Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Nu mai invidiati Vestul.

- - - - -
  • Please log in to reply
468 replies to this topic

#235
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,799
  • Înscris: 09.05.2008

View Postbogdan_z, on 23 septembrie 2012 - 13:12, said:

S-a intors Manelar pe forum?! Ahahahahahaha, ahahahahhahahahahaha, ahahahahahahhahahahahahahahaha!!!
Du-te. ma !
Ai scapat de su' morsa sau a inceput noaptea polara ?

#236
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View PostOvidiu93, on 23 septembrie 2012 - 13:29, said:

Presupun ca avatarul tau e o ironie la adresa relatiilor dintre Romania si Rusia.
a, nu e o ironie, eu admir cultura rusa, zona asiei de nord,centru si estul extrem, plus estul extrem al europei prin respectivele tari..
dar l-am lasat asa, nu l-am mai schimbat..

#237
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View Postbogdan_z, on 23 septembrie 2012 - 13:22, said:

"Si nu pt ca eram doar turist si ca peste 2-3 zile plecam mai departe, ci pur si simplu.." .

"eeh", prea tarziu.
deja nu mai e valabil ce ai zis.

AHAHAHAHAHAHAA
Eeh ce harfe si impresii de Noica ai in tine.
Plus glume proaste.

#238
rat662

rat662

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 19.09.2012

View Postfuturist, on 23 septembrie 2012 - 13:15, said:

Vorbesc ca unu' care a citit si altceva . Nu doar propaganda iudaica.

Da' tu ai fost acolo ?
Postezi din  mormant ? S-a inventat reincarnarea ?



keep reading brother , keep reading....si incearca sa-ti faci o idee pe baza mai multor carti ....dupa care trage linie si reintoarce-te pe SFTpedia
nu am citit propaganda iudaica dar mi-a placut un proverb evreiesc:

"Never approach a goat from the front, a horse from behind, and a fool from both sides."

da cu Google Translate daca ai probleme ...

Hai pa

#239
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postandu2012, on 23 septembrie 2012 - 13:35, said:

Eeh ce harfe si impresii de Noica ai in tine.
Plus glume proaste.
multumesc. :blush:

#240
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View PostOscilatrix, on 23 septembrie 2012 - 13:30, said:

Roua, e mai tragic decat iti imaginezi. In Romania nu e inca asa, de aia esti optimista. Tinerii de varsta mea nu se mai trezesc din rebeliune, pentru ca nu au de ce, ptr. ca societatea nu pune nici o bariera morala.Nu-i sanctioneaza nimeni! Nu te sanctioneaza nimeni daca la 30 de ani o arzi brambura si te joci wow toata ziua. Nu te sanctioneaza nimeni daca la 35 de ani, ca femeie, o arzi aiurea in baruri cu barbati si nu esti la casa ta. Nu te sanctioneaza societatea daca inseli, daca bei ca ultimul porc, daca divortezi ca asa "ti-a venit chef" sau ca "nu esti implinit" , daca esti swinger, daca ai o "open marriage", nu te sanctioneaza nimeni daca umblii imbracat in pijamale pe strada si cu parul roz si esti punker si rebel la 35 de ani, nu te sanctioneaza nimeni daca umblii cu fusta scurta si dresuri rupte cand ai 80 de kile, nu te sanctioneaza nimeni cand ai 7 copii cu 4 barbati. Nu e politically correct! Ba chiar te incurajeaza! Stii cand te sanctioneaza? Cand esti un om normal, familist, care crede in valorile traditionale si vrea o viata normala si simpla. Ce plictisitor, ce inapoiat, ce prost esti, nu stii sa te distrezi!

E un twist. Inainte erai sanctionat daca iti doreai sa porti parul roz. Azi daca iti doresti familie. Desi daca te uiti putin pe thread nimeni n-a spus ca e o enormitate ceea ce iti doresti.
Inteleg foarte bine ce spui, poate nu pare c-as face-o. Dar ideea de fond e ca povestea asta e ciclica, cand e hilara o "moda", cand  cealalta. Nu-i nimic nou sub soare. Treaba e ca pentru tine personal nu aduce niciun beneficiu gandirea catastrofica. Inteleg ca ai motive, inteleg ca vezi tot felul, inteleg. Doar eu sunt din breasla celor cuminti (nota iti apartine) dar esential e ce poti face tu. Poti invata incat sa absovi facultatea, poti gasi un om care sa creada in aceleasi valori, poti gasi un grup de oameni care sa le impartaseasca si in jurul carora sa nu te simti pierduta. Poti gasi o minima intelegere la ceea ce nu poti accepta nicicum? Va trebui, doar studiezi psihologia. Posted Image

Eu cred ca pentru tine benefic e ceea ce poti face cu mintea si mainile tale, vorba aceea, si mai putin ceea ce se petrece in jurul tau. Asta nu inseamna ca pledez pentru intoarcerea spatelui, pentru lipsa de observatie, e evident ca se intampla lucruri, chestiunea e ca doar acceptand ceea ce esti (in contextul asta cineva care isi doreste o familie, copii, etc) poti schimba ceea ce e in jurul tau. Fii convinsa ca automat te vei inconjura de oameni care vor crede la fel. Deocamdata studiaza si fa in asa fel incat sa poti castiga o paine. Asta cred eu.

Edited by roua, 23 September 2012 - 13:41.


#241
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostOscilatrix, on 23 septembrie 2012 - 13:30, said:

Stii cand te sanctioneaza? Cand esti un om normal, familist, care crede in valorile traditionale si vrea o viata normala si simpla. Ce plictisitor, ce inapoiat, ce prost esti, nu stii sa te distrezi!

Mdeah, bun, si in Romania te sanctioneza cand spui ca nu vrei sa te casatoresti si nu vrei nici  copii.Ca , deh, 'asa se face'. Urasc de moarte termenul asta.
Esti deja un paria, o anomalie, ba chiar mi-o spus cineva ca n-am suflet.Posted Image

Edited by Sirius_B, 23 September 2012 - 13:43.


#242
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,799
  • Înscris: 09.05.2008

View PostOscilatrix, on 23 septembrie 2012 - 13:30, said:

Ce plictisitor, ce inapoiat, ce prost esti, nu stii sa te distrezi!
Tu te-ai combinat cu sarci.
Si n-ai spus nimic. :samui:

View Postroua, on 23 septembrie 2012 - 13:31, said:

Daca purtam discutia aceasta inainte de '89, in perioada interbelica, pe la 1789 in Parisul revolutiei franceze or whatever, tu futurist, un cetatean al planetei albastre ai fi gasit la fel de multe idei pe care sa mi le arunci in asa fel incat sa nu-mi mai doresc nimic. Posted Image
Gasiti, va rog, alte clisee !

View PostSophistiKat, on 23 septembrie 2012 - 13:33, said:

............
Tarziu, tarziu !
Pe dyana n-ai contactat-o ? :D

View Postrat662, on 23 septembrie 2012 - 13:35, said:

keep reading brother , keep reading....si incearca sa-ti faci o idee pe baza mai multor carti ....dupa care trage linie si reintoarce-te pe SFTpedia
nu am citit propaganda iudaica dar mi-a placut un proverb evreiesc:

"Never approach a goat from the front, a horse from behind, and a fool from both sides."

da cu Google Translate daca ai probleme ...

Hai pa
Sugi pula !
Fara goagle. Si fara dinti.

#243
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View PostOscilatrix, on 23 septembrie 2012 - 13:30, said:


Societatea nu trebuie sa puna nici o bariera morala, cine reprezinta societatea si cine pune barierele, cei de care vorbeai acolo Posted Image ? Risti sa cazi in acelasi cerc vicios, nici nu trebuie sa fii sanctionat pentru acele lucruri atat timp cat respecti normele legii. Nu societatea te sanctioneaza pentru ca ea nu sustine astfel de lucruri, idiotii de acolo sunt cei care o fac. Societatea nu este reprezentata de ei, e divizata in muuult mai multe tipuri de oameni si de obicei, daca incerci sa-i ordonezi intr-o anumita categorie, ai crede ca la urmatoarea vor fi tot in aceeasi categorie...nu, nu spune nimeni ca nu vei putea vedea un profesor universitar cu freze punk in pijamale roz pe strada. Normal, probabilitatea sa vezi asta e mica dar nu inseamna ca ar trebui sa te surprindaPosted Image , desigur, e putin probabil ca atunci sa fie si un profesor bun dar fie...tocmai aici e problema.

Orice incercare de a cataloga oamenii esueaza si putinii traditionalisti ramasi sunt perceputi ca fiind niste intrusi...in mod paradoxal. Cand spuneam de decadenta societatii nu ma refeream la asta cat la imposibilitatea tuturor acelor oameni de a face diferenta intre aceste lucruri iar atunci cand ilogica si  principiile gresite persevereaza in mintile a atat de multi oameni...ai o problema. Diferenta acolo e ca poti oricand combate acest lucru prin aceeasi logica, le poti arata ca gresesc si vor intelege asta, pana la punctul urmator, dar nu tot timpul si evident, mai sunt situatiile in care poti esua complet in a-i face sa inteleaga ceva. Intr-un fel, e esecul unei gandiri libere care ar trebui sa cuprinda si sa inteleaga cat mai multe lucruri dar nu e deloc asa. Nu e un esec al gandirii de tip deschis si al principiilor adoptate de catre vest in general, e doar imposibilitatea de a obtine un ideal in totalitate, lucru perfect normal de altfel.

Edited by Ovidiu93, 23 September 2012 - 13:55.


#244
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
OSCILATRIX: in ce tara te-ai dus? Ce ai lucrat acolo? Sau ce lucrezi..

#245
rat662

rat662

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 19.09.2012
funturistule.... mai stiu unu' cu camila da' n-am timp acuma...

#246
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
@Futurist

Cliseu e ceea ce ai spus tu. Nu pentru ca n-ar fi real. Ci pentru ca oriunde ai trai, in orice stadiu al omenirii, ar fi fost lucruri de pus la zid. Si har domnului toata lumea stie sa enumere.

Ca o generatie sau alta resimte mai acut, asta da. O generatie crescuta in comunism, in primii ani de viata, cu parinti care s-au dezvoltat practic o viata intreaga altfel decat esti nevoit s-o faci acum, da, se resimte. Dar hai sa nu gandim catastrofic. Nu rezolvam absolut nimic.

Astazi traim intr-un  paradox, postmodern de altfel. Adevarul e al fiecaruia. Unul vrea copii, altul nu, unul vrea parul roz, altul sa faca sex de 57 de ori pe zi, etc. Foarte bine. Tu care vrei par roz iti asumi asta? Asta e esenta. Ca de fapt pe Oscilatrix o macina viitorul ei, nu homosexualii vietii.

#247
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Oscilatrix, ia uite :) http://ebooks.unibuc...ditiafemeii.htm

" Cum arăta legislaţia la sfârşitul secolului al XIX-lea în problema care ne interesează?  Iată pe scurt coordonatele condiţiei juridice a femeilor în epocă.
§  Conform articolului 195 din Codul Civil[12] femeia datorează ascultare bărbatului.
§  Dacă femeia are avere şi dotă, administrarea ei se dă pe mâna soţului, care face ce vrea cu ea fără a da socoteală nimănui.
§  Conform articolului 199 din Codul Civil, averea femeii care nu e prevăzută în dotă, aşa-numita “parafernă”, nu poate să fie înstrăinată de către femeie fără acordul bărbatului.
§  Femeia nu poate da în judecată şi nici sta în proces cu cineva fără autorizaţia soţului.
§  Femeia nu poate nici să dea şi nici să primească bani sau alte lucruri de valoare; ea nu poate să primească sau să refuze moşteniri fără ştirea bărbatului.
§  În timp ce bărbatul are dreptul de a scoate bani din bancă, femeia nu are dreptul de a retrage bani fără consimţământul soţului, chiar dacă ea a avut dreptul de a deschide cont fără acest consimţământ.
§  Conform legii pensiilor, dacă soţul moare înainte de a împlini 15 ani vechime, soţia împreună cu copiii rămâneau fără pensie şi prin urmare, erau muritori de foame.
§  Dacă femeia cere despărţirea de soţ, legea nu-i permite să părăsească casa bărbatului în timpul litigiului oricât de periculoasă ar fi această şedere pentru ea.
§  Soţul are drept de custodie asupra copiilor indiferent de condiţia acestuia (oricât de decăzut ar fi acesta).
§  Femeia nu este subiect în acţiuni judiciare cu o singură excepţie: îşi poate face testamentul fără autorizaţia soţului! "

#248
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Osci deci poze cu tine.Sa vedem ce sanse ai in societatea asta.Sau in aia vestica.

#249
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostOscilatrix, on 23 septembrie 2012 - 13:30, said:

Roua, e mai tragic decat iti imaginezi. In Romania nu e inca asa, de aia esti optimista. Tinerii de varsta mea nu se mai trezesc din rebeliune, pentru ca nu au de ce, ptr. ca societatea nu pune nici o bariera morala.Nu-i sanctioneaza nimeni! Nu te sanctioneaza nimeni daca la 30 de ani o arzi brambura si te joci wow toata ziua. Nu te sanctioneaza nimeni daca la 35 de ani, ca femeie, o arzi aiurea in baruri cu barbati si nu esti la casa ta. Nu te sanctioneaza societatea daca inseli, daca bei ca ultimul porc, daca divortezi ca asa "ti-a venit chef" sau ca "nu esti implinit" , daca esti swinger, daca ai o "open marriage", nu te sanctioneaza nimeni daca umblii imbracat in pijamale pe strada si cu parul roz si esti punker si rebel la 35 de ani, nu te sanctioneaza nimeni daca umblii cu fusta scurta si dresuri rupte cand ai 80 de kile, nu te sanctioneaza nimeni cand ai 7 copii cu 4 barbati. Nu e politically correct! Ba chiar te incurajeaza! Stii cand te sanctioneaza? Cand esti un om normal, familist, care crede in valorile traditionale si vrea o viata normala si simpla. Ce plictisitor, ce inapoiat, ce prost esti, nu stii sa te distrezi!
Și de ce ar trebuie să sancționeze societatea ce spui tu acolo? De ce ar trebui să-i pese că am creastă și 20 de tatuaje la 35 de ani? Cu ce e societatea afectată?

Adevărul e că pe aici nimănui nu-i pasă. Nu-i pasă cum umbli pe stradă, nu-i pasă cum te îmbraci și cîte tatuaje ai, nu-i pasă  dacă ai familie și cît de mult îți iubești copiii. Societății pur și simplu nu-i pasă ce faci tu cu viața ta. Și pînă la urmă mi se pare ok așa.

#250
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postqwerty_uiop, on 23 septembrie 2012 - 13:49, said:


Nu-ti face iluzii, relatiile intre oameni din clase sociale total diferite sunt doar in basme. Asa e si asa e normal sa fie!

nu prea se aplica si la mine, prietena mea e salariata, eu nu , ea e mai mare ca mine, si totusi e iubita mea.
si vrea sa ne si casatorim..
Dar de unde stii tu ce e normal? tot aud oameni care sunt in discutii gen: "Dar de ce sa am nevoie de permis auto?"  "Ca asa trebuie". "Dar de ce ai facut cununia religioasa?"  "Ca asa e bine(normal)".

:confused: :confused: :confused:

#251
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
@mufa
Pentru ca ei ii pare ca intra intr-o flagranta contradictie cu valorile ei. Si ei ii pare ca acel copil/copii pe care ii va avea vor creste intr-un mediu nesanatos de unde pot imprumuta tot felul de obiceiuri. Cu care ea va intra in conflict.

Cam asa cum s-a intamplat in adolescenta ei. ;)

#252
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postroua, on 23 septembrie 2012 - 13:55, said:

@mufa
Pentru ca ei ii pare ca intra intr-o flagranta contradictie cu valorile ei. Si ei ii pare ca acel copil/copii pe care ii va avea vor creste intr-un mediu nesanatos de unde pot imprumuta tot felul de obiceiuri. Cu care ea va intra in conflict.
Care valori? Și cine o pune să-i crească "în acest mediu nesănătos"?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate