Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Solutie „easy switch” pt cablu boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
Salut,

as dori sa stiu daca exista un produs si cum se numeste acesta care sa ma ajute la setarea rapida si corecta a sunetului surround fara sa ma tot chinui sa scot / bag / schimb sarmele litate ale boxelor in subwoofer.

Am un Logitech z5500 aranjat cu centrul indreptat spre TV , iar PC-ul e in partea dreapta a camerii/TV-ului (vezi foto atasata). Ideea ar fi ca atunci cand ascult muzica din PC am right speaker in stanga si left speaker in spate.

Exista un comutator ceva pt ca atunci cand vreau sa-mi schimb pozitia (la TV sau PC) sa invart de ceva sau sa apas un buton ceva si sa se faca automat switch-ul conexiunilor?

A-propos: solutia presupune pierderi de calitate a sunetului ?

Mersi

Attached Files


Edited by 9trace, 02 October 2012 - 00:41.


#2
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 21.02.2006

 9trace, on 02 octombrie 2012 - 00:41, said:

A-propos: solutia presupune pierderi de calitate a sunetului ?
Cauta comutatoare electrice cu suficiente contacte; nu exista perderi.

#3
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
care sunt mai exact cuvintele specifice pt a gasi asa ceva (comutatoare electrice) cu destinatia utilizarii pt boxe?
ai putea sa pui si 1-2 poze exemplificative?
mersi!

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,611
  • Înscris: 17.08.2007
Ofi-tm a aruncat 2 vorbe dar nu a reusit sa spuna ideea cap coada. Nu am vazut sa existe eact ce-ti trebuie tie insa poti face singur asa ceva cu oarecare pricepere si cu niste comutatoare mai complexe. Eu mi-am facut ceva mai simplu acasa in sensul ca folosesc aceeasi pereche de boxe la 2 amplificatoare. Teoretic  stiu cum se face insa practic nu stiu  de unde pot fi achizitionate din Romania acele comutatoare. Pierderi de calitate nu exista sau daca exista nu conteaza.
Daca te pricepi cat decat la partea electrica iti pot face o schema insa trebuie niste comutatoare mai complexe.

#5
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 21.02.2006

 9trace, on 02 octombrie 2012 - 10:25, said:

care sunt mai exact cuvintele specifice pt a gasi asa ceva (comutatoare electrice) cu destinatia utilizarii pt boxe?
ai putea sa pui si 1-2 poze exemplificative?
Ai nevoie de un comutator cu 4 x 2 pozitii pentru a putea comuta TOATE cele 4 boxe, presupunand ca masa va fi comuna. (nu e ceva specific boxelor)
http://www.conexelec...us.php?id=36553
Pentru schema electrica poti apela la atupi sau la mine (poate si practic).

Edited by ofi_tm, 02 October 2012 - 13:54.


#6
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
Mersi ofi; ne auzim de indata ce am putin timp sa ma ocup si de asta.
Poti sa-mi lasi, te rog, un nr de contact sau un mail pe private?

#7
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
Am finalizat device-ul si functioneaza exact asa cum doream.
Solutia aleasa este un comutator rotativ 4x3 (http://www.conexelec...us.php?id=36922)
Ii multumesc lui ofi pentru sugestii si indicatii. Un tip de nota 10, ce sa mai. :)

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate