Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vine iarna!

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

View PostBursul, on 25 octombrie 2012 - 13:31, said:

Nu am creat topicul pentru sfaturi. Vroiam doar o discutie nevinovata.
Intrebare: va vaccinati copii antigripal in fiecare an?

Nu le-am facut decit vaccinurile din schema obligatorie.

A. Si le mai dau cite-un puf de solutie salina-n nas.

View Postadadoi, on 25 octombrie 2012 - 14:11, said:

păi da, şi atunci de ce să te mai duci la doctor, nu?

Go figure! Nu toti doctorii te trateaza pentru o raceala de 3 zile!

#38
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postadadoi, on 25 octombrie 2012 - 14:22, said:

clar, bună idee să ţii copilul mucos şi tuşind o săptămână, că-i ta-su deştept şi ştie el cât e de bun paracetamolul. Mai ales că ai în spate verificări nu de zeci de ani, ci de sute, chiar mii, zeci de mii... pana mea, când s-au inventat doctorii?

mdea, singurii destepti sunt farmacistii si doctorii din Ro care dau tot felul de variatii de antibiotice de la primul stranut. Si pentru asta fiecare are motive: doctorii, ca sa fie pacientii multumiti ca dau impresia ca se preocupa si ii trateaza cu importanta, iar farmacistii ca sa isi vanda produsele. Astia care nu fac asa, sunt niste imbecili patologici. Dar stii ce e curios? Ca pacientii astora din urma au o stare de sanatate muuuult mai buna decat pacientii pusi pe antibiotice din primele zile, "maxim 7 zile, dupa care reveniti"

#39
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
şi cum ştii că e una din aia care nu trebuie tratată sau e o pneumonie, o meningită?
Nu-mi spune, că ştiu: e verificat de zeci de ani. Şi, în definitiv, cui îi pasă că mucea nu doarme bine sau că tuşeşte până vomită, important e că nu-i dai antibiotic şi trece cu paracetamol (febra să scadă, şi dacă nu are febră, nu-i nimic, îi dăm să nu facă). Cool.

Eu nu ştiu cu ce fel de doctori aveţi voi de-a face, ori de-ăia care te trimit acasă, ori de-ăia care dau antibiotic la primul strănut, că pe planeta mea mai sunt şi doctori normali, care răspund la telefon şi au grijă să nici nu sufere puradeii prea mult.


Pierre, înţeleg. Atâta te duce capul. Nu cumva să ţi se spună că sunt unii care se pricep mai bine ca tine la ceva la care tu nu te pricepi, că rezultă automat că vor să facă bani. Hoţul care strigă hoţii?

Edited by adadoi, 25 October 2012 - 14:38.


#40
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

View Postadadoi, on 25 octombrie 2012 - 14:35, said:

pe planeta mea mai sunt şi doctori normali, care răspund la telefon şi au grijă să nici nu sufere puradeii prea mult.
Io ştiu şi farmacişti d'ăştia.

#41
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

View Postadadoi, on 25 octombrie 2012 - 14:35, said:

Eu nu ştiu cu ce fel de doctori aveţi voi de-a face, ori de-ăia care te trimit acasă, ori de-ăia care dau antibiotic la primul strănut, că pe planeta mea mai sunt şi doctori normali, care răspund la telefon şi au grijă să nici nu sufere puradeii prea mult.
Un doctor care raspunde la telefon si iti pune niscai intrebari inainte de a-ti spune "femeie, esti nebuna, lasa copilul in pace" cum e?
Intrebari de genul:
- febra? cit si de cind?
- tuse seaca sau productiva?
- ce culoare au mucii? verzi cumva?
- suiera cind respira? in somn sau treaz?
- cite respiratii pe minut?
- cum e starea generala?

Chiar crezi ca numai cei care au facut o facultate in domeniu pot aprecia starea copilului propriu? Macar cit sa isi dea seama daca-i de alergat la Urgente sau mai pot astepta 3 zile sa vada cum evolueaza.

#42
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postadadoi, on 25 octombrie 2012 - 14:35, said:

şi cum ştii că e una din aia care nu trebuie tratată sau e o pneumonie, o meningită?
Nu-mi spune, că ştiu: e verificat de zeci de ani. Şi, în definitiv, cui îi pasă că mucea nu doarme bine sau că tuşeşte până vomită, important e că nu-i dai antibiotic şi trece cu paracetamol (febra să scadă, şi dacă nu are febră, nu-i nimic, îi dăm să nu facă). Cool.

Eu nu ştiu cu ce fel de doctori aveţi voi de-a face, ori de-ăia care te trimit acasă, ori de-ăia care dau antibiotic la primul strănut, că pe planeta mea mai sunt şi doctori normali, care răspund la telefon şi au grijă să nici nu sufere puradeii prea mult.


Pierre, înţeleg. Atâta te duce capul. Nu cumva să ţi se spună că sunt unii care se pricep mai bine ca tine la ceva la care tu nu te pricepi, că rezultă automat că vor să facă bani. Hoţul care strigă hoţii?

asta ai priceput tu? ca atat ma duce capul? Acum ce faci, iti dai singura report pentru jignire si doua puncte de avertizare? Nu spun de suspend pentru ca poate nu se aplica. Faptul ca imi stii nick-ul nu inseamna ca stii ceva despre mine care  ar putea sa te conduca la concluzia asta.

Planeta este totusi ceva mai mare decat Bucurestiul si colegiul farmacistilor. Astia aici asa lucreaza, sunt tot pe planeta asta (chiar daca nu fac parte din colegiul farmacistilor din romania) iar starea de sanatate a populatiei este incomparabil mai buna decat a celei din Romania. Da, stiu, am mai spus-o aici, virusii din Romania sunt speciali, unici si necesita tratamente speciale. Eu am ales sa le fac in afara si surpriza! Se prescriu muuult mai putine medicamente! Iar lanturile de farmacii nu intra in fibrilatie din cauza asta!

Edited by pierre_de_timp, 25 October 2012 - 14:47.


#43
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View Postadadoi, on 25 octombrie 2012 - 14:35, said:

Pierre, înţeleg. Atâta te duce capul. Nu cumva să ţi se spună că sunt unii care se pricep mai bine ca tine la ceva la care tu nu te pricepi, că rezultă automat că vor să facă bani. Hoţul care strigă hoţii?

Bun argument.
Uite ca si unii care se pricep nu sustin consumul intens de antibiotice.
http://www.ncbi.nlm....pubmed/17624162 E doar un exemplu.
Wonder why?

#44
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostAbsint, on 25 octombrie 2012 - 14:45, said:

Un doctor care raspunde la telefon si iti pune niscai intrebari inainte de a-ti spune "femeie, esti nebuna, lasa copilul in pace" cum e?
Intrebari de genul:
- febra? cit si de cind?
- tuse seaca sau productiva?
- ce culoare au mucii? verzi cumva?
- suiera cind respira? in somn sau treaz?
- cite respiratii pe minut?
- cum e starea generala?

Chiar crezi ca numai cei care au facut o facultate in domeniu pot aprecia starea copilului propriu? Macar cit sa isi dea seama daca-i de alergat la Urgente sau mai pot astepta 3 zile sa vada cum evolueaza.

imi amintesc ca la cursul de limba era un capitol "cum functioneaza societatea..." si printre altele era un dialog ca asta de mai sus, ca prim pas obligatoriu la semnele de imbolnavire. Discutia de regula, in prima faza, o porti cu o asistenta superioara.

#45
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
Dar de prescrierea corticosteroizilor pentru orice bubita ce parere aveti? :D

View Postpierre_de_timp, on 25 octombrie 2012 - 14:50, said:

imi amintesc ca la cursul de limba era un capitol "cum functioneaza societatea..." si printre altele era un dialog ca asta de mai sus, ca prim pas obligatoriu la semnele de imbolnavire. Discutia de regula, in prima faza, o porti cu o asistenta superioara.

Nu in Ro. Acolo asistentele-s mult prea superioare. :lol:
Dar am avut noroc de o doctorita grozava.

#46
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
N-am inteles faza cu pneumonia sau meningita.
Pai il duci la medic si daca ala nu stie sa diferentieze astea de o simpla viroza sa se impuste dracului.
Mai ales in caz de meningita, unde semnele clinice is foarte pregnante si nu pot fi confundate cu o simpla 'raceala'
si mai exista ceva ce se cheama explorari biologice.

Edited by Sirius_B, 25 October 2012 - 14:58.


#47
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

View PostSirius_B, on 25 octombrie 2012 - 14:58, said:

N-am inteles faza cu pneumonia sau meningita.
Pai il duci la medic si daca ala nu stie sa diferentieze astea de o simpla viroza sa se impuste dracului.

Adadoi exact asta infiera: ca judeci singur (si nu ai caderea) daca e sau nu raceala si nu il duci la medic.

#48
Ilvy

Ilvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.10.2012
Eu aș zice că un părinte care are obiceiul să-și observe copilul și nu e chiar bătut în cap își cam dă seama după o zi-două dacă e rost de dus la medic sau e un simplu guturai. Din experiență proprie spun că în România se prescriu antibiotice pentru roșu-n gât și febră 37 cu 5. E mai simplu pentru medic și pentru părinți.

#49
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostAbsint, on 25 octombrie 2012 - 14:45, said:

Un doctor care raspunde la telefon si iti pune niscai intrebari inainte de a-ti spune "femeie, esti nebuna, lasa copilul in pace" cum e?
Intrebari de genul:
- febra? cit si de cind?
- tuse seaca sau productiva?
- ce culoare au mucii? verzi cumva?
- suiera cind respira? in somn sau treaz?
- cite respiratii pe minut?
- cum e starea generala?

ăla e un doctor normal.

Quote

Chiar crezi ca numai cei care au facut o facultate in domeniu pot aprecia starea copilului propriu? Macar cit sa isi dea seama daca-i de alergat la Urgente sau mai pot astepta 3 zile sa vada cum evolueaza.

nu, cred că diagnosticul se pune de către medic, nu de părinţi, că părinţii care au idei de genul "nu-i dau antibiotic că nu vreau io să ajungă rezistent" şi-o caută cu lumânarea şi în general cred că ideile fixe fac numai rău.

View PostSirius_B, on 25 octombrie 2012 - 14:49, said:

Bun argument.
Uite ca si unii care se pricep nu sustin consumul intens de antibiotice.
http://www.ncbi.nlm....pubmed/17624162 E doar un exemplu.
Wonder why?

ăla care susţine consumul intens de antibiotic e fix la fel de imbecil ca ăla care refuză antibioticul. Da' nu despre aia vorbeam.

View PostAbsint, on 25 octombrie 2012 - 14:55, said:

Dar de prescrierea corticosteroizilor pentru orice bubita ce parere aveti? Posted Image

Corticosteroizii sunt nişte chestii care se dau cu indicaţii clare. Una dintre ele ar fi şi îmbunătăţirea calităţii vieţii. Sigur, e o tâmpenie să te dai cu nidoflor că ai un coş, da' e la fel de mare tâmpenie să laşi copilul să se scarpine două zile.

View PostSirius_B, on 25 octombrie 2012 - 14:58, said:

N-am inteles faza cu pneumonia sau meningita.
Pai il duci la medic si daca ala nu stie sa diferentieze astea de o simpla viroza sa se impuste dracului.
Mai ales in caz de meningita, unde semnele clinice is foarte pregnante si nu pot fi confundate cu o simpla 'raceala'
si mai exista ceva ce se cheama explorari biologice.

păi aia e discuţia: îl duci la medic, sau îl ţii 7 zile cu paracetamol?

Edited by adadoi, 25 October 2012 - 15:17.


#50
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View Postadadoi, on 25 octombrie 2012 - 14:22, said:

Mai ales că ai în spate verificări nu de zeci de ani, ci de sute, chiar mii, zeci de mii... pana mea, când s-au inventat doctorii?
De sute de ani prescriu doctorii Nurofen?Posted Image

#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
In momentul de fata duc lupte grele cu soacra:

Ea: - Repede sa punem ciorapii in picioare ca-i frig.
Eu: - Stai  linistita ca nu raceste copilul asa repede. Posted Image

Iesim afara:
Ea: - Repede sa punem caciula sa nu raceasca.
Eu: - Daca sta 2 minute cu capul dezvelit nu pateste nimic.
Ea: - Dar uite ca bate vantul
Eu:- Nu moare copilul.

Mergem cu masina:
Ea: - Hai ia geaca pe tine.
Eu: - Mergem la mall. Din casa, intram in masina si apoi direct in mall. Nu stam nici 5 minute afara.
Ea: - Dar uite ca ploua si e frig.
Eu: - Peste tot e acoperit. In masina se face cald. uite, nici eu nu-mi iau geaca.


Aseara copilul dormea si l-am schimbat de scutec. Geamul era intredeschis si copilul era numai fara pantaloni:
Ea: - Pune repede pantalonii sa nu raceasca.
Eu: - Daca sta 2 minute fara pantaloni nu raceste.

Ii era de neconceput ca copilul sa stea cateva minute fara pantaloni, in bulanele goale.
Parintii nostrii sunt asa de disperati. Eu ma distrez, insa numai pana la un punct ca ei incep de-a dreptul sa se crizeze si nu mai e loc de gluma. Si apoi le tin prelegeri despre imunitate, cum trebuie copilul sa se caleasca etc. Ei imi dau dreptate, ca dupa 5 minute, iar sa se crizeze ca baiatul si-a dat ciorapul jos.

#52
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Ia-ti bona, intre altele e platita si sa execute, nu sa discute :)

On-topic : incepand de anul trecut mai repede racesc eu decat ea. Toata vara a stat mai mult la tara, mancat din curte si pare-se ca isi face efectul...

#53
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Si imediat trece iarna fara nici o raceala zdravana. Iarna asta a trebuit doar sa-i dau niste picaturi in nas. Oricum nici frig nu a fost.

#54
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
A mai trecut o iarna. Am scapat doar cu o "gripa", care a insemnat temperatura pana la 39 grade, fara dureri sau vreo stare de disconfort. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate