Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Implementare retea CATV

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
As dori sa stiu cam de ce ar fi nevoie pentru implementarea unei retele CATV intr-o retea de cartier deja existenta structurata pe fibra optica cu cca. 100 de utilizatori

Mai exact as dori sa stiu unde ar trebui sa ma adresez pentru obtinerea licentelor de retransmisie a posturilor tv prin cablu si ce echipamente as putea utiliza in cazul de fata

Edited by wide, 30 September 2012 - 07:31.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cu licenta la CNA: http://www.cna.ro/Si...-licen-ele.html

#3
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
ce sanse sunt pentru obtinerea unei asemenea licente avand in vedere faptul ca reteaua nu are decat 100 de utilizatori?

#4
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
nu iti amortizezi investitia intr-o statie analogica cu cei 100 de abonati, o sa ai multa bataie de cap...

#5
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View PostBukovina, on 30 septembrie 2012 - 07:48, said:

nu iti amortizezi investitia intr-o statie analogica cu cei 100 de abonati, o sa ai multa bataie de cap...

recuperarea investitiei conteaza mai putin

Edited by wide, 30 September 2012 - 08:35.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postwide, on 30 septembrie 2012 - 08:34, said:

recuperarea investitiei conteaza mai putin
Suna a spalare de bani !

Edited by neagu_laurentiu, 30 September 2012 - 11:12.


#7
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View Postneagu_laurentiu, on 30 septembrie 2012 - 11:12, said:

Suna a spalare de bani !

nu prea ......... suna

la 100 de utilizatori nu e rentabil doar in cazul in care vor ramane acceasi utilizatori, daca in schimb nr s-ar tripla datorita implementarii acestui serviciu atunci poate ca investitia s-ar amortiza.

topicul nu a fost deschis la aria pt afaceri!

Edited by wide, 30 September 2012 - 12:00.


#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postwide, on 30 septembrie 2012 - 11:59, said:

nu prea ......... suna

la 100 de utilizatori nu e rentabil doar in cazul in care vor ramane acceasi utilizatori, daca in schimb nr s-ar tripla datorita implementarii acestui serviciu atunci poate ca investitia s-ar amortiza.

topicul nu a fost deschis la aria pt afaceri!


Acum nu e greu,primul pas o notificare la ANCOM ca vrei sa furnizezi servicii de televiziune prin cablu. Dupa care construiesti reteaua.Daca ai infrastructura de fibra pentru tine e mai usor decat unul care o ia de la inceput.In acelasi timp sa incepi sa iei acorduri de retransmisie de la furnizorii de programe.O mare parte dintre ele sunt free(vorbind de cele generaliste).Pentru inceput daca ai un ne mic de abonati nu trebuie sa te arunci la aparatura noua,se geseste sh la preturi decente.Oferind si catv normal ca o sa ai mai multi clienti. Pentru inceput nici nu ai nevoie de un numar mare de programe tv.
   Oricum licenta de la CNA se obtine infinit mai usor acum comparativ cu ce era 10 ani in urma. Pe langa asta nu mai ai nevoie nici de proiect al retelei ceea ce ce scuteste de cateva sute de euro cheltuiala. Referitor la echipamente: modulatoare as lua TVK( pret ok,service rapid),gasesti si sh la un pret bun,amplificatoare si noduri optice tot de la ei,cabluri,splitere,tapuri conectica de la tehnicb. Receptoare si antene : Peruvision,Tehnicb,Mondoplast,Elstar....

#9
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
exista cumva firme sau avocati care sa poata obtine aceste licente pt firma?

din cate am inteles trebuiesc incheiate acorduri cu fiecare post de tv in parte

#10
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
incearca o colaborare cu un operator gen RDS, o sa iesi mai bine.

#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostBukovina, on 07 octombrie 2012 - 13:17, said:

incearca o colaborare cu un operator gen RDS, o sa iesi mai bine.

RCS nu colaboreaza cu nimeni! Cand ai ajuns sa colaborezi cu ei in doua luni esti cumparat ,dar la pretul pe care-l vor ei!

View Postwide, on 07 octombrie 2012 - 09:00, said:

exista cumva firme sau avocati care sa poata obtine aceste licente pt firma?

din cate am inteles trebuiesc incheiate acorduri cu fiecare post de tv in parte

Nu ai nevoie de firme si de avocati! Poti contacta chiar tu posturile tv respective.De la multe o sa primesti acordul pe fax sau pe mail( in preincipiu la posturile free).

#12
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
este destul de complicata treaba. se pare ca mult mai simplu ar fi daca ar as deveni reseller la o retea ce detine deja aceste licente.

cred ca ar fi mai simplu si daca as alege iptv, daca ma insel sa ma corectati. orice sfat e bine venit

#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postwide, on 12 octombrie 2012 - 07:17, said:

este destul de complicata treaba. se pare ca mult mai simplu ar fi daca ar as deveni reseller la o retea ce detine deja aceste licente.

cred ca ar fi mai simplu si daca as alege iptv, daca ma insel sa ma corectati. orice sfat e bine venit

Nu mi se pare complicat deloc! Cum crezi ca ai putea deveni reseller ? Iar la faza cu iptv daca reteaua de net nu e cap-coada gigabit mai bine uita! Altii cu infrastructura serioasa au lasat balta ip tv. Pt iptv costurile sunt imense. Cea mai ieftina solutie e headend propriu in analogic.Oricand poti da si digital(odata ce ai reteaua facuta).
Ce intindere are reteaua ta actuala? Ca poate cu bani putini o poti utila pentru catv.
Si nu-ti mai fa probleme referitor la licente.Nu exista licente ci doar licenta,care se obtine de la CNA gratuit! Restul sunt acorduri de retransmisie care la fel le primesti gratuit de la canalele libere si in urma unui contract la cele cu plata( gen pro tv,acasa,procinema,discovery..)

Edited by ady_77, 13 October 2012 - 09:32.


#14
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View Postady_77, on 13 octombrie 2012 - 09:30, said:

Iar la faza cu iptv daca reteaua de net nu e cap-coada gigabit mai bine uita!

Urmatorul pas pe care doresc sa-l fac este sa-i maresc latimea de banda si sa o fac gigabite. Cred ca acest lucru si preturile foarte mici ar putea sa ma ajute cumva sa mai castig cativa abonati in fata mastodontilor precum RDS.

oricum daca lucrurile sunt asa cum spui nu renunt inca varianta catv analogica. daca lucrezi in domeniu si esti interesat am putea colabora

View Postady_77, on 13 octombrie 2012 - 09:30, said:

Ce intindere are reteaua ta actuala? Ca poate cu bani putini o poti utila pentru catv.

acopera aproape un cartier.

Edited by wide, 15 October 2012 - 20:07.


#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postwide, on 15 octombrie 2012 - 19:48, said:

Urmatorul pas pe care doresc sa-l fac este sa-i maresc latimea de banda si sa o fac gigabite. Cred ca acest lucru si preturile foarte mici ar putea sa ma ajute cumva sa mai castig cativa abonati in fata mastodontilor precum RDS.

oricum daca lucrurile sunt asa cum spui nu renunt inca varianta catv analogica. daca lucrezi in domeniu si esti interesat am putea colabora



acopera aproape un cartier.

Pai sa nici nu renunti la varianta catv analogica,ca nici aia mari nu o fac ( UPC si RCS),asta e cea mai usor de realizat si intretinut.
Daca e cat un cartier ai sanse mari sa prinzi mai multi abonati,eventual sa te extinzi undeva in apropiere...

#16
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
In ce oras ? Daca nu e secret... :)

#17
kab000mm

kab000mm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2009
salutare! m-a lovit si pe mine ideea asta astazi, cand purtam o discutie cu un domn care e foarte nemultumit de faptul ca in cartierul sau(un cartier limitrof orasului Popesti-Leordeni) nu exista niciun furnizor de televiziune prin catv, si sunt fortati sa se aboneze la diversi distribuitori de televoiziune prin antene digitale, astfel ca dupa fiecare ploaie, sau vant mai puternic, se strang cate doua echipe boom, akta, dolce sau digi pe la ei pe acolo! cum as putea face sa incep sa le distribui eu televiziune, prin realizarea unei retele catv! mentionez ca am ceva cunostinte in domeniu, deoarece le furnizez internet de 5 ani, si reteaua merge fara probleme! este un cartier mic, cu 10 blocuri cu 4 etaje, cu cate 4 scari maxim! potentialul este enorm, avand in vedere ca doar la reteaua mea de internet sunt conectati 250 de utilizatori, iar cererea pentru televiziune cred ca ar fi mult mai mare!

multumesc in avans pentru eventualele raspunsuri

#18
smokke2

smokke2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 02.12.2012
Si eu as vrea sa fac o companie de catv, dar problema mea ca nu am suficienti sui va rog frumos sa-mi dati un sfat cu sa-mi infiintez o companie de cablu mica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate