Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Semnificația spiritualã a termenului jihād

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#55
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

 SophistiKat, on 21 octombrie 2012 - 20:03, said:

...fundamentalismul e o forma de fixatie.
...
Deci, o fixatie e rea cand iti acapareaza gandirea, cand ai o "fixatie" pe copilul tau si in rest esti om normal chiar pare o "fixatie" buna.
Toti avem fixatii.

Edited by Takumi, 21 October 2012 - 20:08.


#56
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Takumi, on 21 octombrie 2012 - 20:03, said:

Oamenii gresesc.
Gresim ne ridicam si ne rugam sa nu mai gresim.

#57
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

 Takumi, on 21 octombrie 2012 - 19:48, said:

Nu stiu daca e cazu sa reiau aici, fundamentalismul nu e rau si nici limitat/inapoiat/perimat, rea e violenta sau omu prost.
Putem discuta, daca tine cineva neaparat.
A-ti apara valorile nu e nici ciudat si nici rau.

Nu tin neaparat sa discut despre cat de inofensiv e fundamentalismul, pentru ca mi se pare fara sens. Orice extrema e in sine periculoasa, fie ca vorbim de fundamentalismul religios sau de extremismul politic.

Valorile ti le poti apara in multe feluri, dar ideal e sa le aperi printr-un mod de viata in deplin acord cu ele si care sa nu contravina modului de viata al celor din jur. Fundamentalistii nu prea reusesc asta, ei vor ca toata lumea sa traiasca dupa ideile lor si, dupa cum se pare, e imposibil.

#58
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

 ThinkAbout, on 21 octombrie 2012 - 20:06, said:

Ai fost demonstrata de plagiatoare, asa ca atcurile tale ma lasa rece.
Tu ai preluat ad literam articolul postat de mine care avea mentiunea ca-i articol compilat de mine.

Nu am preluat niciun articol, ai bunul simt sa admiti asta, ti-am spus, am citit articolul mai demult pe realitatea net si am retinut o idee.
In schimb tu dai la copy-paste in veselie, umpli pagini intregi despre Hamas si alte organizatii, informatii copiate e pe alte topice, daca tot e sa vorbim cinstit.

#59
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Takumi, on 21 octombrie 2012 - 20:07, said:

Deci, o fixatie e rea cand iti acapareaza gandirea, cand ai o "fixatie" pe copilul tau si in rest esti om normal chiar pare o "fixatie" buna.
Toti avem fixatii.
Mai Takumi avand in vedere ca ai avut cele mai bune explicatii postate pe softpedia despre viziunea ortodoxa a mantuirii, m-ai facut curioasa, tu ce fixatii ai?

#60
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

 SophistiKat, on 21 octombrie 2012 - 20:03, said:

Antilopo, sper ca pe viitor sa nu ma mai interpelezi cu "fetita", atlfel va degenera discutia! Posted Image  

Mataluta, dpdv psihologic, fundamentalismul e o forma de fixatie.

Mataluta, eu n-am negat prezenta fundamentalismul si în alte ideologii, dar eu pe amishi sau evanghelisti nu-i vad plantând bombe în locurile publice! În cel mai rau caz se arde câteun Qur'an, dar asta nu produce daune umane... Posted Image

Fetita, fundamentalismul e un fenomen care tine de psihologia sociala, e o obsesie de grup, nu o fixatie individuala.
Nu stiu pe cine vezi tu purtand bombe, dar violenta exista in toate religiile, inclusiv la evanghelisti. Violenta nu inseamna doar sa arunci o cladire in aer.

In alta ordine de idei, cand iti doresti sa fii respectat (a), initiaza un dialog respectuos. Mataluta, in primul rand.

#61
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 rabelais, on 21 octombrie 2012 - 20:08, said:


Nu am preluat niciun articol, ai bunul simt sa admiti asta, ti-am spus, am citit articolul mai demult pe realitatea net si am retinut o idee.
In schimb tu dai la copy-paste in veselie, umpli pagini intregi despre Hamas si alte organizatii, informatii copiate e pe alte topice, daca tot e sa vorbim cinstit.
Demonstreaza ca nu sunt ale mele.
Sunt aduse de pe alte forumuri scrise tot de mine.
Userul fiind Solstice.
Sa te vad ca demonstrezi acuzatiile de mai sus.
Nu poti.
Esti o plagiatoare infumurata.

#62
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

 AntilopaBongo, on 21 octombrie 2012 - 20:08, said:

Nu tin neaparat sa discut despre cat de inofensiv e fundamentalismul, pentru ca mi se pare fara sens. Orice extrema e in sine periculoasa, fie ca vorbim de fundamentalismul religios sau de extremismul politic.

Valorile ti le poti apara in multe feluri, dar ideal e sa le aperi printr-un mod de viata in deplin acord cu ele si care sa nu contravina modului de viata al celor din jur. Fundamentalistii nu prea reusesc asta, ei vor ca toata lumea sa traiasca dupa ideile lor si, dupa cum se pare, e imposibil.
Nu, nu si iarasi nu, fundamentalist nu inseamna sa impui altora ce ti se pare tie fundamental.
Asta-i una, doi, cine nu e fundamental in gandirea lui nu face nimic, [panarama de] UNIUNEA EUROPEANA ARE FUNDAMENTE pe care spera sa si le insuseaca membrii ei.
Daca nu esti fundamental in credinta/principiile tale esti nimic.
ThinkAbout,
Daca ma intrebi de fixatiile mele m-ai terminat, merg cu "turma" [vezi Patericul Egiptean], original nu sunt.

Edited by Takumi, 21 October 2012 - 20:20.


#63
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

 ThinkAbout, on 21 octombrie 2012 - 20:12, said:

Demonstreaza ca nu sunt ale mele.
Nu ma intereseaza sa demonstrez nimic, insa bunul simt spune sa pui un link atunci cand copiezi in intregime un articol, asa cum faci tu.
E usor sa spui: sunt aduse de pe alte forumuri scrise tot de mine, fara a putea demonstra.Eu cred ca tot spatiul virtual e al tau,nu? Posted Image
Tu copiezi in prostie de pe un forum pe altul, insa te iriti daca cineva scrie o idee pe baza unui articol, pe care afirmi ca tu l-ai scris, in loc sa te bucure, ca asta inseamna ca articolul respectiv a fost interesant, iti aprecieaza munca, daca unii l-au retinut.

De exemplul, de unde ai copiat/tradus articolul cu inteligenta artificiala, acela postat pe realitatea.net? Sa inteleg ca acele idei iti apartin tie personal sau tu doar ai tradus? Pe cine ai plagiat, ThkAbout? Esti fan Ponta? :) ai uitat sa treci bibliografia?
http://forum.realita....64&postcount=8

Edited by rabelais, 21 October 2012 - 20:27.


#64
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 rabelais, on 21 octombrie 2012 - 20:15, said:

Nu ma intereseaza sa demonstrez nimic, insa bunul simt spune sa pui un link atunci cand copiezi in intregime un articol, asa cum faci tu.
E usor sa spui: sunt aduse de pe alte forumuri scrise tot de mine, fara a putea demonstra.Eu cred ca tot spatiul virtual e al tau,nu? Posted Image
Tu copiezi in prostie de pe un forum pe altul, insa te iriti daca cineva scrie o idee pe baza unui articol, pe care afirmi ca tu l-ai scris, in loc sa te bucure, ca asta inseamna ca articolul respectiv a fost interesant, daca unii l-au retinut.
Pai nu poti acuza pe cineva fara dovezi, eu cand te-am acuzat ca esti plagiatoare am adus dovezi.
In plus articolul nu-i copiat ca-i o recenzie din cartea lui Kurzweil la care am adaugat comentarii personale ale mele si ale prietenilor.
Si este de notorietate ca Solstice sunt eu asa ca nu mai insista.
Deci sa vad fie dovezile fie dublul scuzelor, o data ca mi-ai furat postarea si a doua oara ca ai acuzat mintind.

#65
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

 Takumi, on 21 octombrie 2012 - 20:14, said:

No, fundamentist nu inseamna sa impui altora ce ti se pare tie fundamental.
Asta-i una, doi, cine nu e fundamental in gandirea lui nu face nimic, [panarama de] UNIUNEA EUROPEANA ARE FUNDAMENTE pe care spera sa si le insuseaca membrii ei.
Daca nu esti fundamental in credinta/principiile tale esti nimic.
ThinkAbout,
Daca ma intrebi de fixatiile mele m-ai terminat, merg cu "turma" [vezi Patericul Egiptean], original nu sunt.

Stai ca m-ai confuzat. Fundamental inseamna convins? Ca atunci sunt de acord, oamenii e bine sa aiba convingeri. Fundamentalismul e insa o convingere dusa la extrem, care se indeparteaza nu doar de limitele socialmente acceptabile ale practicarii propriilor convingeri, ba chiar le sfideaza.

Contrazice-ma daca gresesc, dar Coranul spune ca "necredinciosii trebuie adusi la adevarata credinta, ei trebuie convinsi sa vada lumina" (e foarte aproximativ citatul, nu am acum cartea la indemana). Dar nu scrie nicaieri sa fie oamenii convinsi cu parul.  Conform spuselor tale, fundamentalist inseamna sa crezi in adevarul Coranului. Foarte frumos! Doar ca cei care comit acte teroriste depasesc limitele Coranului si decid ei ca e cazul sa convinga cu forta, sau, dupa caz, sa se razbune pe cei neconvinsi.

Cei care se roaga de cinci ori pe zi, mananca halal, sunt generosi cu cei aflati in nevoie si inteleg ca vaduvele si copiii trebuie protejati sunt credinciosi. Cei care considera ca oamenii care nu procedeaza ca ei ar trebui sa moara sunt fundamentalisti. Cam asa vad eu lucrurile si te rog sa ma contrazici daca gresesc.

#66
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Takumi, on 21 octombrie 2012 - 20:14, said:

ThinkAbout,
Daca ma intrebi de fixatiile mele m-ai terminat, merg cu "turma" [vezi Patericul Egiptean], original nu sunt.
Eu nu te-am terminat, am admirat mereu consecventa ta, ceea ce-i mare lucru.
Original...oooohoho hooooo...si inca cum....takumi vs proper&zexelica&kruger, este deja legenda pe softpediaPosted Image

#67
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
Pai eu nu inteleg, de ce confunzi fundamentalismul cu extrema rea?
AntilopaBongo


ThinkAbout,
aiurea, eu sunt un pacalici de ortodox, ortodocsii adevarati s-au retras, sa lasam.

Edited by Takumi, 21 October 2012 - 20:37.


#68
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

 ThinkAbout, on 21 octombrie 2012 - 20:24, said:

Pai nu poti acuza pe cineva fara dovezi, eu cand te-am acuzat ca esti plagiatoare am adus dovezi.
In plus articolul nu-i copiat ca-i o recenzie din cartea lui Kurzweil la care am adaugat comentarii personale ale mele si ale prietenilor.

Am inteles, deci nu-s ideile tale, ci le-ai preluat la randul tau, fara a mentiona sursa.
Asa faci de fiecare data, insa n-am o problema cu asta, ar fi absurd ca toti sa spuna cate carti au citit sau daca parerea lor e influenta de ceea ce au citit prin diverse publicatii, e bine ca citesc, insa ma deranjeaza ipocrizia ta, care acum o vede toata lumea.

Edited by rabelais, 21 October 2012 - 20:32.


#69
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

 Takumi, on 21 octombrie 2012 - 20:28, said:

Pai eu nu inteleg de ce confunzi fundamentalismul cu extrema rea?

Pai nu exista extreme bune:) E un fapt istoric dovedit. Deci nu confund credinta cu fundamentalismul, tu se pare ca numesti credinta "fundamentalism". Asta daca nu cumva asa iti vezi tu credinta, si atunci chiar e grav:)

#70
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 rabelais, on 21 octombrie 2012 - 20:29, said:

Am inteles, deci nu-s ideile tale, ci le-ai preluat la randul tau, fara a mentiona sursa.
Vad ca fugi de raspundere, nu ma mira.
Este o traducere in care am inserat ideile mele si ale prietenilor si am mentionat ca este o preluare dintr-un articol.
Link nu poti pune pentru ca unele carti tiparite nu sunt descarcate pe net.
Deci tu continui sa te eschivezi, daca erai un om integru si de caracter spuneai scuze.
Este mare lucru sa recunosti ca ai gresit.
Tare mare!!!!!!

#71
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

 AntilopaBongo, on 21 octombrie 2012 - 20:30, said:

Pai nu exista extreme bune:) E un fapt istoric dovedit. Deci nu confund credinta cu fundamentalismul, tu se pare ca numesti credinta "fundamentalism". Asta daca nu cumva asa iti vezi tu credinta, si atunci chiar e grav:)
Depinde cum definesti extremul, intr-o lume secularizata e extrem sa-ti definesti credinta? Ca exemplu.
A stabili niste limite arbitrare e de plans, extrem.
ps
Esti baiat fain, nu ma asteptam, e prima data intru pe teritoriul islamului.

Edited by Takumi, 21 October 2012 - 20:40.


#72
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 rabelais, on 21 octombrie 2012 - 20:15, said:

De exemplul, de unde ai copiat/tradus articolul cu inteligenta artificiala, acela postat pe realitatea.net? Sa inteleg ca acele idei iti apartin tie personal sau tu doar ai tradus? Pe cine ai plagiat, ThkAbout? Esti fan Ponta? Posted Image ai uitat sa treci bibliografia?
http://forum.realita....64&postcount=8
Pacat, daca pâna si Think a ajuns sa recurga la plagiat atât de frecvent... Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate