Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Storcatorul Rohnson R450

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#109
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
eu zic sa cumperi hurom, garantia de 10 ani la motor si 2 ani la piese acopera foarte mult
eu doua luni am facut de 2 ori pe zi suc, acum am facut un pic de pauza, dar am sa revin la acelasi obicei

#110
medardus

medardus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.03.2006
da, un hurom ar fi alegerea inteligenta, recunosc. dar parca n-as da o caruta de bani, din prima, pe un storcator.  cred ca am sa incep cu un storcator de buget, mai iefin, si poate mai incolo am sa trec si la modele superioare(hurom, etc), poate de un black friday, ceva. Rohnson-ul asta pare alegerea cea mai buna dpdv calitate/pret. Desi acum am dat si de un alt model - Tarington HOUSE SJ 1400, fata de cele deja mentionate aici, cica il comercializeaza astia de la metro. nush daca o fi bun de ceva, dar am gasit un filmulet pe iutube cu "performantele" lui : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/frfQ3d3YzYc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#111
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
De stors stoarce foarte bine. Sita nu este o problemã deoarece ai 2 ani garanție. Dacã storci ocazional chiar nu sunt probleme.
Oricum este o soluție de buget, în 2 ani probabil o sa aparã un hurom mai avansat ;)

#112
danbeligan

danbeligan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2014
Buna tuturor,
Referitor la storcatorul  Rohnson Vitamax am probleme cu piciorusele ce fixeaza corpul transparent de corpul storcatorului. Sunt 3 picioruse din plastic care s-au rupt.
Ati mai intalnit aceasta problema si  ati reusit sa o rezolvati la service?
Multumesc.

#113
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Pentru cei care doresc Rhson R450 sa stiti a estein Selgros la oferta - 470 RON.
Acum am trei inrebari:
1. la mine melcul se invarte in sensul acelor de ceasornic iar sita insens invers. Este normal asa?
2. cum reusiti sa curatati usor orificiul pe unde ies resturile. La mine raman blocate dupa acel dop de silicon si mi se pare foarte greu curatarea. Ma chinui cucoadade la perie dar poateeste o tehnica maiusoara.
3. Ati avut probleme cu acele picioruse de plastic care fixeaza corpul transparent de motor. Mi se par destul de fragile si cred ca este un minus mare pentru storcator.

#114
jumelle

jumelle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2014
Nu m-am lamurit din raspunsurile detinatorilor de Rohnson 450, stoarce pana la urma frunze sau nu (patrunjel, iarba de grau)?

Edited by jumelle, 25 September 2014 - 16:45.


#115
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Imi poate spune cineva daca se poate gasi online sita de la Rohsn R 450?
Daca da unde?

#116
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Nu a schimbat numeni sita la Rohson R450? (eu il am din septembrie, intr-adevar il folosesc pentru morcovi, telina si nu prea mai scoate ca la inceput)

Edited by vdingo11, 05 January 2015 - 15:13.


#117
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
La servisul care e trecut pe certificatul de garantie ai incercat ? Stiu ca nu e problema de garantie dar macar te pot indruma catre un magazin .

#118
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Am incercat la ei dar astept de 3 zile sa imi dea un raspuns.

#119
geo-b

geo-b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.03.2010

View Postvdingo11, on 05 ianuarie 2015 - 15:12, said:

Nu a schimbat numeni sita la Rohson R450? (eu il am din septembrie, intr-adevar il folosesc pentru morcovi, telina si nu prea mai scoate ca la inceput)
Sita nu ai de ce sa o schimbi atata timp cat nu este fisurata, aceasta sita nu are ''zimti'' ca sita unui storcator centrifugal.

#120
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Ca orice site se uzeaza in timp.
Am gasit pana la urma tot la o unitate service - m-au sunat cand nici nu mai cautam si se vede diferenta la stoarcere fata de cea veche.

#121
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am luat și eu o minune de-asta. Având în vedere prețul de 390 lei, eu zic că am făcut o afacere bună. Sucul iese cam prea pulpos, parcă. Unele sucuri sunt mai OK așa, altele, nu prea. De pildă, mere vs. sfeclă roșie. Sucul de mere e mai bun de consistența nectarului, cel de sfeclă, hmmm... Dar știam la ce să m-aștept, comparativ cu vechiul meu storcător centrifugal. No, amu să vedem cât ține. :)

#122
rarestoom

rarestoom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2012

View Postursamajor, on 26 august 2015 - 19:26, said:

Am luat și eu o minune de-asta. Având în vedere prețul de 390 lei, eu zic că am făcut o afacere bună. Sucul iese cam prea pulpos, parcă. Unele sucuri sunt mai OK așa, altele, nu prea. De pildă, mere vs. sfeclă roșie. Sucul de mere e mai bun de consistența nectarului, cel de sfeclă, hmmm... Dar știam la ce să m-aștept, comparativ cu vechiul meu storcător centrifugal. No, amu să vedem cât ține. Posted Image

Salut,
Spune-mi te rog unde ai găsit storcătorul ăsta la 390 lei. Mă interesează să-l cumpăr.
Poți să pui un link?
Merci

#123
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Selgros.

#124
ramonzca1079

ramonzca1079

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.10.2006
O parere, va rog!!! Multumesc anticipat!...
Vreau sa achizitionez un storcator cu ax melcat...oscilez intre Biovita SJ5000 http://www.biovita.r...at-biovita.html si Hurom GD http://www.fanplace....rizontal.../... sau Greenis Slow Juicer F9010 http://www.bioraw.ro...sare-la-rece... ...Ce mi-ati recomanda??? pretul nu constituie o problema, diferenta fiind nesemnificativa...cca 1000 - 1100 ron

#125
ionuke

ionuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.09.2007
Salut, a incercat cineva modelul nou de la Rohnson R459? Ma intereseaza daca e la fel de galagios ca cele vechi sau foloseste motor silentios ca si la hurom.

In alta ordine de idei am testat zilele astea un Hurom HH Elite si am ramas absolut impresionat de silentiozitate si felul in care a trecut prin 3,5 kile de struguri de parca nici nu i-a simtit. Rohnson-ul meu 450 e pe moarte dupa 3 ani jumate de utilizare si se ineaca cu struguri dupa un litru, dar cred ca si asa pe moarte ar mai duce inca mult daca am rabdare cu el.

Astea fiind zise, nu as da 2000 pe hurom daca as gasi un produs asemanator de la un brand mai ieftin. Sugestii? (ma intereseaza modele cu motor silentios ca imi fac suc pe la 5 dimineata si ma injura vecinii).

#126
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Am gasit R459 la 450 lei si sunt curios daca merita cumparat. Nu o sa fie folosit zilnic si nu am foarte mari pretentii de la el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate