Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

M-am mutat la țară... satisfacții, experiențe, greșeli

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2726 replies to this topic

#19
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Posthoria66, on 6th July 2012, 09:51, said:

Iar porci de la Peris, doar daca or fi scapat de PRRS... ceea ce nu cred. Nu mi-as baga de buna voie si nesilit de nimeni boala-n curte.


Da,am cautat pe net si am vazut ca cineva continua munca acolo,sau cel putin asa zice;
Tradu-ne si noua ce ai scis mai sus.

#20
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmedelin992, on 6th July 2012, 11:11, said:

Da,am cautat pe net si am vazut ca cineva continua munca acolo,sau cel putin asa zice;
Tradu-ne si noua ce ai scris mai sus.
PRRS = Porcine Reproductive & Respiratory Syndrome (nu stiu exact cum s-ar traduce dar este vorba de un virus, traducerea cu 'Gogu' zice Porcin de reproducere și de sindromul respirator)

Edited by poadol, 07 July 2012 - 09:54.


#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Exact asa, Sindromul Reproductiv si Respirator Porcin, produs de un virus, care in principiu se manifesta astfel: avort tardiv, sau fatare de purcei morti, sau purcei foarte debili care mor in primele zile si - la adulte - simptome respiratorii.

Necazul e ca, odata adus in ferma, greu mai scapi de el, cu multiple vaccinari la tineret si adulte, dezinfectii peste dezinfectii, eliminari ale scroafelor de la reproductie etc.

#22
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Posthoria66, on 6th July 2012, 10:51, said:

Cand scrofita intra in calduri, faceti monta cu vierul in mod repetat, imediat cand observati caldurile si apoi la 12 ore, iar daca accepta in continuare vierul, dupa inca alte 12 ore. In felul acesta aveti mai multe sanse sa prindeti momentul ovulatiei si sa cresteti prolificitatea. Inca ceva: scrofita sa aiba la monta minim 70% din greutatea de adult, ceea ce inseamna cam 70 de kile...

Greutatea nu a fost adecvata . Pt ca nu aveam gata adaposturile au stat impreuna toti purceii prea mult timp si asa a ramas gestanta .  Invatam , invatam...
O sa retin ideea cu cele 12h. multumesc

Quote

A fost institut...

Iar porci de la Peris, doar daca or fi scapat de PRRS... ceea ce nu cred. Nu mi-as baga de buna voie si nesilit de nimeni boala-n curte.
Asa e . Toate animalele cumparate au fost luate numai de la oameni din zona , din curte . Nu ne intereseaza neaparat performanta . Animalul sa fie sanatos si pe cat posibil sa nu fi fost  crescut in sistem intensiv

Edited by horia66, 09 July 2012 - 08:14.


#23
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005

View Postcristinaptudor, on 5th July 2012, 02:30, said:

Ce mi se pare mie straniu , si poate imi spune cineva .... Mi se pare ca uda f putin in gradina .

Am pus coriandru , mi-a crescut f frumos si acum are niste bobite mici , cam cat o boaba de piper dar cam la jumatate . Din cate stiu eu acelea se folosesc . Stie cineva cum trebuie sa procedez?

O alta intrebare - pe certificatul de producator se pot pune si produsele finite obtinute din plantarea legumelor ? de ex pot pune castraveti murati ?

Cum udam noi – rosiile la 7-10 zile, dar udam pana balteste apa intre cuiburi, dimineata – pentru crestere se uda seara, pentru fructificare dimineata. Ardeii ii udam la 3-4 zile fiecare cuib in parte cam 2-3 l de apa. Grija mare acum, pe seceta, cu castravetii, trebuie udati din greu. Tot asa si plantele aromatice, inclusiv coriandrul. Fructul se recolteaza dupa ce ajunge pe la 5 mm diametru si cand din galben devine galben maroniu si deja miroase bine (cand sunt verzi, fructele realmente put). Si frunzele de coriandru se folosesc la condimentat mancari – mie insa nu-mi plac nici frunzele, nici fructele, asa ca nu mai pun. Pentru castraveti murati si dulceata (da, se trec pe certificatul de producator) iti mai trebuie certificat sanitar (asta daca vinzi doar ca producator si te inregistrezi obligatoriu la directia financiara cu asta, daca vrei pe PF sau firma trebuie omologarea produsului pe baza de reteta si atunci ti se cer spatii speciale de productie, depozitare, contabilitate etc, e mai complicat). N-am experimentat faza cu vanzarea – inca nu am ce :) - dar m-am documentat la directia agricola.

#24
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postsimf, on 10th July 2012, 10:00, said:

Cum udam noi – rosiile la 7-10 zile, dar udam pana balteste apa intre cuiburi, dimineata – pentru crestere se uda seara, pentru fructificare dimineata. Ardeii ii udam la 3-4 zile fiecare cuib in parte cam 2-3 l de apa. Grija mare acum, pe seceta, cu castravetii, trebuie udati din greu. Tot asa si plantele aromatice, inclusiv coriandrul. Fructul se recolteaza dupa ce ajunge pe la 5 mm diametru si cand din galben devine galben maroniu si deja miroase bine (cand sunt verzi, fructele realmente put). Si frunzele de coriandru se folosesc la condimentat mancari – mie insa nu-mi plac nici frunzele, nici fructele, asa ca nu mai pun. Pentru castraveti murati si dulceata (da, se trec pe certificatul de producator) iti mai trebuie certificat sanitar (asta daca vinzi doar ca producator si te inregistrezi obligatoriu la directia financiara cu asta, daca vrei pe PF sau firma trebuie omologarea produsului pe baza de reteta si atunci ti se cer spatii speciale de productie, depozitare, contabilitate etc, e mai complicat). N-am experimentat faza cu vanzarea – inca nu am ce :) - dar m-am documentat la directia agricola.
Atunci se  pare ca procedeaza bine . Ms
Cand te inregistrezi obligatoriu la directia financiara ? Cand scoti certificatul de producator ?

#25
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcristinaptudor, on 7th July 2012, 23:50, said:

Greutatea nu a fost adecvata . Pt ca nu aveam gata adaposturile au stat impreuna toti purceii prea mult timp si asa a ramas gestanta .  Invatam , invatam...
O sa retin ideea cu cele 12h. multumesc

Si inca ceva: daca purceii sunt frati si-i tineti pe toti impreuna, castrati masculii la varste cat mai fragede. Evitati in felul acesta ca scrofitele sa ramana gestante cu proprii lor frati, ceea ce duce la produsi de conceptie debili, care nu se dezvolta armonios... pe scurt, sunt o paguba la casa omului. In general, taranii stiu si evita sa creasca purcei care provin "din frati".


View Postcristinaptudor, on 10th July 2012, 22:32, said:

Cand te inregistrezi obligatoriu la directia financiara ? Cand scoti certificatul de producator ?

Cred ca este la fel ca si la o ferma. Certificatul de producator iti da dreptul sa vinzi, insa nu inseamna ca si vinzi obligatoriu de-a doua zi. Deci, inregistrarea la finante poti s-o faci cand vrei sa vinzi, nu inainte. Vreau sa spun ca poate exista un decalaj intre autorizarea ca producator si inregistrarea la finante.

Mai ales ca banuiesc ca la finante va fi vorba de un impozit anual pre-stabilit prin declaratie pe proprie raspundere. Si daca ai de gand sa vinzi din ianuarie 2013 (sa zicem...), de ce sa te inregistrezi de-acum ?

#26
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Posthoria66, on 11th July 2012, 00:22, said:

Si inca ceva: daca purceii sunt frati si-i tineti pe toti impreuna, castrati masculii la varste cat mai fragede. Evitati in felul acesta ca scrofitele sa ramana gestante cu proprii lor frati, ceea ce duce la produsi de conceptie debili, care nu se dezvolta armonios... pe scurt, sunt o paguba la casa omului. In general, taranii stiu si evita sa creasca purcei care provin "din frati".

Cat de devreme poate fi castrat un porc ? La ce varsta sau la ce greutate ?
Dl Horia , imi permit o intrebare off topic :  cat timp dupa termenul de fatare e normal sa mai intarzie o vaca ? E vb de o vacuta la prima fatare . Am chemat un medic veterinar care spune max. 21 zile si un tehnician care spune 14 zile . Va multumesc ,



Quote

Cred ca este la fel ca si la o ferma. Certificatul de producator iti da dreptul sa vinzi, insa nu inseamna ca si vinzi obligatoriu de-a doua zi. Deci, inregistrarea la finante poti s-o faci cand vrei sa vinzi, nu inainte. Vreau sa spun ca poate exista un decalaj intre autorizarea ca producator si inregistrarea la finante.

Mai ales ca banuiesc ca la finante va fi vorba de un impozit anual pre-stabilit prin declaratie pe proprie raspundere. Si daca ai de gand sa vinzi din ianuarie 2013 (sa zicem...), de ce sa te inregistrezi de-acum ?
In realitate , daca mergi la piata sa vz produsele fie direct fie intermediarilor nu exista nicio dovada a vanzarii . In teorie , daca am citit bine lg spune ca seful pietei trebuie sa noteze intr-un registru special cantit. adusa la piata si banuiesc ca si cea vanduta , in asa fel incat tu prin vz sa nu depasesti cantit. trecuta pe certificat . Mie nu mi s-a intamplat asa ceva la piata . Nici macar certificatul de producator nu mi l-au cerut sa-l vada :)

Edited by horia66, 11 July 2012 - 12:11.


#27
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcristinaptudor, on 11th July 2012, 00:46, said:

Cat de devreme poate fi castrat un porc ? La ce varsta sau la ce greutate ?

In ferme, purceii masculi care sunt din start destinati ingrasarii, sunt castrati de la varste foarte fragede : 7-10-15 zile. La aceasta varsta trauma este foarte scazuta. In practica, castrarea este posibila la orice varsta, totusi nu recomand castrarea in perioada de intarcare pentru ca se suprapune cu stress-ul intarcarii si are repercursiuni negative in raspunsul imunitar si, consecutiv, pot aparea diverse infectii nespecifice.

Deci, ori inainte de intarcare, ori dupa.

Quote

Dl Horia , imi permit o intrebare off topic :  cat timp dupa termenul de fatare e normal sa mai intarzie o vaca ? E vb de o vacuta la prima fatare . Am chemat un medic veterinar care spune max. 21 zile si un tehnician care spune 14 zile . Va multumesc , [/b]

Gestatia la vaca dureaza in mod normal 285 zile (noua luni jum'ate), cu intarzieri posibile de cca. 15 zile peste acest termen.

Recomandare: control trans-rectal pentru a constata daca vitelul este inca viu, control trans-vaginal pentru inspectarea colului uterin, apoi (daca cele 285 de zile s-au scurs), provocarea fatarii prin utilizarea unor prostaglandine F2alfa. Cu supraveghere la fatare, pentru ca daca este vorba de o primipara (femela la prima fatare) pot aparea distocii. Deci, obligatoriu asistenta la fatare. Dupa administrarea prostaglandinei, fatarea se produce in maxim 24 de ore.

Edited by horia66, 11 July 2012 - 12:25.


#28
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

View Posthoria66, on 11th July 2012, 12:22, said:

In ferme, purceii masculi care sunt din start destinati ingrasarii, sunt castrati de la varste foarte fragede : 7-10-15 zile. La aceasta varsta trauma este foarte scazuta. In practica, castrarea este posibila la orice varsta, totusi nu recomand castrarea in perioada de intarcare pentru ca se suprapune cu stress-ul intarcarii si are repercursiuni negative in raspunsul imunitar si, consecutiv, pot aparea diverse infectii nespecifice.


Merge de la 3 zile, n-are nimic, abia ii castreaza mai usor. Si fier la 2 zile, obligatoriu.

#29
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Multumesc pt raspunsuri.
La noi , pauza pe toate planurile . Vaca nu a fatat inca , purcelele mai au ceva pana fata , gradina parca a luat si ea o pauza . castravetii se fac intr-o veselie , dar numai cu atat...
Se vorbea mai devreme de mafia de la tara. Nu cred ca exista mafie . Te lovesti de incompetenta cel mai des si de aici si problemele. Nu numai ca nu se respecta legea ( unde Doamne iarta-ma se mai respecta ) , dar nici nu se cunosc legile. Imi aduc aminte ca anul trecut , dupa ce am facut PUZ-ul a trebuit sa scoatem terenul din circuitul agricol ca sa incepem constructia casei . Ne-a sunat cadastristul anuntandu-ne ca trebuie sa facem 2 plati . Una pt  scoaterea terenului  din circuitul agricol si una pt nu stiu ce expertiza facuta de cei de la Directia Agricola , parca. Prima era de 7200 si cealalta de cca 300 lei. Enervat ca mai vor si aceasta ultima taxa , sotul meu incepe sa caute sa vada ce reprezinta aceasta expertiza (pt scoaterea din circuitul agricol stiam ca trebuie sa platim ) . Cautand , nu mi-a venit sa cred cand gaseste ca taxa pt scoaterea terenului din circuitul agricol e abrogata din 2005 . Imediat a plecat la Bacau si daca puteti crede a explicat ,s-a rugat de ei sa citeasca si sa vada daca are dreptate , s-a certat cu ei...nimic nu a functionat . Un "troglodit" pus acolo probabil pe linie de partid , nu a vrut sa asculte . Raspunsul lui era : daca aveti dreptate platiti (ca altfel stia ca nu puteam obtine autorizatia de constructie) si apoi ne dati in judecata si va recuperati banii . Vorbea de 7000 lei de parca erau 70 bani. Nu ne-am lasat si am cerut sa intram in audienta la director , dar dura mai multe zile (aveau nu stiu ce comisie de la Bucuresti ). Presati de timp ( casa noastra este pe structura de lemn si urma sa vina la un termen stabilit anterior ) , a fost cat pe ce sa platim si sa actionam dupa . norocul nostru a fost ca mergand la cadastru si facand scandal si acolo , una dintre functionare , mai inteligenta probabil , s-a gandit sa citeasca lg, ordinul etc , ce tot mentiona sotul meu . A 2-a zi ne-a sunat cadastristul ca putem sa mergem sa ne luam dosarul rezolvat (nu platisem nici-un leu din cei 7000) . Nu-i venea nici lui sa creada . binenteles ca nici el nu stia absolut nimic de respectiva abrogare . Ne explica cum ca acum aia nu stiau ce sa faca cu toti cei carora le luasera banii din 2005 pana in 2011. Am si acum hartia data de ei ca trebuie sa platesc acei bani , cu conturi de trezorerie , cu tot... Asa ca , asta e marea problema. Incompetenta

#30
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcristinaptudor, on 16th July 2012, 00:28, said:

...
sotul meu incepe sa caute sa vada ce reprezinta aceasta expertiza (pt scoaterea din circuitul agricol stiam ca trebuie sa platim ) . Cautand , nu mi-a venit sa cred cand gaseste ca taxa pt scoaterea terenului din circuitul agricol e abrogata din 2005 .

Pentru intr-ajutorarea colegilor de forum, va rog sa ne specificati numarul legii care abroga, aparuta in MO numarul din data ... (?).

Va foarte multumesc in numele colegilor interesati.

#31
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Posthoria66, on 16th July 2012, 11:55, said:

Pentru intr-ajutorarea colegilor de forum, va rog sa ne specificati numarul legii care abroga, aparuta in MO numarul din data ... (?).

Va foarte multumesc in numele colegilor interesati.

Pana in 2005 erai, obligat, daca voiai sa scoti un teren din circuitul agricol, sa platesti o taza de 400% din valoarea terenului, taxa prevazuta in In Anexa nr. 1 la Legea nr.18/1991.
Dar, in legea 247/2005 s-a introdus articolul:

"13. La articolul 92, alineatul (5) se abroga."

Articolul 92 (alineatul 4 si 5), din legea 18/1991 aveau urmatorul cuprins:

"(4) Scoaterea definitiv? din circuitul agricol si silvic a terenurilor situate în extravilanul localit?tilor se face cu plata, de c?tre persoanele fizice sau juridice solicitante, a taxelor prev?zute în anexele nr. 1 si 2 la prezenta lege. Din aceste taxe se constituie Fondul de ameliorare a fondului funciar, aflat la dispozitia Ministerului Agriculturii si Alimentatiei si, respectiv, a Ministerului Apelor, P?durilor si Protectiei Mediului.


(5) Dispozitiile alin. (4) se aplic? si în cazul terenurilor agricole care au fost trecute, potrivit legii, în intravilanul localit?tii, în vederea realiz?rii constructiilor de orice fel. "
P.S. Sper ca despre asta e vorba.

E halucinant sa citesti ca exista oameni care nu au habar de legi.

View Postcristinaptudor, on 16th July 2012, 00:28, said:


Ar trebui sa faceti plangere penala. Sau sa sesizati Curtea de COnturi, Cadastrul e o insitutie a statului si perceperea de taxe in baza unor articole de legi abrogate de ani de zile cred ca e ilegala, e, practic, un furt cauzat de incpompetenta lor.

Edited by horia66, 17 July 2012 - 12:03.


#32
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postcristinaptudor, on 16th July 2012, 00:28, said:

Ar trebui sa faceti plangere penala. Sau sa sesizati Curtea de COnturi, Cadastrul e o insitutie a statului si perceperea de taxe in baza unor articole de legi abrogate de ani de zile cred ca e ilegala, e, practic, un furt cauzat de incpompetenta lor.
Ne-am pierdut peste 10 ani in tribunale pana am obtinut terenul si padurea . Daca ar functiona justitia cu siguranta asa am face . Dar in situatia de fata nu am face altceva decat sa ne punem in cap toate "organele" mentionate mai sus .

#33
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Daca tot mi-am facut un obicei din a spune cum evolueaza viata noastra la tara , va voi plictisi in continuare . Vaca tot nu a fatat , dar a venit medicul veterinar si spune ca-i bine . Probabil va fata peste 1 saptamana . Mai vedem... Intre timp am aflat si cum se procedeaza cu crotalierea in cazul in care nu ai cumparat animalul cu acte . Se poate orice , ca doar nu se fac legi ca sa nu poata fi incalcate . ieri mi-a scapat cainele si a intrat noaptea in curtea animalelor  facand prapad ( 8 iepuri morti si 4 rate :(  ) , dar pe seara parca am uitat tot cand ce-a de-a 2-a purcica a fatat 10 purcelusi pe care-i si prezint . Sambata mai cumparam 10 capre si abia asteptam sa le aducem acasa . Din pacate nu ploua nici la noi si lucerna semanata in primavara nu prea da semne bune . Prima coasa a fost buna , dar asta .. . Oricum , ca investitie , daca am vinde toti balotii de la prima coasa am recupera toata investitia . Arat si discuit (teren nelucrat de cca 50 ani ) , samanta (ovaz si lucerna ) , cosit, balotat . De joi ne prezentam iar la piata cu rosii , varza, ardei, dovlecei , cartofi si poate si cateva vinete :)
Spor in tot ce intreprindeti

Attached Files


Edited by cristinaptudor, 24 July 2012 - 23:16.


#34
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Sa creaca mari si frumusei!
Lucerna isi revine, nu cred ca se prapadeste, chiar daca nu mai creste anul asta, in primavara o sa prindeti o coasa zdravana, poate chiar doua pana vine canicula.

#35
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postcristinaptudor, on 25th July 2012, 00:08, said:

Daca tot mi-am facut un obicei din a spune cum evolueaza viata noastra la tara , va voi plictisi in continuare . Vaca tot nu a fatat , dar a venit medicul veterinar si spune ca-i bine . Probabil va fata peste 1 saptamana . Mai vedem... Intre timp am aflat si cum se procedeaza cu crotalierea in cazul in care nu ai cumparat animalul cu acte . Se poate orice , ca doar nu se fac legi ca sa nu poata fi incalcate . ieri mi-a scapat cainele si a intrat noaptea in curtea animalelor  facand prapad ( 8 iepuri morti si 4 rate :(  ) , dar pe seara parca am uitat tot cand ce-a de-a 2-a purcica a fatat 10 purcelusi pe care-i si prezint . Sambata mai cumparam 10 capre si abia asteptam sa le aducem acasa . Din pacate nu ploua nici la noi si lucerna semanata in primavara nu prea da semne bune . Prima coasa a fost buna , dar asta .. . Oricum , ca investitie , daca am vinde toti balotii de la prima coasa am recupera toata investitia . Arat si discuit (teren nelucrat de cca 50 ani ) , samanta (ovaz si lucerna ) , cosit, balotat . De joi ne prezentam iar la piata cu rosii , varza, ardei, dovlecei , cartofi si poate si cateva vinete :)
Spor in tot ce intreprindeti

Saracii de ei, acuma au venit pe lume cand pretul cerealelor e in cer...

#36
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcristinaptudor, on 25th July 2012, 00:08, said:

...
dar pe seara parca am uitat tot cand ce-a de-a 2-a purcica a fatat 10 purcelusi pe care-i si prezint .
Repede, fierdextran la fiecare !

Quote

... daca am vinde toti balotii de la prima coasa am recupera toata investitia .
Sa nu cumva sa vindeti ceva ! Cumparati cereale cat de mult puteti, acum la recoltare !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate