Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

problema xenon faza scurta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010
m-am decis ca la Audi a4 al meu, din 2004 sa-mi schimb becurile xenoane pe faza scurta, ca erau tare consumate.
m-am dus la un service, mi-a adus doua bucati la pretul de 380 de ron, i-am spus inainte ca vreau philips originale. stiam ca doar unul original are pretul undeva la 280 de ron. deci ambele ar fi trebuit sa ma ajunga 560 de ron. el mi le-a adus la 380, nu stiu de unde le-a procurat, insa scrie made in germany pe ele.

dupa 2 3 zile imi arata in bord ca am becul ars. ma intorc la service azi, imi zice el ca e topita mufa aia rosie nu stiu din ce cauza. mi-a schimbat si traful meu (cred ca e vorba de acel calculator de xenon), mi-a zis ca nu e bun. a pus unul de-al lui. a mers putin dupa care aceeasi problema. mi-a adus nu stiu de unde alta mufa. intr-un final mi-a lasat traful meu original a zis ca e bun. am plecat de la service cu masina ok, insa dupa cateva ore iar s-a stricat, iar nu merge, si mi-a luat si 150 de ron in plus. ca a schimbat mufa aceia.

pana sa aduc masina la service, nu aveam problema cu mufa aia, doar ca erau becurile consumate. acum mi-a luat si alti bani pe greseala lui si tot nu merge
ce parere aveti?

#2
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Du-te si da-i cu mufa in cap.

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Parerea mea este ca cei de la service si-au batut joc de banii tai.
Schimba service-ul.
Eu din ce stiu pentru faruri cu xenon se pune o instalatie cu balaste pentru ca sa functioneze cum trebuie becurile. Tie ti-a pus asa ceva pe masina?
Cam asa ceva:
http://whitexenon.ro...b1c664c490.html

Edited by eug3n92, 20 September 2012 - 22:40.


#4
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010

 eug3n92, on 20 septembrie 2012 - 22:39, said:

Parerea mea este ca cei de la service si-au batut joc de banii tai.
Schimba service-ul.
Eu din ce stiu pentru faruri cu xenon se pune o instalatie cu balaste pentru ca sa functioneze cum trebuie becurile. Tie ti-a pus asa ceva pe masina?
Cam asa ceva:
http://whitexenon.ro...b1c664c490.html

pai la asta m-am referit cand am zis traf, la instalatia aceasta de balast. aceasta instalatie intra in echiparea masinii. am zis mai sus, prima oara a zis ca nu e buna a mea si a pus una de-a lui. dupa a adus alta mufa si mi-a zis de data asta ca balastul meu e bun. pe mine ma supara ca el mi-a luat alti bani de ce? cum am mai spus pana sa aduc masina la el sa-mi schimbe becurile de xenon, mergea in parametrii normali si nu aveam probleme. acum problemele au inceput sa curga

#5
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Normal nu mai trebuia sa ii dai niciun ban.
Totusi pentru o instalatie pusa pe masina de doar 2-3 zile trebuie sa ai si o garantie.
Parerea mea este ca nu ti-a pus marfa de calitate pe masina.
Cam atat costa un bec Philips adevarat:
http://whitexenon.ro...b72a8ef490.html

Apropo, ce model de becuri ai pe masina?

Edited by eug3n92, 20 September 2012 - 22:53.


#6
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010

 eug3n92, on 20 septembrie 2012 - 22:50, said:

Normal nu mai trebuia sa ii dai niciun ban.
Totusi pentru o instalatie pusa pe masina de doar 2-3 zile trebuie sa ai si o garantie.
Parerea mea este ca nu ti-a pus marfa de calitate pe masina.
Cam atat costa un bec Philips adevarat:
http://whitexenon.ro...b72a8ef490.html

Apropo, ce model de becuri ai pe masina?

exact modelul acesta il am
si el mi-a adus ambele becuri la 380 de ron, cand doar unul singur costa 400 de ron fara tva, pe linkul dat de tine. insa am intrebat la un magazin de piese auto, si pretul era 280 de ron. deci care e explicatie diferentei de pret intre pretul de pe site si cel de la piese auto unde am intrebat eu?
si, de unde le putea procura acel mecanic acele becuri la pretul oferit de el? zice ca sunt noi..

#7
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Pai se poate ca becurile sa nu fii fost noi, se poate ca becurile sa nu fie de calitate ( adica sa fie fake-uri ).
Diferenta dintre magazin si site-ul acesta nu stiu cum poate sa fie asa mare, de obicei diferenta dintre preturile de pe net si cele din magazin sunt de cativa zeci de lei si in general pe net sunt mai ieftine.

#8
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010
si cum pot sa-mi dau seama daca sunt fakeuri? totusi scrie made in germany pe ele

#9
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Sincer nu stiu cum le-ai putea verifica.
Dar daca te duci la cineva care se stie bine de tot cu treburile astea si sa se uite. Mai mult ca sigur cineva care se ocupa cu asa ceva stie cum sta treaba si ce anume nu merge bine la instalatia ta.

#10
parol0

parol0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.11.2010
ms pt ajutor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate