Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Aparat filtrare apa potabila

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
mihai_safety

mihai_safety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.08.2008
am sa cer si acest lucru!
multumesc.

#56
andreicosminus

andreicosminus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2008

 mihai_safety, on 15 octombrie 2013 - 00:35, said:

@angelina31:
multumesc pentru raspuns, tocmai din cauza comentariilor mult prea pozitive de pe site am pus aceasta intrebare! Posted Image
desi, filtrul respectiv este unul combinat... adica contine toate cele 3 filtre necesare.
inca un motiv pentru care l-am ales este ca la firma unde lucrez se folosesc produse 3M si am constatat ca sunt intr-adevar foarte calitative.

vreau sa filtrez apa de la robinet ce la Apa Nova... acum am un aparat destul de performant de la LA FANTANA cu 4 filtre, dar pretul ma cam omoara!

dupa lecturarea a zeci de pagini pe net, am mai gasit 2 variante posibile; ma poti ajuta cu alegerea filtrului cel mai bun folosind aceste 3 variante? cu stima,
Mihai

Buna ziua,
Eu in Craiova locuiesc si eu as dori achizitionarea unui sistem de ultrafiltrare sau microfiltrare pentru bucatarie. Dupa mai mult studiu am gasit urmatoarele, la care astept parerea dvs.:
1) http://www.bioliving...id_product=148;
2) http://www.filtre-ap...dii-korea.html;
3) http://www.watermag....-excito-b/p-39;
4) http://www.wts-onlin...77508a1ba4165a5

Care dintre ele credeti ca ar fi mai eficient?
dar din punct de vedere al costurilor de intretinere?
Multumesc si astept parerea dvs.

#57
dennyku

dennyku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2007
Eu folosesc de vreo 5 ani acest sistem de ultrafiltrare apa (5 stadii de filtrare in serie): http://pureaqua.ro/p...pa-in-5-trepte/

Apa rezultata este excelenta de baut, nu se simte deloc clorul, gustul este fresh, si costul comparativ cu apa plata cumparata zilnic este insignifiant.
Ai apa plata la pret de apa de canal si nu se elimina mineralele din apa, ceea ce e foarte important, majoritatea sistemelor cu osmoza inversa pierd mineralele iar apa rezultata isi pierde din calitate.
Metoda de filtrare cu carbune si carbon activ este o metoda naturala de filtrare a apei, metoda absolut sanatoasa in comparatie cu alte sisteme de purificare comercializate la noi.

Edited by dennyku, 15 February 2015 - 21:25.


#58
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 dennyku, on 15 februarie 2015 - 21:25, said:

Eu folosesc de vreo 5 ani acest sistem de ultrafiltrare apa (5 stadii de filtrare in serie): http://pureaqua.ro/p...pa-in-5-trepte/
...
Interesant sistemul de filtrare, probabil se preteaza numai celor racordati la apa de retea - apa potabila.
Tehnologia de filtrare Bacinix (nano silver) cu osmoza-inversa nu mai este agreata?

#59
Mugureliacob

Mugureliacob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.03.2009
Eu am apelat la La Fantana pentru un purificator - se monteaza pe reteaua de apa care in cazul meu este put de 65 m adancime.Toate bune si frumoase, se monteaza, apa rece etc si cei de la La Fantana se ofera sa faca o proba la apa..zis si facut, primesc recipient sterile si imi vine idea sa dau apa de la robinet care vine direct din put si nu de la dozatorul lor... :)  dupa insistente de 2 luni primesc rezultatele - TOTUL PERFECT si apoi le spun ca au testat apa direct din put care stiam ca are probleme de la analize facute la alt laborator anterior...

La semnarea contractului se oblige sa schimbe cele 3 filtre la 3 luni ....dupa 5 cu discutii si scandal vin sa le schimbe ...apoi acum dupa alte 4-5 luni imi spun ca sunt programat la 6 luni...I-am intrebat si de ce nu imi lasa filtrele vechi....si mi-au spus ca trebuie sa fac cerere sa mi le poata lasa......sau probabil le spala si le refolosesc...

Deci tot in stil prostesc si barbar ...la prima solutie ok gasita I-am parasit dar pana atunci le fac o analiza la apa la un laborator separat si daca ies naspa ii sparg....  :)

#60
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 dennyku, on 15 februarie 2015 - 21:25, said:

Metoda de filtrare cu carbune si carbon activ este o metoda naturala de filtrare a apei, metoda absolut sanatoasa in comparatie cu alte sisteme de purificare comercializate la noi.
da, dar ce ai tu acolo nu e un sistem de purificare, ci un sistem de filtrare si ras-filtrare.
Iar apa rezultata.. o fi plata, dar nu e apa minerala naturala -n-o mai compara cu aceasta.
Presupun ca oricum ai montat bateria asta de filtre la instalatie cu apa de la reteaua oraseneasca (ceea ce ar insemna ca faci o filtrare prea drastica, inutila).

#61
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Din ce vad eu aici, nu merita niciun filtru... toate au neajunsuri, iar apa nu e niciodata ca aia din PET.
Raman la Carpatica, ma las la mana mea.

Edited by floraur, 13 June 2017 - 21:26.


#62
danys79

danys79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2017
Buna seara, am montat un filtru cu ultrafiltrare, iar după o perioada am făcut un test cu un TDS-metru și am constatat că apa de la robinet are 165, iar cea de la filtru arata 179. Daca poate cineva sa mă lămurească de ce apa de la filtru are indicele mai mare....

#63
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ori aparatul nu-i ok, ori din filtru se dizolva chestii care trec in apa.

#64
danys79

danys79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2017
Merci, o să încerc să schimb filtrele in weekend și o să fac o noua măsurătoare

#65
danyelut

danyelut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.10.2006
danys79  sarbatori fericite
aveti ceva noutati despre filtrarea apei la dvoastra sa schimbat ceva caci aceeasi problema o am si eu cu ub filtru de apa 3M cumparat recent si apa masurata are aceeasi valoare ca cea de la robinet adica 200 ppm
nu stiu ce sa cred poate ii treb un timp filtrului sa inceapa sa filtreze cum trebuie dar daca se mentine ca si apa de la robinet ma gandesc sa l returnez
dvoastra ce ati facut despre ce fel de filtru este vorba la dvoastra

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate