Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Vine iarna!

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

View Post-Diana-, on 23 octombrie 2012 - 18:47, said:

Ai mei nu au nici o alergie. Asa cauze de aparitie a alergiilor sunt 299999.

Te rog nu-mi da exemplu mucosii de la tara sau aia de cersesc in intersectie si fara pantofi in picioare.
Calculam si o rata a morbiditatii pt ei? Sau a duratei de viata?
Pot sa dau eu de exemplu pustii din Anglia sau Olanda, care-s in tricou, iar fetitele-s in fustite si sosete la 15 grade?
Poti sa le calculezi ce vrei.

View Post-Diana-, on 23 octombrie 2012 - 18:47, said:

Inginer este si el. Si nu este deloc buricul pamantului, dar cred ca vi se inoculeaza voua in facultate ca veti ajunge intr-o zi centrul universului.
Mai nasol pt voi este ca timpul demonstreaza altceva.

On: normale, prin casa le dau sosete speciale pt copii, cu talpa cauciucata si antialunecare.
Si eu sint inginer IT, da? Posted Image

#20
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Post-Diana-, on 23 octombrie 2012 - 18:47, said:

Ai mei nu au nici o alergie. Asa cauze de aparitie a alergiilor sunt 299999.

Te rog nu-mi da exemplu mucosii de la tara sau aia de cersesc in intersectie si fara pantofi in picioare.
Calculam si o rata a morbiditatii pt ei? Sau a duratei de viata?
Alergiile se fac pe la 20-30 de ani!
Se curata unii, dar cei ce raman sunt vigurosi!

Speranta de viata e mai complicata, nu ai speranta de viata scazuta daca te expui frigului fara sa te imbolnavesti... in climatul rece, speranta de viata e mai scazuta pt ca aia mananca mai multe grasimi si mai putine fructe si legume, fapt ce e decisiv!

View Post-Diana-, on 23 octombrie 2012 - 19:41, said:

La intrebarea 2, raspunsul este ca ii doare gatul imediat si li se umfla amigdalele.
O cauza pot fi histaminele, si iarasi ne intoarcem la factorii alergeni!

#21
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
Absint@ Pot sa dau eu de exemplu pustii din Anglia sau Olanda, care-s in tricou, iar fetitele-s in fustite si sosete la 15 grade?
Poti sa le calculezi ce vrei.


Vezi ca in Anglia, clima este mult mai blanda decat la noi. Aici vara 40+ grade si iarna -10 lejer. In Anglia variaza intre 0-25 grade mai tot timpul anului. Daca esti baiat destept o sa iti dai seama de consecinte. Exemplul tau nu e bun.

Sunt de acord sa iti protejezi copilul, este stupid sa te duci cu copilul la hipermarket iarna de ex. cand sunt toti raciti. O protectie simpla nu inseamna ca gresesti, ba dimpotriva.

Cat despre copii desculti din intersectii sau mucosii dintre zidurile inghetate de la tara...hai frate, ai auzit de tbc? ai idee ce iti poate face la plamani un zid inghetat?  Hai sa mancam din gunoaie, sa ne tavalim prin igrasie si sa mergem desculti ca sa traim sanatosi 100 de ani. te doare capul.

#22
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postalexcs, on 24 octombrie 2012 - 09:55, said:

Vezi ca in Anglia, clima este mult mai blanda decat la noi. Aici vara 40+ grade si iarna -10 lejer. In Anglia variaza intre 0-25 grade mai tot timpul anului. Daca esti baiat destept o sa iti dai seama de consecinte. Exemplul tau nu e bun.

Sunt de acord sa iti protejezi copilul, este stupid sa te duci cu copilul la hipermarket iarna de ex. cand sunt toti raciti. O protectie simpla nu inseamna ca gresesti, ba dimpotriva.

Tu cîți copii ai văzut în România să stea în tricou și pantaloni scurți la 15 grade?

Păi nu contează. Poți să lași copilul acasă și să te duci doar tu la hipermarket. Îi aduci tu virușii la pachet cu laptele și bananele cumpărate.

Edited by mufa, 24 October 2012 - 22:53.


#23
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmufa, on 24 octombrie 2012 - 22:52, said:

Păi nu contează. Poți să lași copilul acasă și să te duci doar tu la hipermarket. Îi aduci tu virușii la pachet cu laptele și bananele cumpărate.

Da, dar ii ia de la tine, nu de la altii, da?

View Postalexcs, on 24 octombrie 2012 - 09:55, said:

Vezi ca in Anglia, clima este mult mai blanda decat la noi. Aici vara 40+ grade si iarna -10 lejer. In Anglia variaza intre 0-25 grade mai tot timpul anului. Daca esti baiat destept o sa iti dai seama de consecinte. Exemplul tau nu e bun.

Sunt de acord sa iti protejezi copilul, este stupid sa te duci cu copilul la hipermarket iarna de ex. cand sunt toti raciti. O protectie simpla nu inseamna ca gresesti, ba dimpotriva.

Cat despre copii desculti din intersectii sau mucosii dintre zidurile inghetate de la tara...hai frate, ai auzit de tbc? ai idee ce iti poate face la plamani un zid inghetat?  Hai sa mancam din gunoaie, sa ne tavalim prin igrasie si sa mergem desculti ca sa traim sanatosi 100 de ani. te doare capul.

da, e stiut ca in Romania virusii sunt cei mai ai dracului, ca sa nu mai spun de iarna, ca nu e ca vara, si ca in romania... nu mai vezi.... Cumva diferenta de 50 de grade e intre zi si noapte in aceiasi zi a anului? Ca asa s-ar explica si gaurile din asfalt.
Cum coboara sub 10 grade , "sa iti puna mama si o caciula de lanica, niste ciorapi mai grosi, si sa nu scoti gura din fular ca tragi aer rece si faci virusi"

Dar exemple de copii care dorm iarna la pranz afara, sunt acceptabile? De aia iarna pot merge pe biciclete daca au cauciucuri de iarna, desigur.

De ce discutiile trebuie sa se poarte numai despre extreme, nu inteleg. Daca nu e infofolit de mic si ultraprotejat, inseamna ca umbla descult si dezbracat in ger si doarme in canale. Eu parca am auzit deTBC. Nu e ala care se numeste si boala saraciei si se eradicase si din romania? Ca nu prea stiu, singura mea legatura cu medicina era un prieten care lucra la morga.

Edited by pierre_de_timp, 24 October 2012 - 23:51.


#24
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View Postpierre_de_timp, on 24 octombrie 2012 - 23:50, said:

Eu parca am auzit deTBC. Nu e ala care se numeste si boala saraciei si se eradicase si din romania?

s-a eradicat pe dracu'
E plin de tuberculosi pe sectiile de pneumo.

Edited by Sirius_B, 25 October 2012 - 09:45.


#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pierre, ca tot suntem noi „prieteni„, iti povestesc eu cum sta cu „boala eradicata„, mai precis geme tara de boala asta care nu e eradicata deloc.
Se numeste deampulea( nu stiu cum se scrie corect gramatical, dar nu mai conteaza amu) boala saraciei, pt ca nu are incidenta doar la poluatia saraca a Terrei, ci afecteaza toate paturile sociale.
A, ca printre factorii favorizanti se numara si saracia, asta e partea a enshpea, dar sunt destui factori declansatori care nu au nici o legatura cu situatia materiala deficitara a unora.
Am studiat TBC luni intregi, asta pt ca cineva apropiat a facut TBC la 19 ani. Mai exact, frate-miu.
Nu suntem noi bogatasii Romaniei, dar suntem o familie normala, cu toate conditiile de trai decente, fara nici un fel de lipsuri materiale.
Frate-miu avea o iubita a carei sora avea TBC. Frecventand aceleasi cercuri, a luat si el. Asta se intampla acum 4 ani.
Tusea de la o vreme, iar eu facand misto de el ca fumeaza pe ascuns( suntem un neam de nefumatori), l-am trimis la RX pulmonar, de unde a venit cu diagnostic de TBC activ.
Sunt pline spitalele de TBC, exista mai multe forme de boala, exista bolnavi de la copii pana la adulti de toate varstele.
Cele mai grave forme sunt MDR TB adica tbc multidrog rezistenta( forma pe care a avut-o si frate-miu) si XDR TB extremely drug-resistent tuberculosis, care nu iti da mari sanse de vindecare pt ca Bacilul Koch devine imun la toate formele de medicatie.
Mare parte din cei internati cu frate-miu sunt de mult la locul cu verdeata, el a avut noroc si a scapat, cu toate ca i se dadusera initial maxim 6 luni de trait.
Repet avea 19 ani si nu avusese nici un istoric medical grav in spate.

Pe scurt sa concluzionez:

-Ro. este pe 1 loc in U.E. la TBC
-anual apar cca 15 000 cazuri noi
-4 romani mor zilnic de TBC
-cifra totala a pers bolnave de TBC nu o stiu exact, cred ca nu o stie nimeni, era undeva pe la 20 000 romani acum 1 an

View Postmufa, on 24 octombrie 2012 - 22:52, said:


Păi nu contează. Poți să lași copilul acasă și să te duci doar tu la hipermarket. Îi aduci tu virușii la pachet cu laptele și bananele cumpărate.

Mufa, e o gluma, asa-i?

View PostSirius_B, on 25 octombrie 2012 - 09:42, said:

s-a eradicat pe dracu'
E plin de tuberculosi pe sectiile de pneumo.

Mda, intre timp istoriseam si eu.
Tu stii despre ce vorbesc aici, ca nici nu ajung locurile in spitale.

#26
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostSirius_B, on 25 octombrie 2012 - 09:42, said:

s-a eradicat pe dracu'
E plin de tuberculosi pe sectiile de pneumo.

View Post-Diana-, on 25 octombrie 2012 - 09:59, said:

Pierre, ca tot suntem noi „prieteni„, iti povestesc eu cum sta cu „boala eradicata„, mai precis geme tara de boala asta care nu e eradicata deloc.

Merci. Cum spuneam.....

View Postpierre_de_timp, on 24 octombrie 2012 - 23:50, said:

De ce discutiile trebuie sa se poarte numai despre extreme, nu inteleg. Daca nu e infofolit de mic si ultraprotejat, inseamna ca umbla descult si dezbracat in ger si doarme in canale. Eu parca am auzit deTBC. Nu e ala care se numeste si boala saraciei si se eradicase si din romania? Ca nu prea stiu, singura mea legatura cu medicina era un prieten care lucra la morga.

View Post-Diana-, on 25 octombrie 2012 - 09:59, said:

Mare parte din cei internati cu frate-miu sunt de mult la locul cu verdeata, el a avut noroc si a scapat, cu toate ca i se dadusera initial maxim 6 luni de trait.
Repet avea 19 ani si nu avusese nici un istoric medical grav in spate.

Am vazut si eu ca e airborne. Care e atunci relevanta caciulii si a hainelor groase? Ca asa cum povestesti tu, fratele tau nu umbla descult si totusi s-a molipsit de la prietena, parca. Adica inteleg ca acolo a fost... neprotejat, nu afara in frig.

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postpierre_de_timp, on 25 octombrie 2012 - 10:32, said:


Am vazut si eu ca e airborne. Care e atunci relevanta caciulii si a hainelor groase? Ca asa cum povestesti tu, fratele tau nu umbla descult si totusi s-a molipsit de la prietena, parca. Adica inteleg ca acolo a fost... neprotejat, nu afara in frig.

Pai nu le punem caciula in cap copiilor sa nu faca TBC, pe aia poti sa o iei si din tramvai chiar daca ai 7 caciuli in cap. E suficient sa iti stranute unu cu TBC si Flugge se raspandesc pe o raza de 1 m, continuarea o stim toti.

Hainele au alt rol, in primul rand sa ne apere de frig, care frig la randul lui este factor predispozant de imbolnavire.
Aici nu vorbim de boli transmise prin virusi si bacterii, ci despre o simpla problema de logica privind vestimentatia adecvata.

#28
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Eu zic să vă vedeţi fiecare de cum vă pregătiţi copilul propriu şi să nu daţi lecţii altora, că până una-alta fiecare ştie la ce temperatură sau în ce condiţii îi răceşte puradelu'.

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,536
  • Înscris: 30.10.2003
Nu am creat topicul pentru sfaturi. Vroiam doar o discutie nevinovata.
Intrebare: va vaccinati copii antigripal in fiecare an?

#30
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostBursul, on 25 octombrie 2012 - 13:31, said:

Nu am creat topicul pentru sfaturi. Vroiam doar o discutie nevinovata.
Intrebare: va vaccinati copii antigripal in fiecare an?

Nu, niciodata.
Nici pe mine.
Este inutil, cred eu.

#31
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostBursul, on 25 octombrie 2012 - 13:31, said:

Nu am creat topicul pentru sfaturi. Vroiam doar o discutie nevinovata.
Intrebare: va vaccinati copii antigripal in fiecare an?

never.
Daca in 3 zile nu se pune pe picioare, paracetamol (in diverse medicamente, dar tot paracetamol e). Nu sunt de acord sa indopi copilul cu antibiotice de la primul muc si dupa aia sa te miri ca e "sensibil"

#32
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Mă duare mintea cât sunteţi de pricepuţi. De suprainfecţii bacteriene aţi auzit? Ştiţi că paracetamolul n-are efect antiinflamator? Ştiţi ce bun e pentru stomac? Până la urmă, ştiţi de ce s-au inventat doctorii?

Edited by adadoi, 25 October 2012 - 14:07.


#33
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
in mod ciudat, stiu, si doctorii asta recomanda.

#34
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
păi da, şi atunci de ce să te mai duci la doctor, nu?

#35
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
la doctor de regula ajungi dupa o saptamana de la primele semne, daca nu trece. SImplu. Crede-ma, e sistem verificat de zeci de ani. Si functioneaza. Nu, nu incepe si tu cu exagerari. Daca intr-adevar e cazul de salvare vine in cateva minute.

si desigur poti sa te duci la spital daca tu crezi ca e cazul. Evaluarea insa o fac ei si de cele mai multe ori te trimit la primul punct, adica mai asteapta acasa.

Diferenta de mentalitati, sisteme, obiceiuri, cultura, etc.

Edited by pierre_de_timp, 25 October 2012 - 14:20.


#36
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
clar, bună idee să ţii copilul mucos şi tuşind o săptămână, că-i ta-su deştept şi ştie el cât e de bun paracetamolul. Mai ales că ai în spate verificări nu de zeci de ani, ci de sute, chiar mii, zeci de mii... pana mea, când s-au inventat doctorii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (2)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate