Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

DV Progressive

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 worm, on Nov 12 2005, 22:51, said:

depinde la care televiziuni faci referire. poate astea regionale... dar in mod sigur un post TV care se respecta are software pe masura, ca de hardware nu mai zic... te uiti si mori :)
Sa zicem ca eu lucrez intr-un post de televiziune care se respecta  :D
Si da are software pe masura, de hardware nu prea pot sa zic acelas lucru (vorbesc de partea de editare). De cand cu firewire si trecerea inca de la filmare in DV cam multi au renuntat sa mai bage bani in hardware super scump. Se poate obtine acelas lucru la aceeasi calitate si viteza mai ales cand de regula faci cut-cut pe un super sistem (PC) dotat cu o placa firewire cu chipset Texas Instruments si un casetoscop DVCAM langa. Trust me.  ;)

#20
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

 Night Elf, on Nov 13 2005, 13:36, said:

Sa zicem ca eu lucrez intr-un post de televiziune care se respecta  :D
Si da are software pe masura, de hardware nu prea pot sa zic acelas lucru (vorbesc de partea de editare). De cand cu firewire si trecerea inca de la filmare in DV cam multi au renuntat sa mai bage bani in hardware super scump. Se poate obtine acelas lucru la aceeasi calitate si viteza mai ales cand de regula faci cut-cut pe un super sistem (PC) dotat cu o placa firewire cu chipset Texas Instruments si un casetoscop DVCAM langa. Trust me.  ;)

Ok, nice job :D. Daca tot lucrezi intr-o 'televiziune care se respecta' spune-mi si mie, filmarile se lasa direct DV...nici o alta cpompresie?!? In cazul asta cred ca sistemele hard nu sunt foarte sofisticate: 1,5 MHz procesor, 512 RAM, hdd 8mb cashe si o placa video bunicica cred ca ajung ca sa ruleze material la 3.6 M/s, nu?
BAFTA, PA!

#21
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Da, merge si pe configuratia pe care ai dat-o, numai ca acolo nu prea trebuie sa stai sa te rogi de PC sa mearga si se cam practica P4 la 3 giga cu minim 1G de ram, cele mai slabe. :)
De compresie ti-am scris mai sus: Main Concept DV.

Cred ca stii ce configuratie am eu acasa si merge fara probleme  :P

Edited by Night Elf, 13 November 2005 - 16:24.


#22
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

 Night Elf, on Nov 13 2005, 16:24, said:

Da, merge si pe configuratia pe care ai dat-o, numai ca acolo nu prea trebuie sa stai sa te rogi de PC sa mearga si se cam practica P4 la 3 giga cu minim 1G de ram, cele mai slabe. :)
De compresie ti-am scris mai sus: Main Concept DV.

Cred ca stii ce configuratie am eu acasa si merge fara probleme  :P

Nu stiu!!! Imi spui? :P codecul DV de la Mainconcept nu cred e cel mai bun da asta e alta discutie...
Progresiv ai facut material vreodata?
PA

#23
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Filmeaza cu PROGRESIVE daca vrei material progresiv.
Ia alta camera ....
Filmarile statice se pot face usor progresive, la capitolul miscare vei avea belele.

#24
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@Krysz
Nu am facut, pentru ca nu m-a interesat. Materialele mi le pastrez in Main Concept pe DVD-uri. Daca sunt mai mari si nu incap pe DVD-uri le vars pe DV-uri.  :)
De obicei casetele DV aflate la al 3-lea rec le trec la arhive.

#25
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

 zildan, on Nov 13 2005, 17:06, said:

Filmeaza cu PROGRESIVE daca vrei material progresiv.
Ia alta camera ....
Filmarile statice se pot face usor progresive, la capitolul miscare vei avea belele.

Merci de sugestie, nu vreau totusi o camera profresiv...nu consider ca merita!
Night Elf, de la al 3-lea rec...cam devreme :P
PA

Edited by krysz, 13 November 2005 - 18:45.


#26
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Cam devreme din punctul tau de vedere. Din punctul meu de vedere e foarte "Safe" asa. :)

#27
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005
OK. Ce sa mai, materialul interlace este clar the best, desigur sa se faca bine deinterlace din zbor cu filtrele cele mai bune. Eu o sa mai explorez si pe partea cu prgresiv, oricum.
La revedere si multumesc celor care si-au dat cu parerea!
PA

Edited by krysz, 13 November 2005 - 21:07.


#28
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

 krysz, on Nov 12 2005, 16:05, said:

Salut, ma intereseaza ce metode folositi voi si sunteti multumiti de ele pentru a salva material AVI-DV intelaced in AVI-DV progressive (ulterios, diverse compresii).Mie nu-mi place cum mi se vede in Windows Media Player un material DV progresiv cu foarte multe efecte (treceri rapide de scris indeosebi).
Astept sa-mi raspund priceputii  :P ... va mutumesc.
PA

Si eu sunt interesat de ce a scris @krysz atunci in 2005 ... O metoda buna/excelenta daca este pentru transformat din interlaced in progresiv. Am incercat AutoGK (am inteles ca face cel mai bine treaba asta), Deinterlace din VirtualDub (stiu ca e vechi si nu se mai foloseste), SmoothDeinterlacer si AviSynth, am citit si pe aici, fel de fel de metode etc. Cel putin, la miscare, la un zoom se vede sau daca iti alegi un reper (conturul unei masini de exemplu), linia nu este continua etc.
A obtinut cineva rezultate mai bune cu vreo metoda? Doar o camera video care filmeaza progresive ramane solutia?

#29
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 lopi, on Aug 7 2007, 21:57, said:

Si eu sunt interesat de ce a scris @krysz atunci in 2005 ... O metoda buna/excelenta daca este pentru transformat din interlaced in progresiv. Am incercat AutoGK (am inteles ca face cel mai bine treaba asta), Deinterlace din VirtualDub (stiu ca e vechi si nu se mai foloseste), SmoothDeinterlacer si AviSynth, am citit si pe aici, fel de fel de metode etc. Cel putin, la miscare, la un zoom se vede sau daca iti alegi un reper (conturul unei masini de exemplu), linia nu este continua etc.
A obtinut cineva rezultate mai bune cu vreo metoda? Doar o camera video care filmeaza progresive ramane solutia?
Si de ce spuneai ca vrei progresiv?

#30
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

 nirosbog, on Aug 8 2007, 20:31, said:

Si de ce spuneai ca vrei progresiv?

Motive:
1. - poti sa vezi filmarea si pe TV, PC fara alte setari, nu stai sa cauti filtrul Bob/Wave/Blend etc. Pe calculatorul meu (Pentrium Intel la 1G procesor) merge cam greu se pare Deinterlaced on-the-fly.
2. - cand te uiti la o filmare interlaced, cand apare miscare, sau dai zoom mai rapid pe ceva chiar daca face playerul Deinterlaced on-the-fly imi apar numai liniute pe imagine
3. - Eu nu am vazut inca contur la masina normal! Toate liniile sunt intrerupte (cu orice filtru etc.). La filmarile mele, cam toate liniile drepte sunt intrerupte. Deinterlaced am facut si AutoGK si cu alte filtre, nu am obtinut rezultate foarte bune.

Am citit pe net ca atunci cand se filmeaza in miscare ar fi mai fulid in interlaced si in deinterlaced ar fi mai sacadat. Pe mine ma dispera liniutele intrerupte din miscare, nu stiu cat m-ar deranja o filmare sacadata acum.

Am facut upload si la un filmulet - conturul masinii se vede aiurea tare, nu prea vezi linii drepte. Filmarea e facuta de amator si in repezeala, am dat doar ca exemplu (nu am comprimat tare, sa se vada mai bine defectele  :coolspeak:  ). As fi pus doar poza din film, stiu ca se poate cu VirtualDub dar nu am mai gasit acuma cum.

http://www.gigasize....465/concert.avi  - are 2 Mega

Ar mai fi probleme:
Daca fac compresie cu VirtualDub+Filtru Deinterlaced imi apar niste dungi pe marginile ecranului (sus, jos, stanga, dreapta) mici, dar sesizabile. Daca ii dau un crop de 2 scap de ele. Daca fac compresie cu AutoGK la fel imi apare, de obicei, dunga doar jos (banuiesc ca restul nu-mi apar pentru ca nu pastreaza rezolutia). Filmarea de mai sus e comprimata cu AutoGK si se poate vedea o dunga micuta jos, cea la care ma refer. Am vazut, pe niste filmari mai vechi (facute de altii) pe casete Hi8 cred (sau VHS chiar) ca dunga de jos era "chiar la moda" si considerabil mai mare. Eu cred ca asta apare de la transformarea interlaced in deinterlaced, nu?

#31
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

Quote

3. - Eu nu am vazut inca contur la masina normal! Toate liniile sunt intrerupte (cu orice filtru etc.). La filmarile mele, cam toate liniile drepte sunt intrerupte. Deinterlaced am facut si AutoGK si cu alte filtre, nu am obtinut rezultate foarte bune.
Am pus un screenshot din filmarea ta.Mie nu mi se pare ca ar fi ceva in neregula(in afara de faptul ca-ti cam tremura mana la zoom :P )
Cu ce model de camera ai filmat?

Attached Files



#32
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

 nirosbog, on Aug 9 2007, 09:14, said:

Am pus un screenshot din filmarea ta.Mie nu mi se pare ca ar fi ceva in neregula(in afara de faptul ca-ti cam tremura mana la zoom :P )
Cu ce model de camera ai filmat?

Cu Sony DCR-HC23E. Eu zic ca masina nu are un contur regulat (poate nu am dreptate ...). Daca te uiti deasupra geamului din stanga fata, sa vezi acolo ce contur are. Nu este o linie dreapta, apar "zimti" (eu am zis ca asta ar fi de la faptul ca nu s-a facut bine conversia interlaced-deinterlaced). Am incercuit cu rosu. Si mai sus, linia neagra se interupe si dispare pe la jumatea masinii ! (poate pentru ca nu a focalizat masina). Este si o dunga jos, cu verde am indicat eu, mica, dar se obseva daca te uiti atent, asta nu e tot de la deinterlaced? Pe filmare, zic eu, se vede si pe conturul oamenilor "zimti".
[ http://img2.freeimagehosting.net/uploads/c62275b2ef.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
PS: Nu am aplicat nici un filtru filmarii. Este doar filmul original + compresie cu AutoGK 1-st pass. Filmarea asta mi se pare un pic cam "prin ceata", am altele mult mai reusite :) .

Attached Files


Edited by lopi, 09 August 2007 - 08:52.


#33
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Cred ca,pt.modelul tau de camera,esti tu prea pretentios.Alea pot fi si reflexii ale luminii.Stai linistit,e foarte bine.Daca vrei mai mult,cumpara o camera mai performanta.
A,fa o compresie cu CinemaCraftEncoder sau MainConceptEncoder ,in 2pass encoding,iar la deinterlacing selecteaza use top field.
:coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate