Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

LTE de la Orange România.

* * * * - 14 votes
  • Please log in to reply
28918 replies to this topic

#17839
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Mda Teleorman, Giurgiu și Călărași au fost lăsate cam în urma

#17840
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,929
  • Înscris: 28.09.2017
Nou venit în casă... P20 PRO
+ un comparativ cu AZ3 ZE520KL

Attached Files


Edited by A-ONE, 23 March 2019 - 12:06.


#17841
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemanu900, on 23 martie 2019 - 11:35, said:

Acolo-i zona 'dedicata' Telekom, nu?
De asta nici nu cred ca-si bate Orange capul probabil.

Clar, nu e nici naiba pe Orange. B20 only si rupe:

Attached File  Screenshot_20190323_105009_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   63.87K   24 downloadsAttached File  Screenshot_20190323_105023_com.parizene.netmonitor.jpg   77.76K   20 downloads

Edited by MembruAnonim, 23 March 2019 - 12:10.


#17842
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
La mine prin rural nu vezi RSRQ-5 decât  noaptea și dimineața

Edited by Alex_23, 23 March 2019 - 12:28.


#17843
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
La mine la tara, e aglomerat, ar trebui sa pună B20 la Secara.

4G+ în pădure :D
Attached File  Screenshot_20190323-124135.jpg   83.33K   11 downloads

#17844
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004
Indoor Iasi, 3CA, semnal slab

Attached File  Screenshot_20190323-145438_Service mode RIL.jpg   152.6K   14 downloadsAttached File  Screenshot_20190323-145424_Speedtest.jpg   62.86K   11 downloadsAttached File  Screenshot_20190323-145458_Speedtest.jpg   63.18K   10 downloads

#17845
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Tulcea-oraș.

Attached Files



#17846
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Fa test pe serverul orange și selectează la connection Multi. Serverul RDS e cam lent

#17847
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
În fața blocului admirând circulația megabiților :D

#17848
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Indoor și la mine
Destul de bine pentru ora asta

Attached Files



#17849
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016
S-a modificat harta de acoperire Orange. S-a marit viteza maxima teoretica. in Cotnari a fost 250 mbps. Acum este 300 mbps.

Edited by teogorghin, 23 March 2019 - 19:36.


#17850
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E pana la 300 daca ai telefon cu modulatie superioara, indeplinesti ''criteriile'' de semnal, zgomot... altfel, pana la 250 pentru telefoanele ''obisnuite''.

Edited by MembruAnonim, 23 March 2019 - 19:56.


#17851
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004

View Postteogorghin, on 23 martie 2019 - 19:34, said:

S-a modificat harta de acoperire Orange. S-a marit viteza maxima teoretica. in Cotnari a fost 250 mbps. Acum este 300 mbps.

Normal, datorat faptului ca au trecut B3-ul la 20 Mhz.

Giratoriu Carrefour ERA:

Attached File  Screenshot_20190323-175917_Service mode RIL.jpg   138.28K   11 downloadsAttached File  Screenshot_20190323-175932_Speedtest.jpg   62.36K   14 downloads

#17852
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Ce înseamnă modulație superioara Simply?

#17853
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View Postyblu, on 05 octombrie 2018 - 23:43, said:

Gurahont-Ineu:
->in Sebis avem 4G pe a doua statie.Orasul este acoperit de pe deal(unde sunt toti operatorii si cu 4G de mai bine de un an pe 078).Apoi mai este un site in centru pe un bloc de 4 etaje(la giratoriu).Acum a primit LTE B20 si cea de-a doua statie de pe drumul spre Donceni/Moneasa.Nu imi este clar daca ambele statii de pe deal sunt ale lor(sunt la doar 2km una de alta).
A venit 800 si pe statia din oras(https://www.google.c...!7i13312!8i6656), dar e cam inecata de cea de pe deal....cred ca mai bine puneau LTE 1800 pe 078 de pe deal,mai ales ca este de GSM 1800...dar na...poate este trafic mare pe GSM si nu mai este putere libera pe RRU-uri!

View Postyblu, on 05 octombrie 2018 - 23:43, said:

Pancota-Arad:
->Sintana:in RS au intrat cei rosii cu un pilon in zona garii(au si fibra acolo, multe MW), iar cei portocalii aveau un pilon propriu la iesirea spre Olari.Ambele sunt in trafic, dar se emite 4G 800/1800 doar de pe cel al Vodafone
A venit LTE 800 si pe pilonul Orange din Sintana, dar este cam greu de prins deoarece mobilul prefera 1800-le de pe pilonul Vodafone.

View Postalex_bv2001, on 21 martie 2019 - 18:19, said:

Azi am facut un pic de offroad, mai exact drumul de la Zizin pana la Vama Buzaului prin Dalghiu, respectiv DJ103A. Dupa ce iesi din Zizin bye semnal, nicio retea nu are, desi la Orange pe harta apare 3G si partial 4G. Dupa ce treci muntele si cobori serpentinele, in apropiere de Dalghiu este o antena de Digi, utila pentru apeluri de urgenta pentru celelalte retele. Semnal mai apare de abia cand intri in Vama Buzaului, unde e B20. Inca o dovada ca harta e de umplutura, colorata peste tot doar asa sa fie.
Zona este frumoasa insa trebuie sa fim realisti! Este nerentabil sa se acopere acel drum(complicat din perspectiva alimentarii cu electricitate si cam imposibil de avut legatura MW).
Dalghiu digi este zona alba(bun si acel site chiar daca este pe satelit).
Offtopic:Drumul cum mai este?

View Postemanu900, on 17 martie 2019 - 08:09, said:

Foarte fain, am trait s-o vad si pe asta.
In Ungaria Telekom HU si Telenor au pus in comun cei 10 Mhz pe care ii au separat si a iesit un B20 pe 20 Mhz.
Sunt tari din Europa(mai ales prin nord) unde s-a implementat de multi ani de zile partajarea de spectru in cadrul retelelor ran sharing(da este mai complicat la nivel de management intrucat pe aceeasi celula stau utilizatorii de la ambele retele+cei in roaming si trebuie mereu stiut catre ce core sa se trimita apelurile, dar nu imposibil).
Marele dezavanataj este dat de faptul ca la o congestie radio din partea unui operator se va vedea rau si la celalalt.
La cum stau lucrurile in RO(orange mai trage, dar vodafone taie lemne....ma astept, la un moment dat, sa se faca la fel si la noi. Din pacate Telekom a inceput sa taie si el lemne si au inghetat swapul ca mai ridicau presiunea(doar digi ce mai trage cu LTE2100 pe rural dar ei nu au spectru pentru LTE in banda joasa).

View PostLieutenant, on 17 martie 2019 - 18:38, said:

Deja pare ciudat fiindca partenerii Orange in roaming pe Ungaria sunt: Telenor, Telekom si Vodafone conform https://www.orange.r...modal-operatori
Ori vreo defectiune tehnica temporara la Orange pe interconectare internationala (cel putin cu Ungaria), dar aici trebuie vazut daca mai sunt si alti utilizatori care intalnesc azi/zile astea probleme, respectiv anuminte plaje de numere afectate, postpay, prepay etc.
Ori una dintre noile manevre Orange de a face profit. Niciunul dintre partenerii maghiari nu este in grupul lor international (asa cum Telekom RO este cu Telekom HU, de unde restrictia prepay Telekom RO sa se conecteze doar pe T HU), deci la decontul de roaming catre Ungaria, Orange Romania iese sigur pe pierdere (atat la nivel de grup, cat si de filiala fiindca maghiarii in roaming in Romania au sigur alte retele romanesti preferate, Vodafone HU cu Vodafone RO, Telekom HU cu Telekom RO, si nici nu cred ca ii intereseaza asa mult vizitele prin Romania, de unde sigur balanta atarna in favoarea operatorilor maghiari).
Intr-adevar nu este orange in HU, dar ei pot avea un acord preferential cu un anume operator(si cred ca este Telenor in HU, dar nu garantez).
Cat priveste roamingul la Orange, el este o problema ca si la toti cei care simt scaderi de incasari dupa implementarea reglementarilor UE.
Acum daca un operator X sau unul Y aplica diferite artificii pentru a rotunji veniturile, da este posibil.
Ex in cazul meu:
a)Roaming in FR pe Orange FR(preferred PLMN si normal).Din pacate am ajuns intr-o cladire cu semnal doar pe la geam, dar firma avea flota pe SFR si era sistem radiant indoor! Telefonul meu statea pe orange FR GSM la -108dBm...ce internet(si chiar aveam nevoie....nu de pus poze pe nu stiu ce aplicatie ci pentru lucru).Am dat scanare manuala si fortat in SFR....nimic(momentan nu se poate conecata la acesta retea).L-am fortat vreo 10minute si nimic! Am facut hotspot de pe celaltat telefon(tot cu un sim de RO) si aia e...el mergea pe SFR! La circa jumatate de ora, l-am gasit in SFR(telefonul cu SIM Orange RO).
Suspectez ca la primele/unele cereri din partea unor operatori de roaming(care nu sunt preferred operators) HLR-ul/HSS-ul orange este setat sa raspunda un pic aiurea astfel incat sa nu se ajunga la inregistrarea in acea retea! Acest lucru nu este definitiv(tot in FR, dar alta data, pierzand semnalul de la Orange FR l-am gasit si pe SFR si pe BYT).
b)Roaming in PT pe Nosh(parca). Intrat pe net si la nici 30 secunde SMS de la 355 cum ca am terminat traficul de net si ca voi fi tarifat(imposibil deoarece de 4 zile eram pe un ciclu nou de facturare si chiar nu facusem trafic). Normal aveam sa fiu tarifat! Doar ca surprize....au aplicat si limitarea de 128kbps pe care o am in RO cand termin traficul! Asadar si tarifat si la 128kbp(incearca sa urmaresti ceva online la viteza asta...o sedinta de exemplu). Ok sunat la ei...totul ok...cica nu doar ca am terminat traficul de net dar am si vreo 3GB peste! la infocost inca mai aveam 1.5GB in RO/UE.L-am intrebat pe consultant daca chiar vede intervalele de trafic si cand am stat eu conectat la 128kbps de am facut GB? Mi-a preluat solicitarea si cica a deschis TT, deoarece nu ma poate ajuta! Cica profilul este ok, dar...nu stie de ce...i-am bagat in ...in gand si iar am trecut pe cartela de la un alt operator din RO.
Cam asa sa scurta mea experienta in roaming cu orange! Este vorba de un abonament corporate(primit de la lucru...si flota cred ca este de cateva sute de numere). Intr-un cuvant:dezamagire! La intoarcerea in tara am schimbat SIM-ul pentru ca nu era si NANO....am luat-o un pic la impins vagoane pe tipa din firma care se ocupa de abonamente(este extrem de slab/prost ce avem dar in fine), cica nu are ce sa faca...firma frantuzeasca....trebuia sa stea pe Orange RO...ca asa este de sus venit...(ei se ajuta intre ei....BRD pe orange, dacia-renault pe brd si pe orange, carrefour pe brd si pe orange, leroy-merlin tot pe orange...etc)
Apreciez atitudinea celor din shop(foarte ok fata de altii de la noi) plus faptul ca au raspuns instant la customer care...dar...cam atat!
Se pare ca este o cioara vopsita pe undeva.

View Postpopascu, on 23 martie 2019 - 21:49, said:

Ce înseamnă modulație superioara Simply?
Standard atat HSxPA cat si 4G merg cu maxim 64QAM(normal in functie de ce masoara/raporteaza telefonul). Pe 4G se poate urca la 256QAM(in anumite conditii).
Nu recomand sa va bazati pe acest 256QAM cand aveti semnal slab deoarece faca chiar mai rau(se pierd 3 CQI-uri pe modulatie QPSK care este utila exact atunci cand ai semnal prost).
La 64QAM un simbol trimis codeaza 6biti, iar la 256QAM 8 biti. Prin comparatie, 3G simplu, adica R99, foloseste QPSK adica 2 biti pe fiecare simbol.

Edited by yblu, 23 March 2019 - 22:23.


#17854
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Mulțumesc

#17855
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004
@yblu

Multam si eu. Deci Telekom a rarit-o cu densificarea/extinderea, cam ce banuiam de ceva vreme.

#17856
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View Postemanu900, on 23 martie 2019 - 22:27, said:

@yblu
Multam si eu. Deci Telekom a rarit-o cu densificarea/extinderea, cam ce banuiam de ceva vreme.
Aparent da, cel putin la nivel de swap.
De cealalta parte se mai misca prin adaugarea LTE1800 peste statiile care initial au primit 800 si acum sunt congestionate rau (nu toate, dar se mai misca in unele judete in care au clienti:DJ,OT,CL,IL,DB,VN... si suspectez ca exista de GSM 1800 pe aceste sectoare). Acum ce este in spate...am niste teorii, dar nici nu stiu daca sa le mai impartasesc deoarece, dupa, va zice lumea ca lucrez la ei si ii tin in brate sau ca vreau sa le fac rau(deja se pare ca lucrez la Digi, apoi as mai fi si pe la orange).....dar cum naiba sa fac asta intr-o zi de 24h ca mai trebuie sa traiesc si eu???? In plus, contractele de MS(managed services) nu sunt la aceeasi companie(practic daca as lucra la Ericsson da as putea sa am acces, teoretic, la o cafea macar, la reteau orange, telekom si poate digi daca implementarea swapului este facuta de catre Ericsson).
In fine...oricum suntem offtopic!

Edited by yblu, 23 March 2019 - 23:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 1 anonymous users

alex_rom, Cata20004

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate