Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Implementare retea CATV

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Infiintezi o societate comerciala, cumperi echipamente, tragi cabluri, mergi la CNA pentru licentiere, semnezi contracte cu furnizorii programelor TV dorite.

Edited by neagu_laurentiu, 07 December 2012 - 22:51.


#20
smokke2

smokke2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 02.12.2012

View Postneagu_laurentiu, on 07 decembrie 2012 - 22:49, said:

Infiintezi o societate comerciala, cumperi echipamente, tragi cabluri, mergi la CNA pentru licentiere, semnezi contracte cu furnizorii programelor TV dorite.
Etapele astea le stiu, dar m-as gandi cate canale TV sa am in grila? sau ce canale TV sa introduc in grila?

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Faci un chestionar cu potentialii tai clienti.

#22
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postkab000mm, on 07 decembrie 2012 - 21:25, said:

salutare! m-a lovit si pe mine ideea asta astazi, cand purtam o discutie cu un domn care e foarte nemultumit de faptul ca in cartierul sau(un cartier limitrof orasului Popesti-Leordeni) nu exista niciun furnizor de televiziune prin catv, si sunt fortati sa se aboneze la diversi distribuitori de televoiziune prin antene digitale, astfel ca dupa fiecare ploaie, sau vant mai puternic, se strang cate doua echipe boom, akta, dolce sau digi pe la ei pe acolo! cum as putea face sa incep sa le distribui eu televiziune, prin realizarea unei retele catv! mentionez ca am ceva cunostinte in domeniu, deoarece le furnizez internet de 5 ani, si reteaua merge fara probleme! este un cartier mic, cu 10 blocuri cu 4 etaje, cu cate 4 scari maxim! potentialul este enorm, avand in vedere ca doar la reteaua mea de internet sunt conectati 250 de utilizatori, iar cererea pentru televiziune cred ca ar fi mult mai mare!

multumesc in avans pentru eventualele raspunsuri

Pai daca reteaua nu are intindere mare,costurile nu or sa fie mari. Primul pas notificare la ANCOM, dupa care te apuci de construit reteaua.Intre timp lucrezi si la dosarul pt CNA:acorduri de retransmisie... La ora actuala materialele pentru constructia retelei au preturi accesibile,daca mai faci 250-300 de abonati pe langa cei de net,e profitabil.
  Ideea e sa ai 30-40 de canale,de toate pentru toti,pret ok,calitate buna a semnalului si neaparat sa te ocupi de partea de service in timp util.

#23
ktod_16

ktod_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.08.2007
Aveti idee cam care e numarul minim de abonati pentru care sa renteze investia intr-o instalatie CATV (aprox 30 de posturi)pe coaxial?

As vrea sa fac o retea de cablu la tara. Am in vedere 3 sate, in total cam 2500 locuitori iar statia o pot pozitiona central intre cele 3 sate. Distanta de la statie pana in sate fiind in jur de 3 KM.

multumesc..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate