Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

LTE de la Orange România.

* * * * - 14 votes
  • Please log in to reply
28913 replies to this topic

#17857
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
@yblu, confirm si eu faza cu francezii (se ajuta intre ei). Lucrez la o firma frantuzeasca, iar telefoanele de serviciu (beneficiu oferit doar pentru cei din high management) sunt pe Orange. Initial ne-au impus sa avem cont de BRD pentru salarii. Fie, macar din aceste parteneriate au instalat si un site intern Orange, 4G este super ok.

Cat despre roaming, inca nu l-am incercat de cand am revenit la Orange, insa prin 2006 (acum vreo 12 ani jumate), cand aveam doar un telefon 2G, cu Orange Prepay, mi-a intrat in roaming de-abia cand am ajuns in Budapesta la cateva ore de cand intrasem in Ungaria. Si atunci se practicau tarifele acelea nesimtite de roaming.

Si sa nu fiu total off topic, de la site-ul intern Orange la mine la serviciu, in Premium Plaza, langa Piata Victoriei, Bucuresti, 4G este exclusiv pe 1800 MHz.

#17858
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View PostLieutenant, on 23 martie 2019 - 23:07, said:

Initial ne-au impus sa avem cont de BRD pentru salarii. Fie, macar din aceste parteneriate au instalat si un site intern Orange, 4G este super ok.
Si sa nu fiu total off topic, de la site-ul intern Orange la mine la serviciu, in Premium Plaza, langa Piata Victoriei, Bucuresti, 4G este exclusiv pe 1800 MHz.
Povestea cu cardurile este si la noi, dar macar,pe langa BRD,au conventie cu inca 2 banci(totusi suntem peste 1000 de angajati).Oricum sa nu aud de BRD(am o sila fata de ei....o da).
Site indoor avem si noi si emite 3G 2100 pe 2 purtatoare si LTE [email protected] nema(doar Orange emite desi in oras in mall/alte centre de bussiness unde sunt si clienti Vodafone s-a facut mix si pe acele sisteme emitand atat orange cat si vodafone indiferent de proprietar).Daca in cladiri este doar un client al Orange atunci cei rosii nu au venit!
Cat priveste prezenta doar a LTE 1800, eu suspectez ca ar putea tine de antenele folosite(probabil nu stiu 2600 si sunt in range 1700-2200Mhz).O alta varianta este ca stiu 2600Mhz, dar inca nu se considera necesar sa apara si 2600, deci mai scutesc un RRU(bine nici pe macro nu este uniforma reteaua orange in Bucuresti...in sensul ca nu toate statiile au LTE 1800 si 2600). Acest necesar este verificabil de la distanta fie prin debitul de pe celula/la nivel de user fie(si mai corect) prin incarcare pe celula la nivel de resurse(PRB utilization).

Edited by yblu, 23 March 2019 - 23:27.


#17859
gabbry

gabbry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.06.2007
4G la viteze de HSPA Posted Image

Attached Files



#17860
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
KFC Dristor

Attached Files



#17861
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016
Si 256QAM nu se poate dezactiva? Nu-i de mirare ca un device cu LTE Cat6 are viteze mai bune fata de un device cu LTE de categorie mai superioara, la semnal slab.

#17862
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010
B3 indoor, P10 lite
Attached File  Screenshot_20190324-074727.jpg   78.46K   5 downloads

P20 lite
Attached File  IMG-20190324-WA0001.jpg   59.17K   6 downloads

E buna viteza pentru o statiune

#17863
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Azi noapte

#17864
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016

View Postgabbry, on 23 martie 2019 - 23:34, said:

4G la viteze de HSPA Posted Image
Doar Orange-ul merge așa în Darabani? Sau și alte rețele? Ce claritate ai la videoclipuri?
În orașul Hârlău, când este aglomerat, viteza de download nu trece de mai mult de 2 mbps.

Edited by teogorghin, 24 March 2019 - 09:43.


#17865
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Craiova, Grădina Botanică, outdoor

Attached Files



#17866
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
@yblu

Drumul este varza, partea de urcare a fost totusi ok, important ca nu era zapada pe drum, doar pe margine. Insa la coborare spre Dalghiu, emotii in fiecare curba desi eram cu un Landcruiser. Noroi adanc, cauciucurile plate, ne-am ajutat de DAC.
ON: Site-ul Digi era pe satelit si avea panouri solare, dar nu cred ca nu este curent in zona deoarece este in apropiere de pensiune. Eu am inteles ca ceilalti operatori folosesc doar MW si este imposibil sa acopere, insa ma deranjeaza ca pe harta este semnal din plin, ceilalti operatori sunt putin mai sinceri cu harta.

#17867
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Tot în grădina botanică, pe partea dinspre Calea Severinului

Attached Files



#17868
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postteogorghin, on 24 martie 2019 - 07:50, said:

Si 256QAM nu se poate dezactiva? Nu-i de mirare ca un device cu LTE Cat6 are viteze mai bune fata de un device cu LTE de categorie mai superioara, la semnal slab.

256 nu se activeaza decat cand ai conditii radio foarte bune, altfel stai in 64/16/QPSK.

#17869
gabbry

gabbry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.06.2007

View Postteogorghin, on 24 martie 2019 - 09:42, said:

Doar Orange-ul merge așa în Darabani? Sau și alte rețele? Ce claritate ai la videoclipuri?
În orașul Hârlău, când este aglomerat, viteza de download nu trece de mai mult de 2 mbps.
In teste aveam claritate1080p cu buffering din 5 in 5 secunde.
Si celelalte retele au acelasi bandwidth (DIGI / TELEKOM), Nu am testat inca Vodafone.

Daca pun pe quality automat schimba pe 360p - 480p si tot cu buffering, dar mai rar.

btw Clax Telecom = Orange S.A. ? Posted Image

Attached Files



#17870
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View Postteogorghin, on 24 martie 2019 - 07:50, said:

Si 256QAM nu se poate dezactiva? Nu-i de mirare ca un device cu LTE Cat6 are viteze mai bune fata de un device cu LTE de categorie mai superioara, la semnal slab.
2 secunde....256QAM a venit pentru a aduce o viteza mai mare->pentru a lua ochii utilizatorului. Daca il dezactiveaza vor fi useri care vor plange si mai mult, nu mai poti arata in reclama pana la 500Mbps(sau cat se mai arata acum).
Din pacate in momentul in care se castiga ceva, adesea, ceva se va degrada/va fi impactat! Totul depinde de ce se doreste/care este viziunea operatorului, iar din acest punct de vedere tot vitezele astronomice vor lua ochii(nu are cum sa spuna:noi suntem cel mai bun operator in conditii de semnal prost deoarece nu prea au cum sa dovedeasca acest lucru. Asa ca...hai la noi si ai pana la XXX Mbps sau supernet sau ce o mai fi pe acolo).
Nu vei avea 256QAM decat la un semnal foarte bun, insa pagina 94->se pierd 3 CQI-uri pe modulatie QPSK care sunt utile exact atunci cand ai semnal prost(maparea pe CQI pentru 64QAM si 256QAM este identica la nivel de index).
http://www.etsi.org/...213v120300p.pdf

View Postalex_bv2001, on 24 martie 2019 - 12:05, said:

ON: Site-ul Digi era pe satelit si avea panouri solare, dar nu cred ca nu este curent in zona deoarece este in apropiere de pensiune. Eu am inteles ca ceilalti operatori folosesc doar MW si este imposibil sa acopere, insa ma deranjeaza ca pe harta este semnal din plin, ceilalti operatori sunt putin mai sinceri cu harta.
Si ceilalti operatori pot avea situri pe satelit! Nu ii opreste nimeni(atata tot, daca imi aduc bine aminte, parca trebuie ceva licenta pe controller si normal alta configuratie a parametrilor. De ex intre 2 burst-uri consecutive RACH ,in faza de acces, mobilul sa astepte mai mult din cauza delay-ului adus de satelit ca daca nu o sa dea in cascada ca nebunul).
Cat priveste harta de acoperire....sa zicem ca unii sunt mai smecheri(vezi vodafone cu al lor 4G la nivel national) si altii mai fraieri(ex digi 4G si chiar telekom in unele zone), dar na!
In mod normal, pentru harta se fac simulari si ,in unele zone, teste pe teren,daca este posibil.
Din pacate sunt variatii si din cauza terminalelor pe care le folosim dar si din cauza retelei(echipamentele mai imbatranesc):
->este posibil ca jumperul intre RRU si antena sa mai intoarca ceva semnal la RRU in loc sa il duca tot la antena. Acest lucru este detectabil prin VSWR->http://www.antenna-t...itions/vswr.php sa zicem ca la integrare a fost de 1.2 si acum e ceva mai rau la 1.4-1.5...dar nu ai alarma pentru ca pragul de alarmare este la 1.8,configurabil).
->este posibil ca zgomotul in uplink la statia de baza sa nu fie ca la carticica de -106dBm si sa mai fi urcat spre un -102/-101dBm ca a imbatrinit si acea antena si cum din acelasi RRU se mai emite si ceva GSM se cam vad intermodulatiile.Daca mai adaug ca la RS cu vodafone, acum 4 ani, au venit si ei pe aceeasi antena/poate pe acelasi RRU...se creste puterea de emisie in antena. Cum raportul cu statiile ce au celule problematice se uita doar daca zgomotul este mai mare de -98dBm nu o sa imi apara celula in raport(iar daca nu exista debalansare semnificativa intre cele 2 cai de la RRU la antena nu voi avea alarma pe echipament).
->daca esti chiar ghinionist si e ceva problema la tija de RET din antena si nu mai este la cat ar trebui...iar se mai pierde din acoperire(sa zicem ca s-a cerut tilt 2 si acum tija este la 3.5....nu ai alarma si poate nici nu se vede in distributia de useri in raport cu distanta->denumita si PD->propagation delay in 3G).
Astfel ori nu avem ce am simulat ori incep sa se vada unele lucruri la semnal slabut(dam sa sunam si nu merge/se aude aiurea sau pica apelul).
Din pacate, indiferent de operator/furnizor de echipamente/cine presteaza la clape, nu se poate tine reteaua impecabil/exact ca in carte deoarece costurile ar fi enorme! Nu pot sa merg la X luni si sa verific orice antena/cablu(se mai fac niste inspectii,denumite Preventive maintenance, dar si acestea costa si poate merge sa mai stam si asa...poate pot face un ppt si cineva il arata sefilor si zice:uite scadem cheltuielile cu atata si nu apar plangeri clienti in plus/nu sunt degradari de indicatori de perfermonta! Cum toti vor cost reduction va veni un mare BRAVO).
Cel mai corect ar fi ca aceste harti sa dea in clar si valoare de semnal la care sunt garantate/colorate(de ex ce inseamna acoperire buna? Intre cat si cat...dBm...). Apoi ramane in discutie terminalele(nu toate sunt la fel de "sensibile") si traficul din retea(cand se simuleaza se doreste maximul de acoperire...traficul sa vina dupa).
Ca este tras de par...da...insa te poate lua cu traficul existent la acea ora/conditii meteo care afecteaza propagarea/cell breathing...etc.
Sfant este sa testezi la fata locului, daca ai nevoie de serviciu constant intr-o locatie la limita, iar daca nu de un 112 o poti pune indiferent de retea(dar ideea este sa nu ai nevoie). In rest ENJOY! Este mai important acest lucru! Pozele pe FB pot merge dupa!
PS1:si eu am facut de cateva ori acest drum acum mai mult ani si, alaturi de altele din tara, ma linisteau(intr-adevar trebuie mult mai multa atentie/evaluare a situatiei la volan ca daca ramai impotmolit....o sa fie frumos inapoi/inainte pe jos dupa tractor) tocmai pentru ca nu aveam semnal pe niciunul dintre cele 3 telefoane si nu putea sa dea niciun sef de mine.Adesea de pe harta/din birou....Zizin-Vama Buzaului este drum de 15 min...hai unde esti? Ce faci? Freci matzu? Hai ca trebuie sa ajungi si la Targu Secuiesc de acolo, de la Intorsura pe DN imediat ajungi.Vezi ca ii zic la client ca intr-o ora esti acolo(dar nu se stie ca, desi este DN, intre Barcani si Zagon este de piatra).
PS2:asemenea probleme sunt la toti operatorii! Unii sunt mai insistenti pe unele lucruri/altii le mai lasa si asa! Impactul/ce rezulta depinde de foarte multi factori si sa nu uitam ca telefonia mobila a ajuns ceva banal/de masa! Nu iau apararea la orange, nici nu dau in ei(desi, in urma cu mai multi ani, multe lucruri de pe retea le-au facut extrem de serios).

Edited by yblu, 24 March 2019 - 14:20.


#17871
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Piața Montréal (lângă Piața Presei), terminal tramvai 41, sector 1 București
Orange Prepay opțiunea 6
4G+ (capturile cu rezultate aproape de 200 Mbps)
Huawei P20 Pro dual SIM Android 9

LE: am observat că acum se prinde 4G+ (B3+B7) pe Giulești lângă Opera Comică pentru copii. Pe harta Orange, în zona respectivă, încă apare până la 200 Mbps (deci un 4G simplu cu 256 QAM). În schimb, viteza nu-i strălucită (nici măcar 100 Mbps - penultima captură).

Edited by Lieutenant, 24 March 2019 - 17:32.


#17872
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010
Sinaia, cota 2000 m, B3
Attached File  Screenshot_20190324-140355.jpg   79.97K   17 downloadsAttached File  Screenshot_20190324-140443.jpg   78.9K   15 downloadsAttached File  Screenshot_20190324-141743.jpg   70.94K   17 downloadsAttached File  IMG_20190324_142224.jpg   184.74K   31 downloads

#17873
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Da, e fibra, mergea super si in vara.

#17874
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016

View Postgabbry, on 24 martie 2019 - 13:47, said:


In teste aveam claritate1080p cu buffering din 5 in 5 secunde.
Si celelalte retele au acelasi bandwidth (DIGI / TELEKOM), Nu am testat inca Vodafone.

Daca pun pe quality automat schimba pe 360p - 480p si tot cu buffering, dar mai rar.

btw Clax Telecom = Orange S.A. ? Posted Image
Nu cred ca-ti arata site-ul provider-ul corect. Incearca whatismyip.com
Oricum, pe 3G ce viteze ai? Te-ai putea astepta la surprize.
Cam aglomerata reteaua cu RSRQ -12/-13. Ar trebui sa implementeze si acolo B3/B7. Chiar daca e aproape de granita cu Ucraina.
Cu semnalul asta (-76 dbm) am prins suta in Iasi, pe B3.
Pe celula cu PCI 337, ce viteze sunt? Tot la fel?

Attached Files


Edited by teogorghin, 24 March 2019 - 19:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate