Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Aparat filtrare apa potabila

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

 Moldoveanul, on 21 octombrie 2012 - 22:52, said:

Cei care recomandati osmoza inversa ar trebui sa mai studiati....nu e asa roz cum pare Posted Image

DEPINDE CE FEL DE OSMOZA (adica cate etape de filtrare) SI  CE APA URMEAZA SA FILTREZI.

#20
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Recomand sa cititi aici  http://forum.softped...pa/page__st__18 mai ales topicurile lui @grigguti

#21
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Eu am de circa 3 ani un filtru de la family aqua , sunt foarte multumit de el, apa din zona in care stau eu e super nasoala de baut , are gust puternic de clor, dupa ce  am pus filtrul am ramas impresionat de calitatea apei , mai stau si la etajul 4 si caratul apei pe scari era un chin asa ca sunt multumit si cu 100 ron cat costa schimbatul filtrelor odata la 2 ani cred ca merita...
Sper sa nu fie considerat reclama.

#22
MotorheadEngland

MotorheadEngland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.11.2012

 alinescoo, on 12 octombrie 2012 - 20:03, said:

Ma gandesc sa achizitionez un aparat care sa ne permita sa filtram apa de la robinet (care stim cu totii cat de "buna" e) insa doar cautand sumar, am descoperit o gramada de tehnologii care de care mai grozave si care, binenteles, negand avantajele celorlalte. Treaba e simpla: eu cu sotia si cu un bebe... as vrea sa am o apa potabila (3-5 litri pe zi) cat mai curata.
As dori sa ii rog pe cei care au asa ceva sa ma sfatuieasca ce sa cumpar si ce beneficii aduce. Evident... pretul aparatului+consumabile sa fie cat mai rezonabil.

Va multumesc.

Eu folosesc sistemul eSpring. L-am achizitionat dupa o documentare amanuntita si are urmatoarele avantaje:
1) Se conecteaza direct la reteaua de apa;
2) Este mic si poate fi pozitionat pe blatul de la bucatarie;
3) Are un filtru din carbon activ, dar surpriza vine de la lampa cu UV (ultravioletele distrug orice virus, bacterie sau ciperca)
4) Cartusul trebuie schimbat dupa 5000 litri.
5) Are un microcip cu display care iti arata durata de "viata" a cartusului si te avertizeaza cand trebuie sa-l schimbi.

Sunt constient ca am dat ceva bani pe el, dar am comparat apa filtrata cu apa de la Dorna si diferenta este evidenta.
Eu sunt foarte multumit, cafeaua are un gust mult mai bun acum, iar mancarea o pregatim cu apa filtrata.
Pentru preturi, informatii sau daca vrei sa-l comanzi intra aici: http://www.premiumvi...a-apei-espring/

#23
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 MotorheadEngland, on 10 martie 2013 - 14:08, said:

L-am achizitionat dupa o documentare amanuntita si are urmatoarele avantaje:
Si tie ti-au spalat creierii ...
Ai dat o caruta de bani si nu-i mai ai dar sa-l folosesti cu placere si sa crezi ce ti-au spus ei , e foarte important !

#24
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Hmmm, amuzant baiatul, ma intreb, moderatorii ce dracu' pazesc?!

#25
annetorge

annetorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.04.2013
www.termodo-instalatii.ro

#26
mustatarazvan

mustatarazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2010
Tratarea apei a devenit un subiect de interes major pentru utilizatorii casnici finali  . Voi prezenta in continuare solutii de tratare a apei potabile :
1. filtrare cu membrane :
- osmoza inversa ( filtrare prin membrane cu finete de 0.0001 microni )-atunci cind se doreste potabilizarea apei cu continut de : cianuri ,metale grele,nitriti ( in general apa din pinze freatice infestate sau orice tip de apa nepotabila ). Suplimentar se ataseaza un cartus de mineralizare .
- nanofiltrare (filtrare prin membrane cu finete de 0.004 microni )- tehnologie de filtrare adoptata in Korea de Sud si Japonia ptr potabilizarea apei ( permite  trecerea mineralelor ) retine metale grele,nitrati ,nitriti ,virusi ,bacterii
- ultrafiltrare ( filtrare prin membrane cu finete de 0.01 microni ) - retine virusi ,bacterii ( permite trecerea mineralelor)

2. tratare cu carbon activ :
-filtre cu carbon activ granular sub forma de mici mesh-uri
-block carbon activ
Carbonul activ este cea mai cunoscuta si mai raspindita medie de filtrare a apei datorita propritatilor sale de a retine elemente nocive din apa .Acesta rezolva cea mai mare problema a apei potabile municipale CLORUL . Un carbon activ de cea mai buna calitate este produs de Kuraray Japonia inca din 1965 a se vedea http://www.filtre-ap...nofiltrare.html unde veti gasi detalii.

3 .sterilizare cu lampa UV sau rasina pentaiodata pentru o apa 100% bacteorologic sigura.

Toate aceste solutii de tratare combinate pot duce la o tratare eficienta a apei .

#27
eapavie

eapavie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.04.2013

 alinescoo, on 12 octombrie 2012 - 20:03, said:

Ma gandesc sa achizitionez un aparat care sa ne permita sa filtram apa de la robinet (care stim cu totii cat de "buna" e) insa doar cautand sumar, am descoperit o gramada de tehnologii care de care mai grozave si care, binenteles, negand avantajele celorlalte. Treaba e simpla: eu cu sotia si cu un bebe... as vrea sa am o apa potabila (3-5 litri pe zi) cat mai curata.
As dori sa ii rog pe cei care au asa ceva sa ma sfatuieasca ce sa cumpar si ce beneficii aduce. Evident... pretul aparatului+consumabile sa fie cat mai rezonabil.

Va multumesc.

Salutare, o posibila solutie foarte eficienta ca si raport calitate-pret (de 3,4 ori mai ieftin decat orice alt produs similar de pe piata) - ar putea fi Generatoarele De Apa Pi / Apa Vie de la NIKKEN.
Eu am o serie de astfel de produse si vreau sa spun ca ma bucur nespus de faptul ca acum olosind doar apa de la chiuveta pot avea acces la o apa Alcalina, Ionizata, Structurata, foarte curata si potabila ! ! Si nici nu voi mai intra in amanunt sa povestesc ce economii am facut - cand alternativa mea era sa cumpar zilnic apa imbuteliata.
Poti gasi mai multe pe site-ul http://eapavie.ro/
Sper sa va fie de folos, cu drag

#28
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Ce va complicati cu tot felul de filtre sofisticate? O cana de la Brita sau AquaPhor e numai 100 de lei si face aproape acelasi lucru! Va mai lipseste setul de cratite de inox de 1500lei de aici: http://forum.softped...i-prin-telefon/

#29
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Mai aveti un pic si o sa va inchideti intr-un balon de sticla, cu aer filtrat, apa filtrata si dezinfectata, pastile in locul mancarii......

Marketingul asta va vinde o gramada de cacaturi de care nu aveti nevoie, cu titluri bombastice si voi chiar puneti botu`.....

Bunicu` are vreo 90 de ani, a facut razboiul, a baut apa din balti si-a mancat de pe jos. E bine-merci si acum....
Cand eram mic ma jucam in tomberoanele de gunoi. N-am murit. N-am facut `spe mii de vaccinuri, n-am vazut antibiotic de 20 de ani si n-am avut niciodata probleme grave de sanatate.

Ma uit la copiii astia din ziua de azi, spalati de 15 ori pe zi, dezinfectati cu gel pe maini -  cum stau numai prin spitale.....

"imbunatateste mirosul apei" Ha, ha. Prin definitie, apa e inodora. Pentru cei care se plang de mirosul de clor - clorul e un GAZ. La statiile de tratare apa este barbotata cu clor, apoi la robinet incepe sa iasa din apa. De aia miroase. Daca lasi paharul 2 minute, nu mai miroase a clor....
Pentru agenti patogeni, apa se poate fierbe. Nu va trebuie filtre de carbune aurit, lampi UV sau altfel de prostii din astea....

#30
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 10.02.2007

 eapavie, on 29 aprilie 2013 - 17:55, said:

...ma bucur nespus de faptul ca acum olosind doar apa de la chiuveta pot avea acces la o apa Alcalina, Ionizata, ...
Da-ne, mai bine detalii despre uzul propriu si rezultatele obtinute, aci pe forum, nu ne trimite la diverse site-uri, ca sa credem ca e pur si simplu reclama.
Despre ce ionizator e vorba? Electroliza?

#31
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 16.07.2007

 florinel, on 30 aprilie 2013 - 10:32, said:


Pentru agenti patogeni, apa se poate fierbe. .
Anumite toxine mor la o temperatura mai mare de 150 grade C iar altele ca metalele grele si/sau pesticidele raman in apa chiar devin mai concentrate din cauza evaporarii apei, iar prin fierbere apa isi pierde din elementele minerale.Uite ce spune in ziarul Libertatea ,,Profesor doctor Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetări Alimentare:Prin fierberea apei se pot distruge microbii şi se dizolvă doar o parte din clor, ce este mai toxic rămânând însă în continuare în lichid. Aşadar, din păcate, nu este o soluţie să fierbeţi şi să răciţi apa de la robinet înainte de a o bea.,,

 em2006, on 06 mai 2013 - 17:26, said:

Da-ne, mai bine detalii despre uzul propriu si rezultatele obtinute, aci pe forum, nu ne trimite la diverse site-uri, ca sa credem ca e pur si simplu reclama.
Despre ce ionizator e vorba? Electroliza?
Nu vezi ca face reclama .

#32
zahariastoian

zahariastoian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2013
Totusi ,pe unii dintre noi chiar ne preocupa calitatea apei pe care o consumam si de cele mai multe ori analizam si preturile de achizitie . In calitate de pensionar nu ma dau banii afara din casa , asa ca am optat pentru o solutie acceptabila : o statie de filtrare cu carbon activ ,membrana ultrafiltranta si lampa ultraviolete . Statia am procurat-o de pe http://www.filtre-apa-georominstal.ro/ si pina acum sunt foarte multumit . Inainte de ea achizitionam apa plata din comert cu niste costuri destul de mari lunare si in plus efortul depus pentru transportul acesteia.
Eu zic sa fim preocupati de ceea ce consumam dar nici sa nu fim snobi cu purificatoare de mii de lei doar pentru renumele unui brend .

#33
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Companiile de apa verifica zilnic calitatea, rezultatul se da la 48 ore de la prelevare , daca ne uitam in buletinele de analiza vedem clar ca noi avem nevoie de filtre pentru clor si pentru turbiditate - in cele mai multe cazuri, nu ne referim la apa din fintina , lacuri, ape curgatoare .
Mai jos atasez buletinul de analiza din 10.03.2013 sa vedeti ca nu este necesar sa achizitionezi o uzina de filtrare in nspe mii de trepte . Sursa :http://www.casomes.ro/index.php?pid=29

Edited by hemTT, 13 May 2013 - 20:57.


#34
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 hemTT, on 13 mai 2013 - 20:54, said:

Companiile de apa verifica zilnic calitatea, rezultatul se da la 48 ore de la prelevare , daca ne uitam in buletinele de analiza vedem clar ca noi avem nevoie de filtre pentru clor si pentru turbiditate - in cele mai multe cazuri, nu ne referim la apa din fintina , lacuri, ape curgatoare .
Mai jos atasez buletinul de analiza din 10.03.2013 sa vedeti ca nu este necesar sa achizitionezi o uzina de filtrare in nspe mii de trepte . Sursa :http://www.casomes.ro/index.php?pid=29

Subscriu si adaug, pe apa de retea controlata, asa cum este Apa Nova, chiar si cu un banal filtru de sedimente, ce-i drept insa, cu un micronaj decent (20-25) se poate rezolva problema. Apa trecuta prin filtrul de sedimente, stocata in sticla inchisa la culoare din sticla, la frigider, pentru cateva ore, fara dop si cu cateva picaturi de zeama de lamaie (naturala, nu hellas). Va scoate tot clorul si va asigura o potabilitate de 24-48 ore "safe" a apei.

Edited by grigguti, 14 May 2013 - 07:20.


#35
vasilepreda75

vasilepreda75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2013

 shiva, on 12 octombrie 2012 - 21:40, said:

Super Chief, ma intereseaza si pe mine mai multe detalii despre aceste filtre. Mersi!


buna. eu am de mai mult de 2 ani filtrul asta http://aquatech.bizo...-Excito-B  si sunt multumit de el, apa este chiar buna. are un gust total diferit fata de cel de la robinet, iar dupa cum vezi nici nu costa foarte mult

#36
sulphureous

sulphureous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2008

 Moldoveanul, on 21 octombrie 2012 - 22:52, said:

Cei care recomandati osmoza inversa ar trebui sa mai studiati....nu e asa roz cum pare Posted Image

Sunt de acord cu tine, in privinta, ca se comercializeaza sisteme cu osmoza inversa, care scot chiar toate mineralele si sarurile din apa, si pe cei care, de fapt, organismul are nevoie. Dar exista solutie si la aceasta problema. Eu personal mi-am luat tot un aparat cu osmoza inversa de la daraqua, dar acest sistem este cu 6 trepte, si la nivelul 6 aparatul readauga mineralele si sarurile necesare organismului. Alt avantaj, dupa cum mi-am uitat dupa preturi, si pretul e destul de convenabil, era undeva la 800 de lei,vorbesc despre acest aparat -  http://www.daraqua.r...Apa-RO6-[ARO-6]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate