Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sarbatoarea sacrificiului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Musulmanii din intreaga lume sarbatoresc, incepand de astazi,Sarbatoarea sacrificiului
sau Kurban Bayram-ul.care este considerata cea mai mare sarbatoare musulmana.

AID MUBARAK, SĂRBĂTORI FERICITE tuturor musulmanilor

#2
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Ma gandeam ca Poarta cunoasterii se va deschide si cateva lucruri interesante si inedite vom afla despre sarbatoarea asta.Ori am gresit si nu e cea mai mare sarbatoare a musulmanilor,ori nu sunt musulmani pe forum.

#3
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012
Daca nu gresesc este vorba de comemorarea "Sacrificiului lui Izkak"

#4
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 Valon_345, on 02 noiembrie 2012 - 13:06, said:

Daca nu gresesc este vorba de comemorarea "Sacrificiului lui Izkak"

Nu te inseli.Doar ca povestea de atunci, este transpusa cu nume arabe.

#5
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012

 abbulafia, on 02 noiembrie 2012 - 13:09, said:

Nu te inseli.Doar ca povestea de atunci, este transpusa cu nume arabe.
שלא נדע מצרות
Traducere
multa veselie

#6
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Referitor la datul la televizor a daniilor facute de comunitatile musulmane, poate lor le e nu stiu cum sa spuna (poate citeste si cine trebuie).

Stimati ziaristi, din cate stiu eu (de la prieteni) islamicii (ca si catolicii cu care sunt eu) se feresc sa fie vazuti cand fac danii. La ei dania (sau cum se cheama in limbaj islamic) nu e ca la ortodocsi cu trambita si cu camere de luat vederi ci in cat mai mare taina. Poate tineti seama si ii lasati in pace in astfel de momente ca va spun sigur ca nu le faceti bine.

#7
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
60.000 Turci si tatari ,alti musulmani din Romania sarbatoresc Kurban Bayrami
Sarbatoarea sacrificiului.
Am sa redau pe scurt cateva lucruri specifice, cine vrea are intreg materialul

Este sărbătoarea sacrificiului pentru Dumnezeu  După sacrificiul de la moschee, musulmanii merg la cimitir, unde imamul ţine o slujbă (deoarece toate sărbătorile musulmanilor sunt legate de cultul morţilor). Familiile de musulmani, în special cele înstărite, sunt obligate să taie un berbec în una din cele 4 zile cât durează Sărbătoarea Sacrificiului / Kurban Bayrami (sunt consideraţi înstăriţi musulmanii care posedă, ca avere, 92 de grame de aur ori 600 de grame de argint sau echivalentul lor în bani). Ritualul sacrificiului spune că animalele pot fi sacrificate pentru cel mult 7 persoane iar după ce împart carnea în 3 părţi egale, musulmanii trebuie să o dea vecinilor şi celor nevoiaşi dar să păstreze şi pentru familie (o treime). Carnea este direct fiartă, fără a fi spălată, iar oasele nu trebuie sfărâmate. Prima zi a acestei sărbători începe cu o slujbă specială la geamie, după care oamenii sacrifică animalele sau merg la cimitir pentru a-şi cinsti morţii. În acelaşi timp, femeile prepară bucatele tradiţionale, în vreme ce copiii merg cu colindul (din repertoriul de colinde care circulă în Dobrogea cu această ocazie sunt Căpriţa, Cântecul, Sacul, etc.; tradiţia aceasta a fost transmisă din generaţie în generaţie, de cele mai multe ori pe cale orală).
http://www.calendari...date=1381870800

si de la mine,

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/bayram_zps6964f162.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]:

#8
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 vio69a, on 16 octombrie 2013 - 00:16, said:

60.000 Turci si tatari ,alti musulmani din Romania sarbatoresc Kurban Bayrami
Sarbatoarea sacrificiului.
Am sa redau pe scurt cateva lucruri specifice, cine vrea are intreg materialul

Este sărbătoarea sacrificiului pentru Dumnezeu  După sacrificiul de la moschee, musulmanii merg la cimitir, unde imamul ţine o slujbă (deoarece toate sărbătorile musulmanilor sunt legate de cultul morţilor). Familiile de musulmani, în special cele înstărite, sunt obligate să taie un berbec în una din cele 4 zile cât durează Sărbătoarea Sacrificiului / Kurban Bayrami (sunt consideraţi înstăriţi musulmanii care posedă, ca avere, 92 de grame de aur ori 600 de grame de argint sau echivalentul lor în bani). Ritualul sacrificiului spune că animalele pot fi sacrificate pentru cel mult 7 persoane iar după ce împart carnea în 3 părţi egale, musulmanii trebuie să o dea vecinilor şi celor nevoiaşi dar să păstreze şi pentru familie (o treime). Carnea este direct fiartă, fără a fi spălată, iar oasele nu trebuie sfărâmate. Prima zi a acestei sărbători începe cu o slujbă specială la geamie, după care oamenii sacrifică animalele sau merg la cimitir pentru a-şi cinsti morţii. În acelaşi timp, femeile prepară bucatele tradiţionale, în vreme ce copiii merg cu colindul (din repertoriul de colinde care circulă în Dobrogea cu această ocazie sunt Căpriţa, Cântecul, Sacul, etc.; tradiţia aceasta a fost transmisă din generaţie în generaţie, de cele mai multe ori pe cale orală).
http://www.calendari...date=1381870800

si de la mine,

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/bayram_zps6964f162.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]:
Ai  lasat pe dinafara intentionat exact ce era mai important si anume semnificatia spirituala a sacrificiului care se regaseste si in crestinism .

Sărbătoarea sacrificiului – denumită Kurban Bayrami - este celebrarea de către Tătari a tradiţiei de la Ibrahim / Avraam. Atunci când Allah / Dumnezeu a dorit să-l încerce şi i-a cerut sacrificiul suprem, să sacrifice pe unicul său fiu, Ibrahim / Avraam s-a arătat dispus s-o facă, ca semn al devotamentului său faţă de Creator (“musulman” din punct de vedere etimologic desemnează “supus”). Se spune că impresionat de credinţa lui Ibrahim / Avraam, Allah / Dumnezeu l-a oprit în ultimul moment de la sacrificiul fiului său, în cea de-a 12-a lună a Calendarului Musulman şi s-a mulţumit doar cu sacrificarea unui berbec.

De pe acelasi site din care a citat sarit voit abbulafia http://www.calendari...date=1381870800

Stim abbulafie , numai   crestinismul iti provoaca greata  si cosmaruri  in privinta    simbolisticii sacrificarii unicului fiu,  in rest tu esti foarte intelegatoare si toleranta de la natura .
In virtutea tolerantei tale vaste si nesubiectiva  astept sa vad o felicitare de la tine si pt crestini cu ocazia sarbatorii Pastelui .

#9
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 mihaela5, on 16 octombrie 2013 - 11:44, said:

Ai  lasat pe dinafara intentionat exact ce era mai important si anume semnificatia spirituala a sacrificiului care se regaseste si in crestinism .


 vio69a, on 16 octombrie 2013 - 00:16, said:

Am sa redau pe scurt cateva lucruri specifice, cine vrea are intreg materialul

copy paste nu e metoda mea.Se potriveste la papagali.
reproduc doar pentru ilustrare un fragment.


------

Este devreme, dar pus la frizer, tine

"Paste placut "

[ http://www.gorj-domino.com/wp-content/uploads/2010/03/miei.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 vio69a, on 16 octombrie 2013 - 12:00, said:

copy paste nu e metoda mea.



Sa fim seriosi  abbulafie. Copy paste ESTE metoda ta atata doar ca nici acolo nu poti fi cinstita . Si acolo cauti sa manipulezi si sa induci in eroare. In cazul de fata ai cautat cu orice pret sa ascunzi adevarata simbolistica a sarbatorii sacrificiului ca deh , prea semana cu ceea ce scuipi tu cu pasiune pe blogul tau personall si la topicurile despre islam.

Islam’s unique diversity has penetrated Florida with plans of local Muslim residents to slaughter animals in the traditional celebration of Eid al-Adha, but there was a kink. The original idea was to kill some lambs for Allah out in an open field, but that hit a ro***** when a local official nixed the plan. (See details in the Daily Mail’s Muslims banned from slitting throat of sacrificial lamb during religious festival in Florida field (but they vow to do it anyway).)

Nothing says celebration in Islam like bloody slaughter, particularly with throat slitting.


Below, Eid al-Adha (Festival of Sacrifice) is celebrated in Egypt by street slaughter of sheep, goats and other animals. Fun for the whole family!
There was a change in plans for the Muslim celebrants in Florida, however; the ruckus convinced them to remove their critter head-chop to a private venue. Good. The practice is not suitable for Western standards of public sanitation or animal welfare. Muslims like to claim that do-it-yourself slaughter is not cruel, but evidence indicates otherwise.

Interestingly, it’s not just Floridians who don’t want Muslim sacrifice diversity to run amok; Moscovites object to streets filled with blood and required that local Allah-bots perform their death rituals in proper facilities.

MOSCOW BANS ISLAMIC RITUAL SLAUGHTER FROM ITS STREETS(RUSSIA)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-No9qReLPCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Horror  fericit tie si sotului tau moldoveano-musulmano-evreo-egiptean !


[ http://www.limitstogrowth.org/WEB-Graphics/EgyptEidStreetSlaughter.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.animalpeoplenews.org/anp/wp-content/uploads/2012/07/animalSacrifices-ar-religioussacrifice-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mihaela5, 16 October 2013 - 12:28.


#11
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
shalom....!

#12
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 mihaela5, on 16 octombrie 2013 - 12:19, said:

Nothing says celebration in Islam like bloody slaughter, particularly with throat slitting.
Cam aşa ceva...am urmărit câteva secvenţe din clip, dar nu m-am putut uita la tot, prea multă cruzime.
Le bagă degetul în ochi, le loveşte cu piciorul în cap, torturează bietele animale înainte să le omoare în stil barbar.

În fine, Eid Mubarak musulmanilor, şi moarte uşoară animalelor! :rolleyes:

 vio69a, on 16 octombrie 2013 - 13:54, said:

shalom....!
Shalom! :P

#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Tinkerbelle, on 16 octombrie 2013 - 16:32, said:

am urmărit câteva secvenţe din clip, dar nu m-am putut uita la tot, prea multă cruzime.
În fine, Eid Mubarak musulmanilor, şi moarte uşoară animalelor! Posted Image

Foarte de acord cu tine...
Este un obicei crud, barbar, inutil.
Un obicei imprumutat de la evrei dar perpetuat neislamic si necrestineste.
asta in timp ce evreii au renuntat la el.
Chinul animalelor este chin.
fie ce a vazut tu, fie ce am vazut eu acum 6 ani in Piata mieilor din Aparatorii Patriei, unde un "cioban " beat mort, inainte de taiere ii lesina cu lovituri de sticla de bere in cap.
Cu asta putem fi toti de acord.

Ce nu am inteles este rautatea, caracterul urat, desconsiderarea totala,  care fac pe unii
sa nu gaseasca in toata multimea, un singur musulman corect,  unul singur, capabil sa i se adreseze urarea "Sarbatoare fericita"

Edited by vio69a, 16 October 2013 - 17:14.


#14
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 vio69a, on 16 octombrie 2013 - 17:13, said:

sa nu gaseasca in toata multimea, un singur musulman corect
Aici pe forum, şi în general în mediul virtual, după cum bine ştii, majoritatea musulmanilor sunt naufragiaţi în oceanul fundamentalismului islamic, şi scopul lor este tocmai să promoveze acestă versiune agresivă a islamului. A se citi topicul "Tranziţia sufletului la Islam".

Desigur că în viaţa reală cunoaştem musulmani care au părăsit cuşca obiceiurilor tradiţionale vetuste şi primitive, sunt pro-laicitate şi într-adevăr demni de tot respectul.

#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Tinkerbelle,nu vorbeam numai despre forum....
Era vorba de o urare adresata comunitatii...

totusi mi-ai atras atentia asupra unui lucru interesant.
de atata vreme ne scriem si ne raspundem unii altora, in linii mari avem chiar unele afectiuni personale.
Ba chiar acum 2-3 ani ne felicitam reciproc de sarbatorile religioase
Iata ca anul asta au fost sarnbatori evreiesti....nici-un crestin sau musulman nu a transmis  "sarbatori fericite"...
La fel pe aria "crestinism" ...
Rau...rau de tot
Se pare ca inversunarea si ura cu care unii dintre noi posteaza, ....da roade in final.

Edited by vio69a, 16 October 2013 - 18:53.


#16
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Imi vine sa vars.
Aceasta "sarbatoare" este intruchiparea perfecta a "pacii" izlamiste.
Nu va doresc asa ceva, ci va doresc o indepartare cat mai rapida si mai mare fata de o astfel de "sarbatoare". Anularea ei ar fi cel mai mare beneficiu in contul...oamenilor.

Edited by SOCRATE_MMXII, 17 October 2013 - 12:40.


#17
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 SOCRATE_MMXII, on 17 octombrie 2013 - 12:38, said:

Imi vine sa vars.
Aceasta "sarbatoare" este intruchiparea perfecta a "pacii" izlamiste.
Nu va doresc asa ceva, ci va doresc o indepartare cat mai rapida si mai mare fata de o astfel de "sarbatoare". Anularea ei ar fi cel mai mare beneficiu in contul...oamenilor.

Salut initiativa.Felicitari
Merituorie pozitia ta.
Desigur ca o postare identica vei posta si pe topicul cu sacrificiul mielului de paste si al porcului de craciun.
Cand auzi cum urla saracii porci chiar iti vine sa versi....

Ma bucur sa vad ca oamenii iau atitudine inpotriva barbariei si dezumanizarile care au  loc in timpul sarbatorilor, a chinurilor ce se produc animalelor cu taierea pirata la marginea drumului, lipsei de higiena si mai ales faptului ca religia nu cere aceste sacrificii...
Ea a fost doar la evrei ceruta ca rasplata pentru iesirea din Egipt, evreii nici nu o mai practica cu atat este anacronica la crestini si musulmani.

Adevarul este ca si eu ma gandesc serios sa nu mai manac nici porc, nici miel,nici oaie.nici alta carne.


Sigur, asta nu inseamna sa nu felicit pe cine sarbatoreste sarbatoarea, fie ca e pastele crestinesc, sau pesahul evreiesc sau sarbatoarea musulmanilor cu urarea "Sarbatoare fericita" ca asa e politicos si omeneste.

Edited by vio69a, 17 October 2013 - 23:59.


#18
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ma dezgusta la fel de mult "taierea mielului de pasti" si a "porcului de craciun/ignat/whatever". Exact cum ma dezgusta taierea oricarui animal pentru...nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate