Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Aparat filtrare apa potabila

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
stevenson

stevenson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.08.2004

 Moldoveanul, on 21 octombrie 2012 - 22:52, said:

Cei care recomandati osmoza inversa ar trebui sa mai studiati....nu e asa roz cum pare Posted Image

De acord cu tine domnule. Dar uite aici http://www.topfiltre...osmozei-inverse  explica destul de detaliat.

#38
AndreeaConstantin

AndreeaConstantin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.07.2013
Cea mai buna apa e aia din fantana din curtea de la tara :)

#39
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mhm, sigur.
Depinde de locatie, sint zone unde e posibil sa fie mai poluata decit aia din Bucuresti.

#40
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu imi prepar apa in felul urmator. Put la 40 m adancime, filtru grosier cu cartus de 50 microni (parca,  oricum e cel mai mare), statie de dedurizare., filtru cu cartus de 25 microni (sau 5 microni depinde ce am pe acasa), lampa UV pentru ucidere carcalaci. Si credeti-ma ca iese o apa de ...te lingi pe degete. La chimic stau foarte bine conform buletinelor de analiza. Duritatea o reglez cateva luni "O" pentru curatire instalatii casnice, masini de spalat , centala, etc... si catva luni duritate 6-7 grade germane. Oscilez intre duritate  0 si 7. La 0 grade apa e putin salcie dar 1-2 luni nu moare nimeni. In perioada asta mai cumpar ceva apa de la magazin.
PS: Costul instalatiei e pe masura. 7000 ron m-a costat anul trecut . Fara hidrofor evident.

Edited by Clovis, 21 September 2013 - 10:14.


#41
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 stevenson, on 14 septembrie 2013 - 06:41, said:

De acord cu tine domnule. Dar uite aici http://www.topfiltre...osmozei-inverse  explica destul de detaliat.

Salut,
Acolo scrie ca membrana RO este din polipropilena.........ma indoiesc ca cel care a scris se pricepe la asa ceva sau a tradus un articol cu Google Translate !
Materialele cele mai uzitate sunt acetatul de celuloza sau polisulfonatul impregnat cu poliamide aromatice.

Edited by argonaut, 09 October 2013 - 10:40.


#42
mihai_safety

mihai_safety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.08.2008
salut!
despre filtru ASTA de la 3M, are cineva impresii sau stiti pe cineva care il foloseste?
merita cumparat?

cu stima,
Mihai

#43
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012
Iti pot spune eu cateva lucruri despre el. O filtrare eficienta (chair si pt mult laudata si neprihanita Apa Nova) contine cel putin 3-4 filtre. Adica trebuie sa ai un filtre de 5 microni pt sedimente (retine si rugina), dupa care sa vina un filtru de carbon si apoi inca unul de 1 micron. Carbonul este eficient, insa trebuie insotit si de alte filtre care sa retina multe chestii din apa. (singur se va infunda mult, mult mai repede).

Si nu crede chiar toate comentariile alea de acolo - se vede ca sunt numai impresii foarte bune, foarte explicite care lauda excesiv.

Ca fapt divers, ce apa vrei sa filtrezi?

#44
mihai_safety

mihai_safety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.08.2008
@angelina31:
multumesc pentru raspuns, tocmai din cauza comentariilor mult prea pozitive de pe site am pus aceasta intrebare! Posted Image
desi, filtrul respectiv este unul combinat... adica contine toate cele 3 filtre necesare.
inca un motiv pentru care l-am ales este ca la firma unde lucrez se folosesc produse 3M si am constatat ca sunt intr-adevar foarte calitative.

vreau sa filtrez apa de la robinet ce la Apa Nova... acum am un aparat destul de performant de la LA FANTANA cu 4 filtre, dar pretul ma cam omoara!

dupa lecturarea a zeci de pagini pe net, am mai gasit 2 variante posibile; ma poti ajuta cu alegerea filtrului cel mai bun folosind aceste 3 variante? cu stima,
Mihai

#45
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012
Hm adica tu vrei sa iti dau un sfat in legatura cu ce sa cumperi de la concurenta? :)) Bine o sa ti-l dau

In primul rand nu pretul ar trebui sa fi fost problema cu apa de la La Fantana, ci apa in sine. Din testele efectuate, am constatat ca are o incarcatura destul de mare de impuritati. Asa ca te felicit ca vei renunta la aceasta apa.
Inainte de a te hotari la un filtru nu vrei sa venim noi la tine sa iti testam apa? Inteleg ca stai in sectorul 5. Si noi tot acolo avem sediul. Putem programa ceva pentru saptama asta sau esti hotarat azi maine sa iti iei un sistem?

#46
mihai_safety

mihai_safety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.08.2008
stai, nu ma lua asa repede... zi-mi intai cine sunteti voi, pretul, etc.! Posted Image
eu folosesc un aparat de filtrat apa de la robinet inchiriat de la La Fantana... impuritati nu are; am facut test de apa si inainte si dupa montaj!


edit: acum am vazut site-ul vostru, cam maricele preturile fata de ce gasisem eu si vad ca se pune accentul pe osmoza inversa, ceea ce nu doresc!

Edited by mihai_safety, 15 October 2013 - 07:43.


#47
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 mihai_safety, on 14 octombrie 2013 - 23:46, said:

salut!
despre filtru ASTA de la 3M, are cineva impresii sau stiti pe cineva care il foloseste?
merita cumparat?

cu stima,
Mihai

Salut,
Din ce am citit din posturile tale, ai un filtru dar te costa prea mult exploatarea lui. Cel pe care l-ai indicat aici te va pune in aceeasi situatie. Este vorba despra un simplu cartus cu ( probabil ) trei medii de filtrare.
1. Cine-ti va spune cand trebuie schimbat? Numeri litrii trecuti prin el? ( 2839....cata precizie :) )
2. Cine-ti poate spune ca mediile de filtrare din interior lucreaza gradual la fel, adica se colmateaza in proprotii egale in acelasi timp ? cand iti dai seama de aceasta ? Avem in vedere faptul ca apa are continuturi diferite de poluanti de la un consumator la altul!
3. Nici pretul de procurare si nici cel de intretinere nu mi se par mici in comparatie cu alte sisteme de pe piata ( spre exemplu este jumatate din costul unui sistem cu osmoza inversa cu pompa de presiune si 5-6 trepte de filtrare sau peste pretul unui sistem cu ultrafiltrare ) avand in vedere ca este un singur cartus de filtrare !!!
Daca vrei parerea mea, este vorba despre un filtru care are un brand de renume dar a carui utilitate nu justifica pretul !

Edited by argonaut, 15 October 2013 - 08:58.


#48
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 AndreeaConstantin, on 17 septembrie 2013 - 13:24, said:

Cea mai buna apa e aia din fantana din curtea de la tara Posted Image
Buna pentru ce?

#49
mihai_safety

mihai_safety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.08.2008
salut @argonaut!
nu ajung nicicum in aceeasi situatie... acum platesc aprox. 80 de ron lunar; dar dupa instalarea filtrului 3M, de exemplu, voi plati 440ron  la instalare (KIT COMPLET CU FILTRU) si apoi 148 o data la 6 luni!
deci, conform calculelor mele sigur fac ceva economie...

#50
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 mihai_safety, on 15 octombrie 2013 - 00:35, said:

@angelina31:
..........
dupa lecturarea a zeci de pagini pe net, am mai gasit 2 variante posibile; ma poti ajuta cu alegerea filtrului cel mai bun folosind aceste 3 variante?

Un sistem inline cu 7 trepte de filtrare, peste cel pe care l-am criticat anterior.
Bazat pe tehnologia de ultrafiltrare, mi se pare ok pentru filtrare casnica.
Dezavantaje:
Toate consumabilele sunt "inline" adica sunt cartuse care se inlocuiesc complet nu numai elementul filtrant continut, ceea ce inseamna un pret crescut al consumabilelor.
Membrana de ultrafiltrare este tot "inline",  fara posibilitatea de spalare a camerei de ultrafiltrare, ceea ce inseamna ca tot ce este retinut ramane acolo, nu se spala iar microbiologia se dezvolta continuu ramanand acolo pana la schimbarea cartusului. La fel, pret mare la consumabile.
Aceleasi dezavantaje legate de monitorizarea filtrelor ca si la sistemul anterior.
Concluzia este ca avem un sistem din care negustorul castiga atunci cand trebuie sa schimbi filtrele.

 mihai_safety, on 15 octombrie 2013 - 09:03, said:

salut @argonaut!
nu ajung nicicum in aceeasi situatie... acum platesc aprox. 80 de ron lunar; dar dupa instalarea filtrului 3M, de exemplu, voi plati 440ron  la instalare (KIT COMPLET CU FILTRU) si apoi 148 o data la 6 luni!
deci, conform calculelor mele sigur fac ceva economie...

De acord, cu conditia sa stii ca PRECIS la 6 luni trebuie schimbat...cinet-ti garanteaza asta? Poate ca la apa pe care o ai tu trebuie schimbat la 3,4,5 luni sau 7,8,9 luni...?!

 mihai_safety, on 15 octombrie 2013 - 00:35, said:


Salut,
Un sistem cu doua cartuse de filtrare intr-o carcasa de plastic, descris foarte pompos si cu multe amanunte ........ ca sa justifice pretul.
In afara de cele descrise mai sus, mi se pare sistemul cu raportul pret/functionalitate cel mai scazut.

#51
mihai_safety

mihai_safety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.08.2008
referitor la inlocuire... se poate nota pe filtru data de montaj!
in fine, imi poti da alte variante pe la acelasi pret?

#52
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Salut,
Uite aici: http://forum.softped.../page__st__1710 un filtru care mi se pare ca indeplineste conditiile tale si pe ale mele. poti sa iei legatura cu userul pentru detalii suplimentare.

 mihai_safety, on 15 octombrie 2013 - 09:24, said:

referitor la inlocuire... se poate nota pe filtru data de montaj!

Salut,
Data de montaj nu iti spune cati litri de apa au trecut prin filtru ! Ca sa fiu mai exact..... o carcasa transparenta la primul filtru, cel care retine particulele mari, iti poate da imaginea exacta a colmatarii filtrului. Cand devine maroniu cartusul, este clar ca trebuie schimbat. Mi se pare cel mai precis mod ( empiric ) de a observa stadiul filtrului. Mai exista alte metode mai scumpe ( debitmetre electronice ) dar la filtrele casnice nu cred ca e cazul de investit atat.

Edited by argonaut, 15 October 2013 - 09:34.


#53
mihai_safety

mihai_safety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.08.2008
corect, nu poti contoriza si litri de apa...

#54
dcsilviu89

dcsilviu89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2013
cere o monstra de apa inainte sa cumperi un filtru si efectueaza un test de puritate(mg/l) si pe langa asta, o electroliza, ca doar niste numere s-ar putea sa nu insemne prea mult pentru tine. pentru doritori pot face eu asta, in sectorul 3(intre piata muncii si piata unirii)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate