Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Windows 8 in business

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@flegma
e total diferit daca iti bagi nasul in el....ca daca folosesti calculatorul pentru internet, multimedia si office, nu vad mare diferenta!

Edited by rich1974, 01 November 2012 - 11:51.


#20
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai da, Win e to Win, dar cred ca acele persoane gen contabili etc.. care au lucrat doar pe XP(ca de au un soft si vrea numa XP) s-ar incurca in interfata W8.

Gen de astfel de persoane am intalnit intr-o primarie, nu puteau sa lucreze pe W7....si s-a instalat XP-u...



neagu_laurentiu

Normal ca sunt, dar sa aiba cine sa le instaleze.....

Edited by xxvirusxx, 01 November 2012 - 11:52.


#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
aia care nu s-au putut adapta de la xp la 7 sunt niste idioti. am mai spus.....aia nu au ce cauta in fata unui calculator. mai bine lucrau in continuare cu pixul si registrul.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Adica de fapt intefata e problema.

Ptr ca in Linux nu vad nicio problema - configurat corect si cu programele necesare instalate, pe un LXDE de exemplu nu i-ar fi greu nimanui care a avut experienta doar pe Windows sa il foloseasca - pe post de utilizator final - interfata e aproape identica. Si unele programe sunt oricum cross-platform - ex Firefox... depinde doar ce are de facut respectivul pe calculator.

In Windows 8 practic ptr acea interfata e necesara o reinstruire totala a personalului. Si sincer nu cred ca se merita.

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu nu cred ca este necesara o instruire pentru a da un click sa-ti apara desktopul clasic.
inca odata spun, cine lucreaza pe un calculator trebuie sa se autoinstruiasca in folosirea lui. este o unealta pe care trebuie sa o folosesti, sa o cunosti putin, nu sa te incurci daca iti este mutat un buton.

#24
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Posteiffel, on 01 noiembrie 2012 - 11:55, said:

In Windows 8 practic ptr acea interfata e necesara o reinstruire totala a personalului. Si sincer nu cred ca se merita.

Interfata aceea stil ecran touch va ramane, asa ca oamenii se vor obisnui cu ea vrand nevrand. W8 a fost lansat in graba pentru a pregati  trecerea catre W9, si in plus suportul pentru XP dispare in 2014, asa ca practic sistemul de operare ce merita cumparat va fi Windows 9.

Va fi interesant pentru utilizatorii obisnuiti sa vina cu telefonul, sa-l instaleze intr-un dock si sa lucreze la birou cu tastatura si ecranul atasat :)

#25
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006

View Postrich1974, on 01 noiembrie 2012 - 11:59, said:

inca odata spun, cine lucreaza pe un calculator trebuie sa se autoinstruiasca in folosirea lui. este o unealta pe care trebuie sa o folosesti, sa o cunosti putin, nu sa te incurci daca iti este mutat un buton.

Și totuși, de ce să muți butonul ăla? Doar așa, să vezi dacă omul se descurcă, și să-l dai afară dacă se pierde? :huh: Pentru tine, ca ”șef” (indiferent de natură), este mai important să ai oameni care știu să caute butoane în Windows, sau care să se descurce cu aplicațiile necesare domeniului firmei tale?

Dacă o persoană de 40-50 de ani, care are ani grei de experiență în spate într-un anumit domeniu în principiu non-IT, dar care folosește calculatorul pentru aplicații Office (și alte aplicații specializate locului de muncă) nu se pricepe să ”dea cu mouseul prin colțuri ascunse”, ce faci? Îl dai afară și aduci în loc pe unul tânăr, fără experiență la locul de muncă, dar cu mare experiență la ifoane și facebuci? Nu știu cum să zic, dar nasol de tine dacă faci așa. :)

Părerea mea e simplă: dacă Win8 nu aduce nimic nou esențial domeniului de activitate al firmei (precum tehnologii noi de care e nevoie pentru evoluția firmei), atunci schimbarea interfeței ”doar ca să fie” e joacă cu focul. Dacă interfața n-ar conta pentru nimeni, de ce nu se aplică politici de genul: hai să băgăm aplicații de Windows Blinds (cum era pe vremuri), să schimbe tema aleatoriu, zilnic? Și care nu se descurcă, afară cu el! :D

#26
Morphu

Morphu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.02.2006
De cand exista lumea asta au reusit si au evoluat doar cei care s-au adaptat la mediu. Asa e si in mediul business, doar firmele care se adapteaza pietei si tin pasul cu tehnologia reusesc si au longevitate.
Nu te poti pune in fund si incepe a plange pentru ca ti-a mutat Microsoft un buton mai la dreapta. Te adaptezi, asta e. Oricum in cativa ani, PC-urile desktop vor fi de domeniul trecutului. Eu unul merg pe mana Microsoft. Stiu ei ce fac.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMorphu, on 01 noiembrie 2012 - 14:56, said:

Oricum in cativa ani, PC-urile desktop vor fi de domeniul trecutului.
Asa te vezi muncind in fata calculatorului, dand ca pisica pe ecran ?! Trebuiesc separate (si sunt) tabletele de PC-ul de la munca.

Edited by neagu_laurentiu, 01 November 2012 - 15:01.


#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMorphu, on 01 noiembrie 2012 - 14:56, said:

Eu unul merg pe mana Microsoft. Stiu ei ce fac.
Daca esti atat de sigur ... ideea e ca cei de la Microsoft nu sunt asa siguri ca si tine.
Pentru ei e un pariu. Au si recunoscut asta. Evolutia sau involutia lor viitoare depinde de succestul 8 - ptr asta e si strategia asta publicitara fara precedent in istoria Microsoft - dau practic licentele aproape pe gratis.
Nu de alta in momentul de fata se lucreaza la doua Windows-uri - Blue si 9.

#29
Morphu

Morphu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.02.2006
Eu unul fac design si mi-ar fi foarte usor sa stau intr-un fotoliu comod cu un display foarte mare in fata la un unghi de 30 - 40 de grade (in genul consolelor de la star trek:)) si lucrand cu un pen pentru precizie. Mai greu e pentru programatori, dar credeti voi ca peste 5 ani va mai scrie careva ","  ">" "/" in cod? Voice recognition e una din solutii, ca sa dau un exemplu. Sau cine stie ce metode mai apar de a introduce informatii sau a interactiona cu PC-ul. Totul evolueaza foarte rapid la ora actuala. Sfatul meu este sa va adaptati. Posted Image Touch screen-ul este viitorul.


LE: @eiffel -  Stiu ca e un pariu si pentru ei, am vazut discursurile, dar cert e ca de acum nu vor mai da inapoi. Crezi ca urmatoarele versiuni de windows nu vor mai avea suport touch si vor reintroduce start meniul clasic? Eu unul ma indoiesc de lucrul asta.

Edited by Morphu, 01 November 2012 - 15:39.


#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
@Morphu sa mai dai un mesaj pe aici peste ani sa confirmi sau nu evolutia.

Edited by neagu_laurentiu, 01 November 2012 - 15:24.


#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Suport Touch vor avea sigur. Doar Windows 7 a fost un pic cam "fara" prin partile esentiale - lasat fara start meniul clasic ( care era usor de utilizat pe touch ) si fortat acel meniu inghesuit.
Eu cred insa mai mult in evolutia kinect ( gesturi ) + voce.

Dar astea vor fi mai curand ptr acasa. Nu pentru companii, cel putin nu in urmatorii 10 ani. Ori acest topic este pentru companii.

Doar ca vad ca initiatorrul nu a mai dat pe-aici. A aruncat problema si dus a fost.

#32
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cautarea cu soarecele pe la colturi si clicurile prin meniuri consuma mai mult timp decat realizarea sarcinilor in sine in unele cazuri. E o interfata care sta in calea userului oricat ar lauda zelotii noua realizare a msft. Deja un coleg astenizat de timpul consumat cu aceste cautari si care nu a folosit altceva decat windoz pana acum mi-a cerut sa-i pun linux (xubuntu) pe laptopul venit cu W8 si se adapteaza deja destul de bine. Ramane de vazut daca va ramane cu el sau nu dar aceasta interfata e un rateu daca si astfel de useri nu se pot adapta. Decat sa pierzi timpul cu retrainingul unor angajati care doar scriu niste documente si baga niste date in vreo baza de date cred ca unii se vor reorienta treptat catre linux sau mac .La urma urmei mac-urile nu au adoptat aceasta interfata gadgetisto-tabletoasa pentru teenageri desi au o pozitie foarte buna pe piata tabletelor in timp ce msft e practic 0 la acest capitol . Oricum se pare ca mai multe corporatii importante care au armate de oameni care lucreaza la vanzari doar cu documente , email-uri si baze de date se orienteaza catre politica bring your own device si nu ii mai intereseaza sa cumpere licente si pc-uri noi. Oamenii pot veni cu ce vor la lucru  indiferent ca e laptop , tableta (poate chiar si telefon ) cu orice OS doresc pentru ca aplicatiile se muta in cloud si OS-ul devine nerelevant. Unele corporatii o sa sara probabil de la vechile programe in DOS direct la cloud pentru ca i-ar costa prea mult rescrierea programelor si retrainingul de fiecare data cand msft scoate un nou OS si intretinerea versiunilor pentru ele ca se pare ca a inceput sa le scoata pe banda. Probabil ca la asta va contribui si dificultatea de a manageria un sistem informatic care cuprinde OS-uri de la XP la W8 si viitorul W9 care au securitati diferite , setari si interfete diferite , patch-uri diferite , licente diferite etc.

#33
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Daca doar are de bagat date intr-o baza sau texte in word, la ce pana mea trebuie sa dea cu mousele prin colturi? I se face shortcut pe start scrren si asta la vista. Retraining la ce? Adica daca e destul de bou ca sa nu poata face click pe un tile in w8, e destul destept sa invete linux sau osx? Ca si pana acum avea shortcut pe ecran, facut de sysadmin care i-a zis: faci click acilea si nu te mai atingi de nimic ca te ia mama dracului. Am 47 de ani si interfata nu mi se pare un  rateu. E chiar ok. What's wrong with young generation? Deja sunteti prea batrani sau prea blazati ca sa va mai puteti adapta? Un sistem informatic bazat pe tablete w8 la un serviciul cu publicul la primarie, de exemplu, nu mi se pare de domeniul sf, in nici un caz mai sf decat desktopuri cu linux.

#34
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Citesc pe-aici și tot îmi aduc aminte de situațiile de genul:
Întrebare: - De ce?
Răspuns: - De ce nu?

Ăsta nu este un răspuns valabil care să motiveze o companie să pună versiuni noi de software! De ce ar trebui să facă această trece? Doar pentru că unii dintre voi au impresia că se face ușor? Chiar și dacă ignorăm complet interfața, rămâne aspectul costului. De ce anume ar investi o companie bani într-un software care nu îi îmbunătățește activitatea cu nimic? Dacă omul ăla doar tastează texte în office, poate să facă asta pe orice sistem de operare, nu are nevoie de ”ultimul răcnet” în domeniu. Cu atât mai puțin nu are nevoie de un sistem de operare proaspăt lansat, cu posibile incompatibilități încă nedescoperite, etc... Voi acasă n-aveți decât să faceți ce doriți. Dar când e în joc productivitatea mai multor oameni (nu doar gusturile subiective ale unei singure persoane), problema se pune altfel, nu se limitează numai la ”cât de ușor dai cu mouseul prin colțuri”.

Sper să nu mă înșel (n-am mai recitit topicul), dar inițiatorul a pus altfel problema: ”care credeti ca ar fi impactul asupra utilizatorilor? Ne-ar usura sau ingreuna munca ca si administrati retea/sistem ?” Iar unii dintre voi îi tot dați cu interfața aia în sus și-n jos, de parcă aia e cea mai importantă parte, mai ales într-o firmă. Alte argumente aveți?

Mari genii se mai cred unii, apropo de adaptabilitatea la diferite interfețe... (asta apropo și de o replică tâmpită dată pe topicul de Windows 8 RTM). -_-

#35
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
"Chiar și dacă ignorăm complet interfața, rămâne aspectul costului. De ce anume ar investi o companie bani într-un software care nu îi îmbunătățește activitatea cu nimic? Dacă omul ăla doar tastează texte în office, poate să facă asta pe orice sistem de operare, nu are nevoie de ”ultimul răcnet” în domeniu."

Absolut corect. Cu toate astea de ani buni s-a renuntat, pe rand, la DOS, win95 si lista continua. Se cheama evolutie, nu moft. Peste cativa ani, cand firma "X" va fi nevoita sa schimbe calculatoarele, sau, mai frumos, dezvoltatorul ei de software ii va spune ca nu ii mai asigura suport pentru sistemul de operare ce se  va intampla cu respectiva firma?

Si asa ajungem la: De ce anume ar investi o companie bani într-un software care nu îi îmbunătățește activitatea cu nimic?"

Raspuns: pentru ca suntem obligati. Nu neparat ca imi convine. Dar sunt constient ca nu am incotro. Am o firma mica: 4 computere. Microsoft imi ofera acum o cale foarte ieftina sa fac upgrade si as fi prost sa scap asa o ocazie. Ba, mai mult un abonament de genul Adobe creative Cloud pentru OS ar fi betonel. De ce? pentru ca imi distribuie costurile in timp. Peste 3 ani, daca as vrea sa fac upgrade la sisteme, tot la Windows 10 as ajunge, cu cheltuieli mai mari financiare si cu recuperarea nu a unui pas incremental in invatarea noului OS ci un salt mai mare si mai dificil de asimilat.

”care credeti ca ar fi impactul asupra utilizatorilor? Ne-ar usura sau ingreuna munca ca si administrati retea/sistem ?”

sunt 2 puncte de vedere diferite: user - admin. nu stiu care este diferenta din punct de vedere al administrarii sistemului. am o retea prea mica pentru a da un raspuns. dar din punctul de vedere al utilizatorului cred ca ar fi la fel. utilizatorul poate fi educat si nu cred ca noul OS este intr-atat de futurist ca un individ cu 8 clase sa nu il poata intelege.

Edited by iladi, 06 November 2012 - 17:05.


#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Tu ai o firma mica - probabil costuri destul de mici. Dar ce zici de firmele cu zeci/sute/mii de calculatoare.
Deja am gasit destule probleme cu multe programe. Daca trebuie sa le schimbi si pe-astea, deja costurile cresc.

Windows 7 are suport pana in 2020, iar majoritatea companiilor mari abia de cel mult un an au inceput sa migreze spre el. Xp-ul inca e baza.
In mod cert vor continua cu implementarea 7-lui si nu vor face trecerea la 8. le-ar da peste cap toate planurile - ar lua-o de la inceput practic.

Ca administrare a unei retele e cel mai simplu sa ai acelasi sistem de operare pe toate calculatoarele si aceleasi versiuni de software.
iar acestea trebuie testate suficeint timp ptr compatibilitate.

Deci raspuns - nu te obliga nimeni decat daca in prezent ai Xp-ul - atunci esti obligat sa te gandesti ce vei face, pana in 2014 cand se termina suportul.

Cat despre Cloud, nicio firma serioasa nu-si tine datele in cloud, decat daca acesta le apartine ( propriile servere ).
Altfel patesc asta - http://www.neowin.ne...re-belong-to-us

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate