Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vine iarna!

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
nu intteleg de ce ii feriti pe copii atat de tare de gripa? si de ce va stresati cand racesc? ajung la 18 ani si nu stiti de ce sunt bolnaviosi. Asta e marea manie a romanului, sa isi infofoleasca odrasla cat mai mult , sa nu o scoata deloc din casa pe timp de iarna . Asa...si daca raceste? sistemul ala imunitar nu trebuie si el sa faca niste muschi?
Eventula, la primul partz care il trage iarna....ii bagam niste antibiotice ca sa nu se intample mai grav.

Edited by cuculea, 14 March 2019 - 21:44.


#56
MVkall

MVkall

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2019
cuculea ai copii? Nu cred! Nu cred ca ai idee prin ce trece un parinte cand isi vede copilul racit sau bolnav si cate griji isi face! Mai bine previi decat sa tratezi. Nu sunt de. meserie asa ca nu imi pot permite sa formulez pareri solide pe tema asta. Numai parinte sa nu fii in cazuri din astea,ca te pierzi de tot cu capul. Am patit-o pe pielea mea.:)

#57
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMVkall, on 15 martie 2019 - 02:10, said:

cuculea ai copii? Nu cred! Nu cred ca ai idee prin ce trece un parinte cand isi vede copilul racit sau bolnav si cate griji isi face! Mai bine previi decat sa tratezi. Nu sunt de. meserie asa ca nu imi pot permite sa formulez pareri solide pe tema asta. Numai parinte sa nu fii in cazuri din astea,ca te pierzi de tot cu capul. Am patit-o pe pielea mea.Posted Image
Binenateles ca sunt...si iti spun din proprie experienta cu, cu cat il infoloseti mai tare, cu cat il tii mai mult in casa cand afara e rece, cu atat va raci mai usor in urmatorul an.

Si sa iti mai zic un secret...copilul nu va raci niciodata cand sta afara in ger, mai repede raceste cand se trece de la ger la temperaturi cu +
Ce pot sa iti spun in cateva cuvinte, a mea copila nu a umblat niciodata infofolita, pe geruri am scos o afara imbracata obisnuit de iarna, fara fular si caciuli grosolane, in zapada rar s-a jucat cu manusi, nu am ezitat niciodata sa ii dau cu zapada in fata si nici nu am oprit o sa manace zapada curata...si nu am ai racit de vreo 2 ani. Poate are un sistem imunitar mai zdravan.

Ma rog, asta nu e un subiect sa il dezbatem, bineanteles ca , fiecare e liber sa isi creasca copiii asa cum cred  ca e mai bine, pentru ei ca parinti si pentru ei ca si copiii. Imi cer scuze, dar nu vreau sa mai continui discutia, e mult prea sensibila si delicata sa ma bag in polemici de genul asta.

#58
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Calirea copiilor se face din prima luna. Se scoate zilnic afara, ca e cald, ca e frig, nu conteaza.
Romanii fug de frig ca dracu de tamaie, in timp ce altii se spala pe cap, iarna, apoi ies afara si n-au nimic.
Pe al meu l-am imbracat intodeauna mai subtire decat mine. Cand iesim de la gradinita si n-are chef sa-si ia geaca, nu insist. Daca-i frig sa si-o ia, daca vrea sa dardaie n-are decat.
Noaptea il acopar cu o plapuma subtire doar la spate si la picioare un pic. Eu ma infofolesc ca puiul sub closca :lol:
La gradinita il tin inauntru numai daca ploua. In rest ies afara aproape zilnic, indiferent de temperatura.



#59
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Știu ce ziceți. Când mă auzeau ai mei că tușesc, strănut sau cânt la trompetă se comportau de parcă mai aveam jumătate de oră de trăit. Prima dată când am experimentat o febră de unul singur am realizat că 80% din coregrafie te face să te simți mai nașpa.

Implicit, de câte ori sunt minus cinci grade mă întreabă nevastă-mea dacă fac reclamă la Michelin. Nu e ok.

#60
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 16 martie 2019 - 00:42, said:

Calirea copiilor se face din prima luna. Se scoate zilnic afara, ca e cald, ca e frig, nu conteaza.
Romanii fug de frig ca dracu de tamaie, in timp ce altii se spala pe cap, iarna, apoi ies afara si n-au nimic.
Pe al meu l-am imbracat intodeauna mai subtire decat mine. Cand iesim de la gradinita si n-are chef sa-si ia geaca, nu insist. Daca-i frig sa si-o ia, daca vrea sa dardaie n-are decat.
Noaptea il acopar cu o plapuma subtire doar la spate si la picioare un pic. Eu ma infofolesc ca puiul sub closca Posted Image
La gradinita il tin inauntru numai daca ploua. In rest ies afara aproape zilnic, indiferent de temperatura.

In Germania scot copiii mereu in aer liber la gradinite, cu exceptia zilelor cand plona. Si atunci, cand nu ploua zdravan, doar picura ii scot mereu afara. E normal.

Si mai e si chestia cu temperatura de somn care la germani e mult mai scazuta decat la noi in Ro, undeva la 18-19 grade, maxim 20. La mine acasa stiu ca se dormea la 24-25 de grade, o chestie destul de nesanatoasa pt ca dpdv al calitatii somnului dormi mult mai bine la 19 grade decat la 25. Trebuie doar incercat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate