited by sosonico, 29 October 2012 - 20:09.


#5
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
tu nu ai platit la timp si el e escrocul? cum vine asta?

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postsosonico, on 29 octombrie 2012 - 19:55, said:

Am cumparat un pachet de hosting de la el si dupa 3 luni am intarziat cu plata, i-am zis sa ma amane cateva zile ca o sa platesc, apoi mi-a zis sa-mi iau site-ul sa plec unde vreau cu el ca el nu mai tine pe serverul lui.
Ai intarziat 3 luni cu plata sau aveai doar de 3 luni hosting la el.
Din punctul meu a procedat chiar corect, mai ales daca esti client doar de 3 luni, acele cateva zile cam cate luni inseamna la tine?

#7
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Daca tu mai ai si pretentia sa ti-l transfere pe banii lui, nu stiu la ce te mai astepti... Credeam ca pana la urma vrei sa iti folosesti domeniul nu sa iti faci ambitii prostesti. Oricum, transferul dureaza cateva zile; asta ca sa iti faci calculele corect.
Sugestia mea este sa il rogi sa iti actualizeze NS-urile cu cele unde iti vei muta contul, dupa care initiezi procedura de transfer.

#8
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View Postgumball3000, on 29 octombrie 2012 - 20:10, said:

Ai intarziat 3 luni cu plata sau aveai doar de 3 luni hosting la el.
Din punctul meu a procedat chiar corect, mai ales daca esti client doar de 3 luni, acele cateva zile cam cate luni inseamna la tine?

Am tastat gresit, dupa 3 luni de host am intarziat cu plata cateva zile deoarece nu eram in tara...si l-am rugat frumos sa ma amane ca platesc dublu.

View Postkhazar, on 29 octombrie 2012 - 20:10, said:

tu nu ai platit la timp si el e escrocul? cum vine asta?


Am tastat gresit, dupa 3 luni de host am intarziat cu plata cateva zile deoarece nu eram in tara...si l-am rugat frumos sa ma amane cateva zile ca platesc dublu, si am platit dublu, iar acum dupa o luna ma forteaza sa plec , dar fara sa-mi dea domeniul

#9
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
@gumball3000: eu am inteles ca ar fi avut plata trimestriala, si ca la noua factura emisa, a cerut o amanare de plata cu cateva zile. Posted Image

#10
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View PostCuteGuy, on 29 octombrie 2012 - 20:12, said:

Daca tu mai ai si pretentia sa ti-l transfere pe banii lui, nu stiu la ce te mai astepti... Credeam ca pana la urma vrei sa iti folosesti domeniul nu sa iti faci ambitii prostesti. Oricum, transferul dureaza cateva zile; asta ca sa iti faci calculele corect.
Sugestia mea este sa il rogi sa iti actualizeze NS-urile cu cele unde iti vei muta contul, dupa care initiezi procedura de transfer.

Eu vroiam sa-mi las site-ul linistit, exista riscul sa pierd si pozitia in google odata cu schimbul de servere.

View PostCuteGuy, on 29 octombrie 2012 - 20:15, said:

@gumball3000: eu am inteles ca ar fi avut plata trimestriala, si ca la noua factura emisa, a cerut o amanare de plata cu cateva zile. Posted Image

ce factura? n-am primit nimic, nici macar un email cu comfirmare plata....

#11
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View Postsosonico, on 29 octombrie 2012 - 20:17, said:


[..] exista riscul sa pierd si pozitia in google odata cu schimbul de servere

Esti convins de asta? Posted Image  Mai intereseaza-te si revino cu noile impresii. Poti pierde numai daca este down cateva zile dar nu la migrarea catre alt furnizor.

#12
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View PostCuteGuy, on 29 octombrie 2012 - 20:22, said:

Esti convins de asta? Posted Image  Mai intereseaza-te si revino cu noile impresii. Poti pierde numai daca este down cateva zile dar nu la migrarea catre alt furnizor.

Pai clar o sa fie down cateva zile odata cu transferul....si tocmai ce ziceam ca nu vreau sa risc ca am platit mult pt. site. Macar daca greseam eu, eu am cerut politicos o amanare de cateva zile, iar apoi am platit, daca asta e o crima, atunci ....

Daca el mi-ar da datele de la domeniul nu cred ca ar fi o problema, dar nu mi le da.

Edited by sosonico, 29 October 2012 - 20:25.


#13
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Pai nu are cum sa ti le dea, tehnic vorbind. Administrarea domeniului o faci din contul client.

#14
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View PostCuteGuy, on 29 octombrie 2012 - 20:29, said:

Pai nu are cum sa ti le dea, tehnic vorbind. Administrarea domeniului o faci din contul client.

Pai cum s-o fac din contul de client daca n-am cum sa ma loghez, eu nu-mi stiu datele de acces la domeniul meu, practic nu le am, el nu mi le-a dat niciodata si nu vrea s-o faca nici acum. Cum sa mai investesc eu in site-ul meu daca numele domeniului meu e inregistrat pe Barla Vasile de la namehost.ro  ?

Edited by sosonico, 29 October 2012 - 20:34.


#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Domeniile .ro se administreaza de pe ww.rotld.ro, de acolo poti schimba nameserverele in cazul in care schimbi hostingul.

Edited by gumball3000, 29 October 2012 - 20:38.


#16
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Daca nu mai ai acces la contul client, in mod evident nu ai cum sa mai administrezi domeniul. Contul client este diferit de contul de gazduire!
Iti mai spun odata, poate ai sa intelegi intr-un final: roaga-l sa modifice NS-urile cu cele unde iti vei gazdui site-ul, dupa care, cand (si daca) vei putea folosi domeniul la alt furnizor de gazduire, initiezi procedura de transfer. Ceri codul EPP, validezi/confirmi transferul (daca vine la tine pe mail) si din acel moment, in 3-4-5 zile va fi transferat catre noul registrar. In speta, noul furnizor sau iti creezi tu un cont la un registrar.
Alta varianta nu prea ai daca vrei sa pastrezi acest domeniu.
--
PS: cred ca stiu ce zic ...

#17
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View Postgumball3000, on 29 octombrie 2012 - 20:37, said:

Domeniile .ro se administreaza de pe ww.rotld.ro, de acolo poti schimba nameserverele in cazul in care schimbi hostingul.

Si daca se administreaza acolo si eu n-am datele de la logare? si nu mi le da cei de la namehost.ro? ....dar nu e pe .ro , e pe .com si e inregistrat la 1and1.com , iar eu daca am cerut datele de logare de la domeniu, am primit un raspuns, nu, le administreaza cei de la namehost.ro so colac peste pupaza domeniul meu , platit de mine, e pe numele lor...respectiv, Barla Vasile


Vi se pare ca e corect asta? mie nu!

View PostCuteGuy, on 29 octombrie 2012 - 20:39, said:

Daca nu mai ai acces la contul client, in mod evident nu ai cum sa mai administrezi domeniul. Contul client este diferit de contul de gazduire!
Iti mai spun odata, poate ai sa intelegi intr-un final: roaga-l sa modifice NS-urile cu cele unde iti vei gazdui site-ul, dupa care, cand (si daca) vei putea folosi domeniul la alt furnizor de gazduire, initiezi procedura de transfer. Ceri codul EPP, validezi/confirmi transferul (daca vine la tine pe mail) si din acel moment, in 3-4-5 zile va fi transferat catre noul registrar. In speta, noul furnizor sau iti creezi tu un cont la un registrar.
Alta varianta nu prea ai daca vrei sa pastrezi acest domeniu.
--
PS: cred ca stiu ce zic ...

Stiu ce zici, dar cred ca nu vrea sa-mi dea domeniul...in spetza sa faca ce ai zis u acolo, ori nu stie, altfel ar fi trebuit sa zica el chestia asta, nu crezi? am sa-l intreb, oricum deranju e destul de mare, tre' sa mut site-ul si alte chestii doar pt. o chestie minora si-o ambitie prosteasca, dupa ce ca e vai mama lui, n-are firma, nu da facturi, domeniile cleintilor le ia pe numele lui,  nu da nimic ...mai e si fudul, daca maine nu mi se rezolva cu domeniul, am sa-i fac reclamatie la politie fara ezitare.

Edited by sosonico, 29 October 2012 - 20:47.


#18
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Era evident ca nu vorbim despre un .ro si da, degeaba te duci la Registrar; el te va trimite la reseller (logic). Ca nu ti se pare tie corect, este partea a doua insa asta nu schimba sistemul de lucru. Tot la el trebuie sa apelezi sa modifice datele de contact si sa il treaca pe numele tau.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate